Vedľajšie účinky melatonínu

Moderný spôsob života so sebou často nevyhnutne prináša problémy so spánkom. Stres, nedostatok pohybu, nezdravý životný štýl a modré svetlo… To všetko môže narušiť naše hormóny vrátane spánkového hormónu – melatonínu. Aj keď si ho naše telo v ideálnom prípade vytvára samo, často sa bohužiaľ musíme uchýliť k doplnkom stravy, ktoré ho obsahujú. Aj tu však platí známe príslovie: dobrý sluha, ale zlý pán. V dnešnom článku sa preto pozrieme na možné vedľajšie účinky a riziká spojené s užívaním melatonínu.

Čo je melatonín?

Hoci na obaloch potravinových doplnkov často vidíme slovo melatonín, ide predovšetkým o prírodnú látku, ktorú si telo vyrába samo. Melatonín zohráva skutočne dôležitú úlohu v spánkovom cykle, teda v pravidelnom striedaní bdelosti a spánku – skrátka riadi naše vnútorné spánkové hodiny.

Čo je melatonín

Bohužiaľ, pomyselný hodinový stroj nášho tela nefunguje vždy úplne hladko. Na produkciu spánkového hormónu v mozgu alebo epifýze môže mať negatívny vplyv viacero faktorov. Najdôležitejším faktorom pri tvorbe melatonínu je modré svetlo vy žarované obrazovkami, ale významný vplyv má aj náš celkový životný štýl.

Forma použitia melatonínu

Keďže úprava životného štýlu je často komplikovanejšia, ako sa na prvý pohľad zdá, mnohí nespavci siahajú po syntetickom melatoníne. Doplnky stravy s jeho obsahom sú dostupné v lekárňach aj na mnohých e-shopoch s výživovými doplnkami. V prevažnej väčšine prípadov je to melatonín vo forme tabliet, ktoré by sa mali užívať večer, asi hodinu alebo dve pred spaním.

Má melatonín nebezpečné vedľajšie účinky?

Ako však bolo uvedené v úvode, aj v prípade syntetického melatonínu sa nedá vyhnúť vedľajším účinkom. Nebojte sa, nejedná sa o závažné vedľajšie účinky – v drvivej väčšine prípadov sa vôbec nevyskytujú a vo zvyšných niekoľkých percentách prípadov sú skutočne mierne. Aké sú vedľajšie účinky?

Nekontrolovateľné účinky melatonínu

Výrobcovia a odborné štúdie sa zhodujú, že najčastejšími príznakmi sú mierna bolesť hlavy, nevoľnosť, závraty alebo zvýšená únava(1). Hoci ospalosť večer určite nie je zlá, ostatné príznaky už nie sú veľmi žiaduce. Našťastie sa ich zvyčajne môžete zbaviť úpravou dávky alebo dodržiavaním jednoduchého pravidla, ktoré funguje napríklad aj pri užívaní výživových doplnkov s CBDna začiatku užívania stavte na menšiu dávku, ktorú budete postupne zvyšovať, pričom pozorne sledujte účinok prípravku na organizmus, kvalitu spánku a prípadné vedľajšie účinky. Vyhnete sa tak nepríjemným prvým skúsenostiam, ktoré sa môžu vyskytnúť pri prekročení odporúčaného dávkovania, čo by vás mohlo odradiť od užívania výživového doplnku natrvalo.

Pozor na melatonín za volantom

Treba tiež dodať, že v zriedkavých prípadoch sa môžu objaviť závažnejšie príznaky vrátane zníženej koncentrácie, zhoršenia nálady, miernej úzkosti, svalového trasenia, dezorientácie a zmätenosti alebo poklesu krvného tlaku. Hoci tieto príznaky rýchlo samé zmiznú, je dôležité uvedomiť si ich nebezpečenstvo z hľadiska rizík, ktoré môžu vzniknúť v ich dôsledku.

Ak chcete riziko úplne minimalizovať, starostlivo dodržiavajte odporúčané dávkovanie a vyhnite sa užívaniu melatonínu pred sadnutím za volant auta. Rovnako sa po užití melatonínu neodporúča viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje, ktoré si vyžadujú maximálnu koncentráciu a sústredenie.

Záver

Melatonín je skvelý prírodný doplnok stravy pre telo. Aby ste si však boli istí, že splní svoj účel, nepodceňujte pokyny výrobcu týkajúce sa správneho dávkovania a predovšetkým ho užívajte len vtedy, keď chcete naozaj spať. Nájdite najlepší melatonín v našom porovnaní.

Zdroje

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-940/melatonin
  2. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/melatonin-side-effects/faq-20057874

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *