Najlepšie probiotiká

Zatiaľ čo vitamíny a minerály sa pravidelne užívajú vo forme výživových doplnkov, na probiotiká sa niekedy trochu zabúda. Napriek tomu ide o dôležitú súčasť starostlivosti o naše zdravie – probiotiká plnia dôležitú funkciu nielen v našom tráviacom trakte, ale úzko súvisia napríklad aj s obranyschopnosťou nášho organizmu. V dnešnom článku sa pozrieme na tento zanedbávaný doplnok stravy a podelíme sa s vami nielen o tajomstvo jeho účinkov, ale aj o tipy na najlepšie probiotiká na trhu.

3 najkvalitnejšie probiotiká na trhu 2024

Recenzie najlepších probiotík pre rok 2022

1. NOW Probiotic-10

NOW Probiotiká sú skutočne silné probiotiká s 50 miliardami živých kultúr. Podobne ako probiotiká Ecce Vita obsahujú 10 probiotických kmeňov. Na rozdiel od nich však nie sú v tabletách, ale v prášku, ktorý výrobca odporúča rozmiešať vo vode alebo džúse a vypiť nalačno alebo medzi jedlami. Balenie obsahujúce približne 38 dávok je k dispozícii za 749 Kč.

Obsahuje kultúry Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

Výhody, prečo ÁNO

  • Enterosolvent (vysoká účinnosť)
  • Obsah prebiotických látok

Nevýhody, prečo NIE

  • Horšie použitie (prášok)

2. Ecce Vita Probiomix

Probiotiká Ecce Vita sa môžu pochváliť 10 rôznymi kmeňmi aktívnych probiotických baktérií a 30 miliardami živých kultúr v jednej dennej dávke. Okrem probiotík obsahujú aj prebiotiká, ktoré slúžia ako potrava pre probiotické baktérie, FOS a inulín. Tablety sú veľmi účinné, pretože sú enterosolventné, t. j. rozpúšťajú sa v črevách. Užívame jednu tabletu denne nalačno. Balenie 30 tabliet je dostupné v cene od 700 do 800 Kč.

Obsahuje Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii

Výhody, prečo ÁNO

  • Enterosolvent (vysoká účinnosť)
  • Obsah prebiotických látok
  • Jednoduché dávkovanie

Nevýhody, prečo NIE

  • vyššia cena

3. ADVANCE Probio24

Probiotiká ADVANCE obsahujú 11 kmeňov probiotických baktérií a 33 miliárd živých kultúr v jednej dennej dávke. Okrem iného obsahuje aj prebiotickú zložku inulín, ktorá zvyšuje účinnosť probiotík. Užívajte jednu až tri kapsuly denne počas jedla. Balenie 60 kapsúl je k dispozícii za 309 Kč.

Obsahuje Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium bifidum

Výhody, prečo ÁNO

  • Nízka cena
  • Kvalitný výrobca v USA
  • 11 kmeňov probiotických baktérií
  • Obsah prebiotických látok
  • Môže sa užívať s jedlom

Nevýhody, prečo NIE

  • menej recenzií používateľov

4. NOW BerryDophilus Kids (probiotiká pre deti)

Ak chcete, aby vaše deti užívali probiotiká bez problémov, stavte na probiotiká NOW určené špeciálne pre ne. Na rozdiel od bežných probiotík sú vo forme žuvacích pastiliek s príchuťou. Sú sladené xylitolom, ktorý nepoškodzuje detské zuby. Pastilky obsahujú celkovo 10 probiotických kmeňov a 2 miliardy živých kultúr, čo je ideálne množstvo pre detské trávenie. Užívajte dva až trikrát denne medzi jedlami. Balenie obsahujúce 120 pascí je k dispozícii za 539 Kč.

Obsahuje Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum

Výhody, prečo ÁNO

  • Vhodné pre deti od dvoch rokov a dospelých
  • Nepoškodzuje zuby
  • Výhodná cena

Nevýhody, prečo NIE

  • menej recenzií používateľov

5. BioGaia ProTectis – tablety (pre deti od 3 rokov)

Dobrou voľbou sú aj žuvacie tablety BioGaia, ktoré sú vhodné pre deti od troch rokov. Obsahujú Lactobacillus reuteri protectis, ktorý bol izolovaný z materského mlieka a účinne dopĺňa črevný mikrobióm malých detí. Ukázalo sa, že je odolný voči väčšine antibiotík, a preto sa môže používať počas liečby antibiotikami. V balení nájdeme 30 žuvacích tabliet.

Obsahuje kultúry Lactobacillus reuteri protectis

Výhody, prečo ÁNO

  • Vhodné aj počas užívania antibiotík
  • Jahodová príchuť
  • Výhodná cena

Nevýhody, prečo NIE

  • menšie balenie

6. BioGaia Protectis (pre dojčatá)

Ak vaše dieťa ešte nemá tri roky, môžete sa spoľahnúť na probiotiká BioGaia vo forme kvapiek. Môžete ich pridávať do mlieka, nápojov alebo občerstvenia alebo podávať na lyžičke. Denná odporúčaná dávka 5 mililitrov obsahuje 100 miliónov živých baktérií Limosilactobacillus reuteri (Lactobacillus reuteri), ktoré doplnia črevnú mikroflóru a uľavia vášmu dieťaťu od tráviacich problémov. Balenie, ktoré obsahuje 10 ml (40 dávok), je k dispozícii za 559 Kč.

Obsahuje Limosilactobacillus reuteri (Lactobacillus reuteri)

Výhody, prečo ÁNO

  • Vhodné pre bábätká
  • Jednoduché dávkovanie
  • Pochádza z materského mlieka

Nevýhody, prečo NIE

  • menej recenzií používateľov

7. Viridian Saccharomyces Boulardii (cestovné probiotiká)

Ak cestujete do krajín so zvýšeným rizikom. pri cestovateľskej hnačke a iných tráviacich problémoch stavte na cestovné probiotiká Viridian. Vďaka obsahu aktívnych probiotických kultúr pomôžu nielen predchádzať tráviacim problémom počas cestovania, ale aj pri nerovnováhe črevných baktérií, mykózach, strese alebo vyčerpaní. Balenie 30 tabliet si môžete kúpiť za 549 Kč.

Obsahuje kultúry Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum

Výhody, prečo ÁNO

  • Obsah prebiotických látok
  • Jednoduché používanie
  • Vhodné pre vegánov
  • Tablety bez použitia veľkého množstva spojív a lepidiel

Nevýhody, prečo NIE

  • menej recenzií používateľov

8. GS Superky Probiotics

Ak cestujete do krajín so zvýšeným rizikom. pri cestovateľskej hnačke a iných tráviacich problémoch stavte na cestovné probiotiká Viridian. Vďaka obsahu aktívnych probiotických kultúr pomôžu nielen predchádzať tráviacim problémom počas cestovania, ale aj pri nerovnováhe črevných baktérií, mykózach, strese alebo vyčerpaní. Balenie 30 tabliet si môžete kúpiť za 549 Kč.

Obsahuje kultúry Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum

Výhody, prečo ÁNO

  • Cenovo výhodné balenie
  • Vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy a diabetikov
  • Obsahuje prebiotiká

Nevýhody, prečo NIE

  • bez

Aký je zmysel probiotík?

Komplexnú odpoveď na otázku, čo sú vlastne probiotiká, nájdete v gréčtine – doslovný preklad je „pre život“. Ide o živé mikroorganizmy, ktoré sú veľmi dôležité pre hladký chod nášho tela, najmä tráviaceho systému a imunity. Prevažná väčšina probiotík obsahuje nepatogénne baktérie, ale môžeme sa stretnúť aj s probiotickými kvasinkami. K najznámejším patria napríklad laktobacily alebo bifidobaktérie, ale v našich črevách by sme našli desiatky rôznych druhov alebo kmeňov. Sú napríklad zodpovedné za tvorbu niektorých vitamínov (vitamín K a niektoré vitamíny komplexu B) a pomáhajú pri vstrebávaní živín a iných látok.

Hoci je črevný mikrobióm prítomný v našom tele od narodenia, v dôsledku stravy, životného štýlu alebo napríklad užívania určitých liekov sa jeho množstvo môže znížiť, čo môže viesť k vzniku patogénnych baktérií. Vtedy je čas na ich doplnenie, či už prostredníctvom jogurtu, kefíru alebo kyslej kapusty, alebo vo forme výživového doplnku. Pri ich kúpe si však dávajte pozor, či skutočne kupujete PRObiotiká – často sa zamieňajú s PREbiotikami, ktoré neobsahujú samotné baktérie, ale potravu pre ne.

Prečo sa užívajú probiotiká?

Probiotiká Traveni

V ľudských črevách nájdeme až päťsto druhov baktérií, ale nie všetky sú pre naše telo prospešné. Práve vtedy, keď prevládajú patogénne baktérie, je potrebné zvýšiť hladinu správnych baktérií pomocou probiotík. Dlhodobá nerovnováha medzi dobrými a zlými baktériami v tráviacom trakte sa spája s mnohými ochoreniami, ako sú obezita, cukrovka 2. typu a metabolický syndróm. Boli tiež preukázané súvislosti medzi nerovnováhou mikrobiómu a depresiou, Alzheimerovou chorobou alebo niektorými srdcovými ochoreniami. Okrem týchto dlhodobých problémov však správna hladina probiotík pomôže aj pri akútnejších zdravotných problémoch. A aké sú?

Aké sú účinky probiotík?

Všeobecne povedané, účinky probiotík väčšinou priamo súvisia s tráviacim systémom, a teda s našimi črevami. Je to spôsobené aj tým, že probiotiká sa najčastejšie odporúčajú a predpisujú v čase ukončenia antibiotickej liečby. Antibiotiká síce ničia patogénne baktérie v našom tele, ale nerozlišujú medzi dobrými a zlými. Výsledkom je oslabený črevný mikrobióm, ktorý možno obnoviť probiotikami.

Liečba antibiotikami však nie je jediným prípadom, keď môžeme naplno využiť silu probiotík. Sú užitočné najmä pre ľudí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva, niektorými poruchami trávenia alebo veľmi častým nadúvaním a zápchou. Výskum tiež ukazuje ich veľký potenciál pri liečbe zápalových ochorení čriev.

Okrem črevných problémov si však probiotiká dokážu poradiť aj so širokou škálou zápalov v našom tele, od zápalu močového mechúra až po systémový zápal, ktorý je zdrojom mnohých ochorení. V neposlednom rade môžu zabrániť vzniku rakoviny žalúdka alebo nepríjemných vredov tým, že bojujú proti baktériám, ktoré ich spôsobujú.

Pomôžu aj tam, kde by ste to nečakali

Hoci sa uvedené účinky môžu zdať zrejmé vzhľadom na úzku súvislosť s črevami a tráviacim systémom, probiotiká sú užitočné aj v oveľa menej typických oblastiach. Napríklad bolo vedecky dokázané, že majú priaznivý vplyv na zníženie hladiny nezdravého cholesterolu alebo môžu mierne znížiť krvný tlak. Okrem iného majú preukázateľný vplyv aj na stav nášho imunitného systému alebo na stav našej pokožky – mnohí ľudia v nich nachádzajú pomoc pri problémoch s akné, ekzémoch, rosacei a iných kožných problémoch.

Najčastejšie problémy, pri ktorých probiotiká pomáhajú?

Hoci samotné probiotiká neliečia, mali by sa používať ako doplnková liečba celého radu problémov.

Hnačka alebo zápcha

Hnačka alebo zápcha sú najčastejšími dôvodmi, prečo siahame po probiotikách. Môžu však pomôcť napríklad aj pri nadúvaní, plynatosti alebo jednoducho pri bolestiach brucha súvisiacich s trávením. Keďže probiotiká sú pre naše telo prirodzené, v mnohých prípadoch sú šetrnejšou alternatívou k rôznym preháňadlám a laxatívam, ktoré sa často nesmú užívať dlhodobo.

Kým jogurty alebo kefíry obsahujúce baktérie mliečneho kvasenia (ktoré potláčajú rast baktérií spôsobujúcich hnačku) môžu pomôcť pri miernych tráviacich problémoch, koncentrovanejšie probiotiká z lekárne sú vhodnejšie pri opakovaných tráviacich a zažívacích problémoch.

Pri užívaní antibiotík

Probiotiká by sa mali užívať ako preventívne opatrenie, najmä po užívaní antibiotík. Okrem patogénov ničia aj existujúcu mikroflóru v črevách, ktoré sú potom náchylnejšie na tráviace problémy a rast nežiaducich baktérií a kvasiniek.

Ak sa rozhodnete užívať probiotiká spolu s antibiotikami ako preventívne opatrenie, vždy sa uistite, že medzi ich užívaním je dostatočný časový odstup. Probiotiká by sa mali užívať aspoň tri hodiny po užití antibiotík – súčasné užívanie jednoducho eliminuje účinok probiotík.

Bolesti brucha, koliky a tráviace ťažkosti u dojčiat a detí

Hoci dojčatá dostávajú potrebný mikrobióm v materskom mlieku, nedostatok probiotík v strave môže u dojčiat kŕmených umelým mliekom alebo u starších detí spôsobiť bolesti bruška alebo tráviace ťažkosti. Ich podávanie je preto vhodné napríklad pri kolike, hnačke spôsobenej antibiotikami alebo hnačke.

Keďže u detí sa typický mikrobióm dospelého človeka vytvorí až okolo tretieho roku života, mali by dostávať špeciálne probiotiká určené pre deti a dojčatá. Opatrnosť treba venovať aj predčasne narodeným a nedonoseným deťom alebo deťom s oslabeným imunitným systémom – v takom prípade je potrebné užívanie probiotík vždy konzultovať s ošetrujúcim pediatrom. Opatrnosť treba zachovať aj u detí s alergiou na bielkoviny kravského mlieka alebo s histamínovou intoleranciou.

Ochrana pred nepriateľskými baktériami počas cestovania

Ak sa chystáte na dovolenku do krajín, kde si nemôžete byť istí kvalitou vody a hygienickými podmienkami vo všeobecnosti, dobrou voľbou je užívať probiotiká aspoň dva týždne pred odchodom. Posilníte tak svoj mikrobióm, ktorý sa bude schopný brániť proti patogénnym baktériám, ktoré môžete prijímať v strave alebo vo vode v krajine.

Odporúča sa pokračovať v užívaní probiotík aj počas cestovania alebo pri tráviacich problémoch, ktoré sú pri cestovaní typické. Výskumy totiž ukazujú, že probiotiká sú jedným z najúčinnejších prostriedkov boja (a prevencie) proti tzv. cestovateľská hnačka. Nemali by ste im však dovoliť pokračovať v ich používaní aspoň dva týždne po návrate domov.

Ako a kedy užívať probiotiká?

Probiotiká môžeme začať užívať nielen vtedy, keď trpíme niektorým z vyššie uvedených problémov, ale aj ako prevenciu. V ideálnom prípade si vyberte probiotiká, ktoré obsahujú čo najširšie spektrum baktérií. Ak máte konkrétny zdravotný problém, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, prípadne si urobte podrobnejší prieskum o účinkoch rôznych druhov baktérií. V oboch prípadoch by sme si mali vyberať prírodné produkty bez zbytočných chemických prísad.

Pokiaľ ide o dávkovanie a frekvenciu, mali by sme sa držať najmä odporúčaného dávkovania uvedeného na obale výrobku. Každé probiotikum môže mať iné odporúčané dávkovanie vzhľadom na jedinečný obsah baktérií a formu podávania – zatiaľ čo niektoré probiotiká sú vhodné na lačno, iné sa užívajú po jedle. Na pitie je ideálna čistá voda alebo čaj.

Ako dlho užívať probiotiká

Aby sa skutočne prejavil priaznivý účinok probiotík na naše trávenie, je potrebné ich užívať dostatočne dlhý čas. Odborníci sa zhodujú, že optimálna doba používania je približne dva mesiace. Aby naše telo probiotiká správne spracovalo, mali by sme začať s vyššou iniciačnou dávkou (20-80 miliárd baktérií na dávku) počas prvých troch dní a potom ju znížiť na udržiavaciu dávku približne 1,5 až 5 miliárd baktérií na dávku. Ak sa vám nechce počítať, môžeme vás upokojiť – väčšina výrobcov uvádza vhodné dávkovanie probiotík na obale.

Najbežnejšie kmene probiotík

Pri výbere probiotík, ktoré pomôžu pri riešení konkrétneho problému, sa musíme zamerať predovšetkým na obsiahnuté kmene aktívnych probiotických kultúr. Existuje ich nepreberné množstvo, ale my sa v krátkosti pozrieme na tie najbežnejšie.

Laktobacily (baktérie mliečneho kvasenia)

Kmene, ktoré majú v latinskom názve slovo Lactobacillus, sú baktérie mliečneho kvasenia. Okrem toho, že zabraňujú rastu baktérií spôsobujúcich hnačku, ako je salmonela, zlepšujú trávenie.

Bifidobaktérie

Spolu s laktobacilmi sa navzájom dopĺňajú s tzv. bifidobaktérie (Bifidobacterium), ktoré sú mimochodom základom imunitného systému u detí.

Ostatné kmene

Hoci v zložení probiotík prevládajú bifidobaktérie a laktobacily, môžeme nájsť aj produkty obsahujúce kvasinky alebo enterobaktérie. Kým kvasinky (Saccharomyces boulardii) zvyšujú odolnosť voči baktériám a zabraňujú cestovateľskej hnačke, enterobaktérie by sa mali používať spolu s antibiotickou liečbou.

Často kladené otázky o probiotikách

Keďže ide o prírodný a prirodzený produkt, väčšina ľudí znáša probiotiká dobre a bez nežiaducich vedľajších účinkov. Napriek tomu sa najmä v prvých dňoch užívania môžu vyskytnúť plynatosť, nadúvanie alebo mierne tráviace ťažkosti, ktoré však pretrvávajú len chvíľu, kým si telo na probiotiká zvykne.

Je nevyhnutné poradiť sa s ľuďmi, ktorí majú oslabenú imunitu, ako sú pacienti s HIV/AIDS, príjemcovia transplantovaných orgánov alebo starší ľudia – obsiahnuté kultúry môžu v niektorých prípadoch napadnúť organizmus a spôsobiť zápal. Okrem toho nie všetky probiotiká môžu byť vhodné pre tehotné a dojčiace ženy alebo dojčatá, pre ktoré by sa mali probiotiká vyberať.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zdravie hostiteľa. Tieto mikroorganizmy sa zvyčajne podávajú vo forme kapsúl, tabliet alebo fermentovaných potravín, ako je jogurt, kefír alebo kimchi. Probiotiká môžu pomôcť obnoviť rovnováhu baktérií v črevách, čo môže mať pozitívny vplyv na trávenie, imunitný systém a dokonca aj na náladu.

Články a recenzie v kategórii Probiotiká

No posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *