Najlepšie menštruačné poháre – recenzie a skúsenosti

Hoci pred niekoľkými rokmi si ženy pri výbere menštruačnej pomôcky zvyčajne vyberali medzi vložkami a tampónmi, v súčasnosti je výber oveľa väčší. Okrem tradičných vložiek môžeme vyskúšať napríklad látkové vložky alebo si vybrať menštruačné nohavičky. Ak ste však doteraz používali tampóny, menštruačný kalíšok môže byť pre vás tou správnou voľbou. V článku sa podrobne pozrieme nielen na jeho hlavné výhody a nevýhody, ale odpovieme aj na najčastejšie otázky, ktoré sprevádzajú používanie menštruačného kalíška. Menštruačné kalíšky sme podrobili dôkladnému testovaniu a prieskumu medzi zákazníkmi. Na základe toho sme vybrali tie najlepšie z nich.

Porovnanie menštruačných kalíškov

Recenzie najlepších menštruačných pohárov na rok 2024

1. LadyCup

LadyCups sa mi páčili na prvý pohľad. Nielenže je samotný pohárik ekologickou verziou tampónov, ale LadyCup vyrába svoje poháriky tu v Českej republike. Keďže je vyrobený z lekárskeho silikónu, je úplne zdravotne neškodný a na rozdiel od tampónov je vhodný aj vtedy, ak vás občas trápia zápaly alebo mykózy. Recenzia LadyCup.

Výhody, prečo ÁNO

 • Cena
 • Veľkosti vhodné takmer pre každého
 • Pre športovkyne

Nevýhody, prečo NIE

 • Myslím, že neexistujú žiadne nevýhody

2. Pohár Ziggy

Menštruačný pohár Ziggy Cup od spoločnosti INTIMINA je absolútne revolučná menštruačná pomôcka – nielenže vás spoľahlivo ochráni počas vašich dní, ale aj vďaka špeciálnemu dizajnu nebude počas menštruácie milovanie nie je tabu! Je vyrobený z mimoriadne tenkého lekárskeho silikónu, ktorý zaručuje, že pohárik vôbec necítite – bez ohľadu na to, čo robíte.

Výhody, prečo ÁNO

 • Plochý pohár v ponuke
 • Veľkosti vhodné takmer pre každého
 • Pestrý výber tvarov šálok

Nevýhody, prečo NIE

 • Vysoká cena

3. Pohár Gaia

Ďalšou nespornou výhodou pohára Gaia Cup je, že okrem pohára ponúka aj celý rad ďalších ekologických menštruačných pomôcok. Hoci som osobne testovala len samotný pohár, k dispozícii sú aj balenia s praktickou látkovou vložkou a práškom Magic Touch na dezinfekciu pohára. Keďže však pohár sterilizujem len varením, rozhodla som sa použiť samotný pohár, ktorý je v balení dodávaný s praktickým bavlneným obalom. Recenzia pohára Gaia.

Výhody, prečo ÁNO

 • Vhodné pre dievčatá a ženy nad 25 rokov
 • Ekologický výrobok

Nevýhody, prečo NIE

 • Len jedna veľkosť

4. Pohár Merula

Na začiatok treba povedať, že hoci pohárik Merula Cup na prvý pohľad vyzerá, akoby nepatril do „rodiny“ klasických menštruačných kalíškov, má všetky ich výhody. Patrí k nim aj ekológia, najmä pri výmene tampónov alebo vložiek.

Výhody, prečo ÁNO

 • Sférický tvar
 • Pri slabej a silnej menštruácii

Nevýhody, prečo NIE

 • Tvrdší materiál

Čo je menštruačný kalíšok?

V prvom rade je tu otázka, čo vlastne menštruačný kalíšok je. Ako už názov napovedá, ide o menštruačnú pomôcku vyrobenú z mäkkého lekárskeho silikónu v tvare kalíška. Zavádza sa podobne ako tampón, ale na rozdiel od tampónu sa po použití nevyhadzuje – stačí ho opláchnuť, vyvariť alebo vydezinfikovať a je pripravený na ďalšie použitie. A na rozdiel od tradičných vložiek ju môžeme používať pri plávaní a všetkých ostatných športoch bez obáv z úniku.

Výhody menštruačného kalíška

Hlavnou výhodou menštruačného kalíška je jeho ekologický a ekonomický aspekt – za pomerne malú sumu peňazí si môžeme kúpiť menštruačnú pomôcku, ktorá nám pri správnej starostlivosti vydrží až niekoľko rokov. Každá z nás by asi vedela vypočítať, koľko jednorazových tampónov alebo vložiek spotrebuje za rok.

Odhliadnuc od ekológie a našej peňaženky je však hlavnou výhodou pohára pohodlie, ktoré poskytuje počas menštruácie. Nielenže ho môžete nosiť až niekoľko hodín v kuse, ale prakticky o ňom neviete. To platí nielen pre každodenné aktivity, ale aj pre kúpanie, ktoré môže byť s bežným tampónom trochu nepraktické.

V neposlednom rade je to zdravá alternatíva v niekoľkých ohľadoch. Keďže silikón možno ľahko sterilizovať, je praktickou voľbou pre ženy, ktoré trpia častými mykózami a infekciami alebo hľadajú menštruačnú pomôcku, ktorá nevysušuje sliznicu. Okrem toho sa vyhýbame používaniu chemicky bielených tampónov, ktoré môžu v zriedkavých prípadoch spôsobiť syndróm toxického šoku.

Nevýhody menštruačných pohárov

Ako každá menštruačná pomôcka, aj pohárik má svoje nevýhody. Najčastejšie sa uvádza zložitejšie zavádzanie a vyberanie kalíška, ktoré môže byť spočiatku trochu ťažšie. Ale vytrvajte a čoskoro sa to naučíte. Okrem toho nie všetkým ženám môže vyhovovať priama manipulácia s menštruačnou krvou pri vylievaní pohára, ale to je do istej miery otázka zvyku.

Zároveň je potrebné zvyknúť si na starostlivosť o pohár, t. j. nielen na pravidelné umývanie, ale najmä na jeho dezinfekciu, najčastejšie formou vyvarenia. Čistenie pohára môže byť trochu nepraktické, keď ho potrebujeme vymeniť mimo domova – v takejto situácii si zvyčajne musíme vystačiť s fľašou vody alebo vreckovkou.

Ako si vybrať menštruačný kalíšok

Ako si vybrať najlepší menštruačný kalíšok?

Už dávno sú preč časy, keď boli k dispozícii menštruačné kalíšky jednej alebo dvoch značiek. Dnes si môžeme vybrať z množstva výrobcov a typov menštruačných kalíškov. Bez ohľadu na to, akú značku si vyberiete, je potrebné zvážiť dve kritériá, a to materiál a veľkosť košíčka.

Podľa materiálu

Ako sme uviedli na začiatku, košíčky sú vyrobené z mäkkého lekárskeho silikónu. To však neznamená, že sú jedna ako druhá. Šálky sú k dispozícii v rôznych tvrdostiach. Ak máte problémy so zavádzaním pohára, siahnite po mäkšom materiáli. Tvrdší silikón je vhodný pre ženy so silnejším panvovým dnom.

Ak použijeme príliš mäkký pohárik, svaly panvového dna by mohli pohárik stlačiť a ten by mohol vytekať.

Podľa veľkosti

Ďalším kritériom výberu je veľkosť. Väčšina výrobcov ponúka dve alebo tri veľkosti, zvyčajne označované ako malé a veľké, alebo S, L, M. Líšia sa od seba najmä objemom kvapaliny, ktorú môžu pojať. Ako si teda vybrať správnu veľkosť?

KalíšekVeľkosťVeľkosť v mmZväzokMateriálKrajina pôvodu
LadyCupLpriemer 46 mm, dĺžka 53 mm, stopka 13 mmmax. 19 mlLekársky silikónČeská republika
LadyCupSpriemer 40 mm, dĺžka 46 mm, stopka 19 mmmax. 12 mlLekársky silikón
GAIA CUPSvonkajší priemer 38,5 mm, dĺžka 50 mm bez stopky, dĺžka stopky 10 mm20 ml (po bočné otvory) / 23 ml (po okraj)Lekársky silikónNavrhnuté v Českej republike, vyrobené v Hongkongu (český majiteľ)
GAIA CUPLvonkajší priemer 45 mm, dĺžka 56 mm bez stopky, dĺžka stopky 10 mm 31 ml (po bočné otvory) / 33 ml (po okraj)Lekársky silikón
INTIMINA ZIGGY CUPSVonkajší priemer 38 mm, dĺžka bez stopky 43 a dĺžka stopky 18 mmmax. 8 mlPrírodný latex Fair TradeNemecko
NTIMINA ZIGGY CUPMVonkajší priemer 41 mm, dĺžka bez stopky 48,5, dĺžka stopky 18 mmmax. 13 mlPrírodný latex Fair Trade
NTIMINA ZIGGY CUPLVonkajší priemer 44 mm, dĺžka bez stopky 51,5 mm, dĺžka stopky 18 mmmax. 16 mlPrírodný latex Fair Trade
NTIMINA ZIGGY CUPXLvonkajší priemer 47 mm, dĺžka bez stopky 54 mm dĺžka stopky 18 mmmax. 20 mlPrírodný latex Fair Trade
Tabuľka veľkosti menštruačného kalíška

A čo veľkosť košíčkov?

Výber správnej veľkosti by sa nemal zanedbať. Ak si vyberiete príliš malý pohár, často pretečie; ak je príliš veľký, môžete mať problémy s jeho vložením. Vo všeobecnosti platí, že ženy mladšie ako 28 rokov, ktoré ešte nerodili prirodzeným spôsobom, alebo ženy so zosilneným panvovým dnom by mali siahnuť po menšom košíčku.

Väčší košíček naopak ocenia ženy vo vyššom veku, ktoré rodili prirodzene alebo majú oslabené panvové dno.

Zavedenie pohárov a ich následné odstránenie

Práve zavádzanie a vyberanie je najčastejším dôvodom, ktorý ženy odrádza od používania menštruačného kalíška. Ak patríte k ženám, ktoré si nie sú isté, či pohárik používať, vyskúšajte si ho počas obdobia mimo menštruácie. Počas menštruácie používajte kalíšok len doma, kde sa dá prípadný únik rýchlo odstrániť, alebo v kombinácii s vložkou či menštruačnými nohavičkami.

Pred vložením pohára si nezabudnite vyvariť a dôkladne si umyť ruky. Pohár sa potom zavedie v pohodlnej polohe, najlepšie v drepe. Teraz sa však pozrime na najčastejšie používané techniky nasadenia.

Technika stáčania košíčkov do tvaru U

Pri prvej technike jednoducho preložte pohárik na polovicu a vytvorte pomyselné písmeno U. Potom jednoducho vložte pohárik do vagíny a uistite sa, že sa správne rozložil. Ak máte pocit, že je stále zvinutá, môžete ju skúsiť prstom mierne pootočiť alebo ju vytiahnuť a znovu vložiť.

Technika hry na kornet

Ak vám predchádzajúca technika nevyhovuje, môžete skúsiť stlačiť pohár na polovicu a zatlačiť časť pohára dovnútra, aby ste vytvorili tvar kužeľa. Táto metóda môže byť jednoduchšia z hľadiska jednoduchosti následného odvíjania šálky. Vyskúšajte však oba spôsoby a sami uvidíte, ktorý vám vyhovuje viac.

Organický pohár Recenzie

Ako hlboko zaviesť menštruačný kalíšok?

Pokiaľ ide o hĺbku zavedenia menštruačného kalíška, rozhodne by sa nemal zavádzať tak hlboko ako tampón. Stačí ho zasunúť za okraj pošvy tak, aby nevyčnieval von. Vyčnievať môže len stopka, čo uľahčuje jej odstránenie. Ak je však stopka šálky nepohodlná alebo vás pri sedení tlačí, môžete ju odrezať. Pri skracovaní stopky však vždy dbajte na to, aby ste nepoškodili samotný pohár.

Často kladené otázky o menštruačných kalíškoch

To, či je lepší pohár alebo tampón, závisí od vašich osobných preferencií. V porovnaní s tampónmi však pohárik ponúka viacero výhod. Patrí medzi ne napríklad skutočnosť, že sa dá nosiť počas kúpania.

Použitie kalíška je praktické takmer kedykoľvek počas menštruácie, ale obzvlášť vhodný je pri športe, najmä pri plávaní, kde sa čoskoro stane vaším nepostrádateľným pomocníkom počas menštruácie. Môžete ho však nosiť aj na spanie. Pokiaľ ide o posledné dni menštruácie, keď je krvácanie o niečo slabšie, je použitie kalíška na vás. Niektoré ženy si nemôžu dovoliť nosiť kalíšok počas celých dní, iné ho v posledných dňoch menštruácie vymenia za tenké vložky alebo intímky.

Áno, poháre sú zo zdravotného hľadiska úplne bezpečné. Na rozdiel od chemicky bielených tampónov je pri ich používaní oveľa nižšie riziko syndrómu toxického šoku. Okrem toho mnohé ženy uviedli, že používanie menštruačného kalíška namiesto tampónov im pomohlo v boji proti opakovaným mykózam a vaginálnym infekciám.


Ak je pohár naozaj plný, jednoducho pretečie – situácii, ktorej sa pravdepodobne všetci chceme vyhnúť. Preto najmä na začiatku používania vyprázdňujte pohár častejšie a snažte sa sledovať, ako bol pohár plný, keď ste ho vyprázdnili. Čoskoro sa naučíte rozpoznať, ako skoro sa pohár v ktorý deň menštruácie naplní, a preto ho budete meniť včas a bez nehôd.

Väčšina výrobcov menštruačných kalíškov uvádza, že by sa mali vyprázdniť po štyroch až šiestich hodinách. Toto obdobie je však veľmi individuálne. Ak máte silnejšiu menštruáciu, možno budete musieť pohárik vyprázdňovať častejšie, najmä ak používate menšiu veľkosť pohárika. Na druhej strane, ak je menštruácia slabšia, pohárik môže vydržať bez vyprázdnenia viac hodín, ako uvádza výrobca. Nikdy však nenechávajte pohár na mieste dlhšie ako dvanásť hodín v kuse. Baktérie by sa mohli množiť, čo často vedie k infekciám alebo nepríjemným mykózam.

Poháre sú vyrobené z mäkkého silikónu, latexu alebo termoplastu (TPE). Z hľadiska rastu baktérií a alergických reakcií je však najvhodnejšou možnosťou lekársky silikón, ktorý v súčasnosti používa väčšina výrobcov. Najmä v prípade silikónových košíčkov sa uistite, že nie ste alergickí na latex. Ak používate lubrikačný gél na ľahšie zavádzanie, vždy si vyberte lubrikant na báze vody pre latexové kalíšky – lubrikant na báze oleja by mohol kalíšok pri dlhšom používaní zničiť.

Ak pohárik po zavedení chvíľu netesní, pravdepodobne sa ešte úplne nevyvinul alebo sa nevytvoril potrebný podtlak. V takom prípade by sa mal pohár znovu zaviesť a malo by sa skontrolovať, či sa správne rozvinul. To sa vykonáva buď otáčaním, alebo ľahkým ťahaním za stopku. Ak pohár po niekoľkých hodinách pretečie, pravdepodobne sa naplnil a je potrebné ho vymeniť.

Pohár sa nesmie používať počas tehotenstva, počas šiesteho trimestra a počas súlože. V prípade, že máte zavedené vnútromaternicové teliesko, je zároveň potrebné konzultovať jeho použitie s gynekológom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *