SPRIEVODCA: Feng-shui

Zatiaľ čo trendy v bývaní sa menia ako hodinky, čínske učenie Feng-shui nestráca na svojej popularite už mnoho rokov. Je to najmä preto, že sa dá použiť takmer v každej miestnosti zariadenej v akomkoľvek štýle. Aby ste mohli princípy Feng-shui aplikovať aj u vás doma, pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu.

Čo je feng-šuej?

Feng-shui, niekedy písané v angličtine ako Feng-shui, je tradičné čínske učenie zaoberajúce sa tokom energie v priestore. Ako naznačuje doslovný preklad názvu, t. j. vietor a voda, feng-šuej úzko súvisí so živlami alebo piatimi základnými prvkami. Spolu s čchi alebo princípom jin a jang sú základom tejto starobylej metódy. Pozrime sa teda bližšie na jednotlivé pojmy, s ktorými sa vo Feng-Shui stretávame pomerne často.

Slovník pojmov 

  • Qi: Tento koncept je nepochybne jedným z najdôležitejších v učení Feng-Shui. Je to samotné jadro celého princípu. Čchi možno z čínštiny preložiť ako bytie vo všetkých podobách, vo feng-šuej sa chápe predovšetkým ako životná sila alebo energia, ktorá prúdi všetkými živými bytosťami a priestorom.
  • Jin jang : Každý pozná čiernobiely symbol jin a jang. Ako naznačujú zvolené farby, predstavuje svetlo a tmu, teda vzájomné protiklady. Kým jin sa spája so ženskosťou, nocou a tmou, jang je mužský princíp spojený so svetlom a aktivitou. 
  • Pa-Kua (Bagua): Bagua, v preklade osem trigramov, je symbol, ktorý predstavuje prírodu. Je to osemuholníkový kompas, ktorý má podľa čínskej tradície na hornej strane juh. Každú svetovú stranu spájame s určitými charakteristikami, prvkami a vlastnosťami.
  • Ming Tang : Tento termín je na rozdiel od ostatných trochu špecifickejší. Predstavuje vstupnú časť domu, t. j. časť nášho obydlia, ktorá zanecháva prvý dojem na návštevníkov. Vo väčšine domov a bytov sa zvyčajne hovorí o predsieni alebo chodbe.
  • Luopan: Ide o špeciálny geometrický kompas, ktorý sa používa vo Feng-Shui na určenie presného smeru stavby, miesta alebo objektu.

Piliere Feng-shui a päť prvkov

Feng-šuej je skutočne sofistikovaný systém, ktorého dôkladné štúdium by vám trvalo niekoľko rokov. Na jeho použitie v domácnosti však postačujú základné informácie. Medzi najdôležitejšie patria štyri základné piliere feng šuej: energia čchi, elementárny pentagram, schéma Pa-kua a čas.

Ako sme už spomenuli v našom slovníku, Qi je základom učenia Feng-Shui. Jednoducho povedané, symbolizuje všetku životnú energiu. Vyskytuje sa nielen vo feng-šuej, ale aj v iných čínskych systémoch, ako je tradičná čínska medicína alebo tai-či. 

Nemenej dôležitým prvkom feng-šuej je tzv. elementárny pentagram. Možno si ju predstaviť ako päťcípu hviezdu, v ktorej bodoch sú umiestnené jednotlivé prvky, teda prvky, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Poradie v smere hodinových ručičiek je nasledovné: Oheň, zem, kov, voda, drevo.

Živý pentagram
Elementárny pentagram

Každý z prvkov predstavuje rôzne kvality a energie. Ak chceme dosiahnuť harmonický domov, musíme dosiahnuť vyvážené zastúpenie všetkých prvkov v danom priestore, a to nielen prostredníctvom materiálov, ale aj farieb alebo tvarov.

Požiar

Na samom vrchole elementárneho pentagramu je oheň. Asi vás neprekvapí, že tento prvok sa spája s juhom, poludním, odtieňmi červenej, oranžovej, žltej a ružovej a tvarom trojuholníka.  

Oheň v systéme Feng-Shui symbolizuje radosť, aktivitu, krásu, ale aj teplo alebo rast . Prvok ohňa by mal byť neoddeliteľnou súčasťou kuchyne alebo aj obývačky, energetických centier domu. Pozor by ste si mali dávať v spálni, kde nadmerný oheň môže viesť k nespavosti. Nadbytok ohnivého prvku môže tiež spôsobiť agresiu. 

Oheň môžeme do interiéru zakomponovať napríklad pomocou krbu, sviečok, jasného a teplého svetla alebo umenia s motívom slnka či púšte.

Krajina

Druhým prvkom v elementárnom pentagrame je prvok zeme. Jeho svetové strany sú juhozápad a severovýchod. Najčastejšie asociácie sú babie leto a popoludnie, odtiene žltej, okrovej, hnedej a bordovej a tvar štvorca.  

Medzi jej vlastnosti patrí spoľahlivosť, zodpovednosť, empatia a realizmus. Z hľadiska harmónie priestoru by sme mali zahrnúť zemité prvky nielen v strede domu, ale aj na horných poschodiach, ktoré pomáhajú uzemniť. Mali by ste sa jej vyhnúť v prípade pasívnej a lenivej povahy, naopak, je vhodná do detských izieb, kde pomáha upokojiť príliš aktívne deti. 

Do interiéru zakomponujeme zeminu pomocou hrncov z hlíny, kameňov, keramiky a kameniny alebo obrazov s motívmi hôr či krajiny.

Kov

Svetové strany kovu sú západ a severozápad, denná doba je podvečer a na jeseň. Typické metalické farby sú biela, sivá, fialová, metalická, zlatá, strieborná a bronzová.  

Keďže kov symbolizuje poriadok, koncentráciu, pravidlá a čistotu, je vhodný najmä do spálne, pracovne, kúpeľne alebo neobytných miestností (šatník, šatňa). Je tiež ideálny pre miesta určené na meditáciu. Mali by ste sa mu vyhnúť v priestoroch, kde sa vyžaduje kreativita, t. j. v detských izbách alebo umeleckých ateliéroch. 

Prvok kovu zakomponujeme do interiéru pomocou kovových predmetov, kovových rámov, zvonkohier alebo hodín.

Voda 

Predposledným prvkom na elementárnom pentagrame je voda. Tento prvok sa spája so severom, zimou, nocou a tvarom vlny . Typická farba je modrá aj čierna.  

Vlastnosti spojené s vodným živlom sú múdrosť, predstavivosť, emócie a plynulosť . Najlepším miestom pre tento prvok je kúpeľňa, ale je vhodný aj do spálne. Keďže podporuje introspekciu, mali by sa jej vyhýbať ľudia s depresiou alebo úzkosťou. 

Prvok vody vkladáme do priestoru nielen pomocou akvárií, fontán a umeleckých diel s vodnými motívmi, ale aj pomocou zrkadiel a sklenených plôch, ako sú zrkadlá alebo veľké okná.  

Drevo

Na samom konci elementárneho pentagramu je drevo. Tento prvok sa spája s východom a juhovýchodom, ako aj s tvarom obdĺžnika, jarou a rannými hodinami . Medzi typické vlastnosti dreva patrí súcit, tvorivosť, sloboda, rozhodnosť, ale aj prispôsobivosť a zvedavosť.  

Drevo ako prvok, ktorý podporuje kreativitu, je vhodné do obývačky aj do pracovne (najmä pre tvorivé profesie). Mali by sa jej vyhýbať ľudia so sklonom k hnevu a nie je vhodná ani do kuchyne a jedálne, pretože znižuje chuť do jedla.

Interiér obohatíme o prvok dreva pomocou drevených rámov, nábytku, rastlín a umenia s motívom lesov a stromov.

Zóny v systéme apartmánov Pa-kua

Podľa Pa-Kuaovho osemuholníkového kompasu môžeme byt, dom a samotnú miestnosť rozdeliť na deväť pomyselných častí. Každá z týchto zón ovplyvňuje rôzne aspekty nášho života, a preto je vhodná na rôzne účely. 

Ak sa pozrieme na vzdialené rohy (pri pohľade od vchodu), ľavý roh ovplyvňuje hojnosť (materiálnu, zdravotnú a duchovnú) a financie. Pravý roh sa naopak spája s rodinnými vzťahmi, najmä partnerskými. Zóna medzi dvoma rohmi symbolizuje pocity uznania a slávy.

Ak sa presunieme do strednej zóny miestnosti, samotný stred miestnosti predstavuje šťastie. Na ľavej strane sa táto oblasť spája s rodinou, na pravej s deťmi a tvorivosťou. Najbližší ľavý roh súvisí s múdrosťou, vzdelaním a odpočinkom, právo na priateľstvo a duchovnosť. Medzera medzi nimi symbolizuje kariéru.

Schéma Pa Kua
Systém pa-kua

Chodba Feng-shui

Hoci sa pri zariaďovaní bytu alebo domu zameriavame najmä na obytné miestnosti, vo Feng-Shui je jedným z najdôležitejších prvkov predsieň. Symbolizuje princíp Ming Tang, t. j. prvý dojem na návštevníkov nášho príbytku.

Ako teda nielen zapôsobiť na hostí, ale aj prilákať do domu šťastie a hojnosť? Podľa učenia Feng-šuej by sme mali dbať na to, aby bola chodba čistá, uprataná a voňavá. Rozhodne by sme nemali klásť hosťom do cesty žiadne prekážky v podobe podobne zbytočného nábytku. Ideálnym riešením sú vstavané skrine a uzavreté botníky.

Spálňa Feng-shui

Druhou najdôležitejšou miestnosťou po predsieni je spálňa. Aby ste mali pokojný a nerušený spánok, je vhodné myslieť na správne umiestnenie postele. Patrí do zóny jin, t. j. na sever, severozápad, severovýchod a západ. Mal by byť tiež umiestnený čo najďalej od dverí a nemal by sa nachádzať pri stene susediacej s kúpeľňou alebo toaletou.

Podľa učenia Feng-shui môže tok energie Qi zastaviť aj neporiadok – preto udržujte svoju spálňu vždy čistú. To platí najmä pre hromady oblečenia, kníh alebo časopisov. Odolajte však myšlienke ukryť ich pod posteľ, kam musí prúdiť aj energia.

Naopak, do spálne sú vhodné izbové rastliny a tlmené farby a svetlá.

Feng Shuiloznice

Obývacia izba Feng-shui

Pri vstupe do obývačky našu pozornosť zvyčajne upúta pohovka. Ten by nemal byť umiestnený chrbtom k dverám – obyvatelia musia mať vždy výhľad na novopríchodzích. V ideálnom prípade by malo byť sedadlo umiestnené smerom k dverám alebo na boku. Kým na pravej strane je vhodné miesto pre nízky príručný stolík, na ľavej strane si môžeme dovoliť vyšší nábytok, napríklad knižnicu alebo vysokú izbovú rastlinu.

Pokiaľ ide o celkové usporiadanie obývacej izby, mala by byť podobne ako spálňa uprataná a s dostatočným voľným priestorom, aby umožňovala prúdenie energie čchi. Na to, aby sme do svojho života priniesli šťastie a hojnosť, je nevyhnutný aj pevný a kvalitný stôl. Môžete ho ozdobiť kvetmi alebo izbovými rastlinami s okrúhlymi listami, ktoré sú tiež nositeľmi hojnosti. 

Feng Shi Obyvak

Záhrada Feng-shui

Ak chceme dodržiavať zásady feng-šuej a vniesť do záhrady harmóniu, musíme do nej zakomponovať všetkých päť prvkov. Zatiaľ čo energie dreva a zeme je v záhrade zvyčajne dostatok, je vhodné vybudovať malé jazierko alebo fontánu. Ak to nie je vo vašich silách, rovnocennou alternatívou môže byť kŕmidlo pre vtáky. Kým prvok kovu je doplnený kovovými doplnkami, sedením alebo sochami, prvok ohňa dodáva napríklad mriežka, zvonkohra alebo lampáš. 

Kuchyňa Feng-shui

Nie nadarmo sa hovorí, že kuchyňa je srdcom domu. Nielenže tu pripravujeme jedlá pre celú rodinu, ale často je to aj miesto neformálnych stretnutí pri šálke kávy. Preto by sme mali myslieť najmä na pozitívnu energiu, ktorá sa odrazí v jedle, ktoré varíme. 

Samozrejme, nielen poriadok a čistota, ale aj dostatok svetla a priestoru. Kuchyňa by mala byť v ideálnom prípade umiestnená čo najďalej od vchodu a spálne. Pokiaľ ide o živly, v kuchyni dominuje voda a oheň. Keďže sú však navzájom protikladné, nikdy by nemali byť umiestnené priamo vedľa seba. Preto oddeľte sporák a drez pracovnou plochou. 

Pracovňa Feng-shui

Poslednou miestnosťou, na ktorú sa dnes zameriame, je pracovňa. Jeho rozloženie súvisí s vašou profesiou. Ak je vaša práca kreatívnejšia a umeleckejšia, vyberte si miesto orientované na juh alebo západ. Na druhej strane juhovýchod podporuje rozvoj podnikania a kariérny úspech. Študenti ocenia pracovňu orientovanú na severovýchod, ktorá prináša sústredenie a motiváciu.

Upratovanie miestnosti podľa feng-shui

Upratovanie podľa Feng-šuej je naozaj intenzívne – zbavujeme sa všetkých nepotrebných a poškodených vecí, ktorých hromadenie prináša negatívnu energiu a nešťastie. Mali by sme sa tiež zbaviť nepotrebných dekorácií, na ktoré sa len práši, alebo mŕtvych predmetov, ako sú napríklad sušené kvety. Mali by sme tiež vyčistiť všetky zapadnuté kúty a štrbiny – len tak bude môcť energia čchi voľne prúdiť.

Farby podľa feng-shui

Možno si farby v interiéri vyberáte podľa nálady alebo obľúbenej farby. Podľa feng-šuej však majú farby určité vlastnosti a najmä schopnosť ovplyvňovať energiu okolo seba. To treba zohľadniť najmä pri výbere farby steny, ktorá môže výrazne zmeniť vzhľad celého priestoru.

Vo veľkých priestoroch sa treba vyhýbať najmä červenej farbe, pretože vyvoláva agresiu a bolesti hlavy. Je vhodnejší vo forme doplnkov, keď zase vzbudzuje city a vášeň. Ďalšia ohnivá farba, oranžová, je vhodnejšia na maľovanie. Nielenže prebúdza kreativitu, ale môže tiež zlepšiť vašu náladu.

Podobný účinok má aj žltá farba, ale tá vzbudzuje žiarlivosť vo väčšej miere. Je vhodný do jedální, pretože povzbudzuje chuť do jedla. Zelená, farba prírody, je vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam vhodná do spální a detských izieb. Modrá farba je pre ne tiež vhodná, ale skôr vyvoláva depresiu a smútok. V miestnostiach s nedostatkom svetla je ideálnou voľbou biela farba, farba čistoty a elegancie.

Feng Shui farby 1

Dekorácia Feng-shui

Okrem farieb môžeme do interiéru vniesť päť prvkov aj pomocou rôznych dekorácií: 

Fontána bonsajov podľa feng šuej

Ak chcete do miestnosti vniesť prvok vody a dreva, siahnite po bonsajovej fontáne. Okrem toho živá rastlina v kombinácii s odparujúcou sa vodou čistí vzduch.

Feng shui náramok

Vďaka náramku Feng Shui môžete regulovať silu čchi nielen vo svojom byte, ale aj priamo na sebe. Dobre zvolená kombinácia kameňov a iných materiálov môže harmonizovať vašu energiu a priniesť šťastie a prosperitu.

Obrázky feng-shui

Rovnako dôležité pri zariaďovaní interiéru v súlade s feng šuej sú obrazy. Mali by byť harmonické a v súlade s energiou miestnosti.Lapač snov – Hoci lapače snov nepochádzajú z Ázie, ale z Ameriky, ich zavesenie v priestore môže opäť pomôcť pri čistení čchi – zachytávajú nielen zlé sny, ale aj negatívnu energiu.

Sochy a sošky

Ak v priestore chýba prvok zeme, dreva alebo kovu, môžeme siahnuť po soche alebo figúrke z týchto materiálov. Vždy by však mali zapadnúť do interiéru a mať pre vás nejaký význam, inak sa stanú len ďalším lapačom prachu.

Kvet života

Veľmi obľúbeným motívom Feng Shui je motív kvetu života. Tento starobylý geometrický vzor predstavuje zrod a jednotu života a vesmíru.

Zvonkohra

Zvonkohry sú rovnako obľúbenou dekoráciou, či už v interiéri alebo exteriéri. Tie vnášajú do priestoru energiu ohňa alebo kovu či dreva v závislosti od zvoleného materiálu.

Závesné kryštály

Hoci sú kryštály veľmi obľúbené vo všetkých duchovných a ezoterických smeroch, vo feng šuej ich význam spočíva predovšetkým v čistení negatívnej energie. Odporúča sa umiestniť ich na chodbu, kde odvádzajú všetky negatívne energie od vstupu do domu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *