Najlepšie Yerba mate – účinky a čaje

Možno ste už počuli exotický názov tohto čoraz populárnejšieho čaju, možno sa s ním stretávate prvýkrát. Tak či onak, Yerba maté je nápoj, ktorý si rozhodne zaslúži našu pozornosť – nie nadarmo sa mu hovorí čaj bohov. Nielenže skvele chutí, ale má aj množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Poďme sa teda pozrieť na to, čo stojí za neutíchajúcou popularitou tohto juhoamerického indiánskeho čaju.

Čistý organický Mate

BrainMax Pure Organic Yerba Mate

Brainmax Organic Yerba Mate

Organická Yerba Maté sa vyrába z najlepších ručne zbieraných listov paraguajskej Cesmíny.

Cena okolo 300 Kč 

Maté s guaranou

Verde Mate Energia Guarana

Verde Mate s guaranou

Súčet stimulačného účinku yerby a guarany je výrazný. Vhodné pre skúsených používateľov.

Cena okolo 200 Kč

S guaranou a ginkgom

Verde Mate Green Mas IQ

Verde Mate Green Iq

Brain Boost zmes yerba maté a ginkgo biloba, sibírsky ženšen, guarana pre maximálny duševný a fyzický výkon.

Cena okolo 200 Kč

Čo je Yerba mate?

Z názvu je pravdepodobne zrejmé, že nejde o európsku miestnu plodinu. V skutočnosti to ani nie je čaj v pravom zmysle slova, pretože v zložení nenájdeme čajové lístky. V skutočnosti ide o nálev pripravený z paraguajskej cesmíny, ktorý sa stal tradičným nápojom juhomarických Indiánov pre svoje blahodarné účinky. Čoskoro si však našiel cestu do celého sveta vrátane Európy. Doteraz sa však cesmína paraguajská pestuje najmä v krajinách Južnej Ameriky, kde má ideálne podmienky na rast, napríklad v južnej Brazílii, Argentíne, Uruguaji a, samozrejme, v Paraquayi.  

Aké látky obsahuje Yerba maté?

Aj keď to prví pestovatelia paraguajskej ostrice možno nevedeli, listy tohto vzrastlého stromu obsahujú veľké množstvo dôležitých vitamínov, minerálov a iných stimulujúcich látok. Z dnešného pohľadu oceňujeme najmä obsah vitamínu C, ktorý je nevyhnutnou súčasťou vyváženej stravy, alebo vitamínov B1, B2, B3 či B5. Medzi minerálne látky, ktoré nájdeme v Yerba maté, patrí vápnik, draslík, horčík, kremík, fosfor a železo, väčšina prvkov dôležitých pre správne fungovanie nášho organizmu.

Minerály a vitamíny v Yerba maté však nekončia. Hlavnou výhodou Yerba maté sú povzbudzujúce alkaloidy, látky, ktoré majú na naše telo podobný účinok ako káva. Patrí medzi ne napríklad kofeín, ale aj napríklad mateín, ktorý sa (ako napovedá jeho názov) nachádza len v Yerba maté. Ďalšími stimulačnými alkaloidmi sú teobromín a teofylín, ktoré majú povzbudzujúci účinok na náš nervový systém, ale v porovnaní s kofeínom pôsobia pomaly a dlhodobo.

Okrem týchto látok Maté obsahuje napríklad aj protirakovinový kvercetín a kaempferol alebo rutín, ktorý je známy svojou schopnosťou posilňovať cievne steny. Nezabúdajme ani na spaľovací účinok kyseliny chlorogenovej, ktorý ocenia všetci, ktorí sa snažia zhodiť nadbytočné kilogramy. Pomáha tomu aj skutočnosť, že Yerba maté mierne potláča nadmernú chuť do jedla.

Pri akých ťažkostiach pomáha Yerba maté a prečo ho piť?

Uvedené látky a živiny sú hlavným dôvodom, prečo si Maté nachádza cestu do čoraz väčšieho počtu domácností. Všetci bez ohľadu na vek oceníme jeho antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia naše bunky pred oxidačným stresom a starnutím. Okrem toho má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje fyzickú a psychickú odolnosť a pomáha napríklad aj pri chudnutí. 

To však nie sú jediné dôvody, prečo zaradiť Yerba maté do svojho jedálnička. Mali by ste ho vyskúšať najmä vtedy, ak trpíte srdcovými problémami – obsahuje látky, ktoré sa spájajú s pozitívnym vplyvom na kardiovaskulárny systém, a vďaka rutínu posilňuje cievne steny. To ocenia najmä ľudia s kŕčovými žilami alebo so sklonom k ľahkým modrinám.

V neposlednom rade sa Maté môže používať nielen ako pomocník pri ochoreniach močových ciest, ale aj ako pomerne účinné afrodiziakum. 

Moje vlastné skúsenosti s pitím Yerba mate

Hoci sa konkrétne účinky môžu u jednotlivých ľudí líšiť, väčšina jej priaznivcov sa zhoduje v tom, že Yerba maté je najlepšou možnou náhradou kávy. Osobne môžem len súhlasiť. Nielenže má Yerba podobne povzbudzujúci účinok ako káva, ale dokonca nemá ani povestný efekt vyhorenia, ktorý snáď každý z nás niekedy zažil, čo je aj dôvod, prečo sa snažím káve vyhýbať, ako sa len dá. 

Príjemným bonusom bola zvýšená schopnosť sústrediť sa a koncentrovať. A keďže často chodím do posilňovne, môžem tiež dodať, že jeho energizujúci účinok sa vyrovná niektorým predtréningovkám, len bez nepríjemných vedľajších účinkov (mravčenie atď.). Preto je určite skvelou prírodnou alternatívou kávy, energetických nápojov a iných stimulantov pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť ich nežiaducim vedľajším účinkom.

Ako pripraviť Yerba maté doma?

Predtým, ako sa začnete pripravovať, skontrolujte, či máte všetko potrebné. Tradičný spôsob prípravy čaju Yerba maté si okrem kvalitného čaju vyžaduje aj tzv. calabash a bombilla. Ide o špeciálnu nádobu a slamku, ktorá je v ideálnom prípade kovová. Hoci sa Yerba maté dá pripraviť aj v klasickej čajovej kanvici, špeciálna nádoba a slamka so sitkom vám umožnia lúhovať Yerbu dlhý čas bez toho, aby ste museli čaj precediť.

Ďalším dôležitým krokom je výber vhodnej dávky. Ak s Yerbou začínate, vhodné sú dve až tri polievkové lyžice, ale ak už s ňou máte skúsenosti, môžete vyskúšať silnejšiu dávku, t. j. štyri až päť polievkových lyžíc.

A ako sa pripraviť? Základom je voda s teplotou približne osemdesiat stupňov Celzia. Yerbu neprelievajte vriacou vodou – nielenže zničíte takmer všetky prospešné látky, ale môžete nechtiac vytvoriť aj niekoľko rakovinotvorných látok. 

Potom nalejte odmerané množstvo Yerby do kalabasy a nakloňte nádobu tak, aby čaj skĺzol na jednu stranu. Na voľnú stranu položte slamku (bombičku). Keď Yerbu zalejeme vodou, slamku nemiešame, stále ju nechávame na boku. Po desiatich až pätnástich minútach môžeme začať piť.

Výber a recenzie kvality Yerba Mate

Ak vás Yerba maté zaujalo a uvažujete o jeho vyskúšaní, pozrite si tento zoznam naozaj dobrých značiek, ktoré sa nemusíte báť vyskúšať.

BrainMax Pure Organic Yerba Mate

Brainmax Organic Yerba Mate

Organický čaj Yerba maté od spoločnosti BrainMax určite nebude z hľadiska kvality žiadnym krokom nadol. Vyrába sa len z tých najlepších ručne zbieraných listov paraguajskej ostrice z Brazílie a amazonskej oblasti. Miestna produkcia Yerba maté okrem iného pomáha chrániť dažďové pralesy pred výrubom a plantážami, čím pomáha chrániť biodiverzitu tohto jedinečného ekosystému. Okrem toho spoločnosť BrainMax dodržiava zásady spravodlivého obchodu, takže si môžete byť istí, že Yerba, ktorú si kúpite, bola vypestovaná za spravodlivých podmienok pre miestnych ľudí a pracovníkov. Kilogramové balenie Yerba maté si v súčasnosti môžete kúpiť za výhodnú cenu 299 Kč.

 • Vysoká kvalita
 • BIO
 • Ručný zber lístkov
 • Spravodlivý obchod
 • Výhodná cena

Verde Mate Energia Guarana

Verde Mate s guaranou

Ak už máte s Yerba maté skúsenosti a hľadáte produkt s ešte silnejšími povzbudzujúcimi účinkami, siahnite po čaji Yerba maté s guaranou od Verde Mate. Podobne ako Yerba obsahuje širokú škálu stimulantov, ktoré majú povzbudzujúci účinok na náš nervový systém. Okrem toho má afrodiziakálne účinky a dokáže si poradiť napríklad aj s bolesťami hlavy a horúčkou. 

V zložení čajovej zmesi by sme okrem iného našli plody goji, teda kustovnice čínskej, ktorá pomáha dlhovekosti, alebo kvety nechtíka lekárskeho. Balenie obsahujúce 500 gramov zmesi je k dispozícii za 199 Kč.

 • Zvýšený stimulačný účinok
 • Obsah vitamínov a minerálov
 • Príjemná chuť a vôňa
 • Výhodná cena

Verde Mate Green Mas IQ

Verde Mate Green Iq

Ak je vaším zámerom skôr zvýšiť koncentráciu a sústredenie, môžete sa spoľahnúť na ďalší produkt Verde Mate, čaj Yerba mate s ginkgo biloba, ktorý zlepšuje pamäť a schopnosť sústrediť sa. Okrem toho obsahuje aj sibírsky ženšen, ktorý je známy svojím účinkom na imunitu a zdravie celého tela. 

Tieto bylinky však nie sú to jediné, čím sa tento čaj odlišuje od iných čajov Yerba maté. Obsahuje zmes pomarančovej kôry, ananásu a divokých kvetov slezovca, ktoré mu spoločne dodávajú harmonickú chuť. Polkilové balenie čaju je k dispozícii za 199 Kč.

 • Obsahuje látky, ktoré zlepšujú koncentráciu a sústredenie
 • Príjemná chuť a vôňa
 • Výhodná cena
 • Vhodné pre tých, ktorí s Yerba maté začínajú

BrainMax Pure Organic Yerba Mate – afrodiziakum

Brainmax Yerba Mate afrodiziakum

Naším posledným tipom je opäť organická Yerba maté od BrainMax, tentoraz však s Catuabou a Muira puama, bylinami známymi pre ich silný afrodiziakálny účinok. Nielenže zvyšujú libido u oboch pohlaví, ale pomáhajú aj pri neplodnosti a sexuálnych dysfunkciách. Okrem nich čaj obsahuje napríklad aj gingko biloba, žeruchu, ktorá pomáha posilňovať cievnu stenu, a v neposlednom rade aj rastlinu s názvom La pacho, ktorá má významné protizápalové účinky ako prírodné antibiotikum. Výhodné kilogramové balenie si môžete kúpiť za 489 Kč.

 • Afrodiziakálne účinky, ktoré zvyšujú libido
 • Silné stimulačné účinky
 • Organický pôvod
 • Pomáha pri spaľovaní tukov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *