Recenzia: Počítačové okuliare Lentiamo proti modrému svetlu

Trávite väčšinu pracovného dňa pri počítači a popoludní na mobilnom telefóne alebo tablete? Máte časté bolesti hlavy, pálenie očí alebo problémy so spánkom? Môže za to modré svetlo. A keďže spĺňam prakticky všetky tieto body, rozhodol som sa bojovať proti neduhom modrého svetla pomocou okuliarov Lentiamo s modrým svetlom. O svoje skúsenosti a hodnotenie sa s vami podelím v dnešnom prehľade. Poďme na to!

O značke Lentiamo

Dá sa povedať, že značku Lentiamo som objavil až vtedy, keď som nosil okuliare s modrým svetlom. Hoci ja sám dioptrické okuliare nenosím, mnoho členov mojej rodiny si kupuje okuliare a dioptrické šošovky v optike Lentiomo. Okrem šošoviek, dioptrických okuliarov, počítačových okuliarov alebo rôznych doplnkov si môžete slnečné okuliare kúpiť aj v e-shope alebo v niektorej z kamenných predajní či optikách v Prahe a Brne.

Veľký výber vzorov

Priznám sa bez mučenia, že som sa rozhodol pre počítačové okuliare Lentiamo predovšetkým kvôli veľkému počtu vzorov, z ktorých si môžete vybrať. Hoci výrobcovia okuliarov s modrým svetlom v súčasnosti doslova praskajú vo švíkoch, len niekoľko značiek ma dostatočne zaujalo štýlom a dizajnom okuliarov z ich ponuky. Osobne som siahol po okuliaroch so vzorom korytnačky v klasickom štýle Jakub Havana Brown. V ponuke je viac než dosť vzorov. Prečo by som to dlho opisoval, nájdite si to sami, pretože každý máme iné preferencie.

Lentiamo Bryle proti modrému svetlu
  • možnosť virtuálneho testovania
  • veľký počet vzorov
  • doprava zadarmo na niektoré produkty
  • 30-dňová záruka vrátenia peňazí

Najväčšia výhoda? Možnosť virtuálneho testovania

Aj keď sa našťastie nenachádzam ďaleko od kamennej optiky Lentiamo, nepatrím medzi nadšených návštevníkov kamenných predajní. Z tohto dôvodu som sa rozhodol využiť príležitosť a vyskúšať si okuliare virtuálne. Potrebujete len mobilný telefón, tablet alebo počítač s webovou kamerou.

Hoci vám virtuálne skúšanie nepovie, či vám okuliare budú pohodlne sedieť na nose, určite vám povie, či vám budú sedieť. Preto odporúčam vyskúšať túto možnosť, aj keď sa chystáte na výlet do kamennej optiky – jednoducho si vopred zúžite výber a strávite oveľa menej času skúšaním v samotnej optike. Výhody virtuálneho testovania pre tých, ktorí majú cestu do Prahy alebo Brna trochu vzdialenú, asi ani nemusím spomínať.

Akú veľkosť okuliarov si vybrať?

Nie je nič horšie ako kúpiť si veľké alebo malé okuliare, ktoré vás tlačia alebo vám padajú z nosa. Osobne som s tým mala veľmi zlé skúsenosti, takže kým som nespoznala Lentiamo, okuliare som si online nekupovala. Spoločnosť Lentiamo má však priamo na stránke okuliarov/produktu sprievodcu, ktorý uľahčuje meranie potrebnej veľkosti. Opäť je na to potrebná webová kamera. Celé to funguje jednoducho. Zapnete skenovanie veľkosti, pristúpite k webovej kamere a chvíľu sa pozeráte priamo do kamery. Nakoniec sa dozviete veľkosť okuliarov.

Počítačové okuliare nielen na spanie

Možno vás ako mňa najskôr napadlo obmedziť používanie elektroniky večer alebo nastaviť nočný režim (aký vplyv má modré svetlo na kvalitu spánku). Nanešťastie som bez mobilného telefónu a počítača nevydržal príliš dlho a mobilné aplikácie na stlmenie modrého svetla sa ukázali ako trochu nefunkčná alternatíva. Po konzultácii môjho problému so strýkom Googlom som sa rozhodol, že najlepším riešením sú pravdepodobne okuliare s modrým svetlom.

Fungujú na pomerne jednoduchom princípe – ich sklo je vybavené tzv. filter modrého svetla, ktorý zabraňuje prenikaniu modrého svetla do očí. Tu je na mieste malé upozornenie – ak sa rozhodnete nasadiť ťažký kaliber hneď od začiatku a kúpite si okuliare so 100 % blokovaním modrého svetla, počítajte s tým, že cez okuliare nebudete vidieť modrú farbu. Našťastie to nie je prípad počítačových okuliarov Lentiamo, ktoré ponúkajú vyvážený kompromis medzi komfortom farebného videnia a dostatočným blokovaním modrého svetla.

Obsah balenia

Vďaka virtuálnemu fittingu som si okuliare vybrala za chvíľu a potom som už len čakala na ich doručenie, ktoré bolo naozaj rýchle. V balení som okrem samotných okuliarov našla aj praktické puzdro na okuliare a handričku . Ako milovník zvierat a človek, ktorému záleží na životnom prostredí, musím oceniť najmä dizajn puzdra z vegánskej kože a recyklovateľný obal v podobe pevnej kartónovej škatule, ktorú možno opakovane použiť.

Kvalita spracovania okuliarov

Vzhľadom na to, že som si v ponuke e-shopu nevybral najlacnejšie okuliare, neprekvapila ma naozaj vysoká kvalita spracovania. Okrem pevných rámov z kvalitného plastu stojí za zmienku aj samotné sklo. Okrem filtra modrého svetla ponúkajú aj vysoký vizuálny komfort, digitálne tienenie obrazovky a úpravu proti oslneniu. Z hľadiska ich údržby musím oceniť aj hydrofóbnu a antistatickú úpravu, vďaka ktorej povrch okuliarov odpudzuje prach a vodu a je chránený pred nevzhľadnými odtlačkami prstov.

Služby a výhody e-shopu Lentiamo

Hoci okuliare s modrým svetlom možno zakúpiť aj v iných e-shopoch alebo optikách, Lentiamo sa oplatí vďaka bezplatnej doprave a rýchlemu doručeniu do druhého dňa. Plusové body musím dať aj za predĺženú lehotu na vrátenie (30 dní) v prípade, že vám vybrané okuliare nesadnú alebo nesadnú.

Čo je to vlastne modré svetlo?

Kto nepočul o „škodlivom“ modrom svetle, akoby nepočul. Hoci je toto tvrdenie zjavne myslené nadnesene, asi sa zhodneme, že téma škodlivosti modrého svetla na nás vyskakuje prakticky z každého rohu a pripisuje sa jej dlhý zoznam zdravotných problémov a ťažkostí. Ako je to teda s tým modrým svetlom?

Vtelenie modrého svetla

V prvom rade je potrebné pripomenúť, že modré svetlo nie je samo osebe škodlivé alebo neprirodzené. Je súčasťou slnečného svetla, a preto pomáha nášmu mozgu rozlišovať medzi časom bdenia a spánku. Laicky povedané, modré svetlo blokuje tvorbu spánkového hormónu melatonínu, ktorý nás počas dňa udržiava v bdelom stave.

Problém nastáva, keď zdrojom nie je slnko, ale obrazovka elektronického zariadenia, ako je počítač, mobilný telefón, televízor alebo tablet. Zatiaľ čo ráno môže byť modré svetlo z elektroniky užitočné, popoludní a večer má nevýhody v podobe problémov so spánkom a narušenia spánkového cyklu. A ak podobne ako ja trpíte únavou a pálením očí, je možné, že za týmto problémom stojí modré svetlo z elektroniky.

Moja recenzia okuliarov Lentiamo s modrým svetlom

Okrem výhod e-shopu Lentiamo v podobe virtuálneho vyskúšania a dopravy zdarma, okuliare, ktoré som si zakúpila, splnili všetky moje očakávania. Nielenže sú naozaj dobre spracované, ale (na rozdiel od rôznych mobilných aplikácií proti modrému svetlu) skutočne fungujú.

Hoci okuliare, ktoré som si kúpil ja, sedia skvele, pre majiteľov atypických rysov môže byť mínusom skutočnosť, že prevažná väčšina modelov je len v unisex verzii, a teda nemusí presne sedieť na drobnej tvári. V tomto prípade odporúčam navštíviť kamennú očnú optiku alebo aspoň zmerať okuliare, ktoré bežne nosíte, a porovnať ich rozmery s veľkosťou okuliarov Lentiamo, ktorú výrobca uvádza v popise výrobku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *