Aké sú najlepšie bylinky na spánok

Či už vám stačí šesť hodín spánku, alebo sa cítite dokonale oddýchnutí po desiatich hodinách, pravdepodobne vás niekedy trápila nespavosť. Hoci vás nepokojné prevaľovanie sa z boku na bok a počítanie oviec zvádza k tomu, aby ste siahli po tabletke na spanie, nemusí to byť vždy tá najlepšia voľba. Hoci sú tabletky na spanie pomerne účinné, z dlhodobého hľadiska by ste sa im mali vyhnúť. Našťastie existujú účinné alternatívy v prírode – vyskúšajte naše tipy na bylinkové čaje pre lepší spánok.

Najlepšie bylinky na spanie

Byliniek, ktoré pomáhajú k lepšiemu spánku, je naozaj veľa. Preto vám prinášame tipy na jedenásť najúčinnejších, ktoré sa rozhodne oplatí vyskúšať. A je len na vás, či ich budete užívať samostatne, alebo ich priaznivé účinky na spánok skombinujete do lahodnej čajovej zmesi. 

Ako môžu bylinky podporiť spánok?

Zatiaľ čo tabletky na spanie pomáhajú najmä vďaka svojmu sedatívnemu účinku, bylinky sa zameriavajú na samotnú príčinu nespavosti. Najčastejšie ide o moderný spôsob života a jeho dôsledky, ako sú úzkosť, prepracovanosť a stres. Práve posledná položka na tomto zozname môže najviac narušiť spánkový cyklus. Ako zdôrazňujú odborníci na spánok, stres môže výrazne ovplyvniť tvorbu neurotransmitera serotonínu, ktorý je pre spánok veľmi dôležitý.

A práve tu prichádzajú na rad bylinky. Niektoré byliny sú prirodzene bohaté na tryptofán, aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu serotonínu v mozgu. A ako naznačuje výskum, zvýšenie produkcie serotonínu sa ukazuje ako užitočná zbraň v boji proti nespavosti a iným poruchám spánku.

Citrónový balzam

Jednou z najznámejších byliniek na lepší spánok, ktorú nám odporúčali už naše staré mamy, je medovka. Táto bylinka s príjemnou citrusovou vôňou, ktorá rastie takmer v každej bylinkovej záhrade, pomáha proti nespavosti vďaka svojej schopnosti zmierňovať príznaky stresu a nadmernej úzkosti. Pomáha tiež znižovať krvný tlak a zmierňovať bolesť.  

Ak sa rozhodnete vyskúšať medovku, skúste nahradiť bežne dostupnú sušenú verziu medovky tou, ktorú ste si sami vypestovali. Na jej úspešné pestovanie nepotrebujete mať zelené prsty – je to naozaj nenáročná bylinka, ktorej sa bude dariť na parapete alebo na balkóne. 

Medunkova Nat Bylinky na spanie
 • meduňková nať
 • chuť citrónova
 • balení od 10 g do 1 kg

Levanduľa

Či už sa vám vôňa levandule spája s dovolenkou na francúzskom vidieku, so šatníkom vašej babičky alebo s obľúbeným mydlom, táto fialová bylinka má využitie pre každého nespavca. Má mierne sedatívne, upokojujúce a antidepresívne účinky. Opäť sa oplatí použiť, ak vás trápi úzkosť alebo nadmerné napätie a stres. Hoci je pomerne obľúbený vo forme čaju, najčastejšie sa používa v aromaterapii, napríklad v aróma difuzéroch, sviečkach alebo na inhaláciu.

Levanduľová bylina na spanie
 • levandulový květ
 • chuť intenzivní aromatický
 • balení od 10 g do 1 kg

Harmanček

Voňavý harmanček má tiež upokojujúce účinky na ľudský organizmus. Moderné štúdie potvrdzujú to, čo vedeli už naše prababičky – dokáže si poradiť s miernou úzkosťou, upokojiť rozrušené nervy a zmierniť nespavosť. Jeho účinky sú spôsobené najmä obsahom flavonoidov, ktoré priaznivo pôsobia na nervy, či už siahnete po čaji, alebo radšej vdychujete jeho príjemnú zemitú vôňu.

Hermanek Pravé bylinky na spanie
 • Heřmánek pravý
 • chuť – heřmánek
 • balení od 10 g do 1 kg

Ľubovník bodkovaný

Túto žlto kvitnúcu bylinu nájdete na každej letnej lúke. Hoci môže vo väčšej miere škodiť pasúcim sa zvieratám, má mnoho priaznivých účinkov pre ľudí trpiacich nespavosťou. Osobitnú pozornosť si zaslúži tryptofán, ktorý podporuje prirodzenú tvorbu serotonínu. Vďaka tomu zmierňuje psychické ťažkosti a podporuje kvalitný spánok. 

Zároveň treba poznamenať, že spôsobuje fotosenzitivitu, t. j. citlivosť na denné svetlo. Najmä ak používate túto bylinu na masáž alebo iné lokálne použitie, mali by ste sa počas nasledujúcich niekoľkých hodín vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu.

Trezalka bylina na spanie
 • Třezalka tečkovaná
 • chuť nasládlá, Nahořklá
 • balení od 10 g do 1 kg

Mäta

Vôňa mäty vám nielen pripomenie horúce leto, ale pomôže vám aj zaspať. Je to vďaka jej upokojujúcemu účinku na celé telo a podráždený žalúdok. Vďaka svojej príjemnej chuti je často súčasťou rôznych čajových zmesí na lepší spánok.

Mata Nat
 • Země původu Afrika
 • chuť mentolová
 • balení od 10 g do 1 kg

Valeriána

Kombinácie pre lepší spánok zahŕňajú aj valeriánu, ktorá pomáha proti nespavosti a úzkosti. Jeho pravidelné užívanie podporuje fázu hlbokého spánku, ktorá je dôležitá pre správnu regeneráciu tela a mozgu. Pomáha tiež skrátiť čas potrebný na zaspanie.

Kozlik Koreňové bylinky na spanie
 • Země původu EU
 • chuť nasládlá, koření, hořká
 • balení od 10 g do 1 kg

Mučenie

V mučenke sa nachádzajú aj flavonoidy, ktoré oceníte najmä vtedy, ak vás trápi chronický stres a poruchy spánku. Hoci je v oblasti liečby porúch spánku v tieni známejších bylín, určite stojí za vyskúšanie, či už samostatne alebo v čajovej zmesi.

Divoký šalát

Hoci šalátový čaj pravdepodobne neznie príliš lákavo, táto bylina sa môže pochváliť obsahom nazývaným lactucarium. Táto látka má účinky podobné ópiu a pomáha zmierniť oragnizmus, zmierniť bolesť a pomáha pri miernej nespavosti. Zároveň sa nemusíte obávať vedľajších účinkov.

Slnečnica kalifornská

Jasne žltá bylina, ktorá svojím vzhľadom pripomína mak, má celý rad analgetických vlastností. Pomôže zlepšiť spánok najmä osobám trpiacim chronickou a akútnou bolesťou. Za vyskúšanie stojí najmä masážny olej z tejto rastliny, pretože čaj má skôr mierne účinky.

Chmeľový rotačný

Hoci si chmeľ pravdepodobne spájate skôr s pivom, môže pomôcť aj pri nespavosti. Chmeľ obsahuje metylbutenol, ktorý prispieva k lepšiemu spánku. Vzhľadom na jej horkú chuť sa odporúča kombinovať ju s inými bylinkami, ako je harmanček alebo mäta.

Šafran siaty

Hoci je šafran známy najmä ako vzácne korenie, používajú ho aj nespavci. Podobne ako iné bylinky na lepší spánok pomáha upokojiť telo a dosiahnuť kvalitnejší spánok. Je však potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie a rozhodne ho neprekračovať!

Môžu bylinky skutočne pomôcť pri spánku?

Hoci od byliniek nemôžeme očakávať rýchly nástup účinkov, na aké sme zvyknutí pri bežne dostupných práškoch na spanie, môžu vám pomôcť lepšie spať nielen tým, že podporia tvorbu serotonínu, ale aj navodením stavu relaxácie, uvoľnením napätých svalov alebo upokojením srdcovej frekvencie.

Ako používať bylinky na spanie?

Existuje mnoho spôsobov, ako zaradiť bylinky do večernej rutiny a spánkovej hygieny. Najčastejšie siahame po bylinkách vo forme bylinkového čaju na spanie, a to z hľadiska relatívne vysokej účinnosti, príjemnej chuti aj jednoduchosti použitia. Treba však mať na pamäti, že najmä v prípade liekov na predpis si vnútorné užívanie niektorých bylín vyžaduje konzultáciu s ošetrujúcim lekárom. Podobne aj pri niektorých bylinách je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie – príkladom je ľubovník bodkovaný, ktorý vo vyšších dávkach spôsobuje fotosenzitivitu. 

Čaj však určite nie je jediným spôsobom, ako využiť priaznivé účinky byliniek na náš spánok. Veľmi obľúbené sú najmä esenciálne a éterické oleje , či už vo forme inhalácie, difúzie alebo jemnej masáže. Skvelou voľbou môžu byť aj aromatické sviečky obsahujúce prírodné esenciálne oleje alebo rôzne bylinné tinktúry a výťažky, ktoré sú koncentrovanejšou alternatívou bylinných čajov.

Často kladené otázky

Jaká je nejsilnější bylina na spánek?

Skvělou volbou pro lepší spánek je zejména levandule, a to díky svému vlivu na úzkosti, bolesti i deprese. Zároveň podporuje fázi hlubokého spánku, která je zásadní pro regeneraci celého těla.

Jak mohu přirozeně a přírodní cestou vyřešit svůj problém s nespavostí?

Prvním krokem k poražení nespavosti přírodní cestou je zejména pravidelný spánkový režim. Snažte se proto chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, včetně svátků, dovolených a víkendů. Zároveň omezte konzumaci alkoholu a kofeinu a snižte večerní vystavení modrému světlu z displejů a obrazovek. Krokem správným směrem jsou rovněž relaxační praktiky ve formě horké koupele, meditace, jemného protažení či právě bylinkových čajů.

Jaké další potraviny pomáhají proti nespavosti?

K lepšímu spánku rovněž pomůže vyvážený jídelníček. Látky důležité pro spánek obsahují například banány, bazalka, vlašské ořechy či zakysané mléčné výrobky.

Ako pripraviť čaj na spanie

Príprava čaju na spanie

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7191368/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31121394/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3608291/
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170330092750.htm

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *