Najlepšie špunty do uší

Štuple do uší poznáme ako ochranu pri práci, ale napadlo vás niekedy, že sa dajú použiť aj ako doplnok na dobrý spánok? V tomto teste sme vyskúšali rôzne špunty do uší a vybrali sme tie najlepšie na prácu aj dokonalý spánok.

1. miesto

Mack’s Original

Obľúbená klasika

Mack’s Original earplugs je super mäkká ochrana uší. Používatelia uprednostňujú mätovú farbu, ktorá je príjemná na pohľad aj na uši. Mack’s je značka číslo 1, ktorú lekári v USA odporúčajú na ochranu pred stratou sluchu. 

2. miesto

3M™ E-A-R Soft FX

Najlepší proti chrápaniu

V súčasnosti sú na trhu zátky do uší 3M E-A-R Soft FX najvyššie tlmenie SNR 39 dB. Sú hladké a ich skosený koniec umožňuje lepšie nasadenie a pohodlnejšie nosenie. Každý pár je samostatne zabalený vo vrecku.

3. miesto

Alpine SleepSoft

Štuple do uší na spanie

Štuple do uší Alpine SleepSoft so super mäkkými filtrami vám umožnia vychutnať si skvelý spánok aj tam, kde je veľa okolitého hluku. Kvalitný odpočinok je kľúčom k lepšej výkonnosti a celkovej pohode.

Ako si vybrať najlepšie špunty do uší?

V dnešnej hlučnej a stresujúcej dobe všetci túžime po jednej veci – po tichu. Žiaľ, často nám to nie je umožnené v čase, keď to najviac potrebujeme, v noci. Často nás zo spánku budí chrápanie partnera, hluční susedia alebo prechádzajúce autá na ulici. Štuple do uší sú najjednoduchším spôsobom, ako sa dobre vyspať. Ako si však vybrať také, ktoré sú nielen dostatočne odhlučnené, ale aj pohodlné? Tejto téme sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. 

Najlepšie špunty do uší na hluk, spánok a chrápanie

Skôr než sa dostaneme k jednotlivým kritériám, ktoré je potrebné zohľadniť, predstavíme vám tri najlepšie štuple do uší, ktoré vám pomôžu konečne sa dobre vyspať, a to formou krátkych recenzií.  

1. Mack’s: najpohodlnejšie penové zátky na spanie

Proti hluku

  • super mäkká ochrana sluchu
  • ideálne na prácu alebo štúdium
  • rôzne farby

Štuple do uší Mack sú jednoznačne najlepšou voľbou medzi štupľami do uší. Prevažná väčšina používateľov uvádza ako ich najväčšiu výhodu skutočný komfort, ktorý poskytujú. Ako jedny z mála špuntov do uší na trhu sa pri ich používaní nemusíte obávať otlačených uší. Okrem toho sú vodotesné a vzduchotesné. Sú vyrobené z mäkkého silikónového tmelu a vydržia približne päť použití.

2. 3M™ E-A-R Soft FX: stena proti chrápaniu

Proti chrápaniu

  • skosené zakončenie
  • najvyšší útlm 39 dB
  • jednoduchší úvod

Z hľadiska potlačenia hluku by tieto štuple do uší boli víťazom v tejto kategórii, pretože patria medzi štuple do uší s najväčším potlačením hlu ku na trhu. Sú vyrobené z tvarovateľnej peny a majú špeciálny lievikovitý tvar, ktorý pomáha skutočne utesniť zvukovod. Jedinou nevýhodou je, že nie sú príliš vhodné pre malé uši s úzkymi zvukovodmi.

3. Alpine SleepSoft: zástrčky na spanie, ktoré vydržia až 100 použití

Pre spánok

  • opakovane použiteľné
  • pohlcujú okolitý hluk a chrápanie
  • môžete mať celú noc

Ak hľadáte najmä praktickosť, tieto špunty do uší budú pre vás to pravé. Vďaka špeciálnej rukoväti sa ľahko vyberajú a oceníte najmä ich jednoduchú údržbu, vďaka ktorej vydržia až 100 použití. Tlmí približne 25 dB, čo znamená, že stlmí bežné rušivé zvuky, ale nemusíte sa obávať, že by ste prehlušili napríklad zvonček alebo budík. 

Ako si vybrať špunty do uší?

Predstavili sme vám našich troch favoritov medzi špunty do uší, ale teraz sa pozrime na jednotlivé kritériá, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere špuntov do uší. Okrem ceny sú najdôležitejšími kritériami úroveň tlmenia a pohodlia, čo sú prvky, ktoré závisia najmä od materiálu, z ktorého sú slúchadlá vyrobené. Z akých typov si teda môžeme vybrať?

Aký je najlepší materiál na výrobu zátok do uší?

Medzi základné materiály zátok do uší patrí polyuretánová pena, vosk a tvarovateľný silikón, plast a titán alebo hliník. Pozrime sa teda na ich výhody a nevýhody.

Polyuretánová pena: pre správny útlm

  • Pena je najlepší tlmiaci materiál zo všetkých
  • Nevýhodou môže byť nižšia úroveň pohodlia 
  • Jeden pár vydrží približne päť nosení, pri dlhšom nosení už hrozí riziko infekcie ucha

Vosk a tvarovateľný silikón: dokonale sa hodí

  • Mierne horšie tlmenie
  • Úplné pohodlie – voskové a silikónové náušníky sa nezasúvajú priamo do zvukovodu, ale len „sploštia“ okolo ušného otvoru
  • Životnosť podobná ako pri penových zátkach, t. j. päť použití

Plast: dlhá životnosť

  • Tlmí podobne ako voskové a silikónové zátky
  • Nie tak pohodlné ako vosk a silikón, ale pohodlnejšie ako pena
  • Hlavnou výhodou je skutočne dlhá životnosť, pretože sú umývateľné a nedeformujú sa

Titán a hliník: dizajn a dokonalé ticho

  • Dokonalé tlmenie: nepohlcujú zvuk, ale blokujú ho
  • Relatívne pohodlné, pretože obsahujú penové vankúšiky
  • Prakticky neobmedzená životnosť (penové podložky možno vymeniť za nové)
  • Široká škála rôznych dizajnov
  • Slúži skôr ako ochrana pred hlukom než na spanie

Ceny zátok do uší

Ďalším kritériom, ktoré často zvažujeme, je cena. Čo teda očakávať od rôznych cenových kategórií?

Kolky do 1 EUR

Do tridsať korún nájdeme najmä penové zátky. V balení je ich zvyčajne niekoľko, takže jeden pár stojí zvyčajne okolo piatich korún. Nízka cena však môže byť kompenzovaná skutočnosťou, že majú naozaj krátku životnosť, takže budete musieť kupovať slúchadlá častejšie. Sú užitočné najmä vtedy, ak ich chcete používať príležitostne (napr. na cestách atď.).

Kolky do 5 EUR

V tejto cenovej kategórii nájdete silikónové a voskové zátky. Opäť platí, že majú podobnú životnosť ako penové náušníky, takže ide skôr o investíciu do pohodlia. Využijete ich nielen na cestách, ale aj pri dlhodobom používaní vďaka ich skutočnému pohodliu.

Zástrčky do 10-20 EUR

V cenovej kategórii od dvesto korún vyššie nájdeme väčšie (a teda cenovo výhodnejšie) balenia spomínaných penových zátok, sofistikovanejšie varianty silikónových zátok a najmä plastové a kovové zátky. V prípade posledných dvoch menovaných sa vyššia cena určite oplatí vďaka ich prakticky neobmedzenej životnosti

Často kladené otázky o zátkach do uší

Existují špunty do uší pro citlivé ušní kanálky?

Ano, seženete i speciální špunty do uší určené pro citlivé či drobné uši. Jsou zpravidla nejen menší, ale také hladší a lépe tvarované. K sehnání jsou například i dámské či dětské špunty do uší, které lépe sedí do malých zvukovodů.

Jaký je rozdíl mezi špunty a klapky?

Klapky sice nabízejí opravdu vysokou míru odhlučnění, ale jelikož se neaplikují přímo do ucha, jedná se o nepohodlné řešení, které se spíše než spaní hodí do hlučného pracovního prostředí apod. V případech opravdu hlučného prostředí můžete zkusit kombinaci klapek se špunty pro dokonalou ochranu sluchu. Nevýhodou klapek na uši může být o něco vyšší pořizovací cena, na rozdíl od některých druhů špuntů však nemají omezené množství použití.

Co znamená ANR?

ANR je zkratkou anglického Active Noise Reduction, což v překladu znamená aktivní redukce hluku. Jedná se o zařízení zabudované v některých špuntech do uší (zpravidla těch kovových), které má vestavěný elektronický systém na snižování hluku.

Kolikrát mohu použít špunty do uší?

Počet použití se odvíjí zejména od druhu materiálu, ze kterého jsou špunty vyrobeny. Zatímco pěnové, silikonové a voskové špunty můžete použít jen několikrát, jinak hrozí infekce ucha, například plastové a kovové můžeme užívat téměř neomezeně. Nesmíme však zapomínat na jejich pravidelné omývání od ušního mazu a dalších nečistot, které na špuntech během používání ulpěly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *