RECENZIA: Inteligentná proteínová kaša Intelligent Food

Sladká kaša je skvelý spôsob, ako začať deň tou správnou nohou. A hoci ide o relatívne zdravú potravinu, čoraz viac značiek ponúka tzv. proteínové varianty so zvýšeným obsahom bielkovín a často aj ďalších živín. Medzi proteínové kaše patria aj kaše Intelligent od značky Intelligent Food.  O svoje dojmy z sa s vami podelím na v dnešnej recenzii.

Čo je INTELIGENTNÁ POTRAVINA?

Čo je inteligentné jedlo Kase

Nie, inteligentná kaša s vami ráno neprehovorí pár slov o kvantovej fyzike, ale môžete sa spoľahnúť, že váš mozog pred náročným pracovným dňom dobre naštartuje. Obsahuje nielen veľké množstvo bielkovín, ale aj množstvo superpotravín bohatých na vitamíny a minerály. Na rozdiel od svojich konkurentov však neobsahuje srvátkový koncentrát, vďaka čomu je vhodný pre vegánov a ľudí s intoleranciou laktózy. Osobne sa mi zdá, že vďaka tomu je kaša stráviteľnejšia, takže sa necítim preplnená, ale mám zdravé plné brucho. Do obeda si už žiadne sústo nedám. Na túto kašu nemám chuť.

Pre koho je inteligentná kaša vhodná?

Hoci sú ingrediencie zaujímavé najmä pre vegánov, inteligentnú proteínovú kašu si môže vychutnať každý, kto hľadá rýchle, ale nutrične vyvážené zdravé raňajky. Najmä ak sa ráno ledva naraňajkujete a nemáte čas na varenie domácej kaše, instantná kaša je prvou voľbou. Prečo si nevybrať taký, ktorý dodá telu nielen rýchlu energiu, ale aj dostatok všetkých živín, ktoré by raňajky mali obsahovať? Vďaka jednoduchej príprave si na kaši môžu pochutnať aj deti alebo ju vďaka obsahu bielkovín ocenia aj športovci či ľudia vystavení zvýšenej fyzickej námahe.

Aké je zloženie a výživová hodnota kaše?

Zloženie, alebo skôr výživové hodnoty, sú hlavným dôvodom, prečo ma na prvý pohľad zaujala inteligentná kaša. Na rozdiel od instantných kaší bežne dostupných v supermarketoch neobsahujú biely cukor, konzervačné látky, étery ani palmový olej. Zároveň sú plne rastlinné a neobsahujú laktózu. Osobne musím oceniť najmä to, že kaša neobsahuje len jeden zdroj rastlinných bielkovín, ktorý, žiaľ, spravidla neponúka celé aminokyselinové spektrum. V zložení nájdeme hrachový proteín v bio kvalite, ako aj konopný, mandľový a ryžový proteín.

Okrem toho si môžete vychutnať chrumkavé kešu oriešky, chia semienka a kúsky 55% čokolády (v prípade čokoládovej príchute). Na svoje si prídu aj milovníci ovocia, pretože kaša obsahuje aj brusnice osladené jablkovou šťavou a lyofilizovaný banán. Ako už bolo spomenuté, zložky neobsahujú cukor, ale sukralózu, bezkalorické sladidlo. 

Inteligentné potraviny Proteinove Kase 02

Zloženie úzko súvisí aj s výživovými hodnotami, ktoré sú prekvapivo vyvážené. Kaša obsahuje 34,4 gramov sacharidov, 13,2 gramov bielkovín, 14,7 gramov tukov a 10,6 gramov vlákniny na porciu. Jedinou väčšou nevýhodou môže byť mierne vyšší obsah tuku, ktorý nemusí vyhovovať vašim makrám pri redukčnej diéte a podobne. Zároveň by však zdravé tuky mali byť neoddeliteľnou súčasťou každej pestrej stravy, pretože ich dostatok je nevyhnutný pre normálnu funkciu hormónov. Obsiahnutá vláknina je nevyhnutná pre normálne fungovanie čriev a tráviaceho systému.

Aké príchute sú k dispozícii na a ako chutia kaše?

Môžete si vybrať medzi príchuťami extra čokoláda, mega kúsky ovocia a domáce pohodlie jablko-škorica. Ako milovník kakaa a čokolády som osobne vyskúšal príchuť extra čokoláda, ktorá okrem čokoládových lupienkov a kakaového prášku obsahuje aj karob. Je známe vysokým obsahom bielkovín, minerálov a vitamínov, ale na rozdiel od bežného kakaa z čokoládových bôbov neobsahuje kofeín. Ďalšie príchute nájdete na stránke Intelligent Food.

Čo sa týka chuti, vzhľadom na prírodné ingrediencie asi nikoho neprekvapí, že je naozaj prírodná a bez chemickej pachuti, ako to niekedy býva pri instantných kašiach. Treba však pamätať aj na to, že obsahuje zmes rastlinných bielkovín vrátane hrachovej bielkoviny, ktorej mierne zemitá chuť nemusí vyhovovať každému. Môžem však povedať, že v chuti kaše nebol hrachový proteín prakticky vôbec badateľný.

Ako pripraviť inteligentnú kašu?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú instantné kaše čoraz častejšou voľbou, je ich jednoduchá a rýchla príprava. To je aj prípad inteligentnej proteínovej kaše, ktorú si môžete pripraviť za päť minút. Stačí ju zaliať asi piatimi lyžicami vody, premiešať a nechať tri minúty odstáť. A kaša je hotová!

S tým súvisí aj ďalšia vec, ktorá určite stojí za zmienku – kaša nie je balená v jednotlivých porciovaných vreckách, ako ste možno zvyknutí pri kašiach zo supermarketu, ale v jednom veľkom, prakticky uzatvárateľnom vrecku so zipsom. Vďaka tomu vydrží kaša dlho čerstvá, ale zároveň minimalizujeme množstvo odpadu, čo určite poteší každého, kto sa aspoň čiastočne snaží viesť tzv. „zero waste“ životný štýl. Najdôležitejšie je, že si môžete ľahko pripraviť dostatočne veľkú porciu, ktorá zodpovedá veľkosti vášho hladu. Môžete mať menej ako 80 g zmesi alebo viac.

Nikde som sa nedozvedel, či zmes zaliať studenou alebo horúcou vodou. Raz som kašu zaliala horúcou vodou, potom som skúsila vlažnú vodu (odstredenú vodu z filtračnej kanvice). Obe fungujú. Preto nie je potrebné vodu ohrievať. Tým sa príprava kaše ešte viac urýchli. Zmes by som nezalieval studenou vodou, pretože kaša by pravdepodobne nemala dobrú chuť. Ale to je osobná voľba.

Ako chutí?

Mám rada sladké raňajky. Preto som si vybrala čokoládovú verziu kaše. Kaša chutí prirodzene a prirodzene. Nevonia žiadnym práškom ani ničím umelým. Chuť je veľmi dobrá. Brusnice, orechy a chia krásne dopĺňajú krémovú chuť. Myslím, že je dobré si občas dopriať trochu chrumkavého sústa. V čase obeda som už nebol hladný. To je dobré znamenie, že kaša je sýta.

Zhrnutie na konci

Raňajková kaša je neoddeliteľnou súčasťou každého môjho rána, bohužiaľ, nie vždy mám čas uvariť kašu z čerstvých surovín. Vtedy rada siahnem po instantných kašiach, ktoré majú relatívne výživné zloženie a predovšetkým dostatok bielkovín. Z tohto dôvodu si ma inteligentná kaša okamžite získala. Osobne musím oceniť nielen výbornú chuť, ale najmä komplexnú zmes rastlinných bielkovín, ktoré bohužiaľ v mnohých výrobkoch vhodných pre vegánov chýbajú.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *