preco-hovorime-zo-spanku

Prečo hovoríme zo spánku?

Povedal vám niekedy niekto, že hovoríte zo spánku? Nie ste sami. Mnohí ľudia majú aspoň raz v živote skúsenosť s rozprávaním zo spánku. Tento neškodný spánkový jav zvyčajne vôbec neovplyvňuje kvalitu vášho spánku.

Nemusíte sa obávať, že na seba prezradíte nejaké šťavnaté tajomstvo. Ľudia, ktorí hovoria zo spánku, zvyčajne nehovoria dlhšie ako 30 sekúnd a väčšinou ide o nezrozumiteľné bľabotanie.

Hovorenie počas spánku, odborne nazývané somniloquy, je typom parasomnie – čo je nezvyčajné alebo abnormálne správanie, ktoré sa vyskytuje počas spánku. V porovnaní s inými hlasnými zvukmi počas spánku, ako sú poruchy dýchania spôsobujúce počuteľné stony, sú zvuky hovorenia počas spánku jedinečné. Hoci sa tento jav označuje ako „abnormálny“, hovorenie zo spánku je bežné a nepovažuje sa za zdravotný problém.

Prečo ľudia hovoria zo spánku?

Zdravotnícki pracovníci toho o somnilogii veľa nevedia. O tom, ako prestať hovoriť zo spánku, prečo sa to deje alebo čo sa deje v mozgu počas týchto epizód. Môže sa to stať komukoľvek, ale častejšie sa tento jav vyskytuje u mužov a detí. Niektoré štúdie naznačujú, že existuje genetická predispozícia pre spánkové rozprávanie. To znamená, že ak sa to stalo vašim rodičom, je pravdepodobnejšie, že sa to stane aj vám.

Komiksové rozprávanie zo spánku

Aj keď sú epizódy hovorenia počas spánku krátke, niektorí ľudia hovoria niekoľkokrát za noc. Keď sa ľudia, ktorí hovorili zo spánku, zobudia, nevedia, že sa táto udalosť stala, a ani si ju nepamätajú.

Somnilogia sa môže prejavovať ako mumlanie, šepot alebo krik. Spiaci človek môže hovoriť iným jazykom, než ktorým zvyčajne hovorí, keď je v bdelom stave. Ľudia, ktorí hovoria zo spánku, sa najčastejšie rozprávajú sami so sebou. Môže sa však tiež zdať, že hovorí s niekým iným.

Tipy a triky, ako hovoriť zo spánku

Hovorenie zo spánku je neškodné, nevyžaduje si liečbu a pravdepodobne samo zmizne. O rozprávaní zo spánku by ste však mali vedieť niekoľko vecí. Môžu vám a vášmu partnerovi pomôcť lepšie spať v noci.

Je rozprávanie zo spánku prejavom stresu?

Hovorenie počas spánku okrem iného spôsobuje:

Ak zistíte, že ste náhle začali hovoriť zo spánku, príčinou môže byť stres. Ak sa chcete zbaviť stresu, vyskúšajte počas dňa alebo pred spaním hlboké dýchacie cvičenia, jogu alebo meditáciu.

Ak chcete znížiť počet epizód s hovorením počas spánku, môžete tiež skúsiť znížiť konzumáciu alkoholu alebo si viac oddýchnuť.

Je nebezpečné budiť človeka, ktorý hovorí zo spánku?

Hoci nie je nebezpečné budiť niekoho, kto hovorí zo spánku, neodporúča sa to. Prerušíte jeho spánkový cyklus a bude sa cítiť dezorientovaný. Ak kvôli týmto nočným telefonátom od partnera nemôžete spať, môžete vyskúšať niekoľko vecí:

  • Spať v inej posteli alebo izbe
  • Používajte špunty do uší
  • Používajte zariadenie (bzučiak), ktoré vydáva biely šum
  • Poraďte sa s odborníkom o najlepších spôsoboch zabezpečenia kvalitného spánku pre vás oboch

Aplikácia na hovorenie počas spánku

Ak ste zvedaví na obsah svojich podvedomých rozhovorov, môžete si epizódy rozprávania počas spánku nahrávať pomocou niekoľkých aplikácií pre smartfóny.

Aplikácie ako„Sleep Talk Recorder“vám umožnia prehrať si nočný rozhovor o spánku na druhý deň ráno prostredníctvom záznamu.

Mali by ste navštíviť lekára?

V ojedinelých prípadoch budete možno chcieť navštíviť lekára kvôli hovoreniu zo spánku. Ide najmä o situácie, keď sa začne zhoršovať kvalita vášho spánku a často sa cítite unavení alebo neschopní sústrediť sa. Alebo ak si myslíte, že by to mohlo viesť k vážnejším zdravotným problémom, ako je napríklad spánkové apnoe. Ak máte viac ako 25 rokov a začnete hovoriť v tomto veku, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Príčinou môže byť skrytý zdravotný problém.

Zhrnutie

Hovorenie zo spánku je bežný jav a pravdepodobne sa ho netreba obávať. Neexistuje na ňu žiadny známy liek. Zmeny životného štýlu však môžu znížiť výskyt týchto príhod. Ak si myslíte, že spánkové rozprávanie môže byť príčinou vážnejšej poruchy spánku, obráťte sa na svojho lekára alebo na spánkovú kliniku, kde vám najlepšie poradia, ako zvládnuť váš stav.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *