Najčastejšie poruchy spánku

Spánok je základom dobrého zdravia a duševnej pohody. Dokonalému odpočinku však často nestojí v ceste len potreba skorého vstávania, ale aj rôzne poruchy spánku. Ak trpíte poruchami spánku vy alebo niekto z vašej rodiny, v dnešnom článku nájdete prehľad najčastejších porúch spánku a ich liečby.

Čo sú to poruchy spánku?

Začnime odpoveďou na otázku, čo sú vlastne poruchy spánku. Stručne povedané, ide o stavy, ktoré nám bránia zaspať alebo narušujú proces spánku častým nočným prebúdzaním. Hoci sa príznaky porúch spánku môžu z času na čas objaviť prakticky u každého z nás, o poruchu spánku sa pravdepodobne jedná, ak:

  • Pravidelne sa objavujú problémy so spánkom a zaspávaním,
  • Pociťujete dlhodobú zvýšenú únavu a nadmernú dennú ospalosť,
  • Ste vyčerpaní napriek tomu, že máte dostatok spánku.
Čo sú poruchy spánku

Aké sú najčastejšie poruchy spánku?

Hoci je v súčasnosti známych viac ako 80 rôznych porúch spánku, medzi najčastejšie patria nespavosť, narkolepsia, spánková apnoe a syndróm nepokojných nôh.

Nespavosť (insomnia)

Nespavosť(1) je nepochybne jednou z najčastejších porúch spánku. Spočíva v ťažkostiach so zaspávaním, ale môže sa prejavovať aj častým nočným budením, ľahkým, prerušovaným spánkom a nekvalitným spánkom, keď sa budíme unavení a bez energie. Počas dňa sa zvyčajne prejavuje nadmernou vyčerpanosťou, neschopnosťou sústrediť sa alebo ospalosťou.

ako sa zbaviť nespavosti

Treba dodať, že nespavosť sa nevyhýba prakticky nikomu – každý z nás z času na čas trpí zlým alebo nekvalitným spánkom. Opatrnosť je na mieste, ak sa začne meniť na chronickú nespavosť, t. j. nespavosť trvajúcu viac ako tri týždne. Ak sa pozrieme na štatistiky, ide asi o desať percent prípadov a zvyšných deväťdesiat percent je akútna nespavosť, ktorá je často dôsledkom konkrétnej situácie (stres, úmrtie v rodine, strata zamestnania, nevhodné/rušivé prostredie…). Na druhej strane, chronická nespavosť je často spojená s inými chronickými stavmi, ako je chronický stres, bolesť alebo depresia a úzkosť .Ako sa zbaviť nespavosti?

Spánková apnoe

Zatiaľ čo nespavosť negatívne ovplyvňuje predovšetkým našu duševnú pohodu, závažnejšou poruchou spánku je spánkové apnoe(2). Ide o stav, keď počas spánku na krátky okamih prestaneme dýchať, čo vedie k náhlemu prebudeniu (ktorého si často nie sme vedomí) a opätovnému zaspávaniu. Takýto prerušovaný spánok vedie nielen k zvýšenej únave a vyčerpaniu, ale môže byť aj príčinou mnohých vážnejších komplikácií, ako sú rôzne srdcové ochorenia.

Spánková apnoe

Môžete sa stretnúť s dvoma typmi spánkového apnoe, a to s obštrukčným a centrálnym. Líšia sa predovšetkým dôvodom prerušenia dýchania. Zatiaľ čo obštrukčná apnoe je mechanické uzavretie dýchacích ciest, centrálna spánková apnoe je spôsobená centrálnym nervovým systémom, keď mozog nevydáva správny signál dýchaciemu systému(3). Oba typy spánkového apnoe často sprevádza hlasné chrápanie, ktoré je často prvotným impulzom na začatie riešenia spánkovej poruchy.

Syndróm nepokojných nôh

To, čo často považujeme za nespavosť, môže byť tzv. syndróm nepokojných nôh (4). Ide o stav, keď nám silné nutkanie pohybovať končatinami (zvyčajne nohami) bráni zaspať. Keďže ide o poruchu nervového systému, je pomerne ťažké určiť príčinu – k jej vzniku zvyčajne vedú genetické predispozície, lieky alebo závažné ochorenia. Môže sa však vyskytnúť u ľudí s nedostatkom železa a vitamínu B12 v krvi. V niektorých prípadoch pomáha doplnenie týchto živín a napríklad horčíka, v závažnejších prípadoch je potrebná rehabilitácia vo forme lymfodrenáže alebo liekov predpísaných lekárom.

Narkolepsia

Opakom nespavosti a podobných porúch spánku je narkolepsia (5). Toto ochorenie vedie k nekontrolovateľným záchvatom spánku počas dňa. Môže však byť sprevádzaná aj častým nočným budením, halucináciami a spánkovou paralýzou tesne pred prebudením alebo po ňom.

Často kladené otázky o poruchách spánku

Ako dlho by sme mali spať?

Prirodzene sa vynára otázka, ako by mal vyzerať zdravý spánok. Rozhodne nie je pravda, že ak nespíte osem hodín denne, trpíte nespavosťou. Ideálny čas spánku je šesť až osem hodín, ale u každého z nás sa môže mierne líšiť. Je to skrátka veľmi individuálna záležitosť, ktorá úzko súvisí s dĺžkou spánkových cyklov a fáz.

Kto je najviac ohrozený poruchami spánku?

Poruchy spánku sa vo všeobecnosti vyskytujú najmä u žien, ale k ich vzniku môžu viesť rôzne faktory, od genetiky až po rôzne ochorenia. Často sú tiež sprievodným príznakom chronického stresu alebo depresie. Riziko ich vzniku hrozí aj ľuďom, ktorí majú narušený spánkový cyklus, napríklad pri práci na nočné zmeny.

Liečba porúch spánku

Zatiaľ čo občasná nespavosť sa zvyčajne lieči bylinkami, doplnkami stravy alebo tabletkami na spanie, vážnejšie alebo chronické poruchy spánku si vyžadujú návštevu lekára, ktorý určí vhodnú liečbu a lieky. Zároveň je potrebné vylúčiť akýkoľvek hlbší zdravotný problém, ktorý by mohol byť príčinou problémov so spánkom a zaspávaním.

Zdroje

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20377631
  3. https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/spankova-apnoe/
  4. https://www.mojezdravi.cz/nemoci/syndrom-neklidnych-nohou-snn-5601.html
  5. https://www.ninds.nih.gov/narcolepsy-fact-sheet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *