Používanie esenciálnych olejov – návod a tipy

Aromaterapia je jednou z najobľúbenejších metód na upokojenie mysle, uľahčenie zaspávania a vytvorenie príjemnej atmosféry. Okrem toho esenciálne oleje ponúkajú naozaj širokú škálu použitia, od inhalácie pred masážou až po vonné obklady. Dnes vám prinášame nielen tipy, na čo si dávať pozor pri používaní esenciálnych olejov, ale aj praktické návody, ako ich používať na aromaterapiu a čistenie domácnosti.

Na čo si dať pozor?

Predtým, ako sa pozrieme na konkrétne použitie esenciálnych olejov, je vhodné pripomenúť si niekoľko užitočných pravidiel ich používania. Tie sa vzťahujú najmä na aplikáciu na pokožku v prípade masáže – vyhýbajte sa používaniu neriedených aromatických olejov priamo na pokožku alebo na kožu. Keďže väčšina éterických olejov je pomerne vysoko koncentrovaná a obsahuje veľké množstvo rastlinných éterických olejov, priamy kontakt s pokožkou môže spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu. Rovnako si dávajte pozor, aby sa vám koncentrovaný olej nedostal do očí alebo na iné sliznice.

Aj keď sa v dnešnom článku nebudeme príliš venovať vnútornému používaniu éterických olejov, je potrebné spomenúť, že väčšina éterických a aromatických olejov nie je vhodná na vnútornú konzumáciu, prípadne je potrebné sa zo zdravotných dôvodov poradiť s lekárom . 

Okrem týchto základných podmienok však nie sme v aromaterapii viazaní žiadnymi pravidlami. Pri výbere individuálnych vôní esenciálnych olejov nechajte svoju fantáziu pracovať, nech už si vyberiete akúkoľvek metódu!

Inhalácia

Pravdepodobne najbežnejšou metódou aromaterapie je inhalácia. Je na vás, či si vyberiete praktický aróma difuzér alebo lacnejšiu alternatívu v podobe aróma lampy. Ak nemáte po ruke ani jedno, môžete si vystačiť s keramickou platničkou, špajdľami alebo papierovou vreckovkou, z ktorých sa bude vôňa esenciálneho oleja postupne uvoľňovať.

Aromatické lampy

Pri každom z týchto spôsobov nezabudnite olej zriediť vodou, aby ste urýchlili odparovanie. Ak chcete len prevoňať miestnosť, pridajte do vody približne dve až osem kvapiek. V prípade, že chcete esenciálny olej použiť na priamu inhaláciu, t. j. vdychovanie pár s esenciálnymi olejmi, postačí oveľa menej kvapiek. Spočiatku stačí jedna kvapka, ale pre silnejší účinok skúste dve kvapky. 

Obzvlášť opatrní buďte pri esenciálnych olejoch, ktoré môžu mierne dráždiť sliznice, ako je tymián, mäta pieporná, citrónová tráva, škorica alebo klinček. Ak ste astmatik alebo trpíte vážnymi dýchacími ťažkosťami, úplne sa vyhnite ich používaniu .

Kúpeľňa

Ak si chcete silu esenciálnych olejov vychutnať naozaj všetkými zmyslami, voňavý kúpeľ je stávkou na istotu. Dávajte pozor, aby ste čistý esenciálny olej nekvapkali priamo do vody! Ak chcete naozaj príjemný kúpeľ, skúste ho najprv zmiešať s mliekom a rastlinným olejom alebo si vyberte vopred namiešanú zmes do kúpeľa. Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac; tri až desať kvapiek esenciálneho oleja stačí na celý kúpeľ.

Masáž

Veľmi príjemným spôsobom, ako využiť blahodarné účinky éterických olejov na telo a myseľ, je masáž. Opäť platí, že olej nenanášajte priamo na pokožku – odporúča sa zmiešať esenciálny olej s nosným olejom, napríklad rastlinným. Veľmi obľúbený je napríklad kokosový olej, ale chybu neurobíte ani s marhuľovým, avokádovým alebo mandľovým olejom. 

Pokiaľ ide o koncentráciu masážnej zmesi, opäť sa šetrite esenciálnym olejom . Vo všeobecnosti je vhodná trojpercentná koncentrácia, t. j. približne 45 kvapiek na 50 mililitrov nosného oleja. Výnimkou sú tehotné ženy a malé deti staršie ako šesť rokov, pre ktoré je vhodnejšie približne jednopercentné riedenie, t. j. približne 15 kvapiek na 50 mililitrov nosného oleja. Pre skutočne malé deti (do šiestich rokov) sa odporúča ešte miernejšia koncentrácia, približne 0,5 %, čo zodpovedá približne siedmim kvapkám éterického oleja na 50 mililitrov nosného oleja.

Dlaždice

Ak to pri miešaní masážneho oleja trochu preženiete, jednoducho použite prebytočnú zmes esenciálneho a nosného oleja na obklady.. Ideálny pomer je približne päť kvapiek esenciálneho oleja na jednu polievkovú lyžicu nosného oleja.. Potom zmes pridajte do teplej vody, obklad namočte a priložte na boľavé miesto. Ak chcete účinok zintenzívniť, prikryte mokrý obklad suchou šatkou alebo uterákom, aby sa udržala teplota a zvýšila absorpcia účinných látok.

Vôňa bytu a bielizne

Esenciálne oleje sa používajú nielen na v oblasti relaxácie a zdravia, ale aj na v každej domácnosti. Príkladom je použitie levanduľového oleja v šatníku – niekoľko kvapiek levanduľového esenciálneho oleja na látkovej vreckovke nielenže vyženie mole z šatníka, komody alebo skrine, ale oblečenie aj príjemne prevonia.

Schopnosť esenciálnych olejov môžete využiť aj na prevoňanie bielizne na v prípade, že sa chcete vyhnúť používaniu chemických zmäkčovačov, ktorých umelá vôňa nevyhovuje každému. Stačí zmiešať asi dvadsať kvapiek esenciálneho oleja s pol litra prevarenej alebo destilovanej vody a pol litra octu. Pri praní pridajte niekoľko polievkových lyžíc tejto zmesi priamo do práčky.

Túto zmes potom môžete použiť na čistenie domácnosti – stačí pridať dve polievkové lyžice jedlej sódy a prírodný voňavý čistiaci prostriedok je na svete!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *