Najlepšia výplň vankúšov

Hoci sa kúpa vankúša môže zdať ako pomerne jednoduchá záležitosť, pri jeho výbere je potrebné zohľadniť niekoľko kritérií, najmä typ výplne. Ak ste si mysleli, že všetky vankúše sú vyplnené rovnakým materiálom, ste na správnom mieste. V dnešnom článku sa pozrieme nielen na dostupné typy výplní, ale tiež vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu.

TOP 3 výplne vankúšov

Pre alergikov

Vankúš NanoSpace

Nanospace Polstar

Veľkosť: 45 x 60 cm
Hmotnosť: 400 g
Jadro: 100% polyester – UNICO guľôčkové duté vlákno

BIO pamäťová pena

PerDormireSoya vankúš z lenivej biopeny 

Vankúš s biologickou výplňou
Prejsť na produkt


Veľkosť: 72 x 42 cm
Hmotnosť.
Jadro: bio lenivá pena Soya Shape Memory

Pamäťová pena

Vankúš TRITON

Vankúš Triton 40x80 Recenzie

Veľkosť: 40 x 80 cm
Hmotnosť: 2 kg
Jadro: vysokoelastická pamäťová pena

Aké sú typy náplní vankúšov?

Teraz sa však bližšie pozrieme na najobľúbenejšie typy výplní, ako sú perie, vlna, duté vlákno alebo pamäťová pena. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva najmä v ich pôvode, t. j. či sú prírodné alebo umelé, alebo v ich cene. Každá z týchto kategórií má svoje výhody a nevýhody. 

Perie

Začnime výplňou, ktorá má najdlhšiu tradíciu zo všetkých, a to perím. Ako prírodný materiál má perie vynikajúce vlastnosti, najmä pokiaľ ide o vzdušnosť, mäkkosť a ľahkosť. Nielenže dobre absorbuje vlhkosť, ale má aj skutočne dlhú životnosť – pri správnej starostlivosti môže vydržať až desiatky rokov.

Trvanlivosť však úzko súvisí s kvalitou vybraného peria. Najčastejšie sa stretávame s perím ošklbaných alebo napudrovaných husí alebo kačíc. Vzhľadom na kvalitu však treba počítať s vyššou cenou. Nevýhodou môže byť, že niektorí ľudia sú alergickí na perie. Vzhľadom na vysokú absorpčnú schopnosť je potrebné dbať na opatrnosť pri namáčaní vankúša, pretože by mohol splesnivieť.

Bio výplne


Prírodné bio náplne, vo väčšine prípadov vyrobené z pohánkových alebo špaldových šupiek, zažívajú v posledných rokoch skutočný rozmach. Táto tradičná výplň zaujme najmä svojou schopnosťou udržiavať teplo, vďaka čomu môžeme vankúše s bio výplňou použiť na zahriatie priedušiek alebo boľavých kĺbov. Hlavnou nevýhodou je vyššia hmotnosť. 

Vlna

Ďalšou prírodnou výplňou je vlna, ktorá vyniká schopnosťou udržiavať teplo a odvádzať vlhkosť. Navyše vďaka obsahu lanolínu prirodzene odpudzuje roztoče a nečistoty, takže zostáva dlhšie čistá. Nie je však príliš vhodný pre alergikov, najmä pre ľudí alergických na prach. Ovčie rúno má tendenciu hromadiť prach napriek častému čisteniu.

Duté vlákno

Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu k prírodným výplniam, duté vlákno by mohlo byť dobrou voľbou. Hoci ide o umelý materiál, vyznačuje sa vzdušnosťou, ľahkosťou a vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Na rozdiel od niektorých prírodných materiálov možno duté vlákno prať až do 95 stupňov Celzia, takže je vhodné aj pre alergikov. Nevýhodou je tendencia vylievať sa, ale to sa vyrieši rýchlym pretrepávaním vankúša. Pozor aj na vysokú izolačnú schopnosť – zatiaľ čo v zime vyhrievaný vankúš oceníte, v lete vám môže teplý vankúš znepríjemniť spánok.

Pamäťová pena

Pamäťovú penu pozná každý, kto sa niekedy stretol s bolesťou chrbta alebo krčnej chrbtice. Vyniká najmä svojou pružnosťou a potrebnou podporou hlavy a chrbtice. Okrem toho sa vyznačuje tuhosťou a nepriepustnosťou, t. j. prostredím nevhodným pre roztoče. Je preto praktickou voľbou pre všetkých alergikov. Hoci samotná pena sa zvyčajne nedá prať, vo väčšine prípadov má umývateľný povlak. Čo sa týka nevýhod, okrem vysokej ceny niektorým ľuďom vadí špecifický chemický zápach pamäťových pien, ale nie je to pravidlom. 

Ako si vybrať výplň vankúša?

Pri výbere samotnej náplne vankúša si musíme zodpovedať niekoľko otázok týkajúcich sa nielen nášho rozpočtu, ale predovšetkým nášho zdravia a spánkových návykov.

Koľko som ochotný zaplatiť za výplň?

Prvá otázka by sa mala týkať našej finančnej situácie. Ak hľadáte lacnejšie riešenie, určite nesiahajte po drahých prírodných materiáloch v podobe peria. Oveľa úspornejšou možnosťou je duté vlákno.

Koľko výplne potrebujem?

Ďalej by sme si mali ujasniť, koľko výplne je vlastne potrebné. Iné množstvo je potrebné na vyplnenie malého sedacieho vankúša a iné na klasický vankúš na spanie. Zároveň majte na pamäti , že každému vyhovuje iné množstvo náplne – zatiaľ čo niektorým ľuďom sa lepšie spí na menšom vankúši, mnohým ľuďom vyhovuje plnší vankúš.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *