Modré svetlo ovplyvňuje náš biorytmus a dáva telu vedieť, kedy má spať a kedy sa zobudiť. S objavom elektriny však prišlo aj umelé modré svetlo, ktorého účinky mätú naše vnútorné hodiny. To môže viesť k problémom so spánkom. Príďte sa dozvedieť, odkiaľ pochádza modré svetlo a ako sa mu večer vyhnúť. Pomôžeme vám vybrať najlepšie okuliare s modrým svetlom.

Najlepšie okuliare podľa testu

Koľko % blokovania modrého svetla vybrať?

Príliš veľa modrého svetla škodí vašim očiam, ale nie je dobré ho úplne vylúčiť, pretože by ste nakoniec modrú farbu zo svojho života úplne stratili. A to nechcete. Na trhu je veľa okuliarov, ktoré dokážu blokovať až 100 % modrého a zeleného svetla. Väčšina ľudí sa nechá oklamať najvyššou hodnotou 100 % a okamžite siahne po týchto okuliaroch. A to nie je dobré.

Okuliare do práce

Okuliare blokujúce modré svetlo sa často nazývajú aj počítačové okuliare. Logicky z toho vyplýva, že sú určené na tento účel, ale v súčasnosti sú okrem počítačov vhodné aj na prácu s mobilnými telefónmi alebo tabletmi a inými zariadeniami, ktoré vyžarujú modré svetlo. Okuliare na prácu by mali blokovať modré svetlo z 10-35 %. Ak hľadáte okuliare do práce, zaobstarajte si také, ktoré majú číre šošovky. Takéto okuliare blokujú len najintenzívnejšiu časť modrého spektra, ktorá je pre oči škodlivá a deštruktívna, ale neblokujú zvyšok modrého svetla, ktoré potrebujeme na to, aby sme mali dostatok energie.

Okuliare na zlepšenie kvality spánku

Počas dňa sa neustále pozeráme na zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo. Jeho nadmerné množstvo je škodlivé a môže znížiť produkciu melatonínu, čo vás potom vedie k výberu doplnku stravy, ktorý melatonín zvyšuje. Obvykle potom budete hľadať najlepší melatonín. Niektoré štúdie uvádzajú, že sledovanie mobilného telefónu alebo televízie pred spaním môže viesť k poruchám spánku. V podstate vám trvá dlhšie, kým zaspíte. Ak sa večer nemôžete vzdať sledovania obrazovky, vyberte si okuliare, ktoré dokážu blokovať 100 % modrého svetla. Tieto okuliare sa nasadzujú približne 1,5 hodiny pred spaním.

Ako si vybrať okuliare proti modrému svetlu?

Okuliare vyberajte podľa toho, na čo sú určené. To je dôležité. Ak chcete napríklad okuliare na počítač a do práce, vyberte si okuliare s nižšou hranicou blokovania modrého svetla. Existuje niekoľko typov:

 • Počítačové a pracovné okuliare – ak potrebujete okuliare na prácu a je pre vás dôležitý neskreslený výhľad, vyberte si okuliare s menej zafarbenými sklami. Ich nevýhodou je však relatívne nízka účinnosť, pokiaľ ide o ich vplyv na spánok. Blokovanie by sa malo pohybovať medzi 10 a 35 %. Záleží na citlivosti vašich očí.
 • Okuliare na televíziu alebo mobil – sledovanie televízie alebo surfovanie na telefóne nie je tak náročné, aby obraz nebol skreslený, ale je veľmi náročné na samotný zrak. Výborné sú okuliare s mierne žltými až oranžovými sklami, ktoré blokujú až 75 % modrého svetla v celom spektre. 
 • Okuliare na zlepšenie spánku – pred spaním sa určite pozeráte na mobilný telefón, televíziu, počítač atď. To samozrejme nie je správne, ale aby ste sa neobmedzovali len kvôli vlastným zvykom, vyberte si okuliare s oranžovými sklami, ktoré blokujú až 100 % modrého spektra.
Približné percentuálne podiely okuliarov proti modrému svetlu.

Nezabudnite si vybrať a kúpiť okuliare v kvalitnej očnej optike alebo v overenom e-shope, aby ste sa vyhli kúpe nefunkčných falzifikátov.

Poradie TOP okuliarov, ktoré najlepšie blokujú modré svetlo

1. miesto

Barner Dalston

Barner Dalston
 • Blokují 45-100 %
 • Ideální při práci
 • Zlepšují spánek

2. miesto

Swing Black

nohavice swingblack 100%
 • Blokujú 100 %
 • Ideálne pred spaním
 • Zlepšujú spánok

3. miesto

Ray-Ban Wayfarer

okuliare rayban 20%
 • Blokujú 20 %
 • Vhodné na celý deň
 • Zníženie jasu

4. miesto

Meller Fogo

slnečné okuliare meller fogo black
 • Blokujú 35 %
 • Zlepšenie kontrastu
 • 100 % ochrana proti UV žiareniu

5. miesto

Ray-Ban Wayfarer

rayban aviator 20 %
 • Blokujú 20 %
 • Vhodné na celý deň
 • 100 % ochrana pred UV žiarením

6. miesto

Gunnar Enigma

Gunnar Enigma Onyx Clea 35%
 • Blokujú 35 %
 • Ideálne na prácu
 • Na deň a večer

7. miesto

BrainMarket Greenhorn

Greenhorn breeches 100%
 • Blokujú 100 %
 • Ideálne pred spaním

8. miesto

Meller Bio

meller bio okuliare
 • Blokujú 30 %
 • Malá uhlíková stopa
 • Vysoká odolnosť

Čo je to modré svetlo?

Spektrum modrého svetla možno rozdeliť na dve časti. Svetlo s vlnovou dĺžkou od 380 nm do 470 nm je škodlivé a môže spôsobovať množstvo problémov, napríklad nespavosť a rôzne očné choroby. Modré svetlo s vlnovou dĺžkou 470 nm až 500 nm sa nazýva aj tyrkysové svetlo a je pre človeka prospešné. Riadi náš biorytmus, chráni naše oči pred zaťažením inými druhmi svetla a pomáha pri rôznych mozgových procesoch počas dňa. Samozrejme, je to trochu zložitejšie.

Modré svetlo ako také nie je pre nás škodlivé, ale pretože sa mu vystavujeme príliš často, má negatívny vplyv na naše oči a telo. Napríklad UV (ultrafialové žiarenie) je pre nás oveľa škodlivejšie, preto sa pred ním chránime aj rôznymi UV filtrami. Príliš veľa modrého svetla môže potlačiť tvorbu melatonínu, ktorý sa produkuje v noci. V skutočnosti si škodíme tým, že celý večer pozeráme na televíziu, mobilný telefón alebo počítač. Mozog sa potom nedokáže dostať do večerného rytmu, v ktorom sa snaží upokojiť celé telo, aby mohlo spať a celkovo sa zotaviť. Modré svetlo mu v tom bráni, pretože jeho mozog si myslí, že je stále deň. Vystavenie modrému svetlu pred spaním narúša spánkový režim. Ako sa z toho dostaneme? Nepozerajte sa na mobilný telefón ani si nepožičajte okuliare s modrým svetlom.

Aký vplyv má modré svetlo na spánok?

Modré svetlo riadi cirkadiánny rytmus a zabraňuje tvorbe melatonínu (spánkového hormónu) počas dňa. Televízne obrazovky, mobilné telefóny, počítačové monitory a dokonca aj žiarivky produkujú intenzívne a škodlivé modré svetlo, ktoré narúša náš biorytmus. 

Produkcia melatonínu závisí od podnetov z očnej sietnice. Ak je oko neustále vystavené modrému svetlu, telo má pocit, že je deň, a neprodukuje melatonín. Preto sa odporúča vyhýbať sa vystaveniu tomuto svetlu pred spaním, inak hrozia ťažkosti so zaspávaním alebo celkové zhoršenie kvality spánku, čo vedie k únave a vyčerpaniu.

Čo sú okuliare s modrým svetlom?

Ak si neviete predstaviť večer bez televízie alebo mobilného telefónu, môžete siahnuť po okuliaroch s modrým svetlom. Vyzerajú ako klasické okuliare, ale ich šošovky majú špeciálny filter, ktorý neprepúšťa nežiaduce žiarenie. Sklo býva žlté až oranžové a výrazne neznižuje viditeľnosť.

Aké sú typy okuliarov?

Dioptrické – filter modrého svetla môže byť súčasťou každého dioptrického skla. Optici zvyčajne ponúkajú toto „vylepšenie“ pri kúpe okuliarov a v súčasnosti sú okuliare s filtrami na nerozoznanie od tých bez filtrov. Filtre na dioptrických okuliaroch výborne chránia váš zrak, ale zvyčajne nie sú dostatočne silné na to, aby blokovali všetko modré svetlo.

Nedioptrické – tieto okuliare sú zvyčajne určené na večerné nosenie pred obrazovkami. Ich sklo môže mať žltú, oranžovú alebo zelenú farbu a zabraňuje prenikaniu až 100 % modrého svetla, čo z nich robí dokonalú pomôcku pre dobrú hygienu spánku. Farba šošoviek však nie je pravidlom, aj nedioptrické okuliare môžu mať číre šošovky a podobný filter ako dioptrické okuliare.

Skvelé počítačové okuliare, ktoré si môžete vziať do kancelárie, sú Modré svetlo Meller , okuliare GUNNAR alebo Okuliare Ray-Ban Everglasses . Ide o naozaj moderné vkusné kúsky, ktoré sú na nerozoznanie od bežných dioptrických okuliarov.

Ako znížiť účinok modrého svetla?

Vystavenie modrému svetlu je žiaduce počas dňa, ale malo by sa vylúčiť aspoň dve hodiny pred spaním. Nedostatok kvalitného spánku môže viesť k mnohým psychickým a fyzickým problémom, ktorým sa dá ľahko predísť.

Večer obmedzte zdroje modrého svetla – najlepšie 2 hodiny pred spaním, vypnite televíziu, počítač a odložte telefón. Ak si chcete večer vychutnať film alebo pracovať na počítači, použite kvalitné okuliare proti modrému svetlu.

Vymeňte žiarivky – doma používajte žiarovky s teplejším tónom. Studené biele svetlo LED žiariviek nie je vhodné na večerné osvetlenie pred spaním.Používajte nočný režim obrazovky – telefóny, ale aj mnohé počítače a moderné televízory už majú možnosť nočného režimu obrazovky. Tým sa farby zmenia na teplejšie tóny a čo najviac sa zníži produkcia modrého svetla.

Často kladené otázky o okuliaroch s modrým svetlom

Tieto okuliare blokujú nežiaduce modré svetlo, ktoré vyžarujú displeje počítačov, tabletov a mobilných telefónov. Toto svetlo vo veľkej miere očiam škodí, takže je dobré ho blokovať.

Nie je dobré počas dňa blokovať 100% modrého svetla. Okuliare určené na prácu by mali blokovať od 10-35 % modrého svetla. Okuliare pre kvalitnejší spánok by mali blokovať 100% modrého svetla. Tieto okuliare sa však nasadzujú až 1,5 hodiny pred spaním.

Modré svetlo je v prírode úplne prirodzené (je to denné svetlo), ale jeho nadmerné množstvo škodí. Jeho nebezpečenstvo spočíva v nabúraní prirodzeného biorytmu tela. Toto svetlo vyžarujú LEDky, žiarivky, displeje. Kvôli nim máme modrého svetla nadbytok a to nám škodí.

Pri dlhej práci na počítači vám môže bolieť hlava a páliť oči, ktoré pália vlastne kvôli vysychaniu oka. Po dlhých dňoch pri počítači potom večer horšie vidíte. Modré svetlo je pre oči prirodzené, ale zdĺhavé vysedávanie pred monitormi zvyšuje jeho dávku, ktorá očiam škodí.

Články a recenzie v kategórii Blue Light

No posts