Najlepšie matrace pre seniorov

S pribúdajúcim vekom nás neprekvapujú rôzne zdravotné problémy. Ak však trpíte nekvalitným spánkom a neustále vás bolí chrbát, vedzte, že obe tieto oblasti možno do určitej miery ovplyvniť správnym výberom matraca. Matrac by ste mali meniť nielen každých niekoľko rokov, ale pri jeho kúpe musíte zohľadniť aj špecifické potreby svojho tela. Na čo teda myslieť pri výbere matraca pre seniorov? Práve na to sa pozrieme v dnešnom článku.

[table “8” could not be loaded /]

Recenzie a skúsenosti s matracmi pre seniorov

Obojstranný matrac 8v1 iMemory S Plus 

Imemory S Plus Recenzie matracov

Seniorom, ktorí si nie sú istí vhodnou tvrdosťou matraca, odporúčame obojstranný matrac iMemory S Plus, ktorý umožňuje podľa potreby striedať mäkkú a tvrdú stranu. Vďaka možnosti otáčania jadra ponúka matrac celkovo štyri úrovne tvrdosti a dve úrovne opory, pričom jednoduchým otočením dosiahnete extra mäkkosť v oblasti hlavy a krku alebo nôh.

Vďaka špeciálnemu ventilačnému systému ponúka trojzónový matrac maximálnu priedušnosť, čo z neho v kombinácii s antibakteriálnymi a hypoalergénnymi vlastnosťami robí skvelú voľbu pre citlivých a alergikov. Určite oceníte aj snímateľný poťah, ktorý možno prať v práčke. Je vhodná aj v prípade, že spíte ľahko a budí vás partner, ktorý sa prevracia alebo vstáva – vďaka účinnej izolácii je prakticky nehybná.

Výhody

 • Odnímateľný kryt
 • 4 úrovne tvrdosti a 2 úrovne podpory
 • Antibakteriálne a hypoalergénne
 • Neprenáša pohyb
 • 15 rokov záruky a 60 dní na vyskúšanie

Nevýhody

 • Len tri zóny
Porovnanie cien

Matrac Air+ Comfort

Air Plus Comfort matrac Recenzie

Bolia vás kĺby a ťažko sa vám vstáva z postele? Vhodnou voľbou je matrac Air+ Comfort, ktorý sa môže pochváliť extra výškou 27 centimetrov. To vám nielen uľahčí vstávanie z postele, ale aj umožní vychutnať si nerušený spánok. Matrac ponúka dve tvrdosti, strednú a tvrdú, t. j. tvrdosť vhodnú pre ťažšie osoby.

Napriek tvrdosti sa nemusíte obávať, že by vás matrac tlačil dole – jeho jadro obsahuje 3D penové pružiny, ktoré sa dokonale prispôsobia vášmu telu a zabezpečia správnu polohu vašej chrbtice. Matrac je doplnený tromi zónami, ktoré zabezpečujú správnu teplotu, priedušnosť a pohodlie počas spánku. Bonusom je antibakteriálna a hypoalergénna úprava a snímateľný poťah, ktorý možno prať v práčke.

Výhody

 • Odnímateľný kryt
 • Neprenáša pohyb
 • Antibakteriálne a hypoalergénne
 • 15 rokov záruky a 100 dní na vyskúšanie
 • Prispôsobivé penové pružiny
 • Extra výška
 • Dve tvrdosti

Nevýhody

 • Len tri zóny
Porovnanie cien

Matrac Ergo Comfort

Recenzie Matrac Ergo Comfort

Bolí vás chrbát? Potom si vyberte tento ergonomický matrac Ergo Comfort, ktorý poskytne vašej chrbtici maximálnu oporu a zároveň zmierni tlakové body. Okrem iného obsahuje vrstvu pripomínajúcu tvar ľudskej chrbtice, ktorá vychádza z konceptu Cosmodisk a dokáže sa dokonale prispôsobiť vášmu telu. 

Trojzónový matrac sa vyznačuje vynikajúcou priedušnosťou vďaka vzduchovým kanálikom. Hygienu zabezpečuje aj prateľný poťah s antibakteriálnou, protiprachovou a hypoalergénnou úpravou. Je vhodný aj pre alergikov. Matrac ponúka dve rôzne tvrdosti.

Výhody

 • Odnímateľný kryt
 • Ergonomická vrstva
 • Skvelá priedušnosť
 • Antibakteriálna, protiprachová a hypoalergénna úprava
 • Dve tvrdosti

Nevýhody

 • Len tri zóny
Porovnanie cien

Dormeo Aloe Vera matrac

Aloe Vera Matrac V2 Recenzie

Matrac Dormeo Aloe Vera je vďaka výťažkom z tohto liečivého sukulentu vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou. Okrem iného sa môže pochváliť aj antibakteriálnou ochranou, a preto je dobrou voľbou pre astmatikov a alergikov. Jadro matraca poskytuje dostatočnú oporu chrbtici. Pri prenášaní alebo rolovaní matraca oceníte najmä štyri rukoväte po stranách, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu. Matrac je doplnený snímateľným poťahom, ktorý možno prať v práčke. Vďaka svojej vysokej tvrdosti je matrac vhodný najmä pre osoby s vyššou hmotnosťou.

Výhody

 • Odnímateľný kryt
 • Výťažky z aloe vera
 • Hypoalergénne 
 • Štyri rukoväte po stranách na jednoduchú manipuláciu
 • 15 rokov záruky

Nevýhody

 • Len jedna tvrdosť
 • Len jedna zóna
Porovnanie cien

Matrac Tropico Super Fox Blue Classic

Matrac Tropico Super Fox Blue Classic

Ak je vaša spálňa vystavená väčším teplotným výkyvom, matrac Tropico Super Fox Blue Classic je bezpečnou voľbou. Tento matrac vyrobený v Českej republike kombinuje vlastnosti pamäťovej peny, studenej peny a latexu. Ide o stredne tvrdý matrac s obojstrannou konštrukciou, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou a dobrou termoreguláciou. 

Hlavná výhoda tohto matraca spočíva v počte zón – ponúka celkom sedem zón, ktoré zabezpečujú dokonalé pohodlie. Vďaka špeciálnej konštrukcii, ktorá pomáha predchádzať preležaninám, je vhodná aj pre ľudí, ktorí trávia väčšinu času v posteli. Vďaka ramenným kolískam a zosilnenej oblasti panvy je ideálny aj pre ľudí, ktorí spia na boku.

Výhody

 • Odnímateľný kryt
 • 7 zón
 • Vhodné na spanie na boku
 • Vynikajúca termoregulácia a priedušnosť
 • Záruka 6 rokov
 • Obal s antibakteriálnymi a protiroztočovými vlastnosťami
 • Klimatizačná vrstva z dutých vlákien

Nevýhody

 • Len jedna tvrdosť
Porovnanie cien

 

Kedy je čas na nový matrac?

Nový matrac by sme mali kupovať každých osem až desať rokov. Nie je to však len vek matraca alebo jeho vzhľad, čo je znakom toho, že je čas na jeho výmenu. Naše chrbty sú vodítkom – ak sa ráno zobudíte s boľavým bokom alebo si v noci jednoducho neviete nájsť pohodlnú polohu, pravdepodobne je čas kúpiť si nový, kvalitnejší matrac. Nemusí to však byť model, na ktorý ste boli doteraz zvyknutí. S pribúdajúcim vekom sa výrazne menia požiadavky na tvrdosť matraca, použitý materiál a výšku matraca.

Ako vybrať matrac pre staršie osoby?

Napriek tomu sa nedá povedať, ktorý model matraca je jednoznačne najlepší. Každý z nás má rád trochu inú tvrdosť, materiál a výšku. Okrem toho musíme brať do úvahy nielen náš aktuálny zdravotný stav a telesnú konštitúciu, ale napríklad aj to, či je typ matraca vhodný pre rošt našej postele. Môžete si tiež prečítať náš článok o tom, ako si vybrať matrac, v ktorom nájdete veľmi zaujímavé informácie pri výbere matraca.

Veľkosť matraca

V prvom rade je potrebné zvážiť rozmery matraca. Tie sa odvíjajú od rozmerov rámu postele. Najmä v prípade atypických rozmerov postelí sa uistite, že kupujete matrac vhodnej veľkosti. Ak si kúpite príliš veľký matrac, výrazne skrátite jeho životnosť. Na druhej strane, ak je vybraný matrac príliš malý, najmä osoby so zníženou pohyblivosťou môžu mať problémy so vstávaním.

S bezproblémovým vstávaním súvisí aj výška matraca. Aby ste si čo najviac uľahčili vstávanie a zároveň znížili záťaž na kolená a boky, je dobré hľadať matrac s výškou 20 cm alebo viac. 

Vo všeobecnosti však pri kúpe matraca pre starších ľudí platí jednoduché pravidlo: Keď osoba stojí chrbtom k rámu postele, horná časť matraca by mala siahať približne po zadok. Konkrétna výška matraca však samozrejme závisí od mnohých ďalších faktorov, ako je výška postele alebo výška osoby.

Tvrdosť matraca

Vo všeobecnosti sú tvrdé matrace vhodné pre ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou a mäkké matrace pre ľahších ľudí. V oboch prípadoch má zle zvolený tvrdý matrac za následok neprirodzene zakrivenú chrbticu, najmä keď spíte na boku. Najmä vo vyššom veku nie je ďaleko k nepríjemným bolestiam chrbta, bedrovej alebo krčnej chrbtice. 

Čo však robiť, ak máte vyššiu hmotnosť, ale preferujete mäkší matrac? Kompromisom je v tomto prípade matrac strednej tuhosti. Pozor na ľahších ľudí, ktorým to môže byť veľmi ťažké a nepríjemné. Dobrým orientačným bodom pri určovaní požadovanej tuhosti môže byť maximálna nosnosť matraca – čím vyššie číslo, tým vyššia tuhosť zvyčajne bude.

Matrace pre seniorov

Stredne tvrdé a mäkké matrace bývajú najvhodnejšie na dôchodku. V porovnaní s tvrdými matracmi vyvíjajú oveľa menší tlak na kĺby, najmä keď spíme na boku. Ak však spíte na chrbte, stredne tvrdé lôžko vám nebude vyhovovať.

Kompromisom medzi týmito dvoma tvrdosťami môže byť matrac 2 v 1, ktorý ponúka na každej strane inú tvrdosť. Môžete si tak vyskúšať, ktorá strana vám vyhovuje viac. Matrace s viacerými tvrdosťami sú praktické aj vtedy, ak si napríklad radi zdriemnete popoludní – počas dlhého nočného spánku máme tendenciu často meniť polohy, takže je vhodný stredne tvrdý alebo mäkký matrac, ale popoludňajší 20-minútový spánok často trávime ležiac na chrbte. Vtedy našu chrbticu skôr upokojí pevnejší podklad v podobe tvrdého matraca.

Materiál matraca

Ďalším nezanedbateľným kritériom pri výbere matraca pre starších ľudí je materiál, z ktorého je vyrobený. V súčasnosti je k dispozícii množstvo rôznych materiálov a technológií, ale v prípade skutočne kvalitných matracov sa stretávame najmä s kombináciou viacerých druhov materiálov (sendvičové matrace). 

Pravdepodobne najznámejším materiálom je pamäťová pena. Ten sa zvyčajne nepoužíva na jadro matraca, ale len na vonkajšiu vrstvu, ktorá sa dokáže dokonale prispôsobiť tvaru nášho tela. Je obzvlášť vhodná pre starších ľudí, pretože rozkladá hmotnosť tela, čím zabraňuje vzniku otlakov alebo zvýšenému tlaku na veľké kĺby, ako sú bedrá alebo ramená.

Rovnako častou voľbou sú latexové matrace, ktoré sa vyznačujú vysokou mäkkosťou, vďaka čomu sú vhodné aj pre starších ľudí alebo osoby s opuchnutými kĺbmi. Vďaka výbornej termoregulácii ich oceníte aj vtedy, ak sa v noci obávate prehriatia.

Kým v minulosti boli pružinové matrace jedným z najbežnejších typov matracov, dnes sa s nimi už takmer nestretneme. Dôvodom je okrem ich vysokej hmotnosti aj to, že nie sú vhodné pre postele s roštami. Moderná alternatíva je matrac s pružinami ukrytými v textilných puzdrách.

Špeciálne matrace

Okrem penových, pružinových alebo sendvičových matracov tu nájdete aj celý rad špeciálnych matracov. Príkladom sú zdravotné matrace, ktoré sú zvyčajne nielen vyvýšené pre ľahšie vstávanie, ale často sú doplnené zosilnenými bočnicami. Často sa vyznačujú aj vyšším počtom jednotlivých zón, čo poskytuje vysoký komfort aj pri dlhom pobyte v posteli.

Pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko je však najlepšou voľbou antidekubitný matrac, ktorý je navrhnutý tak, aby zabránil vzniku nebezpečných preležanín a pľuzgierov. Okrem toho poskytujú telu dokonalú oporu a pomáhajú predchádzať bolestiam chrbta, chrbtice a kĺbov. 

Ak trpíte reumatickými problémami alebo artritídou, matrac s dobrou termoreguláciou môže byť skvelou alternatívou, pretože odvádza prebytočné teplo a zabezpečuje vyváženú telesnú teplotu.

Na čo si dávať pozor pri výbere?

Ako už bolo spomenuté, hlavnými kritériami pri výbere matraca pre starších ľudí by mala byť tvrdosť matraca, vhodný materiál a prípadne dostatočný počet zón. Nemali by sme však zabúdať na príslušenstvo matraca, najmä na kvalitný poťah, ktorý možno prať v práčke. To výrazne predĺži životnosť matraca, ako aj jeho hygienu – to platí najmä pre alergikov a ľudí s kožnými problémami alebo citlivou pokožkou. Pre imobilné osoby pripútané na lôžko nemôžete urobiť chybu s chráničom matraca, ktorý sa hodí v prípade úniku moču a iného znečistenia.

Pri výbere matraca nezabudnite zvážiť, na akú posteľ ho chcete umiestniť. Je to potrebné najmä vtedy, ak vlastníte posteľ s elektrickým matracom. V prípade zle zvoleného matraca nielenže nebude matrac správne fungovať, ale môže dôjsť aj k jeho nenávratnému poškodeniu. Vo všeobecnosti platí, že väčšina pružinových matracov rozhodne nie je vhodná pre elektrické a pohyblivé matrace.

Nech už si vyberiete akýkoľvek matrac, vždy si vyberte dôveryhodnú značku. Tie často ponúkajú nielen predĺženú záruku až na niekoľko rokov, ale aj možnosť otestovať matrac v

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *