Najlepší melatonín na spánok – ako ho doplniť? skúsenosti a recenzie

Spánok je jednou z najdôležitejších ľudských potrieb. Naši predkovia si zapínali vnútorné hodiny a chodili spať pri západe slnka. V súčasnosti sa však čas spánku stále skracuje. Jedným z dôvodov, prečo spíme čoraz menej, je to, že veľkú časť dňa trávime pri umelom svetle. Aby spánkové fázy prebiehali správne a telo si oddýchlo, musí produkovať dostatok spánkového hormónu nazývaného melatonín. Čo presne je melatonín, na čo slúži a ako môžeme zvýšiť jeho produkciu v dnešnom hektickom životnom štýle? Recenzie a diskusie

Porovnanie najlepších melatonínov

Recenzie najlepších melatonínov

1. BrainMax Natural Melatonin

120 tabliet v jednom balení s extraktom z Višne obyčajnej. Šťava z Višne obyčajnej údajne stimuluje prirodzenú hladinu melatonínu. A je teda vhodnou formou pre jedincov, ktorí si nechcú rozhodiť vlastnú produkciu melatonínu.

Výhody prečo ÁNO

 • 120 tabliet v balení
 • Cena jednej tablety 0,20 €
 • Dobré užívateľské hodnotenie

Nevýhody prečo NIE

 • Nie je jasný obsah melatonínu v produkte

2.Melatonin Forte 5mg

Melatonín značky Clinical v sebe kombinuje ako 5 miligramov syntetického spánkového hormónu melatonínu, tak horčík vo forme oxidu horečnatého. Vzhľadom k priaznivému upokojujúcemu vplyvu horčíka na nervovú sústavu sa jedná o pomerne efektívnu kombináciu, ktorá napomáha k zníženiu stresu, rýchlejšiemu zaspávaniu a kvalitnejšiemu spánku. Jedno balenie obsahuje 100 tabliet, a vzhľadom na malé odporúčané dávky (¼ tablety) tak vydrží prakticky na celý rok. Jedinou väčšou nevýhodou tak zostáva nutnosť porciovať tabletu.

Výhody prečo ÁNO

 • Kombinácia dvoch účinných látok
 • Priaznivá cena
 • Balenie vydrží takmer rok
 • Vhodné pre športovcov

Nevýhody prečo NIE

 • Horšie vstrebateľná forma horčíka
 • Je nutné tablety porciovať na štvrtiny

3. Melatonin Sníček

Ak chcete užívať iba melatonín bez horčíka, vhodnou alternatívou je Sníček Forte 5mg, opäť od značky Clinical. Tableta obsahuje päť miligramov melatonínu, a na dosiahnutie odporúčanej dennej dávky je tak vhodné konzumovať iba ¼. Okrem melatonínu je súčasťou tablety rastlinná vláknina z čakanky, ktorá podporuje normálne fungovanie tráviaceho traktu a poskytuje zdroj energie symbiotickým črevným baktériám. Opäť je nutné tablety porciovať, na druhú stranu jedno balenie vydrží niekoľko mesiacov.

Výhody proč ANO

 • Obsah čakanky (inulínu)
 • Balenie vydrží takmer rok

Nevýhody proč NE

 • Mierne vyššia cena (oproti verzii s horčíkom)
 • Je nutné tablety porciovať na štvrtiny

4. SizeAndSymmetry Melatonin

Iba samotný melatonín (vyberie plnidiel a protispekavých látok) nájdete v produkte SizeAndSymmetry. Jedna tableta obsahuje menšie množstvo melatonínu (2 gramy), a je tak vhodné užívať polovicu tablety denne. V jednom balení sa nachádza 60 tabliet, a vystačí tak priemerne na mesačné užívanie. Z hľadiska pomeru ceny a výkonu tak patrí k skôr slabším kúskom, na druhú stranu je porciovanie tablety oveľa jednoduchšie.

Výhody prečo ÁNO

 • Obsahuje iba melatonín
 • Bez pridaného cukru a éčok

Nevýhody prečo NIE

 • Vyššia cena na jednu dávku
 • Nutné porciovať tablety

5. CzechVirus melatonin

Czehcvirus Mela

Slevový kód: HS7

Ak hľadáte skutočne lacný doplnok stravy s melatonínom, momentálne môžete využiť výhodnú ponuku značky Czech Virus, ktorá momentálne predáva balenie 100 tabliet za bezkonkurenčných 5,99 €. Vzhľadom na to, že jedna tableta obsahuje 2 miligramy, je opäť v začiatkoch užívania vhodné užívanie iba jej štvrtiny/polovice av prípade potreby dávku mierne navyšovať. Balenie pri odporúčanom dávkovaní vydrží takmer dva mesiace.

Výhody prečo ANO

 • Bezkonkurenčná cena
 • Čisté zloženie
 • Český výrobek

Nevýhody prečo NIE

 • Tabletu je nutné porciovať

6. Movit Energy Melatonin + Bylinky Premium Limited

Pomerne príjemný pomer ceny a výkonu ponúka aj melatonín značky Movit Energy. Balenie s obsahom 120 tabliet vydrží na štyri mesiace užívania (odporúčaná dávka je jedna tableta denne), navyše okrem samotného melatonínu obsahuje výťažky z byliniek podporujúcich spánok, ako je valeriána lekárska, srdcovník obyčajný, chmeľ otáčavý a medovka lekárska. Nespornou výhodou je menší obsah melatonínu v jednej tablete (1 miligram), vďaka čomu ju netreba porciovať na štvrtiny či polovice.

Výhody prečo ÁNO

 • Priaznivý pomer ceny a výkonu
 • Obsah byliniek podporujúcich spánok
 • nie je nutné porciovať

Nevýhody prečo NIE

 • Tabletu je nutné porciovať

7.Melatonin Abfarmis 2 mg

Nízkou cenou sa môže pochváliť melatonín značky Abfarmis, ktorý obsahuje v jednej dávke 2 miligramy. V balení nájdeme celkom 60 tabliet, a pri užívaní 1 miligramu denne tak vydrží na približne štyri mesiace pravidelného užívania. Hoci výrobca uvádza ako odporúčanú dávku jednu tabletu denne, spočiatku odporúčame začínať skôr porciovaním tablety na polovice.

Výhody prečo ANO

 • Priaznivý pomer ceny a výkonu
 • Obsah byliniek podporujúcich spánok
 • nie je nutné porciovať

Nevýhody prečo NE

 • Tabletu je nutné porciovať

8. Melatonin 3 mg New Extra

Aj tento melatonínový doplnok stravy značky Nutricious je vhodný pre všetkých, ktorí chcú užívať iba samotný melatonín bez obsahu ďalších pomocných látok. Jedno balenie obsahuje celkom 60 tabliet, pričom jedna tableta sa môže pochváliť obsahom 3 miligramov melatonínu. Opäť tak platí, že by sme mali pred užitím tabletu naporciovať na polovicu. Vzhľadom na to, že aj polovica tablety (jedna dávka) obsahuje cez 1 miligram melatonínu, nie je príliš vhodný pre osoby, ktoré nemajú s melatonínom predchádzajúcu skúsenosť.

Výhody prečo ANO

 • Priemerná cena
 • Vyšší obsah melatonínu na dávku

Nevýhody prečo NE

 • Nie príliš vhodný pre osoby, ktoré s melatonínom začínajú

9. Allnature Melatonin 2 mg

Prakticky totožný obsah tablet a účinnej látky na vás čaká v produkte značky Allnature, ktorý je navyše k dispozícii od 102 Sk. Výrobca aj tentoraz uvádza pomerne vysokú dennú odporúčanú dávku, a je tak vhodné začať skôr porciovaním tabletiek na polovicu. Okrem účinnej látky obsahujú tablety iba plnidlo a protispekavú látku stearan horečnatý.

Výhody prečo ÁNO

 • Nízka cena
 • Jednoduché dávkovanie

Nevýhody prečo NE

 • Tabletu je nutné porciovať

10. Ostrovit Melatonin

Ak hľadáte naozaj veľké balenie doplnku stravy s melatonínom, siahnite po produkte poľskej značky Ostrovit. V jednom balení na vás čaká hneď 180 tabliet, ktoré vzhľadom na odporúčanú dennú dávku vydržia na šesť mesiacov užívania. Nesporná výhoda spočíva v nízkom obsahuje melatonínu v jednej tablete (1 miligram), vďaka čomu ju nie je potrebné nijako porciovať. Za zmienku stojí tiež naozaj nízka cena pod 100 Sk. Ide tak o produkt s prakticky najlepším pomerom ceny a kvality (ak pominieme produkty s dodatočnými látkami ako horčík a bylinné extrakty).

Výhody prečo ANO

 • Nízká cena
 • Jednoduché dávkovanie

Nevýhody prečo NE

 • Tabletu je nutné porciovať

Čo je melatonín?

Je to hormón, ktorý sa v našom tele produkuje najmä v noci a počas spánku. Tvorí sa v epifýze alebo v nadsemennej žľaze mozgu. Tvorba spánkových hormónov je najvyššia v tme, konkrétne v hraničnej i 3. a 4:00 ráno, pod vplyvom biologických hodín. S príchodom noci sa zo serotonínu vytvára melatonín, ktorý človeka „pripravuje“ na spánok. Niektorí jedinci môžu mať problémy s produkciou melatonínu. Dôvodom je, že k jeho tvorbe môže dôjsť v nesprávnom dennom čase alebo vo veľmi malom množstve.

Na čo je melatonín dôležitý?

Ako už bolo spomenuté, melatonín je látka, ktorú produkuje telo a ktorá je dôležitá pre správny spánok. U cicavcov vrátane človeka sa produkuje v epifýze a informuje o čase vnútorných hodín. Produkcia melatonínu nezávisí len od dňa a noci, ale aj od ročného obdobia. Okrem správneho nastavenia biologických hodín zabezpečuje aj kvalitnejší spánok.

Okrem spánku má priaznivý vplyv na imunitný systém ľudí so zníženou imunitou. Okrem toho čistí telo od voľných radikálov, čím pomáha pri prevencii rakoviny. S pribúdajúcim vekom sa hladina melatonínu v tele znižuje, rovnako ako aj hladina iných hormónov. Ak sa však melatonín podáva vo forme doplnkov stravy, môže účinne spomaliť proces starnutia.

Tento hormón má potenciálny účinok na množstvo iných problémov, ale jeho pôsobenie v týchto prípadoch zatiaľ nebolo preukázané žiadnou štúdiou. Teoreticky môže ovplyvniť aj duševné zdravie, potenciu, žalúdočné vredy, pálenie záhy alebo hučanie v ušiach.

Melatonín a spánok

Keď sa zotmie, oči vyšlú do mozgu signál, aby začal produkovať melatonín. Množstvo umelého svetla alebo práca v noci a následný spánok počas dňa však spôsobujú, že biologické hodiny nefungujú tak, ako by mali. Podávanie melatonínu pred spánkom preukázateľne zlepšuje kvalitu spánku, a to aj pri odpočinku počas dňa. Človek zaspí oveľa rýchlejšie a počas spánku nedochádza k prerušovaniu jednotlivých fáz. Okrem užívania tabliet melatonínu je však dôležitá aj správna hygiena spánku.

Je tiež výborným pomocníkom pri prekonávaní tzv. jet lag alebo „jet lag“, kedy sa odporúča užívať tablety pred odletom do cieľovej destinácie a potom niekoľko nocí po prílete.

Ako melatonín funguje?

Melatonín pôsobí na hypotalamo-hypofyzárny systém. Jeho zvýšená hladina spôsobuje nutkanie spať. Vysokoafinitné receptory umiestnené na bunkových membránach zabezpečujú rozpoznanie hormónov aj v malých dávkach. Podobné receptory sa podieľajú aj na regulácii sietnice, cirkadiánnych rytmov a reprodukcie. To naznačuje, že tieto procesy by mohli byť veľmi úzko prepojené.

Prípravky s obsahom melatonínu na kvalitnejší spánok možno doplniť aj bylinkami, vitamínmi a inými látkami, ktoré posilňujú účinok tohto hormónu.

Kedy a ako užívať melatonín?

Denná dávka sa určuje na základe telesných proporcií osoby a problému, ktorý chceme riešiť. Neodporúča sa užívať neprimerane vysoké dávky, aj keď na etiketách mnohých produktov sa uvádza, že sa nemôžete predávkovať! Odborníci odporúčajú neprekračovať dennú dávku, ktorá je 5 mg.

V prípade zónovej choroby sa tablety užívajú len pri príchode alebo nasledujúcu noc podľa potreby. Ak je potrebné riešiť poruchy spánku, melatonín sa užíva v dávke 0,5 – 5 mg až 3 mesiace, opäť v závislosti od aktuálnej potreby.

Výživové doplnky s obsahom melatonínu by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, môžu sa vyskytnúť možné interakcie s akýmikoľvek liekmi alebo látkami na báze hormónov alebo s antidepresívami a antipsychotikami.

Pred užitím akéhokoľvek lieku je dobré poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom a dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Ako zabrániť zníženiu hladiny melatonínu?

 • Vyhnite sa modrému svetlu – modré svetlo pochádza z obrazoviek a displejov elektroniky. Pre kvalitný spánok nie je žiaduce sledovať televíziu, monitor počítača alebo obrazovku telefónu priamo pred ním. Toto svetlo blokuje produkciu samotného melatonínu. Ak potrebujete pracovať v noci alebo len chcete sledovať svoj obľúbený program, odporúčame vám zaobstarať si okuliare s modrým svetlom.
 • Ranné slnko – pre správne nastavenie biorytmu nezostávajte ráno za zatiahnutými závesmi. Je lepšie nechať na seba pôsobiť slnečné lúče hneď po prebudení.
 • Prírodný melatonín v strave – melatonín produkujú nielen cicavce a iné živočíchy, ale aj rastliny. Veľká dávka tejto látky sa nachádza v riasach, ale aj v jahodách, čerešniach, ovsených vločkách, paradajkách alebo pistáciách.
 • Pozor na kofeín – absencia kofeínu v popoludňajších hodinách je základom dobrej spánkovej hygieny. Kofeín sa v tele udrží až 8 hodín, takže ak si chcete dať kávu alebo čierny čaj, urobte to ráno.
 • Stmievanie – najmä ľudia žijúci v mestách môžu mať problémy s nadmerným osvetlením počas noci. Počas spánku je žiaduca absolútna tma. Preto si zaobstarajte zatemňovacie závesy alebo žalúzie a nedovoľte, aby vás svetlo z ulice rušilo pri spánku.
 • Vyhnite sa stresu – stresový hormón kortizol zabraňuje tvorbe melatonínu. Snažte sa preto vyhýbať stresu aspoň pred spaním. Skúste sa upokojiť pomocou jogy alebo meditácie.
 • Zbavte sa elektroniky – nielen modré svetlo, ale aj elektromagnetické žiarenie produkované elektronickými zariadeniami môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. V ideálnom prípade by v miestnosti, kde spíte, nemala byť žiadna elektronika. Je dôležité, aby ste nespali s mobilným telefónom hneď vedľa hlavy a v noci vypínali Wi-Fi.

Melatonín je najlepšie brať 1 hodinu pred spaním. Rozhodne nemá zmysel užívať ho ráno alebo počas dňa, keď nechcete spať.

Melatonín môžete užívať najskôr dlhodobo, ale je lepšie poradiť sa so svojím lekárom, pretože účinky produktov melatonínu nie sú dosť dobre prebádané. Účinky melatonínu sú nesporné, ale určite nie je dobré stať sa závislým na nejakom produkte/doplnku stravy.

Články a recenzie v kategórii melatonin

Recenzia OstroVit Melatonin 4000

Vydáno
Máte problémy so spánkom? Máte problémy so zaspávaním, často sa v noci budíte a ráno ste unavení a nevyspatí? Pracujete na zmeny a chvíľu vám trvá, kým sa dostanete do „spánkového režimu“? Problémom je pravdepodobne nedostatok…

RECENZIA: Melatonin Forte 5 mg

Vydáno
 Keď sa povie doplnok stravy pre lepší spánok, väčšina z nás si pravdepodobne predstaví melatonín. A niet divu – je to jeden z nepochybne najobľúbenejších doplnkov pre kvalitnejší spánok. V dnešnej recenzii sa preto bližšie pozrieme na Melatonin…

Melatonín na spanie

Vydáno
Keď sa povie zdravý spánok, mnohí z nás napadne spojenie s melatonínom, prezývaným hormón spánku.  Ten je pre kvalitný spánok dôležitý z viacerých hľadísk, pretože tvorí samotný základ spánkového cyklu. Jednoducho povedané, jeho produkcia v našom tele sa zvyšuje…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *