|

Najlepšie vitamíny na vlasy – ako mať zdravé vlasy

Či už trpíte nadmerným vypadávaním vlasov, alebo len zlou kvalitou a lámavosťou vlasov, príčinou môže byť nedostatok živín. Okrem dostatočného príjmu bielkovín, ktoré sú základným stavebným materiálom nielen pre naše svaly, ale aj pre naše vlasy a nechty, by sme mali dbať aj na príjem niektorých vitamínov. V dnešnom článku sa preto pozrieme nielen na vitamíny potrebné pre krásne a zdravé vlasy, ale aj na najlepšie dostupné produkty.

3 najlepšie vitamíny pre vlasy v roku 2024

Recenzie vitamínov pre rast vlasov

1. Nicelis – pre vlasy bez objemu

Užívaním českého výživového doplnku obohateného o antioxidant budúcnosti – astaxantín – môžete posilniť vlasové folikuly, podporiť rast a objem vlasov, zabezpečiť potrebný prísun kolagénu pre žiarivú pleť, znížiť lámavosť nechtov a zlepšiť ich kvalitu, spomaliť vypadávanie vlasov a zvýšiť ich hustotu a pridať poriadnu dávku sebavedomia. V tejto kombinácii 23 účinných látok sa skrývajú najsilnejšie vitamíny pre zdravé vlasy, nechty a pokožku. Úplná recenzia produktu Nicelis.

2. Hairburst

Biotín, selén a zinok sú základné vitamíny, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý rast vlasov. Tieto vitamíny pomáhajú zlepšiť kvalitu jemných a rednúcich vlasov a zabraňujú ich lámavosti. Okrem toho pomáhajú podporovať rýchlejší rast vlasov. V spotrebiteľskej štúdii 98 % účastníkov pozorovalo rast vlasov po dôslednom dlhodobom používaní vitamínov pre zdravé vlasy. Prémiové zmesi vitamínov a minerálov sú nevyhnutné na udržanie zdravých vlasov. Biotín, selén a zinok sú kľúčové vitamíny, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý rast vlasov a podporujú jeho rýchlosť.

3. Kyselina hyalurónová – kapsule

Kyselina hyalurónová je jednou z najlepších prírodných hydratačných látok, ktorá pomáha pokožke hlavy udržať vlhkosť. Kyselina hyalurónová tiež pomáha predchádzať poškodeniu vlasov, pretože chráni pred voľnými radikálmi a škodlivým UV žiarením. Okrem toho kyselina hyalurónová pomáha zabezpečiť dostatočnú hydratáciu vlasových folikulov, čo je dôležité pre rast silných a zdravých vlasov.

4. Inca Collagen – 100% kolagén

V kolagéne českej značky Inca Collagen môžeme nájsť tri rôzne typy kolagénu, a to typ I, II. a III. Vďaka tomu je vhodný pri problémoch s pohybovým aparátom, vlasmi, pokožkou a pleťou. Kolagén je potrebný na tvorbu vlasov, kože a kostí. Telo potrebuje kolagén pre zdravé vlasy, pretože je jedným z najdôležitejších prvkov štruktúry vlasov. Kolagén poskytuje tejto štruktúre oporu a zabezpečuje jej pevnosť a pružnosť. Užívanie kolagénu môže pomôcť zabrániť poškodeniu vlasov a zachovať ich zdravie a krásu.

5. Collalloc – kolagén

Zdá sa vám, že vaše vlasy strácajú lesk a pomaly prestávajú rásť? Najmä ak ste už oslávili 25. narodeniny, môže byť na vine nedostatok kolagénu. Ideálnym spôsobom, ako dodať telu kolagén, je suplementácia kolagénovým práškom Collalloc. Keďže ide o 100 % bioaktívny morský kolagén vyrobený najšetrnejšími metódami, môže sa pochváliť vynikajúcou vstrebateľnosťou a biologickou dostupnosťou. Okrem lepšej kvality vlasov sa môžete tešiť aj zo silnejších nechtov, pružnejšej pokožky a lepšieho zdravia pohybového aparátu.

6. Venira – doplnok stravy pre vlasy

Na starostlivosť o pokožku, vlasy a nechty je to doplnok stravy, ktorý obsahuje najrozmanitejšie živiny vo vyváženej kombinácii vo forme esenciálnych aminokyselín, rastlinných extraktov, vitamínov, minerálov, kolagénu, MSM a hyaluronátu. Viac informácií v recenzii Venira.

7. DonnaHAIR FORTE

Podobnú zostavu vitamínov a minerálov nájdete aj v recenziách doplnkov stravy DonnaHAIR FORTE. Obsahuje napríklad biotín, vitamín A, zinok, pivovarské kvasnice a výťažky z prasličky a žihľavy. Vďaka svojmu zloženiu je tento doplnok stravy vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré často riešia problémy s vypadávaním vlasov. Štvormesačná kúra obsahujúca 120 kapsúl je k dispozícii za rozumnú cenu.

8. IVYBEARS vitamíny na vlasy pre ženy

Ste unavení z klasických tabletiek a kapsúl? Vyskúšajte multivitamíny na vlasy IVYBEARS, ktoré sú k dispozícii vo forme chutných gumených medvedíkov s ovocnou príchuťou. V každej dávke nájdeme biotín, vitamíny A, C, D, E, B6 a B12, jód, zinok, cholín, inozitol a kyselinu listovú. Balenie obsahujúce 60 kusov gumových medvedíkov (30 denných dávok).

Aké sú najdôležitejšie vitamíny pre vlasy?

Hoci by sme mali dbať na dostatok všetkých makro- a mikroživín pre zdravé vlasy, niektoré vitamíny sú pre krásu našich vlasov dôležitejšie ako iné. Na aké vitamíny by sme teda v starostlivosti o vlasy rozhodne nemali zabúdať?

Biotín

Nie náhodou sme biotín zaradili na prvé miesto nášho zoznamu. O jeho význame pre naše vlasy svedčí aj to, že sa často označuje ako vitamín H, z anglického slova hair, alebo tiež z nemeckého Haar und Haut.

Biotín patrí do skupiny vitagénov, ktoré slúžia ako stavebný materiál pre naše telo. Pri jeho nedostatku v tele sa môžeme pripraviť na nadmerné vypadávanie vlasov, čo je tiež dôvod, prečo je najčastejšou zložkou vlasových prípravkov. V prírode ho nájdeme vo väčšine živočíšnych potravín, t. j. vo vajciach, rybách, mliečnych výrobkoch a mäse, najmä v pečeni.

Vitamín C

Hoci si vitamín C spájame predovšetkým s obrannými funkciami nášho tela, má svoje miesto aj v starostlivosti o vlasy. Zatiaľ čo pri vonkajšej aplikácii môže prirodzene zosvetliť vlasové vlákno, pri vnútornom použití sa oceňuje najmä jeho ochranná schopnosť.

Ako antioxidant chráni nielen naše vlasy, ale aj pokožku pred nezdravým UV žiarením, smogom a voľnými radikálmi. Vďaka tomu dokáže spomaliť starnutie pokožky aj vlasových vlákien. V praxi to znamená, že naše vlasy zostanú zdravé a lesklé aj s pribúdajúcim vekom. V neposlednom rade nesmieme zabudnúť na jeho schopnosť zvyšovať vstrebávanie železa, minerálu, ktorý tiež prispieva k zdraviu našich vlasov. Vitamín C sa nachádza najmä v citrusových plodoch alebo v šípkach.

Vitamín D

Podobne ako vitamín C ho ocení nielen naša imunita, ale aj naše vlasy. Je mimoriadne dôležitý pre rast vlasov, pretože vyživuje vlasové folikuly a stimuluje ich rast. V prípade jeho nedostatku (ktorý je častý najmä v zime) môže dôjsť k nadmernému vypadávaniu a rednutiu vlasov. Ak sa pozrieme na zloženie folikulov nezdravých a poškodených vlasov, zistíme, že sa v nich prakticky nenachádza.

Okrem toho vitamín D významne ovplyvňuje reguláciu vápnika a fosfátov, ktoré sú tiež nevyhnutné pre zdravé a silné vlasy alebo nechty. Vitamín D sa nachádza napríklad v morských rybách, mliečnych výrobkoch a niektorých hubách.

Vitamín E

Hoci sa vitamín E nachádza najmä v prípravkoch na starostlivosť o pleť, má svoje miesto aj v starostlivosti o vlasy. Podobne ako vitamín C je dôležitý pre hladký chod nášho imunitného systému – nielenže chráni vlasy pred poškodením vonkajšími vplyvmi, ale tiež zlepšuje prekrvenie pokožky hlavy. Z tohto dôvodu je to pomerne účinný prostriedok na pomalý rast alebo nadmerné vypadávanie vlasov. Vitamín E sa nachádza napríklad v mandliach, avokáde, kivi, slnečnicových semienkach a arašidoch.

Zinok

Pre správny rast a kvalitu vlasov však nie sú dôležité len vitamíny – netreba zabúdať ani na minerály. Medzi najdôležitejšie patrí zinok. Niektoré štúdie dokonca ukazujú, že výrazný nedostatok zinku v tele je príčinou vzniku alopécie alebo nadmerného vypadávania vlasov. Podobne sa jeho nedostatok môže prejaviť znížením rýchlosti rastu vlasov, ako aj nerovnomernou štruktúrou vlasových vlákien. Zinok ako súčasť pestrej stravy sa nachádza napríklad v strukovinách, orechoch, obilninách a hovädzom mäse.

Iron

Ďalším prvkom nevyhnutným pre zdravý rast vlasov je železo. V prípade jeho nedostatku v tele, t. j. anémie, dochádza k nedostatočnému prekrveniu pokožky hlavy. Výsledkom je nedostatočná výživa folikulov a vlasového vlákna a ich následné vypadávanie.

Nedostatok železa však nemusí viesť len k vypadávaniu vlasov, ale aj k zníženiu ich kvality alebo dokonca k tvorbe lupín. Okrem dostatku železa v strave by sme mali dbať aj na dostatok vitamínu C, ktorý je dôležitý pre správne vstrebávanie tohto minerálu. Železo sa nachádza najmä v červenom mäse, ale aj v ustriciach, vajciach, niektorých strukovinách a špenáte.

Selén

Nedostatok selénu môže byť tiež zodpovedný za spomalenie rastu vlasov a tvorbu lupín. Pri tomto prvku však musíme byť obzvlášť opatrní – jeho nedostatok aj nadbytok môže viesť k vypadávaniu vlasov. Preto je dôležité vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie uvedené na obale výživového doplnku. V prípade príjmu selénu z potravy sa nemusíme príliš obávať predávkovania, pretože selén patrí medzi skutočné stopové prvky. Nájdete ho napríklad v hubách, dusených orechoch alebo vajciach.

Kolagén

Okrem vitamínov a minerálov by sme nemali zabúdať na ďalší stavebný prvok vlasov, a to kolagén. Hoci si ho naše telo dokáže syntetizovať samo, jeho produkcia po dvadsiatom piatom roku života výrazne klesá. Z tohto dôvodu by mal byť súčasťou stravy, a to vo forme pestrej stravy (napr. morské riasy alebo ryby) a vo forme doplnkov. Tie nám poskytnú oveľa lepšiu biologickú dostupnosť a vstrebávanie, a tým aj lepší a viditeľnejší účinok na kvalitu našich vlasov.

Tip

Kolagén je základným stavebným prvkom tela. Jeho užívanie vám pomôže nielen pre krásne vlasy, ale aj pre nechty, pokožku a zdravšie kĺby.

Ako vitamíny pomáhajú vlasom?

Vitamíny sú bezpochyby neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. V niektorých obdobiach by sme mali ich príjmu venovať väčšiu pozornosť, najmä počas tehotenstva, dojčenia alebo iných hormonálnych zmien. A ako dostatočná suplementácia ovplyvňuje náš účes?

Zdravé vlasy
Zdravé a silné vlasy bez rozštiepených končekov

Podpora rastu

Mnohé ženy a dievčatá snívajú o krásnych dlhých vlasoch, ale v skutočnosti sú od nich ďaleko. Vlasy sa často tvrdohlavo zastavia na dĺžke ramien a ďalej nerastú. Ak je to aj váš prípad, na vine môže byť nedostatok niektorých dôležitých vitamínov a minerálov. Uistite sa, že máte dostatok železa, vitamínov D a biotínu, aby ste zabezpečili výživu pokožky hlavy. Za nedostatočný rast vlasov môže aj nedostatočný príjem bielkovín alebo kolagénu, ktorý je jedným zo základných stavebných prvkov nášho tela.

Vitalita, lesk a prísun potrebných živín

Rovnako dôležitým dôvodom, prečo sa oplatí dbať na dostatok vitamínov, je kvalita vašich vlasov. Nedostatok vitamínov sa skôr či neskôr prejaví zhoršením kvality vlasov, ktoré sú zrazu krehké, lámavé a bez lesku. Dôvod je jednoduchý – keď telu chýba dôležitá živina, jednoducho ju hľadá tam, kde sa jej môže zbaviť, napríklad vo vlasoch. Vlasové vlákna sú oslabené, náchylné na lámanie a len krôčik od vypadnutia. Výsledkom je nielen zhoršenie kvality vlasov, ale aj ich rednutie a následné vypadávanie.

Podpora zdravia

Naše telo ocení aj dostatočný prísun vitamínov – správna hladina vitamínov je nevyhnutná pre mnohé procesy v našom tele. Obzvlášť nebezpečný je nedostatok vitamínu C, železa alebo vitamínu D, ktorý sa môže prejaviť nepríjemnými ochoreniami. Okrem vlasov majú vitamíny vplyv aj na kvalitu zubnej skloviny, ďasien, nechtov a pokožky. Preto sa určite oplatí zabezpečiť si dostatok všetkých mikroživín v pestrej strave alebo dodať telu chýbajúce minerály a vitamíny prostredníctvom doplnkov stravy.

Aká kombinácia vitamínov a minerálov je najlepšia pre vlasy?

Keďže zoznam základných vitamínov je naozaj dlhý, nájsť správnu kombináciu vitamínov a minerálov môže byť trochu náročné. Ak si chcete ušetriť problémy, praktickou voľbou sú rôzne multivitamíny, ktoré okrem vitamínov obsahujú aj potrebné minerály.

Nevýhodou multivitamínov, ktoré nie sú špeciálne určené na problémy s vlasmi, môže byť nižší obsah jednotlivých prvkov. V prípade vypadávania vlasov alebo zníženej kvality vlasov je preto lepšie siahnuť po rybom kolagéne obohatenom o vitamín C, ktorý možno doplniť železom. Vďaka vyššej koncentrácii účinných látok sa požadovaný účinok dosiahne oveľa rýchlejšie.

Čo zhoršuje kvalitu vlasov?

Kvalitu vlasov môže negatívne ovplyvniť nielen nedostatok vitamínov a minerálov, ale napríklad aj nedostatok melatonínu. Tento hormón, ktorý ovplyvňuje nielen kvalitu vlasov, ale aj ich vypadávanie, úzko súvisí so životným cyklom vlasov. To je tiež dôvod, prečo nám vlasy nadmerne vypadávajú, najmä na jar, keď sa dni predlžujú a noci skracujú.

Problém môže nastať aj vtedy, ak spíme v nedostatočnej tme. Vždy sa uistite, že je v miestnosti dostatočná tma, buď pomocou závesov alebo žalúzií. Rovnako sa snažte vyhýbať nadmernému vystaveniu modrému svetlu, ktoré tiež výrazne znižuje tvorbu melatonínu.

Často kladené otázky o vitamínoch a raste vlasov

Niektoré potraviny sú obzvlášť užitočné pre zdravie a rast vlasov. Strava bohatá na vitamíny, minerály, bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny môže pomôcť podporiť zdravie a rast vlasov. Potraviny ako vajcia, ryby, strukoviny, čerstvá zelenina a ovocie, obilniny a mliečne výrobky sú bohaté na živiny potrebné na udržanie zdravia vlasov. Okrem toho by ste mali dodržiavať aj pitný režim, aby boli vaše vlasy hydratované.

Na podporu rýchleho rastu vlasov sa odporúča vyvážená strava bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre zdravie vlasov. Dôležité je tiež udržiavať vlasy hydratované a pravidelne ich ošetrovať. Nielen používaním vhodných šampónov a kondicionérov, ale aj používaním tepelnej ochrany (čo najmenej fénovania) a minimalizovaním častého stylingu.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *