Optimálny čas spánku

Aby bol spánok kvalitný, musí byť okrem iného dostatočne dlhý. Ideálna dĺžka spánku je však veľmi relatívny pojem. Každý človek má individuálne potreby a so spánkom to nie je inak. Faktom však je, že čas spánku sa počas života mení a existuje určité rozpätie, ktoré by sme mali dodržiavať, aby sme sa cítili oddýchnutí a aby telo správne fungovalo.

Optimálny čas spánku u dospelých

Ideálna dĺžka spánku pre dospelého človeka je 6 až 10 hodín. Niektorí ľudia potrebujú menej spánku a iní viac, ale odborníci odporúčajú 8 hodín spánku. Ak spíte menej ako 6 hodín denne, vystavujete sa problémom s hmotnosťou, pamäťou alebo zvýšenému riziku kardiovaskulárnych ochorení.

Ideálny čas spánku u detí

Deti potrebujú spať o niečo dlhšie ako dospelí. Dĺžka spánku u detí je rovnako ako u dospelých individuálna a na rozdiel od dospelých by sa dieťa v ideálnom prípade nemalo budiť. Novorodenci spia až 20 hodín denne, pričom spodná hranica je približne 11 hodín. Batoľatá spia 10-18 hodín denne, mladšie deti v predškolskom veku potrebujú 8-14 hodín spánku denne a deti v školskom veku vrátane tínedžerov spia 7-12 hodín denne.

Optimálny čas hlbokého spánku

Spánkový cyklus sa skladá z 5 fáz, ktoré sa opakujú približne 5-krát za noc v závislosti od toho, ako dlho spíme. Okrem toho sa spánok rozlišuje aj na tzv. ľahký a hlboký spánok.

Hlboký spánok je 3. fáza spánkového cyklu, v ktorej sa spomaľujú nielen mozgové funkcie, ale aj dýchanie či tlkot srdca – jednoducho povedané, telo je v tejto fáze najviac oddýchnuté a človek takmer nevníma okolité zvuky a udalosti. Zistilo sa, že dospelý človek potrebuje približne 2 hodiny hlbokého spánku denne, čo je v porovnaní s celkovým časom odpočinku málo.

Dlhý spánok nie je zdravý

Príliš veľa všetkého škodí, a bohužiaľ, spánok nie je iný. Aj príliš dlhý spánok môže zvýšiť riziko mnohých zdravotných problémov, ako sú infarkt, mŕtvica, cukrovka a obezita. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že spánok dlhší ako 8 hodín denne môže byť pre dospelého človeka potenciálne nebezpečný.

Každý z nás by však mal počúvať svoje potreby, a ak viete, že patríte k tým, ktorým 7 hodín spánku nestačí, mali by ste si ho bez výčitiek dopriať viac.

Ako prebieha ideálny spánok?

Spánok REM (rýchle pohyby očí)

Ide o fázu ľahkého spánku, ktorá trvá približne 20 % celkovej doby odpočinku. Nazýva sa aj „paradoxný spánok“, pretože v niektorých momentoch sa telesné funkcie podobajú skôr bdelosti. Vyznačuje sa rýchlymi pohybmi očí.

TIP: Aby boli spánkové fázy ideálne, je možné ich podporiť hormónom melatonínom. Najlepší melatonín nájdete v našom porovnaní.

Fáza NON REM (Non Rapid Eye Movement)

Táto fáza trvá zvyšných 80 % noci a telo v nej odpočíva a regeneruje sa. NON REM spánok sa ďalej delí na 4 fázy:

  1. NREM 1 – je prechod medzi bdelosťou a spánkom. Objavuje sa pri zaspávaní a môže byť sprevádzaný nekontrolovanými zášklbmi končatín.
  2. NREM 2 – ide o ľahký spánok, ktorý predstavuje približne polovicu celkového času odpočinku.
  3. NREM 3 – jeden cyklus tejto fázy trvá približne 10 minút. Ide o tzv. hlboký spánok a prebudenie z tejto fázy je veľmi ťažké, pretože človek prakticky nevníma okolie. Ak trpíte spánkovým hovorením, námesačnosťou alebo nočnými morami, práve vtedy sa objavujú.
  4. NREM 4 – je najhlbšia a najdôležitejšia časť spánkového cyklu. Trvá to asi pol hodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *