Spánkové apnoe – príčiny, typy a liečba

Hoci nespavosť alebo nekvalitný spánok môžu výrazne znížiť kvalitu života, nejde o nebezpečné alebo život ohrozujúce poruchy spánku. To isté sa nedá povedať o spánkovej apnoe, ktorá podľa štatistík postihuje až desať percent celkovej populácie. V nasledujúcich riadkoch sa preto budeme venovať nielen typom, príčinám a príznakom spánkového apnoe, ale predovšetkým liečbe, ktorá je v súčasnosti k dispozícii .

Čo je spánkové apnoe?

Spánkové apnoe je porucha spánku charakterizovaná abnormálnym dýchaním počas spánku. Môže sa to prejavovať napríklad výpadkami dýchania, ktoré často vedú ku krátkemu prebudeniu a narušeniu spánkového cyklu. Môže ho sprevádzať aj hlasné chrápanie alebo dokonca znížený prísun kyslíka počas spánku.

Spánková apnoe

Apnoické pauzy, t. j. zástavy dýchania, trvajú zvyčajne viac ako desať sekúnd. Môžu sa objavovať v rôznych frekvenciách, ale najčastejšie viac ako desaťkrát za hodinu.

Spánková apnoe postihuje predovšetkým mužov, až 21 % populácie. V porovnaní s tým trpí touto poruchou spánku len 9 % žien.

Prečo trpíme spánkovým apnoe?

Spánkové apnoe je spôsobené fyzickou blokádou dýchacích ciest – najčastejšie je blokáda spôsobená anatómiou, t. j. veľkosťou jazyka a mandlí alebo napríklad polohou čeľuste a hrdla. Závažným faktorom je aj obezita alebo nadváha, ktorá je príčinou až 60 % všetkých prípadov spánkového apnoe. Často sa môže vyskytnúť aj rodinná anamnéza alebo hormonálna nerovnováha spôsobujúca predispozíciu k opuchu dýchacích ciest alebo obezite. Ľudia s chronickou nádchou a upchatým nosom sú tiež náchylnejší na spánkové apnoe.

Okrem vnútorných faktorov ovplyvňuje vznik spánkového apnoe aj množstvo vonkajších faktorov, ako je konzumácia alkoholu, sedácia a fajčenie. Vplyv môže mať aj preferovaná poloha počas spánku – k väčšine výpadkov dýchania dochádza pri spánku na chrbte, ktorý uľahčuje kolaps tkanív okolo dýchacích ciest.

Typy spánkového apnoe

Na základe príčiny spánkového apnoe existujú tri základné typy:

Centrálna spánková apnoe

Tento typ spánkového apnoe sa vyskytuje u ľudí trpiacich poruchami centrálneho nervového systému. Problém nespočíva ani tak vo fyzickej prekážke dýchania, ale skôr v problémoch s ovládaním svalov, ktoré sú zodpovedné za dýchanie. Príčinou môže byť mechanické alebo farmakologické poškodenie dýchacieho centra alebo napríklad cievne ochorenie či zápal.

Obštrukčná spánková apnoe

Zatiaľ čo centrálne spánkové apnoe je pomerne zriedkavé, obštrukčné spánkové apnoe predstavuje až deväťdesiat percent všetkých prípadov tohto ochorenia. Tento typ sa vyznačuje vytvorením negatívneho podtlaku v oblasti hltana, čo spôsobuje zúženie hltana alebo jeho svalového tonusu. 

Obštrukčné spánkové apnoe však môžu spôsobiť aj anatomické predispozície, ako je poloha a veľkosť jazyka, zväčšené mandle alebo obmedzená nosová dutina a nosohltan.

Zmiešaná spánková apnoe

Posledným variantom je zmiešané spánkové apnoe, ktoré je kombináciou obštrukčného a centrálneho apnoe.  Známa je aj ako komplexná spánková apnoe.

Aké sú príznaky?

Hoci príčiny spánkového apnoe môžu byť rôzne, všetky typy majú rovnaké príznaky. Patrí medzi ne najmä prerušované dýchanie (najmenej desať sekúnd) opakované niekoľkokrát za noc. Prerušenie spánku a nedostatok kyslíka vedú k celému radu ďalších príznakov, ako je nadmerná denná ospalosť, podráždenosť, ranné bolesti hlavy, zhoršená schopnosť sústrediť sa a znížené libido.

Medzi ďalšie typické príznaky spojené predovšetkým s obštrukčným variantom patrí hlasné chrápanie, lapanie po dychu a dusenie. Príznaky v podobe suchých   úst, bolesti v hrdle alebo častejšieho nočného budenia sú rovnako časté. Naopak, pri centrálnej spánkovej apnoe sa chrápanie takmer nevyskytuje.

Ako zistím, či mám spánkové apnoe?

Keďže človek trpiaci touto poruchou si často neuvedomuje nočné bdenie a chrápanie, môže byť ťažké ju identifikovať. Najčastejšie sa o príznakoch dozvedáme od partnera, ktorého zobudí naše chrápanie a hlasné lapanie po dychu. Indikátorom však môže byť potreba spánku počas dňa alebo častá suchosť a bolesť krku. Môže sa objaviť aj depresia, úzkosť, prípadne psychotické príznaky alebo nástup posttraumatickej stresovej poruchy.

Prečo je spánková apnoe nebezpečná?

Hlavným rizikom je najmä zhoršenie kvality spánku a následne kvality života, ktorá je výrazne ovplyvnená nedostatkom spánku. Ešte vážnejšie riziko však predstavuje nedostatok kyslíka, ktorý môže viesť k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ako sú vysoký krvný tlak, srdcové choroby, mŕtvica a infarkt. Existuje tiež riziko poklesu produkcie testosterónu (najmä u mužov), zhoršenia pamäti a kognitívnych schopností a už spomínaného rozvoja depresie a úzkosti. Okrem toho nedostatok spánku, nedostatok spánku alebo hlasné chrápanie môžu výrazne ovplyvniť partnerské a rodinné vzťahy alebo pracovný život.

Čo mám robiť, ak mám podozrenie na spánkové apnoe?

Ak máte pocit, že trpíte spánkovým apnoe, určite nezanedbajte návštevu lekára. Môže vám pomôcť pochopiť príčiny a určiť liečbu, prípadne vás môže odkázať na vyšetrenie v spánkovom laboratóriu.

Dá sa spánkové apnoe liečiť?

V prípade, že spánkové apnoe potvrdí odborník, veľmi často sa odporúča zmena životného štýlu. To zahŕňa zníženie nadváhy, zlepšenie spánkovej hygieny a vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ako sú alkohol, sedatíva a cigarety. Pomôcť môže aj zmena polohy pri spánku – ideálne je spať na boku. 

Prístroje na liečbu spánkovej apnoe

Ak je príčinou spánkového apnoe vznik podtlaku v dýchacích cestách , riešením je aj prístroj na spánkové apnoe, ktorý nepretržite udržiava pozitívny tlak alebo dve úrovne pozitívneho tlaku. Tento spôsob liečby je až z 90 % účinný, na druhej strane nie každému vyhovuje nosiť v noci masku na spanie.

Prevádzka

V situácii, keď si pacient prakticky do konca života neželá používať ventilátor, možno zvážiť aj operáciu. Je však potrebné vziať do úvahy, že táto metóda ponúka len 60 % úspešnosť, a preto nezaručuje úplné odstránenie problému so spánkovým apnoe.

Medzi používané metódy patrí napríklad operácia nosovej priehradky, odstránenie nosovej alebo krčnej mandle, palatoplastika a operácia mäkkého podnebia. Poslednou, zriedkavo používanou metódou je tzv. tracheostómiu, pri ktorej sa umelá priedušnica umiestni na kožu na povrchu tela. Na stránke sa však k nemu pristupuje len v najzávažnejších prípadoch.

Záver

Ak máte podozrenie, že trpíte spánkovým apnoe, v prvom rade by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, čo ďalej. Preventívna zmena životného štýlu, t. j. obmedzenie fajčenia, konzumácie alkoholu a iných látok, ktoré zhoršujú príznaky spánkového apnoe, však nie je na škodu. Dodržiavanie týchto pravidiel môže do určitej miery zabrániť vzniku tohto ochorenia a zmierniť jeho príznaky.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20377631

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *