Najlepšie kvety do spálne pre relaxáciu a čistý vzduch

Izbové rastliny sú v interiéroch veľmi obľúbené. Rozjasňujú priestor, majú pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a môžu zabezpečiť čistejší vzduch v domácnosti. Kvety sa bežne umiestňujú do obývacích izieb, kuchýň a dokonca aj kúpeľní. Niekoľko kusov by ste však mali mať aj v spálni. Prečo je vhodné mať kvety v miestnostiach, kde spíme, ako sa o ne starať a aké kvety do spálne vybrať? Zistite to v nasledujúcich riadkoch!

Prečo mať kvety aj v spálni?

Existuje mnoho dôvodov, prečo umiestniť kvety do spálne. Prvým je ich pozitívny vplyv na psychiku. Ich zelená farba podporuje dobrú náladu a pomáha uvoľniť napätie a zmierniť stres. Okrem toho môžu listy veľkých kvetov znížiť hladinu hluku – ďalší krok k skvelému spánku!

Bolo tiež preukázané, že rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia. Vďaka fotosyntéze premieňajú oxid uhličitý na kyslík a vďaka dýchaniu dokážu regulovať aj vlhkosť v miestnosti. Kvety sú tiež známe tým, že absorbujú rôzne znečisťujúce látky, nečistoty a alergény zo vzduchu.

Ako sa o ne starať a kam ich umiestniť?

Starostlivosť je rovnaká ako pri iných izbových rastlinách. Aj tie v spálni potrebujú pravidelnú zálievku, ktorá sa môže líšiť od druhu k druhu. Niektoré potrebujú vodu denne, iné len raz týždenne. Ďalej zabezpečte dostatočne veľký kvetináč s substrátom pre izbové rastliny a z času na čas pridajte tekuté hnojivo. V prípade potreby raz za rok alebo dva presaďte rastlinu do väčšej nádoby.

Dôležité je aj umiestnenie, a to nielen pre potreby rastlín, ale aj pre vaše. Pri rastlinách berte do úvahy požiadavky konkrétnych druhov na svetlo. Niektorým rastlinám sa bude dariť na relatívne tmavých miestach, iné vyžadujú priame denné svetlo. Ak chcete do spálne umiestniť kvety so silnou vôňou, umiestnite ich ďalej od postele. V prípade jedovatých rastlín vyberte miesto, kam sa nedostanú deti ani domáce zvieratá.

Dôležitý je aj výber druhu. Aké kvety sú najlepšie do spálne?

Nie každá rastlina je vhodná do spacích miestností. Vo všeobecnosti by sa mali vyberať druhy s jemnou a upokojujúcou vôňou. Vône niektorých rastlín môžu pozitívne ovplyvňovať centrá v mozgu, ktoré sú zodpovedné za relaxáciu. Jedným z nich je napríklad valeriána. Kvety do spálne by mali byť schopné produkovať viac kyslíka aj počas noci a tiež znižovať hladinu oxidu uhličitého. Ďalšou žiaducou vlastnosťou je schopnosť rastliny udržiavať optimálnu vlhkosť.

Levanduľa

Levanduľa je pravdepodobne najznámejšou rastlinou spojenou so spánkom. Jeho vôňa znižuje hladinu stresu a navodzuje pokojný spánok, pretože znižuje krvný tlak a spomaľuje srdcovú frekvenciu. Vďaka týmto vlastnostiam sa hojne využíva aj v aromaterapii a jeho éterický olej si môžete večer nakvapkať na vankúš. Nový výskum tiež ukazuje, že vôňa levandule môže potlačiť plač novorodencov.

Aloe Vera

Ide o rastlinu, ktorá má najväčšiu schopnosť zlepšovať vzduch v miestnosti. Počas noci produkuje veľké množstvo kyslíka a zároveň znižuje množstvo oxidu uhličitého. Je veľmi nenáročná, a preto bude dobrou voľbou pre tých, ktorí občas „zabúdajú“ zalievať svoje kvety. Okrem toho má aj nezanedbateľné liečivé účinky. Dužina z listov sa môže používať pri hojení rán alebo liečbe akné.

Tinin jazyk

Ďalšou skvelou kvetinou do spálne je svokrin jazyk. Je to veľmi odolná a nenáročná rastlina, ktorá počas noci vypúšťa kyslík a reguluje množstvo CO2 vo vzduchu. Okrem toho je pôsobivým prírodným čističom vzduchu, z ktorého dokáže absorbovať formaldehydy, benzény a iné toxické látky.

Valeriána

Silná vôňa valeriány stimuluje mozgové receptory zodpovedné za uvoľnenie už pri jej čuchaní. Je však lepšie umiestniť kvetinu trochu ďalej od postele, aby vôňa nebola príliš dráždivá. Koreň valeriány sa používa ako účinný prírodný liek proti nespavosti.

Scoop

Táto kvetina upokojuje už pri pohľade na ňu – má pekný tvar a jemné biele kvety. Okrem toho funguje ako skvelý prírodný čistič a zvlhčovač vzduchu. Dokáže zo vzduchu odstrániť toxíny a alergény, takže jeho „služby“ sa alergikom určite budú hodiť.

Gerbery

Starostlivosť o gerbery je náročnejšia ako o ostatné uvedené izbové rastliny, ale za vašu oddanú starostlivosť sa vám odvďačia krásnymi farebnými kvetmi, ktoré potešia vašu dušu a počas noci dodajú do vzduchu vo vašej spálni vzácny kyslík.

Zlatá bekasína

Potos je izbová rastlina, ktorú pozná každý. Jeho hlavnou výhodou je, že si nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Potrebuje len vlhšiu pôdu a čiastočný tieň. Rastie veľmi rýchlo a dá sa ľahko rozmnožovať odrezkami, takže z jednej rastliny môže časom vyrásť päť rastlín. Umiestnite ich aj do spálne, pretože sú to jedny z najlepších rastlín na čistenie vzduchu.

Ivy

Anglický brečtan je príjemná, nenáročná rastlina, ktorá sa opäť hodí na miesta, kde je žiaduci čerstvý vzduch. Má skvelé detoxikačné účinky a zbavuje prostredie alergénov a toxínov. V prípade tejto kvetiny si však dávajte pozor. Je dosť jedovatý a požitie dieťaťom alebo zvieraťom môže spôsobiť nepríjemné komplikácie.

Kapustová tráva

Ďalšou klasickou kvetinou, ktorú poznáte v každom interiéri, je zeleň. Môžete ho umiestniť po celom byte vrátane spálne, kde sa uplatní jeho schopnosť odstrániť až 90 % formaldehydu, ktorý spôsobuje rakovinu a môže sa uvoľňovať okrem iného aj z nábytku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *