Spálňa podľa feng šuej

Feng-šuej, písané aj ako feng-šuej, je tradičné čínske učenie. Čo presne zahŕňa a ako podľa neho vyladiť svoj domov?

Čo je feng šuej

Feng-šuej je čínske učenie, ktoré sa zameriava na vzťah medzi človekom a priestorom v čase. Jeho cieľom je vytvoriť okolo nás absolútnu harmóniu. To tiež umožní nerušený tok energie, ktorá sa nazýva čchi.

Táto energia vyživuje priestor okolo nás. Neustála dynamická premena energií jin a jang slúži ako zdroj energie čchi. Prečo je pre nás čchi nevyhnutná? Ak začneme žiť v harmónii s naším prostredím, umožní nám to dosiahnuť náš maximálny potenciál.

Feng-šuej je jedným z ôsmich pilierov tradičnej čínskej medicíny. Má korene v taoistickej filozofii. Feng šuej si preto vyžaduje hlbšie pochopenie a rozhodne nie je len módnym výstrelkom, ktorý nám hovorí, že žltá je módna farba, a preto si ňou musíte zariadiť byt.

Ako vybrať farby do spálne podľa feng šuej?

Náš domov je tiež miestom, kde podľa feng-šuej prúdi energia. V každej miestnosti je to iné v závislosti od toho, kde sa priestor nachádza a na aký účel má slúžiť.

Konkrétne rady, ako zariadiť a vymaľovať daný priestor, závisia od účelu miestnosti, ale napríklad aj od toho, koľko denného svetla sem bežne dopadá alebo na ktorú svetovú stranu sú jednotlivé miestnosti orientované.

Z toho sa potom odvodia zásady pre zariadenie domu vrátane možných farieb. Napríklad tehlová alebo pomarančová farba je v kuchyni ideálna a môže povzbudiť chuť do jedla.

Odporúčané farby do spálne podľa feng šuej

Vo všeobecnosti sa v spálni oplatí zvoliť neutrálne farby, napríklad sivú. Odporúčajú sa aj jemné pastelové odtiene, ako je fialová, zelená, modrá.

Okrem toho sú vhodné všetky odtiene hnedej od svetlých krémových tónov až po sýtu čokoládovú. K tmavým odtieňom treba pristupovať citlivo, ale aj čiernu farbu možno v spálni použiť v menšej miere.

Naopak,červenej a modrej farbe by ste sa mali vyhnúť. Ak si chceme dopriať červenú, tak len v tmavom odtieni a len na doplnkoch. Môžeme si vybrať aj ružovú. Tieto farby môžu stimulovať sexualitu. Ale napríklad oranžová je veľmi veselá a optimistická farba, ale zároveň nie je vhodná do spálne v súlade s feng šuej.

Ako zariadiť spálňu podľa feng šuej

Spálňu charakterizuje energia jin, t. j. pasívna energia. Sila jin sa spája aj s hmotnosťou, ženskosťou, nocou a spánkom. Je žiaduci plynulý tok energie. Príliš slabý aj príliš silný tok je nevhodný.

Samotná spálňa by mala byť umiestnená čo najďalej od vchodových dverí. Na druhej strane, kuchyňa ako srdce domu by nemala byť umiestnená oproti dverám do spálne. Ak je to aspoň trochu možné, okná spálne by mali byť orientované na východ.

Základným pravidlom pre spálňu zariadenú v súlade so zásadami feng šuej je upratovanie. V prvom rade sa zbavte všetkých nepotrebných vecí, prebytočného oblečenia alebo dokonca rozbitých predmetov, prípadne tých, s ktorými máte spojené negatívne spomienky. Harmonická spálňa určite nepripomína skladisko.

Podľa feng šuej je tiež neprípustné ukladať čokoľvek pod posteľ. Toto čínske učenie tvrdí, že v takto zablokovanom priestore nemôže počas spánku dostatočne prúdiť vaša vlastná energia. V malých bytoch môže byť ťažké vyriešiť situáciu, ale ak zaujmete minimalistický prístup k zariaďovaniu a zároveň obmedzíte počet predmetov v súlade s predchádzajúcimi odsekmi, uspejete.

Obrázky pre spálňu feng shui

V interiéri by nemalo byť príliš veľa dekorácií a doplnkov. Klasická „západná“ psychológia s tým súhlasí.

Môžete si kúpiť sviečky. Svetlo je dôležitým prvkom feng šuej. Vhodné sú aj obrázky, a to len tie, ktoré sú veselé, optimistické a pozitívne. Agresívne alebo smutné scény vám rozhodne neprinesú pozitívnu energiu.

Naopak, v spálni by sme mali šetriť zrkadlami. Ak ich chcete, nemali by ste ich umiestniť oproti posteli alebo oknu. Podľa feng-šuej zrkadlá spôsobujú odraz energie.

Ak máte spálňu, ktorú zdieľate s partnerom, uistite sa, že nekupujete doplnky v nepárnom počte. Znamenalo by to, že do vášho vzťahu podvedome vnášate niekoho iného. Rovnako by mali osamelí ľudia vsadiť na silu párneho čísla, ak chcú privolať lásku.

Zo spálne feng šuej vylučuje aj kvety. Odoberajú vám kyslík a hromadia jangovú energiu, ktorá je v tomto priestore nežiaduca. Interiér už nezdobíme sušenými kvetmi. Nesú mŕtvu energiu.

Dekorácie a doplnky by nemali visieť priamo nad posteľou. Nechajte tu prázdne miesto, dokonca ani poličku nad posteľou. Tu musí energia voľne prúdiť. Pozdĺž postele sa nachádzajú nočné stolíky s lampami.

Feng Shui rady pre harmonický spánok

Z miestnosti, v ktorej spíte, by ste mali odstrániť všetku elektroniku . Vyčerpáva to aj vašu energiu. Ak nie je možné elektroniku úplne odstrániť vzhľadom na dispozíciu bytu, odpojte ju aspoň každý večer.

Feng šuej považuje za absolútne nevyhnutné aj čelo postele. Najlepšie je umiestniť ho k stene. Na druhej strane musí samotné lôžko zostať voľne prístupné z oboch strán. V ideálnom prípade by mal byť vyrobený z dreva. Kov nie je vhodným materiálom vzhľadom na jeho vodivosť. Všetky vibrácie sa prenášajú do nej.

Posteľ by mala byť umiestnená na tzv. severojužnej osi. Čelo lôžka je preto orientované na sever. Zároveň by naša poloha pri spánku nemala byť v priamej línii s dverami, t. j. ak ležíme, nemali by sme mať nohy pred dverami.

Oheň a voda sú v spálni nevhodnými spoločníkmi. Z hľadiska feng-šuej to znamená predovšetkým neprenášať do spálne prvky, ako sú akvárium a krb. Hodí sa skôr do priestoru s energiou jang, ktorá symbolizuje aktivitu.

Prikazuje to aj jednoduchý princíp: Otvorte okná a zatvorte dvere. Pred spaním je určite užitočné vyvetrať, aby sa do miestnosti dostal kyslík a odstránili sa škodliviny. Naopak, feng-šuej radí dvere zatvoriť. Zatvorené dvere môžu vhodne usmerňovať tok energie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *