Najlepšie nafukovacie matrace (postele)

Chystáte sa na dobrodružnú dovolenku v kempe alebo len chcete praktické riešenie pre prístelku pre hostí? V oboch prípadoch je nafukovací matrac alebo posteľ bezpečnou voľbou. Preto sa dnes zameriame nielen na to, ako si vybrať správnu nafukovaciu posteľ, ale podelíme sa s vami aj o niekoľko tipov na najlepšie nafukovacie matrace.

Intex Air Bed Ultra Plush Dvojlôžko

Intex Air Bed dvojlůžko


Konštrukcia vlnového nosníka na lepšiu podporu. Dĺžka 203 cm. Šírka 152 cm. Hrúbka 46 cm. Nosnosť 272 kg. Plyšový povrch pre pohodlnejší odpočinok.

Cena 1800 Kč 

Porovnanie cien

Intex Air Bed Ultra Plush Twin Single

Intex Air Bed Jednoluzko


Nafukovacia posteľ s konštrukciou Fiber-Tech, integrovanou vzduchovou pumpou a výškou 46 cm zaručuje pohodlné ležanie a možnosť príjemného pohodlného spánku.

Cena 1600 Kč

Porovnanie cien

Intex Air Bed Classic Downy Dvojlôžko

Intex Air Bed Classic Dvojluzko

Pozostáva z vinylového materiálu s značnou pevnosťou. Konštrukcia vlnového nosníka na lepšiu podporu. Dĺžka 203 cm. Šírka 183 cm. Hrúbka 25 cm. Materiál neobsahuje ftaláty. 

Cena 700 Kč

Porovnanie cien

Rozdiel medzi nafukovacím matracom a posteľou

Hoci pri nakupovaní môžete vidieť výrobky označené ako nafukovacie postele, je to len iný názov pre nafukovací matrac. Nenechajte sa teda oklamať – hoci sa môže z názvu nafukovacia posteľ zdať, že poskytuje oveľa vyššiu úroveň pohodlia a opory ako nafukovací matrac, ide o identický výrobok. V oboch prípadoch ide o skladací matrac bez pevného rámu a výplne, ktorý sa dá v prípade potreby nafúknuť, a tak v okamihu vytvoriť pohodlnú základňu na spanie.

Ako si vybrať nafukovací matrac (posteľ)?

Hoci sa kúpa nafukovacieho matraca môže zdať na prvý pohľad jednoduchá, pri výbere je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých kritérií. To závisí nielen od frekvencie používania nafukovacieho lôžka, ale aj od požadovaných rozmerov, hmotnosti, nosnosti alebo materiálu a typu konštrukcie.  

Tip

Nafukovacie matrace zvyčajne nie sú vhodné na trvalé spanie. Na tieto účely sú vhodnejšie klasické matrace s pevnejšími materiálmi a sofistikovanou konštrukciou. V našom porovnaní nájdete najlepšie matrace, ktoré sa dnes dajú kúpiť.

1. Rozmery: dĺžka, šírka a výška 

Prvým kritériom, na ktoré by sme sa mali zamerať, sú rozmery nafukovacieho matraca. Musíme brať do úvahy jeho veľkosť v nafúknutom aj zloženom stave, najmä ak ho plánujeme používať na cestách. 

Ak máte v úmysle používať nafukovacie lôžko len ako prístelku pre hostí, môžete si dovoliť o niečo väčšie rozmery a hmotnosť v zloženom stave. Na druhej strane, pri cestovaní sa oplatí kúpiť kompaktnejší a ľahší model.l. K dispozícii sú nafukovacie matrace, ktoré sa dajú zložiť na veľkosť 20 až 50 cm na šírku a 10 až 40 cm na dĺžku.. V prípade skutočne malých rozmerov však počítajte so zníženým komfortom.

Čo sa týka rozmerov nafukovacích matracov, k dispozícii sú najmä klasické jednolôžka s rozmermi 90 x 200 cm, ale výnimkou nie sú ani atypické rozmery. Ak cestujete vo dvojici, oplatí sa investovať aj do manželskej postele, ktorá zaberie menej miesta ako dva samostatné nafukovacie matrace. Manželské postele sú zvyčajne k dispozícii v štandardnom rozmere 180 x 200 centimetrov, v prípade menšieho variantu 160 x 200 centimetrov. V drvivej väčšine prípadov majú rovnaké rozmery ako bežné matrace, čo umožňuje používať na nafukovacom matraci bežnú posteľnú bielizeň a prestieradlá.

V neposlednom rade by sme nemali zabudnúť na správnu výšku. Najmä pri používaní v exteriéri oceníte vyššie matrace, ktoré poskytujú lepšiu tepelnú izoláciu a pohodlie a v prípade extra vysokých matracov aj pohodlné státie. 

Na druhej strane by ste mali zohľadniť úložný priestor matraca, a to v zloženom aj nafúknutom stave. Preto platí jednoduché pravidlo: Hoci si môžeme dovoliť pohodlný matrac s výškou nad 40 cm na použitie ako prístelka pre hostí, pri použití pod stanom a v aute by výška nemala presiahnuť 20 cm. Nafukovacie postele s priemerom pod 7 cm zároveň nie sú dobrou voľbou. Vzhľadom na ich relatívne nízky komfort sú vhodné skôr ako záložný matrac v prípade núdze alebo ako pohodlnejšia alternatíva k bežnému matracu.

2. Jednolôžková posteľ alebo matrac pre dvoch

Ako sme už spomenuli, k dispozícii sú jednolôžkové matrace aj nafukovacie postele pre dve osoby. Oceníte ich najmä z hľadiska kompatibility, pretože po zložení zaberajú zvyčajne menej miesta ako dve jednolôžkové postele. Môže byť tiež dobrou voľbou, ak hľadáte vhodnú prístelku pre hostí – pohodlne sa na nich vyspia aj vyššie osoby alebo osoby s nadváhou . Vždy však myslite na dostupný priestor doma, v stane alebo v aute.

3. Typy matracov

Okrem rozdelenia na jednolôžka a manželské postele môžeme nájsť aj rozdelenie podľa účelu použitia, napríklad v stane, v aute alebo ako prístelka pre hostí. Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody.

Na stav

Už vás nebaví spať na nepohodlných matracoch, cez ktoré cítite každú nerovnosť a kameň? V tom prípade je čas vymeniť bežný matrac za nafukovací matrac do stanu. Pri výbere by sme mali zvážiť nielen vhodné rozmery a výšku, ale aj materiál. Mal by byť odolný, vodotesný a v ideálnom prípade by mal mať aj protišmykovú úpravu. Pri výbere matraca zohľadnite obmedzený priestor a vyberte si nižší matrac. 

Do auta

Nafukovací matrac však môžete použiť aj vtedy, ak sa namiesto stanu rozhodnete spať v aute. Opäť by ste mali venovať pozornosť rozmerom nafukovacieho matraca, ktoré by mali kopírovať vnútorný priestor vozidla.

Ak si vyberiete príliš veľký nafukovací matrac, po rozložení v aute sa prehne, čo výrazne skracuje jeho životnosť. Našťastie mnohí predajcovia ponúkajú špeciálne modely určené špeciálne pre zadné sedadlá automobilu, takže sa nemusíte obávať o dostatok miesta.

Prístelka nielen pre hostí

Nafukovací matrac sa vám bude hodiť nielen počas dovolenky v kempe, ale aj pri nečakanej návšteve – stačí ho nafúknuť a prístelka je okamžite k dispozícii. Môže sa používať napríklad aj na detských narodeninových oslavách alebo pre starých rodičov, ktorí nemajú samostatnú izbu alebo posteľ pre svoje vnúčatá. V týchto prípadoch sú ideálnou voľbou vyššie matrace, ktoré poskytujú pohodlnú a plnohodnotnú alternatívu k bežnej posteli, a preto sú ideálne na dlhodobejšie používanie.

4. Materiál nafukovacieho matraca

Ďalším veľmi dôležitým kritériom je materiál, z ktorého je nafukovací matrac vyrobený. Zvolený materiál by mal opäť závisieť od účelu použitia matraca.

Povrch

Väčšina nafukovacích postelí je vyrobená z PVC, v prípade vinylu alebo polyuretánu. Hlavnou výhodou týchto materiálov je ich vysoká odolnosť a dlhá životnosť, vďaka čomu sú vhodné na vonkajšie použitie. Vyhnite sa nafukovacím matracom vyrobeným výlučne z gumy alebo plastu, ktoré nie sú veľmi príjemné na dotyk, najmä v horúcom letnom počasí. Nafukovacie postele so semišovým alebo velúrovým povrchom sú príjemnejšou alternatívou.

Veľmi dôležitá je aj hrúbka materiálu – zatiaľ čo lacnejšie (a menej odolné) modely majú zvyčajne hrúbku materiálu približne 0,4 cm, odolnejšie nafukovacie matrace sa môžu pochváliť hrúbkou materiálu 0,6 cm. Na druhej strane hrubší materiál výrazne zvyšuje celkovú hmotnosť nafukovacieho lôžka.

Vnútorný dizajn

Keďže pri vnútornej konštrukcii matraca je dôležitejšia funkčnosť než pohodlie, vyberte si matrac s vystuženými polyesterovými priečkami. Tie poskytujú dostatočnú pevnosť, dobrú stabilitu a ideálnu tepelnú izoláciu. Rozpoznáte ich podľa typických koliesok a iných vzorov na povrchu matraca.

Ďalšou dostupnou možnosťou je nafukovací matrac vystužený polyesterovými vláknami. Vo všeobecnosti sú však vhodnejšie matrace s priehradkami, pretože sa menej vyfukujú a menej prehýbajú, čím poskytujú väčšie pohodlie, na rozdiel od nafukovacích matracov s vláknami. 

5. Nosnosť matraca

Najmä ak kupujete nafukovací matrac ako prístelku pre hostí, pri výbere nezabudnite zohľadniť jeho nosnosť. Táto hmotnosť sa zvyčajne pohybuje od 130 do 300 kilogramov. Vždy si vyberte skôr vyššiu nosnosť – jej prekročenie môže spôsobiť nielen únik vzduchu, ale aj prasknutie matraca. Majte to na pamäti pri výbere dvojlôžkovej nafukovacej postele, pri ktorej musíte sčítať hmotnosť oboch osôb.

6. Hmotnosť matraca

V neposlednom rade je potrebné zvážiť aj hmotnosť samotného matraca. Zatiaľ čo ťažšie modely (ktoré môžu vážiť až 10 kilogramov) si môžete vybrať na domáce použitie, ľahšie matrace s hmotnosťou okolo 2 kilogramov môžete použiť na kempovanie. Strednou cestou sú nafukovacie postele s hmotnosťou 3 až 5 kilogramov, ktoré sú dostatočne ľahké, ale stále ponúkajú pohodlnú výšku a veľkosť.

7. Pozornosť venovaná príslušenstvu

Nakoniec si nezabudnite vybrať správne príslušenstvo. Ide najmä o pomôcky na nafúknutie matraca. Mnohí výrobcovia dodávajú nafukovacie matrace s nožnou alebo ručnou pumpou, ale najpraktickejšou možnosťou je elektrická pumpa alebo integrovaný kompresor. Tieto modely však majú o niečo vyššiu cenu. 

Okrem čerpadla alebo kompresora by mal matrac obsahovať aj spojovací materiál pre prípad poškodenia povrchového materiálu, prípadne zabudovaný vankúš alebo praktický poťah, ktorý uľahčí prenášanie a skladovanie nafukovacieho matraca. Ak kempujete, hodí sa vám aj izolačná prikrývka, ktorá zlepší tepelnú izoláciu vášho matraca.

Recenzie nafukovacích matracov

Intex Air Bed Ultra Plush Queen Double

Intex Air Bed Dvojlôžko

Hľadáte naozaj pohodlný nafukovací matrac? Extra vysoká nafukovacia posteľ Intex je stávkou na istotu. S výškou 46 cm a nafukovacím rámom ponúka skutočné pohodlie. Táto manželská posteľ s rozmermi 152 x 203 centimetrov má nosnosť až 272 kilogramov. Vzhľadom na vyššiu hmotnosť 9 kg je vhodný ako domáca prístelka, naopak nie je vhodný do stanu alebo auta. Nafukovacia posteľ je vybavená integrovaným kompresorom, ktorý ju nafúkne za štyri minúty.

Výhody

 • Príjemný semišový povrch
 • Nafukovací rám
 • Integrovaný kompresor
 • Balenie obsahuje praktickú tašku

Nevýhody

 • Vyššia hmotnosť
 • Vyššia cena
Porovnanie cien

Intex Air Bed Ultra Plush Twin Single

Intex Air Bed Dvojlôžko

Nemáte doma dostatok miesta? Alternatívou je jednolôžková verzia postele Intex Air Bed. Rovnako ako dvojmiestna verzia sa môže pochváliť extra výškou 46 centimetrov, pomerne vysokou nosnosťou (136 kilogramov) a nafukovacím rámom. Súčasťou matraca je aj integrovaný kompresor a praktická taška na prenášanie. Rozmery jednolôžka sú priestranné 91 x 199 cm.

Výhody

 • Príjemný semišový povrch
 • Nafukovací rám
 • Integrovaný kompresor (nafúknutie za 2,5 minúty)
 • Balenie obsahuje praktickú tašku
 • Dlhá životnosť

Nevýhody

 • Vyššia hmotnosť (6,7 kg)
 • Vyššia cena
Porovnanie cien

Intex Air Bed Classic Downy Dvojlôžko

Vzduchová posteľ Intex Classic Double Slide

Ak hľadáte funkčný, ale lacnejší model, nafukovací matrac Intex Air Bed Classic Downy je dobrou voľbou. Manželská posteľ s rozmermi 183 x 203 centimetrov má stále pohodlnú výšku 25 centimetrov, vďaka čomu je podstatne mobilnejšia a prenosnejšia. Nafukovací matrac je vyrobený z odolných materiálov, ktoré sú vhodné na vonkajšie použitie. Pri kempovaní oceníte aj relatívne nízku hmotnosť 4,5 kg. Matrac má integrovaný nafukovací ventil 2 v 1 na rýchle a pohodlné nafukovanie a vyfukovanie

Výhody

 • Výhodná cena
 • Integrovaný ventil
 • Relatívne nízka hmotnosť
 • Dlhá životnosť

Nevýhody

 • Nižšia výška (nie je vhodná na dlhšie pobyty)
Porovnanie cien

Vzdušná posteľ Intex Classic Downy Single Bed

Vzdušná posteľ Intex Classic Downy Single Bed

Táto nafukovacia posteľ je k dispozícii aj v jednolôžkovej verzii, ktorá je vhodná aj na cestovanie vďaka svojej skutočne nízkej hmotnosti 2,5 kg. Vďaka odolnej konštrukcii ho môžete používať na spanie v aute aj v stane. Matrac má rozmery 99 x 191 cm, výšku 25 cm a dá sa ľahko nafúknuť a vyfúknuť pomocou integrovaného ventilu. Matrac má nosnosť 136 kilogramov.

Výhody

 • Výhodná cena
 • Integrovaný ventil 2v1 
 • Relatívne nízka hmotnosť (2,5 kg)
 • Vďaka svojim kompaktným rozmerom je vhodný aj na kempovanie

Nevýhody

 • Nižšia výška (nie je vhodná na dlhšie pobyty)
Porovnanie cien

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *