Najlepší menštruačný kalíšok – recenzie a skúsenosti

Hoci pred niekoľkými rokmi si ženy pri výbere menštruačnej pomôcky zvyčajne vyberali medzi vložkami a tampónmi, v súčasnosti je výber oveľa väčší. Okrem tradičných vložiek môžeme vyskúšať aj látkové vložky alebo si vybrať menštruačné nohavičky. Ak ste však doteraz používali tampóny, menštruačný kalíšok by mohol byť pre vás tou správnou voľbou. V tomto článku sa podrobne pozrieme nielen na jeho hlavné výhody a nevýhody, ale odpovieme aj na najčastejšie otázky, ktoré sprevádzajú používanie menštruačného kalíška. Menštruačné kalíšky podrobujeme dôkladnému testovaniu a vypočúvaniu našich zákazníkov. Na základe toho sme vybrali tie najlepšie.

Porovnanie menštruačných kalíškov 2022

Recenze nejlepších menstruačních kalíšků pro rok 2022

1. LadyCup

LadyCup sa mi páčili na prvý pohľad. Nielenže je samotný pohárik ekologickou verziou tampónov, ale LadyCup vyrába svoje poháriky tu v Českej republike. Keďže je vyrobený z lekárskeho silikónu, je úplne bezpečný pre zdravie a na rozdiel od tampónov je vhodný aj v prípade, že vás občas trápia zápaly alebo mykózy. Recenzia LadyCup.

Výhody prečo ÁNO

 • Cena
 • Veľkosti vhodné pre takmer všetky
 • Pre športovkyne

Nevýhody prečo NIE

 • Myslím, že neexistujú žiadne nevýhody

2. Ziggy Cup

Menštruačný kalíšok Ziggy Cup od spoločnosti INTIMINA je absolútne revolučná menštruačná pomôcka – nielenže vás spoľahlivo ochráni počas vašich dní, ale vďaka špeciálnemu dizajnu nebude počas menštruácie žiadne tabu! Je vyrobený z mimoriadne tenkého lekárskeho silikónu, ktorý zaručuje, že pohárik vôbec neucítite – bez ohľadu na to, čo robíte.

Výhody prečo ÁNO

 • K dispozícii je plochý pohár
 • Veľkosti vhodné takmer pre každého
 • Pestrý výber tvarov pohárov

Nevýhody prečo NIE

 • Vysoká cena

3. Gaia Cup

Ďalšou nespornou výhodou pohára Gaia Cup je, že okrem pohára ponúka aj celý rad ďalších ekologických menštruačných pomôcok. Hoci som osobne testovala len samotný pohár, k dispozícii sú aj balenia s praktickou látkovou vložkou a práškom Magic Touch na dezinfekciu pohára. Keďže však sterilizujem len varením, rozhodla som sa pre samotný pohár, ktorý je v balení dodávaný s praktickým bavlneným obalom. Recenzia pohára Gaia.

Výhody prečo ÁNO

 • Vhodné pre dievčatá a ženy staršie ako 25 rokov
 • Ekologický výrobok

Nevýhody prečo NIE

 • Len jedna veľkosť

4. Merula Cup

Na začiatok treba povedať, že hoci pohárik Merula Cup na prvý pohľad vyzerá, akoby nepatril do „rodiny“ klasických menštruačných kalíškov, má všetky ich výhody. Patrí medzi ne predovšetkým ekológia, najmä pri výmene tampónov alebo vložiek.

Výhody prečo ÁNO

 • Guľovitý tvar
 • Pre slabú a silnú menštruáciu

Nevýhody prečo NIE

 • Tvrdší materiál

Čo je menštruačný kalíšok?

V prvom rade je tu otázka, čo vlastne menštruačný kalíšok je. Ako už názov napovedá, ide o menštruačnú pomôcku vyrobenú z mäkkého lekárskeho silikónu v tvare kalíška. Zavádza sa podobne ako tampón, ale na rozdiel od tampónu sa po použití nevyhadzuje – stačí ho opláchnuť, vyvariť alebo vydezinfikovať a je pripravený na ďalšie použitie. A na rozdiel od tradičných vložiek ju môžeme používať pri plávaní a všetkých ostatných športoch bez obáv z úniku.

Výhody menštruačného kalíška

Hlavnou výhodou menštruačného kalíška je jeho ekologický a ekonomický aspekt – za pomerne malú sumu peňazí si môžeme kúpiť menštruačnú pomôcku, ktorá nám pri správnej starostlivosti vydrží až niekoľko rokov. Každá z nás by asi vedela vypočítať, koľko jednorazových tampónov alebo vložiek spotrebuje za rok.

Odhliadnuc od ekológie a našej peňaženky je však hlavnou výhodou pohára pohodlie, ktoré poskytuje počas menštruácie. Nielenže ho môžete nosiť až niekoľko hodín v kuse, ale prakticky o ňom neviete. To platí nielen pre každodenné aktivity, ale aj pre kúpanie, ktoré môže byť s bežným tampónom trochu nepraktické. 

V neposlednom rade je to zdravá alternatíva v niekoľkých ohľadoch. Keďže silikón možno ľahko sterilizovať, je praktickou voľbou pre ženy, ktoré trpia častými mykózami a infekciami alebo hľadajú menštruačnú pomôcku, ktorá nevysušuje sliznicu. Okrem toho sa vyhýbame používaniu chemicky bielených tampónov, ktoré môžu v zriedkavých prípadoch spôsobiť syndróm toxického šoku. 

Nevýhody menštruačných pohárov

Ako každá menštruačná pomôcka, aj pohárik má svoje nevýhody. Najčastejšie sa uvádza zložitejšie zavádzanie a vyberanie kalíška, ktoré môže byť spočiatku trochu ťažšie. Ale vytrvajte a čoskoro sa to naučíte. Okrem toho nie všetkým ženám môže vyhovovať priama manipulácia s menštruačnou krvou pri vylievaní pohára, ale to je do istej miery otázka zvyku. 

Zároveň je potrebné zvyknúť si na starostlivosť o pohár, t. j. nielen na pravidelné umývanie, ale najmä na jeho dezinfekciu, najčastejšie formou vyvarenia. Čistenie pohára môže byť trochu nepraktické, keď ho potrebujeme vymeniť mimo domova – v takejto situácii si zvyčajne musíme vystačiť s fľašou vody alebo vreckovkou.

Ako si vybrať menštruačný kalíšok

Ako si vybrať najlepší menštruačný kalíšok?

Už dávno sú preč časy, keď boli k dispozícii menštruačné kalíšky jednej alebo dvoch značiek. Dnes si môžeme vybrať z množstva výrobcov a typov menštruačných kalíškov. Bez ohľadu na to, akú značku si vyberiete, je potrebné zvážiť dve kritériá, a to materiál a veľkosť košíčka.

Materiál

Ako sme uviedli na začiatku, košíčky sú vyrobené z mäkkého lekárskeho silikónu. To však neznamená, že sú jedna ako druhá. Šálky sú k dispozícii v rôznych tvrdostiach. Ak máte problémy so zavádzaním pohára, siahnite po mäkšom materiáli. Tvrdší silikón je vhodný pre ženy so silnejším panvovým dnom. 

Ak použijeme príliš mäkký pohárik, svaly panvového dna by mohli pohárik stlačiť a ten by mohol vytekať.

Veľkosť

Ďalším kritériom výberu je veľkosť. Väčšina výrobcov ponúka dve alebo tri veľkosti, zvyčajne označované ako malé a veľké, alebo S, L, M. Líšia sa od seba najmä objemom kvapaliny, ktorú môžu pojať. Ako si teda vybrať správnu veľkosť?

KalíšekVeľkosťVeľkosť v mmZväzokMateriálKrajina pôvodu
LadyCupLpriemer 46 mm, dĺžka 53 mm, stopka 13 mmmax. 19 mlLekársky silikónČeská republika
LadyCupSpriemer 40 mm, dĺžka 46 mm, stopka 19 mmmax. 12 mlLekársky silikón
GAIA CUPSvonkajší priemer 38,5 mm, dĺžka 50 mm bez stopky, dĺžka stopky 10 mm20 ml (po bočné otvory) / 23 ml (po okraj)Lekársky silikónNavrhnuté v Českej republike, vyrobené v Hongkongu (český majiteľ)
GAIA CUPLvonkajší priemer 45 mm, dĺžka 56 mm bez stopky, dĺžka stopky 10 mm 31 ml (po bočné otvory) / 33 ml (po okraj)Lekársky silikón
INTIMINA ZIGGY CUPSVonkajší priemer 38 mm, dĺžka bez stopky 43 a dĺžka stopky 18 mmmax. 8 mlPrírodný latex Fair TradeNemecko
NTIMINA ZIGGY CUPMVonkajší priemer 41 mm, dĺžka bez stopky 48,5, dĺžka stopky 18 mmmax. 13 mlPrírodný latex Fair Trade
NTIMINA ZIGGY CUPLVonkajší priemer 44 mm, dĺžka bez stopky 51,5 mm, dĺžka stopky 18 mmmax. 16 mlPrírodný latex Fair Trade
NTIMINA ZIGGY CUPXLVonkajší priemer 47 mm, dĺžka bez stopky 54 mm dĺžka stopky 18 mmmax. 20 mlPrírodný latex Fair Trade
Tabuľka veľkosti menštruačného kalíška

A čo veľkosť košíčkov?

Výber správnej veľkosti by sa nemal zanedbať. Ak si vyberiete príliš malý pohár, často pretečie; ak je príliš veľký, môžete mať problémy s jeho vložením. Všeobecne platí, že ženy mladšie ako 28 rokov, ktoré ešte nerodili prirodzeným spôsobom, alebo ženy s posilneným panvovým dnom by mali siahnuť po menšom košíčku.  

Väčší košíček naopak ocenia ženy vo vyššom veku, ktoré rodili prirodzene alebo majú oslabené panvové dno. 

Baňkovanie a následné odstránenie

Práve zavádzanie a vyberanie je najčastejším dôvodom, ktorý ženy odrádza od používania menštruačného kalíška. Ak patríte k ženám, ktoré si nie sú isté, či pohárik používať, vyskúšajte si ho počas obdobia mimo menštruácie. Pri menštruácii noste kalíšok spočiatku len doma, kde sa dá prípadný únik rýchlo odstrániť, prípadne v kombinácii s vložkou alebo menštruačnými nohavičkami. 

Pred vložením pohára si nezabudnite vyvariť a dôkladne si umyť ruky. Pohár sa potom zavedie v pohodlnej polohe, najlepšie v drepe. Teraz sa však pozrime na najčastejšie používané techniky nasadenia.

Technika stáčania košíčkov do tvaru U

Pri prvej technike jednoducho preložte pohárik na polovicu a vytvorte pomyselné písmeno U. Potom jednoducho vložte pohárik do vagíny a uistite sa, že sa správne rozložil. Ak máte pocit, že je stále zvinutá, môžete ju skúsiť prstom mierne pootočiť alebo ju vytiahnuť a znovu vložiť.

Technika hry na kornet

Ak vám predchádzajúca technika nevyhovuje, môžete skúsiť stlačiť pohár na polovicu a zatlačiť časť pohára dovnútra, aby ste vytvorili tvar kužeľa. Táto metóda môže byť jednoduchšia z hľadiska jednoduchosti následného odvíjania šálky. Vyskúšajte však oba spôsoby a sami uvidíte, ktorý vám vyhovuje viac.

Organický pohár Recenzie

Ako hlboko zaviesť menštruačný kalíšok?

Pokiaľ ide o hĺbku zavedenia menštruačného kalíška, rozhodne by sa nemal zavádzať tak hlboko ako tampón. Stačí ho zasunúť za okraj pošvy tak, aby nevyčnieval von. Vyčnievať môže len stopka, čo uľahčuje jej odstránenie. Ak je však stopka šálky nepohodlná alebo vás pri sedení tlačí, môžete ju odrezať. Pri skracovaní stopky však vždy dbajte na to, aby ste nepoškodili samotný pohár.

Často kladené otázky

Či je lepší kalíšok alebo tampón záleží na vašich osobných preferenciách. Kalíšok však oproti tampónom ponúka celý rad výhod. Medzi tie patrí napríklad fakt, že ho môžeme nosiť aj pri kúpaní. 

Používanie kalíška je praktické takmer kedykoľvek počas menštruácie, najmä sa však hodí napríklad na šport, a to predovšetkým plávanie, kedy sa čoskoro stane vašim nepostrádateľným pomocníkom v čase menštruácie. Nosiť ho však môžete aj na spanie. Čo sa týka posledných dní menštruácie, kedy je krvácanie o niečo slabšie, použitie kalíška je na vás. Zatiaľ čo niektoré ženy nedajú dopustiť na nosenie kalíška po celú dobu svojich dní, iné na záverečné dni menštruácie kalíšok vymenia za tenké vložky či intímky. 

Áno, kalíšky sú zo zdravotného hľadiska úplne bezpečné. Na rozdiel od chemicky bielených tampónov pri ich použití hrozí mnohonásobne nižšie riziko vzniku syndrómu toxického šoku. Navyše mnoho žien zaznamenalo, že im používanie menštruačného kalíška namiesto tampónov pomohlo v boji proti opakujúcim sa mykózam a vaginálnym infekciám.

Pokiaľ je kalíšok naozaj plný, jednoducho pretečie – tejto situácii sa však pravdepodobne všetky chceme vyhnúť. Najmä na začiatku používania teda vyprázdňujte kalíšok častejšie a zároveň sa snažte udržať si prehľad, ako veľmi bol kalíšok pri vyprázdňovaní plný. Čoskoro sa sama naučíte spoznávať, ako skoro sa kalíšok v ktorý deň menštruácie naplní, a teda ho včas a bez nehôd vymeniť. 

Väčšina výrobcov menštruačných kalíškov uvádza, že je vhodné ich vyprázdňovať po štyroch až šiestich hodinách . Táto doba je však vysoko individuálna. Pokiaľ máte silnejšiu menštruáciu, kalíšok budete pravdepodobne musieť vyprázdňovať častejšie, a to najmä v prípade, že používate kalíšok menšej veľkosti. Pokiaľ je menštruácia naopak slabšia, môže kalíšok vydržať bez vyprázdnenia viac hodín, než je uvedené výrobcom. Nikdy však nenechávajte kalíšok zavedené dlhšie ako dvanásť hodín v kuse. Mohlo by dôjsť k množeniu baktérií, čo často vedie k infekciám alebo nepríjemným mykózam.

Články a recenzie v kategórii Menštruačné kalíšky

RECENZIA: Menštruačný pohár Merula Cup

Vydáno
Pri testovaní menštruačných kalíškov som sa nemohla ubrániť dojmu, že až na malé detaily sa jednotlivé značky od seba príliš nelíšia. Potom som však narazila na menštruačný kalíšok Merula – od klasických kalíškov značiek ako LadyCup…

RECENZIA: Gaia Cup Menštruačný pohár

Vydáno
Menštruačné kalíšky sú bezpochyby jednou z najekologickejších menštruačných pomôcok. Väčšina ich používateliek sa zhoduje, že by sa už nevrátili k tradičným tampónom alebo vložkám. Ak sa však práve chystáte vyskúšať menštruačný kalíšok, možno budete stáť pred voľbou,…

RECENZIA: Menštruačný pohár LadyCup

Vydáno
Keď som pred niekoľkými rokmi začala hľadať alternatívu ku klasickým tampónom, menštruačný kalíšok bol mojou prvou voľbou. Musím povedať, že to nebol krok vedľa – už nejaký čas pravidelne používam menštruačný kalíšok a určite by som…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *