Najlepšie elektrické deky

Asi všetci máme radi teplo. Ak sa však po návrate zo zimného počasia nemôžete zahriať, užitočnou pomôckou môže byť elektrická deka. Môže pomôcť nielen ľuďom s chladným srdcom, ale napríklad aj vtedy, ak trpíte bolesťami kĺbov alebo svalov. V dnešnom článku sa pozrieme nielen na to, čo vlastne elektrická deka je a pre koho je vhodná, ale poradíme vám aj to, ako si vybrať tú najlepšiu. Ktorá elektrická deka vás najlepšie zahreje?

3 najlepšie elektrické vyhrievacie deky

Recenzie elektricky vyhrievaných prikrývok

1. Elektrická vyhrievacia deka Sencor SUB 281BE

Elektrická prikrývka vo veľkosti manželskej postele (160 x 140 cm) vás spoľahlivo zahreje. Konektor a kábel sú odnímateľné, takže deku možno kedykoľvek vyprať.

Dôležité funkcie:

  • 2 nezávislé diaľkové ovládače
  • 2 nastavenia teploty
  • odporúčaný čas predhrievania 30 min.
  • Umývateľné (odpojiteľné káble s ovládačmi)
  • 100% polyester (Polar Fleece)

2. Vyhrievacia deka ProfiCare PC-WUB 3060

Teplotu možno elektronicky nastaviť v 3 úrovniach. Je vybavený funkciou automatického vypnutia a ochranou proti prehriatiu. Súčasťou balenia je kvalitný odnímateľný ovládač, na ktorom sa nastavuje teplota. Prikrývku je možné prať v práčke do 40 °C. Jeho rozmery sú približne 70 x 150 cm. Napájanie je 220-240 V, 50 Hz a výkon 60 W.

3. Gallet CCH130

Vyhrievacia deka z mikroflísu je veľmi príjemná na dotyk a zahreje vás presne tak, ako to máte radi. Má diaľkové ovládanie s displejom. Môžete si vybrať teplotu až do maximálnej hodnoty 32-35 °C a nastaviť časovač ohrevu od 1 do 9 hodín. Bezpečnostný senzor zabezpečuje bezpečnú prevádzku a zabraňuje prehriatiu. Prikrývku možno ľahko vyprať v práčke. Jeho rozmery sú 130 × 160 cm a je vhodný na jednolôžko.

4. Gallet CCH130

Ak hľadáte vyhrievaciu deku s naozaj veľkorysými rozmermi, siahnite po tejto elektrickej deke s rozmermi 200×180 cm, vďaka ktorým je vhodná pre dve osoby. Je vyrobená z mäkkého mikroplyšu v hnedej farbe. Rovnako ako prikrývka Sanitas sa z bezpečnostných dôvodov po troch hodinách sama vypne. Príkon 120 W a tri nastavenia teploty zabezpečujú reguláciu teploty podľa vašich potrieb. Praktický je aj odnímateľný regulátor teploty, vďaka ktorému môžeme deku prať v práčke.

5. ETA Shaggy 4325

Naším predposledným tipom je vyhrievacia deka Sencor Táto elektrická deka ETA na jedno lôžko kombinuje nielen vysoký výkon 120 W, deväť teplotných nastavení, diaľkové ovládanie a hrejivý polárny fleece. Praktické je aj diaľkové ovládanie s podsvieteným displejom, automatické udržiavanie teploty a možnosť nastavenia doby ohrevu až na deväť hodín.

6. Sencor SUB 190

Naším predposledným tipom je vyhrievacia deka Sencor s rozmermi pre jednolôžko, t. j. 150×80 cm. Je vyrobená z umelého ovčieho rúna a ponúka výkon 60 W, diaľkové ovládanie a dve nastavenia teploty. Okrem toho je súčasťou balenia aj ochrana proti prehriatiu a odpojiteľný kábel.

7. SANITAS SHK 22

Vyhrievacia deka Sanitas s rozmermi 47×36 cm sa môže pochváliť šiestimi nastaveniami teploty a pohodlným, priedušným vrchným materiálom. K dispozícii je praktický regulátor teploty a vďaka príkonu 100 W sa rýchlo zahrieva. Oceňujeme najmä jej bezpečnosť – nielenže sa po deväťdesiatich minútach sama vypne, ale má aj bezpečnostný systém s ochranou proti prehriatiu.

8. Sencor SUB 181

V prípade, že hľadáte elektrickú prikrývku s nižším výkonom, siahnite po prikrývke Sencor s výkonom 60 W. Vďaka rozmerom 150×80 cm je vhodná na jednolôžko. Deka je vyrobená zo 100 % polyesteru, ktorý je hrejivý a príjemný na dotyk. Rovnako ako naše predchádzajúce tipy je vybavený odnímateľným regulátorom teploty a ochranou proti prehriatiu. Súčasťou balenia je diaľkové ovládanie.

Na čo je dobrá elektrická (vyhrievacia) deka?

Ako už názov napovedá, elektrická prikrývka je prikrývka vybavená plochým elektrickým vykurovacím telesom, ktoré sa ovláda pomocou termostatu. Keďže elektrická deka má zvyčajne veľmi dobrú tepelnú izoláciu, vystačí si zvyčajne s nízkym výkonom okolo 100 W. K dispozícii je množstvo vyhrievacích diek rôznych veľkostí a materiálov. A aké sú tie najlepšie?

Ako si vybrať najlepšiu elektrickú deku?

Vyberte vyhrievané deky

Ak sa rozhodnete kúpiť vyhrievaciu deku, mali by ste pri jej výbere pamätať na niekoľko kritérií. Sú dôležité nielen pre vaše pohodlie, ale aj pre bezpečné používanie zakúpenej prikrývky.

Parametre

V prvom rade by sme sa mali zamerať na parametre výrobku, najmä na jeho rozmery a výkon. Rozmery závisia predovšetkým od použitia – ak hľadáte prikrývku, ktorá bude pohodlne hriať vašu posteľ, hľadajte prikrývku s rozmermi, ktoré zodpovedajú vašej posteli. Na druhej strane, ak si chcete pri sledovaní televízie zohriať studené ruky alebo nohy, prípadne zohriať boľavý chrbát alebo kĺby, praktickou voľbou je vyhrievacia deka menších rozmerov. Pokiaľ ide o výkon, hlavným faktorom je rýchlosť, akou sa deka zahrieva. V praxi to znamená, že pri vankúšoch a menších prikrývkach si vystačíte s nižším výkonom okolo 60 W, zatiaľ čo pri väčších prikrývkach je vhodnejší výkon 100 W a viac.

Vybavenie a funkcie

Zatiaľ čo výkon a rozmery sú u rôznych výrobcov pomerne porovnateľné, jednotlivé prikrývky sa môžu výrazne líšiť v množstve vybavenia a funkcií. A aké sú?

Čas ohrevu

Krátky čas ohrevu je obzvlášť užitočný, ak sa potrebujete rýchlo zohriať napríklad po návrate z vonku. Ak vám však na rýchlosti vykurovania príliš nezáleží, je to zbytočná investícia. Priemerný čas ohrevu je približne tridsať minút, pričom rýchle modely sa dokážu ohriať za niekoľko sekúnd.

Ochrana proti prehriatiu

Rýchly ohrev je skôr doplnkom, ochrana proti prehriatiu, ktorá automaticky vypne deku, by však mala byť štandardnou súčasťou elektrických prikrývok. Ak sa deka prehreje, môže spôsobiť nielen popáleniny, ale napríklad aj nebezpečný požiar.

Automatické vypnutie

Automatické vypnutie sa však nemusí spustiť len v okamihu prehriatia. Niektoré prikrývky majú funkciu, ktorá umožňuje automatické vypnutie po určitom čase. Oceníte to najmä z hľadiska úspory elektrickej energie.

Časovač

S automatickým vypnutím je spojený aj časovač. Vďaka nemu môžeme nastaviť, ako dlho má prikrývka zostať teplá. Táto funkcia je praktická najmä vtedy, ak spíte s vyhrievacou prikrývkou. Nielenže ušetríte peniaze za energiu, ale predovšetkým sa vyhnete riziku popálenia.

Materiál

Je asi samozrejmé, že elektrická deka by mala byť príjemná na dotyk. Okrem toho musí byť materiál dostatočne odolný a schopný dobre rozvádzať teplo. (Ako prať elektrickú deku ) V neposlednom rade myslite na hrúbku materiálu – ak je príliš tenký, budete počas spánku cítiť každý kábel.

Ovládacie prvky

Ovládanie elektrickej prikrývky

Pri ovládaní elektrických prikrývok máme zvyčajne na výber medzi ovládačom s otočnými gombíkmi alebo tlačidlami na reguláciu teploty. Praktické sú aj ovládacie prvky s podsvieteným displejom, ktorý umožňuje vidieť ovládacie prvky aj v noci.

Nastavenie teploty

Jednotlivé prikrývky sa môžu líšiť aj počtom nastavení teploty. Kým lacnejšie modely ponúkajú dva až tri stupne, v drahších elektrických prikrývkach by sme našli až deväť stupňov. Vďaka väčšiemu rozsahu nastavenia teploty môžete nastaviť teplotu vhodnú pre rôzne ochorenia, ako je napríklad artritída alebo bolesti chrbta.

Spotreba

Ak chcete ušetriť na spotrebe elektrickej energie, vyberte si vykurovacie deky s nižším výkonom, od 40 W. Pri drahších dekách s výkonom nad 100 W musíte počítať s vyššou spotrebou.

Cena

V neposlednom rade musíte myslieť aj na cenu. Ak hľadáte vyhrievaciu deku na príležitostné použitie, dobrou voľbou môžu byť lacnejšie modely s nižším výkonom. Ak chcete napríklad posteľnú prikrývku s vyšším výkonom a rýchlym vyhrievaním, musíte počítať s vyššou cenou. Všeobecne sa cena elektrických prikrývok pohybuje od 400 do 2000 korún v závislosti od výkonu, veľkosti a počtu funkcií.

Na čo je ešte dobrá vyhrievaná elektrická deka?

Ako sme už spomenuli, vyhrievacie deky sú vhodné nielen na udržiavanie tepla, ale aj na liečbu niektorých ochorení. A aké sú?

Bolesť svalov

Bolesť svalov určite nie je príjemná, či už je spôsobená dlhým dňom v práci alebo popoludním v posilňovni. Suché teplo vyhrievacej deky je vhodné na uvoľnenie namáhaných svalov a urýchlenie hojenia a regenerácie.

Chronická bolesť

Ak zdrojom bolesti nie je námaha alebo zápal, pomôže aj suché teplo. Teplo z vyhrievacej deky môže poskytnúť uvoľnenie svalov a úľavu od chronickej bolesti.

Zranenia

Podobne aj elektrická deka môže nájsť svoje využitie pri rehabilitácii po úraze. Suché teplo môže zvýšiť prietok krvi, a tým aj okysličenie, ktoré je nevyhnutné pre správne hojenie tkaniva.

Artritída

Artritída, zápalové ochorenie kĺbov, môže veľmi znepríjemniť život. Mnohí lekári preto odporúčajú suchú tepelnú terapiu, ktorá pomáha zmierniť bolesť. Liečbu teplom však vždy konzultujte s lekárom, ktorý pozná stav pacienta.

Stres

V neposlednom rade môže suché teplo zmierniť napätie a stres vďaka svojej jedinečnej schopnosti uvoľniť napäté svaly a navodiť relaxáciu.

Pre koho nie je vyhrievaná deka vhodná

Hoci je elektrická deka praktickým pomocníkom, nie je vhodná pre každého. Vyhnite sa mu, ak trpíte zápalovými kožnými problémami (napríklad psoriázou) alebo ak máte kardiostimulátor. Ak si nie ste istí, či je vyhrievacia deka pre vás vhodná, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav.

Často kladené otázky o elektrických prikrývkach

Áno, elektrické prikrývky sú bezpečné, ale treba dbať na ich správne používanie alebo si kúpiť prikrývku s automatickým vypnutím a snímačom prehriatia.

Spotreba elektrickej energie sa môže líšiť v závislosti od veľkosti prikrývky a typu vykurovacieho mechanizmu. V priemere sa očakáva 10-20 W za hodinu. Štandardná prikrývka s rozmermi 150 × 200 cm zvyčajne spotrebuje približne 0,15 – 0,3 kWh za hodinu.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *