Najlepšie tampóny na noc

Tampóny sú už dlho jednou z najobľúbenejších menštruačných pomôcok. Dôvodom je predovšetkým pohodlnosť používania a praktickosť. Hoci sa ich výber môže zdať celkom jednoduchý, pri kúpe by sme nemali zabúdať na niekoľko kritérií. V dnešnom článku sa pozrieme nielen na tampóny, ktoré sú najšetrnejšie k nášmu zdraviu, ale aj na dôvody, prečo by ste mali v noci používať špeciálne tampóny alebo ako znížiť riziko syndrómu toxického šoku.

Víťaz

Tampóny Organyc Super Plus 

Orgány Recene

Tampóny zo 100 % bavlny od nemeckej spoločnosti Organyc. Vhodné pri silnom krvácaní.

Cena okolo 135,-

Redakčný výber

Tampóny Gentle Day Super

Jemná recenzia dňa

Tampóny vyrobené zo 100 % organickej bavlny bez zbytočných chemikálií.

Cena okolo 119 Kč

Cena/kvalita

Tampóny Naty Super plus

Naty Recenzie

Certifikované tampóny GOAT zo 100 % bavlny určené na silné krvácanie. Vhodné na nočné použitie.

Cena okolo 125,-

Čo sú tampóny na noc

Vzhľadom na vysoký komfort, ktorý nosenie tampónov poskytuje, ich mnohé ženy rady nosia v noci. Niet divu – zatiaľ čo vložka sa môže počas spánku posunúť alebo zvinúť, tampóny prispievajú k nerušenému spánku.

Ak ste žena, ktorá nosí tampóny v noci, musíte mať na pamäti niekoľko pravidiel. Tie prispievajú nielen k dostatočnej ochrane pred únikom, ale pomáhajú vám aj predchádzať celému radu zdravotných problémov. 

Rozdiel medzi normálnym tampónom a nočným tampónom

Hlavným rozdielom medzi bežnými tampónmi a nočnými tampónmi je absorpčná schopnosť. Keďže spíme približne osem hodín v kuse, tampóny s nižšou absorpčnou schopnosťou môžu počas spánku presakovať a môže dôjsť k nepríjemnej nehode. 

V praxi to znamená, že tampóny na noc sa vyznačujú nielen výrazne vyššou absorpčnou schopnosťou, ale často sú doplnené aj špeciálnymi krídelkami, ktoré sa rozvinú a zabránia úniku. Okrem toho sú nočné tampóny často navrhnuté tak, aby absorbovali tekutinu postupne, vďaka čomu vydržia dlhšie.

Syndróm toxického šoku

Jedným z najväčších strašiakov, ktorý sprevádza nosenie tampónov nielen v noci, ale aj cez deň, je predovšetkým toxický šok. Syndróm toxického šoku je ochorenie spôsobené zlatým stafylokokom alebo streptokokom, ktoré sa prejavuje napríklad zvýšením telesnej teploty, vyrážkou, vysokým krvným tlakom alebo bolesťou svalov a tráviacimi problémami. 

Dôvodom vzniku syndrómu toxického šoku je jednoducho vstup spomínaného stafylokoka do nášho tela cez vaginálnu sliznicu, kde následne začne produkovať toxické látky. V najhoršom prípade môže dokonca ohroziť život človeka. Najdôležitejšia je prevencia alebo včasná diagnostika – syndróm toxického šoku sa dá pomerne ľahko liečiť antibiotikami.

Aké tampóny si vybrať na noc

Ako sme už spomenuli, tampón vhodný na použitie v noci by sa mal vyznačovať predovšetkým vysokou absorpčnou schopnosťou. Špeciálne krídla, ktoré sa rozkladajú, aby zabránili nepríjemnému behu, nie sú na škodu. To však neznamená, že by ste mali na noc používať len špeciálne tampóny – stačí si vybrať také, ktoré sú dostatočne savé . Bavlnené tampóny sú v tomto ohľade obzvlášť vhodné. Vyšší obsah bavlny zaručuje, že tampón dokáže absorbovať všetku tekutinu bez toho, aby pretiekol.

Používanie tampónu v noci

Aby ste sa vyhli nielen syndrómu toxického šoku, ale aj celému radu ďalších nepríjemných zdravotných problémov, je potrebné venovať pri zavádzaní tampónu osobitnú pozornosť primeranej hygiene. Ide najmä o umývanie rúk a zavedenie hygieny. Okrem toho je dôležité pamätať na výber správnej veľkosti – zatiaľ čo príliš malý tampón rýchlo vytečie, príliš veľký bude nepohodlný a môže tlačiť.

Najdôležitejším kritériom z hľadiska bezpečnosti a zdravia je však čas nosenia. Väčšina výrobcov udáva rozsah nosenia jedného tampónu približne štyri až osem hodín v kuse, v závislosti od sily menštruácie. Dodržať osem hodín môže byť trochu problém, ak radi prispievate. Tampón si vždy zavádzajte tesne pred spaním a vymeňte ho hneď po prebudení.

Pre koho tampóny nie sú vhodné

Hoci sú tampóny skutočne praktickou menštruačnou pomôckou, nie sú vhodné pre každú ženu. Mali by ste sa im vyhnúť najmä vtedy, ak trpíte opakovanými vaginitídami alebo mykózami, máte zmeny na krčku maternice alebo vnútromaternicové teliesko. Tampóny tiež nemusia byť vždy vhodné pre tehotné ženy. Ďalšou kontraindikáciou môže byť aj porucha imunity alebo alergia. Prvým ukazovateľom by však vždy mala byť konzultácia s gynekológom.

Na trhu je k dispozícii množstvo tampónov. Ak sa v ich ponuke príliš nevyznáte a doteraz ste sa skôr pozerali na cenu ako na kvalitu a bezpečnosť, bude pre vás užitočný náš prehľad najlepších tampónov. 

Recenzie najlepších tampónov

Tampóny Organyc Super Plus

Orgány Recene

Naším prvým tipom sú tampóny Organyc, ktoré sú vyrobené zo 100 % organickej bavlny. Keďže nie sú bielené chlórom, predstavujú bezpečnejšiu a zdravšiu alternatívu k bežným tampónom. Ďalšou výhodou je, že sú úplne bez parfumácie, čo ocenia najmä ženy náchylné na vaginálne infekcie a mykózy. Z ekologického hľadiska sú obzvlášť praktické vďaka papierovému aplikátoru, ktorý je súčasťou balenia. 

Za cenu približne 135 Kč nájdeme v balení celkom 16 tampónov, ktoré sú vhodné na dni silnej menštruácie. 

Tampóny Gentle Day Super

Jemná recenzia dňa

V našom poslednom tipe sa vrátime ku klasickým tampónom, konkrétne k značke Gentle Day. Sú vyrobené z organickej bavlny bez použitia pesticídov, herbicídov, chlóru alebo iných chemikálií. Ďalšou výhodou je, že nie sú parfumované a neobsahujú žiadne syntetické látky. Absorpčné bavlnené jadro je obalené hypoalergénnou sieťovinou, ktorá zabraňuje uvoľňovaniu vlákien do tela. Okrem toho sa tieto tampóny vyrobené v Španielsku môžu pochváliť certifikátmi GOTS (Global Organic Textile Standard) a ICEA. 

Balenie osemnástich tampónov vhodných na silnú menštruáciu je k dispozícii za približne 127 Kč.

Tampóny Natracare Regular

Recenzie Natrace

Rovnako ako tampóny Organyc, aj tampóny Natracare sú vyrobené z organickej bavlny, ktorá nebola pestovaná s použitím pesticídov, herbicídov alebo iných chemikálií. Nie sú tiež bielené chlórom, vďaka čomu sú vhodné pre ženy, ktoré často trpia svrbením alebo pocitom pálenia. Nenarušujú prirodzené pH vaginálnej sliznice, čo je častou príčinou infekcií a mykóz.

V balení nájdeme dvadsať kusov tampónov so strednou absorpčnou schopnosťou, ktoré sú vhodné pri bežnej silnej menštruácii. Sú k dispozícii za rozumnú cenu približne 115 Kč.

Tampóny z organickej bavlny Masmi Regular

Recenzie Masmi

Tampóny Masmi sú tiež vyrobené z organickej bavlny. Tento rakúsky výrobca dbá na kvalitu použitej bavlny a následné spracovanie bez chemických bielidiel a parfumácie, vďaka čomu sú tampóny vhodné aj pre citlivejšie ženy. Okrem toho sú tampóny rozložiteľné, a teda šetrné k životnému prostrediu.

V balení by sme našli osemnásť kusov tampónov so strednou absorpčnou schopnosťou, ktoré možno použiť pri miernom krvácaní. Sú k dispozícii za približne 110 Kč.

Probiotické tampóny ellen – ECO Normal

Ellen Probioticke Recenzie

Ak pravidelne pociťujete mikrobiálnu nerovnováhu, t. j. narušené pH vo vagíne, ktoré sa často prejavuje nepríjemnými infekciami a mykózami, siahnite po mikrobiologických tampónoch ellen. Vďaka zmesi probiotických kmeňov udržujú vyvážené pH, podporujú vaginálnu mikroflóru a zlepšujú vaginálne zdravie. Nie sú vyrobené z bavlny, ale zo 100 % viskózy s vysokou absorpčnou schopnosťou, ktorú dopĺňa netkaná povrchová vrstva.

V balení nájdeme dvadsaťdva kusov tampónov, ktoré sú vhodné skôr na mierne až stredne silné menštruačné krvácanie. Sú k dispozícii za približne 300 Kč.

Joydivision Soft Tampóny Normal

Mäkké tampóny Recenzie

Chceli by ste využívať všetky výhody, ktoré tampóny ponúkajú oproti vložkám, ale bežné tampóny vám jednoducho nevyhovujú alebo máte problémy s ich zavádzaním? Riešením môže byť používanie mäkkých tampónov Joydivision. Sú vyrobené z mäkkej, netoxickej PU peny. Ponúka množstvo výhod – nielenže tampón ľahko zavedieme a vyberieme jedným prstom, ale vôbec ho neucítite, pretože sa ľahko prispôsobí anatómii vášho tela. Ďalšou nespornou výhodou je skutočnosť, že tieto tampóny môžete používať aj pri milovaní! A keďže nemajú šnúrku, môžete ich nosiť napríklad do sauny alebo na plávanie. 

Balenie obsahuje desať kusov a je k dispozícii za približne 319 Kč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *