Prečo sa potíme v spánku? Čo to hovorí o našich telách?

Potenie je fyziologický jav, ktorý je úplne normálny. Na druhej strane existujú aj prípady, keď môže byť problémom nočné potenie. Prečo sa v noci potíme a aké sú najčastejšie príčiny? To sa dozviete v tomto článku.

Bežné príčiny nočného potenia

Stres a zlý životný štýl

Zvýšené potenie môže byť vyvolané predovšetkým stresom. Príliš veľa pracovných povinností alebo problémov vo vzťahu vám bráni dobre spať a môže ľahko spôsobiť, že sa ráno zobudíte spotení.

Ak si radi pochutnávate na veľmi korenených jedlách, môže to tiež spôsobiť zvýšené potenie. Pred zaspávaním by ste si mali odpustiť chilli, cesnak, cibuľu, kari, ale aj škoricu a rascu.

Alkohol má podobný účinok. (alkohol a spánok) K vášmu problému môže prispievať aj kofeín. V tomto prípade je tiež otázne, či je vhodné dopriať si na zaspávanie bylinkový čaj, pretože niektoré bylinky môžu podporovať nočné potenie. Patrí medzi ne napríklad radlica alebo kvet bazy čiernej. Podobný účinok má aj zázvorový čaj.

Choroby

Nočné potenie môže byť spôsobené napríklad zvýšenou činnosťou štítnej žľazy alebo inými hormonálnymi poruchami vrátane nádorov. Vplyv hormónov na nočné potenie možno pozorovať aj počas tehotenstva alebo menopauzy.

Takto sa však môžu prejaviť aj závažnejšie ochorenia, ako je leukémia alebo lymfóm. Ak spozorujete iné príznaky, ako je nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, horúčka alebo anémia, ihneď sa poraďte so svojím lekárom.

Podobne môžu byť za nočné potenie zodpovedné aj niektoré neurologické ochorenia, ako je autonómna neuropatia alebo mozgová príhoda.

Pacienti s diagnostikovanou cukrovkou môžu tiež trpieť zvýšeným nočným potením, ktoré súvisí s nervovým systémom. Okrem toho sa u pacientov užívajúcich inzulín môže vyskytnúť nočná hypoglykémia, ktorá tiež zhoršuje potenie.

Medzi ďalšie príčiny môžu patriť akútne infekčné ochorenia a chronické zápalové ochorenia. Nočné potenie sa najčastejšie spája s tuberkulózou. Podobne môžu mať zvýšené potenie aj pacienti trpiaci refluxnou chorobou pažeráka alebo syndrómom spánkového apnoe.

Zlá posteľná bielizeň a pyžamo

Silné nočné potenie má často veľmi jednoduchú príčinu. Môže byť spôsobená pobytom v príliš teplej a nevetranej miestnosti.

Pri nadmernom potení však nezohráva úlohu len teplota v miestnosti, ale aj teplota v posteli. Ak máte príliš hrubú prikrývku alebo teplé pyžamo, budete sa aj v noci nadmerne potiť. Niekedy môže problém spôsobiť aj deravý matrac.

Ako bojovať proti nočnému poteniu?

Starostlivosť o spálňu

Predovšetkým je potrebné upraviť podmienky, v ktorých spíme. Znamená to zdriemnuť si pred zaspaním alebo spať pri otvorenom okne. Odporúčaná teplota v spálni by mala byť približne 17 až 20 °C.

Je potrebné zvážiť aj výber posteľnej bielizne. Vhodný je napríklad bavlnený satén, ktorý veľmi dobre absorbuje vlhkosť. Luxusná damašková posteľná bielizeň je univerzálnou voľbou na celý rok, v lete dokáže chladiť a v zime hriať. Na druhej strane je flanel veľmi teplý, takže ak sa nadmerne potíte, nemusí byť pre vás úplne vhodný.

Pri výbere pyžama platia podobné zásady ako pri výbere posteľnej bielizne. Odporúča sa úplne odstrániť syntetické materiály zo spálne. Stavte na prírodné, najmä bavlnené. Hygiena je samozrejme nevyhnutná, t. j. častejšie sprchovanie a prezliekanie do čistej bielizne.

Skúste tiež vymeniť matrac. Stavte na matrac z priedušnej peny. Možno ich doplniť aj chráničom matraca, ktorý ich ochráni pred potom.

Zmeňte svoj jedálniček a pitný režim

Je dôležité piť dostatočne. Konzumácia tekutín ochladzuje telo, takže sa nemusí toľko potiť. Najväčšiu časť nášho pitného režimu by mala tvoriť čistá voda.

Možnou alternatívou môžu byť aj bylinné čaje. Nie všetky bylinky sú len „vinníkmi“ nadmerného potenia. Na druhej strane, šalviový alebo levanduľový čaj môže zmierniť nadmerné nočné potenie.

Podobne, aby sme mohli pokojne spať bez litrov potu, mali by sme obmedziť príjem cukru a vzdať sa mastných jedál. Mimochodom, zmeny v stravovaní tiež vedú k úbytku hmotnosti. Medzi ďalšie faktory, ktoré zhoršujú nočné potenie, patrí obezita.

Upravte svoj životný štýl

Správna strava zahŕňa nielen premýšľanie o tom, čo jeme, ale aj dostatok spánku. Potreba spánku je individuálna, ale vo všeobecnosti platí, že dospelý človek potrebuje na dostatočný odpočinok približne 7,5 až 8 hodín spánku.

Samostatnou kapitolou je alkohol a cigarety. Cigaret by sme sa mali úplne vzdať ako súčasti zdravého životného štýlu. Pokiaľ ide o alkohol, lekári sú naklonení miernej konzumácii, najmä červeného vína. Čo tým myslíte? Prieskumy uvádzajú ako „neškodné“ množstvo 10 g etanolu, čo zodpovedá približne 100 ml vína.

Oddych a relaxácia počas dňa

Cítite sa pod tlakom a preťažení? Naučte sa povedať „nie“. Naozaj sa nemusíte vždy zapáčiť ostatným. Prijmite tiež, že je potrebné občas požiadať o pomoc. Nehanbite sa napríklad delegovať svoje povinnosti na iných členov rodiny.

Doprajte si dostatok času pre seba, venujte sa svojim koníčkom a obklopte sa ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre. Radikálne sa vymedzte voči všetkým, ktorí vám berú životnú energiu a ktorých prítomnosť vykazuje znaky toxického vzťahu.

Mali by ste sa naučiť relaxačné techniky. Môžete tiež vyskúšať jogu alebo meditáciu. Medzi najúčinnejšie metódy patrí technika tzv. riadená vizualizácia. Jeho cieľom je predstaviť si akékoľvek príjemné obrazy.

Zvuky prírody, napríklad šum mora, môžu mať blahodarný vplyv na vašu psychiku. Pobyt v pokoji prírody má úžasný vplyv na dušu. Samozrejme, nemusíte ísť k moru, stačí, ak sa počas dňa prejdete.

Potenie nemusí byť problém

Potenie je pomerne zložitý mechanizmus riadený nervovým a hormonálnym systémom. Predovšetkým je to účinný termoregulačný nástroj. Preto pôsobí ako ochrana nášho tela a zabraňuje jeho prehriatiu.

Pot je výmenou apokrinných a ekrinných potných žliaz. Tieto žľazy sa nachádzajú po celom tele. Najväčšia koncentrácia potných žliaz sa nachádza na čele, dlaniach a chodidlách. Pot sa skladá prevažne zo soli a vody. V menšom množstve sa skladá aj z močoviny, kyseliny mliečnej a niektorých minerálov, ako je draslík, sodík, vápnik a horčík.

Potenie je spôsobené najmä zvýšenou telesnou teplotou. Je to preto normálne a prirodzené. Najčastejšie je spôsobená nadmernou námahou alebo pobytom v teplom prostredí. Bežne sa vylučuje 0,5 až 1 liter potu denne. Najmä ak netrpíte intenzívnym nočným potením pravidelne, môžete predpokladať jednu z najbanálnejších príčin.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *