Monofázový vs. polyfázový spánok

Keď sa povie zdravý spánok, zvyčajne si predstavíme osem hodín neprerušovaného nočného spánku. Hoci tento typ spánku, odborne nazývaný monofázický spánok, má v našom živote neoddeliteľné miesto z hľadiska ľudského spánkového cyklu, určite nie je jediným funkčným modelom. Či už vám monofázový spánok nevyhovuje, alebo jednoducho nezodpovedá vášmu rozvrhu, možno uvažujete o prechode na tzv. polyfázový spánok. V nasledujúcich riadkoch predstavím jeho fungovanie, výhody, ale aj niektoré nevýhody.

Čo je to monofázický spánok?

Možno som vás zahltil hneď na začiatku a vy ste nemali ani najmenšiu predstavu o tom, že existuje viac ako jeden typ spánku. Niet divu – monofázický, t. j. osemhodinový neprerušovaný spánok, považuje široká verejnosť za prakticky jediný funkčný alebo „zdravý“ model. Hoci väčšina z nás je bezpochyby spokojná s jedným spánkom denne (alebo v noci), určite to nie je jediná možnosť.

Spánok a zdravie

Čo je polyfázový spánok?

Objasnili sme si, čo znamená monofázický spánok, takže už možno viete, čo je polyfázický spánok. Zjednodušene povedané, je to spánok rozdelený do niekoľkých fáz. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako nezmysel, je celkom možné, že polyfázický spánok alebo jeden z jeho typov praktizujete už dlho. Typickým príkladom je tzv. dvojfázový spánok(1), čo je klasický nočný spánok doplnený popoludňajším spánkom.

Pre koho je vhodný polyfázový spánok?

Ak máte deti, asi vás nebudem príliš šokovať, keď poviem, že polyfázový spánok ovplyvňuje predovšetkým ich. V skutočnosti do veku troch mesiacov (2) všetky deti bez výnimky spia týmto typom spánku, pri ktorom je spánkový cyklus rozdelený do mnohých fáz počas dňa a noci. Je typický aj pre mnohé zvieratá zo živočíšnej ríše, čo vám potvrdia majitelia mačiek.

Pokiaľ ide o polyfázický spánok u dospelých, určite ho nemôžem označiť za typický. Na druhej strane existujú povolania a profesie, pri ktorých môže zámerný prechod na polyfázový spánok pomôcť predísť nedostatku spánku a problémom so spánkom. Typickým príkladom situácie, keď sa hodí polyfázový spánok, je jet-lag aleboúnavový spánok.

Polyfázový spánok a produktivita

Skôr než vám predstavím najbežnejšie režimy polyfázového spánku, je potrebné spomenúť pomerne zaujímavý trend, ktorý sa v posledných rokoch týka polyfázového spánku. Čoraz viac zástancov tohto typu spánku tvrdí, že rozdelenie spánku do viacerých fáz vedie k skráteniu celkového času stráveného spánkom, a tým k zvýšeniu produktivity.

Srdcový tep počas spánku

Tento predpoklad(3) vychádza z predpokladu, že keď ideme spať naozaj unavení, mozog sa rýchlejšie dostane do fázy REM, t. j. hlbokého spánku, keď sa napríklad ukladajú spomienky. Na základe tejto teórie sa zástancovia polyfázového spánku domnievajú, že keďže táto časť spánku je najdôležitejšia, prerušovaný spánok počas dňa „eliminuje“ nepotrebné alebo menej potrebné fázy spánku. Výsledkom je údajne vyššia produktivita a menej času stráveného spánkom. Čo sa s nami deje, keď spíme?

Viacfázové režimy spánku

Nechajme na chvíľu bokom pochybnosti o zdravotnom aspekte tejto metódy a pozrime sa na sľubované polyfázové režimy spánku. Hoci existuje množstvo rôznych kombinácií počtu a trvania jednotlivých fáz bdenia a spánku, najčastejšie sa uvádzajú tri režimy, a to Uberman, Dymaxion a Everyman(4).

  • Uberman: Šesť 20- až 30-minútových spánkov počas dňa alebo dve až tri hodiny prerušovaného spánku počas dňa.
  • Dymaxion: štyri 30-minútové spánky počas dňa, t. j. dve hodiny spánku počas dňa.
  • Everyman: Tri hodiny nočného spánku a tri 20-minútové spánky počas dňa, spolu štyri hodiny spánku.

Je polyfázový spánok bezpečný?

Pri pohľade na vyššie uvedené čísla pravdepodobne tušíte, že takýto prísny polyfázový spánkový režim nebude vhodný pre každého. Ak ste však zvyknutí na minimálny spánok, prechod na polyfázový spánok pre vás nemusí byť príliš veľkou zmenou. Na druhej strane, ak nemáte jasný dôvod na prechod na polyfázový spánok, je lepšie so spánkom neexperimentovať. Zatiaľ nie je k dispozícii dostatok štúdií o účinkoch polyfázového spánku, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili jeho potenciálne účinky na zdravie. Dvojnásobne to platí, ak trpíte nespavosťou – prechod na polyfázový spánok by mohol ešte viac narušiť váš už aj tak krehký spánkový rytmus. Jedinou svetlou výnimkou je, samozrejme, dvojfázový spánok, t. j. nočný spánok doplnený krátkym spánkom počas dňa.

Zdroje

  1. https://www.healthline.com/health/biphasic-sleep
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17050210/
  3. https://time.com/5063665/what-is-polyphasic-sleep/
  4. https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/polyphasic-sleep

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *