Najlepší tehotenský a dojčiaci vankúš

Napriek tomu, že tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy, sprevádza ho aj veľa nepríjemných pocitov. S rastúcim bruškom je na chrbticu vyvíjaný veľký tlak, kvôli ktorému môžu budúce mamičky pociťovať bolesti chrbta. Medzi ďalšie problémy patrí bolesť bedier, opuch nôh a únava. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa počas tehotenstva dobre vyspali. Tomu však môže brániť určité nepohodlie, ktoré opäť súvisí s rastúcim dieťaťom.

Tieto problémy môže vyriešiť tehotenský vankúš, ktorý sa dá použiť aj ako podpora pri dojčení po pôrode. Ako taký vankúš vlastne vyzerá, čo od neho očakávať a ako si vybrať ten najlepší? Tejto problematike sa budeme venovať v nasledujúcom článku.

Čo sú tehotenské a dojčiace vankúše?

Tehotenský vankúš sa používa na lepšiu podporu tela počas spánku alebo odpočinku. Vďaka svojmu typickému tvaru podopiera bruško pri ležaní a poskytuje pohodlie krčnej chrbtici a bedrám, ktoré sú odľahčené prepletom medzi kolenami, vďaka ktorému sú kĺby v správnej polohe. Väčšina tehotenských vankúšov sa dá použiť na dojčenie dieťaťa, ale môžete si kúpiť aj špeciálne dojčiace vankúše menších veľkostí. Matka ocení pohodlie a vankúš uľahčuje správne polohovanie dieťaťa. Dieťa ho bude používať aj ako mäkké „hniezdo“ v postieľke alebo ako zábranu proti pádu, keď spí v rodičovskej posteli.

Aký je rozdiel oproti bežným vankúšom?

Bežné vankúše majú zvyčajne obdĺžnikový alebo štvorcový tvar a ich hlavnou úlohou je poskytnúť primeranú oporu hlave, krku a ramenám počas noci. Na druhej strane, tieto vankúše pre nastávajúce a dojčiace matky majú najčastejšie tvar veľkej „podkovy“ a, ako už bolo spomenuté, ich účelom je poskytnúť oporu hlave, ako aj bruchu a kolenným a bedrovým kĺbom.

TIP: Hľadáte kvalitné klasické vankúše? Prečítajte si náš článok, ktorý vám pomôže vybrať najlepší vankúš

Ako vám pomôže tehotenský vankúš?

Zaujať správnu polohu počas spánku alebo len tak relaxovať pred televízorom je v tehotenstve skutočnou výzvou. V neskorších štádiách sa neodporúča ležať na chrbte, najmä z dôvodu nadmerného tlaku na tepny, takže nezostáva nič iné, ako hľadať polohu na boku. Klasický vankúš môžete odložiť, pretože tento ho na niekoľko mesiacov úplne nahradí. Kvalitný tehotenský vankúš uloží ženu do takej polohy, aby sa uvoľnila namáhaná chrbtica a všetky kĺby. Túto polohu udržiava aj počas noci.

Ako a prečo používať dojčiaci vankúš?

Dojčiaci vankúš by nemal chýbať v základnej výbave žiadnej ženy, ktorá plánuje dojčiť. V prvých týždňoch sa život dieťaťa skladá najmä z jedenia a spánku. V období šestonedelia trvá jedno dojčenie v priemere 30 minút a dieťa si vyžaduje opakovanie dojčenia maximálne po 3 hodinách, zvyčajne však skôr. Keď si uvedomíte, koľko času pri tom obaja strávite, je dobré sa na to pripraviť pohodlným vankúšom na dojčenie. To pomôže matke zaujať správnu polohu na dojčenie, čo ocenia najmä brušné a chrbtové svaly, ktoré sú pri starostlivosti o bábätko veľmi namáhané. Mäkký vankúš poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a pohodlia. Vankúš však nie je určený len na dojčenie. Možno ho použiť na správne umiestnenie dieťaťa alebo na vytvorenie mäkkého hniezda na pohodlný odpočinok.

Správne polohy na spanie v tehotenstve

Tehotná žena by mala vždy spať v polohe, ktorá je pre ňu najpohodlnejšia, ale poloha na chrbte je najmenej vhodná, najmä v treťom trimestri. Je to spôsobené tlakom na tepny a žily matky, ako aj nedostatočným okysličovaním plodu. Približne od polovice tehotenstva sa neodporúča spať na bruchu, ale s rastúcim dieťaťom je to prakticky nemožné.

Jediná správna pozícia je teda na vašej strane. Tým sa zabezpečí dostatočná funkcia placenty, správne okysličenie organizmu a funkcia obličiek. Najmä pre tehotné ženy je najlepšie spať na ľavej strane. Odporúča sa aj pri rizikovom tehotenstve. Je dokázané, že ženy spiace na ľavom boku majú nižšie riziko predčasného pôrodu. Vďaka dobrej priechodnosti dutej žily, ktorá sa nachádza na pravej strane tela, sú maternica aj placenta dostatočne prekrvené.

Ako si vybrať vankúš na dojčenie a tehotenstvo?

Môžete si vybrať z veľkého množstva tvarov, veľkostí a typov výplní vankúšov na dojčenie a tehotenských vankúšov. Pri výbere vankúša je dobré zvážiť aj ďalšie parametre, napríklad či má vankúš snímateľný, prateľný poťah alebo či je možné pridať alebo odstrániť časť výplne. Matky si môžu vybrať aj podľa vrchného materiálu alebo vzoru.

Rozmery

Pokiaľ ide o tehotenské vankúše, ich dĺžka by mala zodpovedať vašej výške. Tieto výrobky sú zvyčajne dostupné vo veľkostiach od 1,5 do 2,2 metra. Ak chcete vankúš používať počas tehotenstva a ako multifunkčnú pomôcku pri starostlivosti o dieťa, určite by ste mali siahnuť po väčšej veľkosti.

Kojenecké vankúše sú oveľa menšie, zvyčajne užšie. Majú tvar podkovy a dĺžku od 1,2 do 1,5 metra. Vďaka svojmu tvaru a veľkosti dojčiaci vankúš „obopína“ telo matky. Väčšina z nich má na oboch koncoch aj šnúrky, ktoré sa dajú použiť na zviazanie oboch koncov k sebe, čo dieťaťu poskytuje väčšiu bezpečnosť a pohodlie.

Náplne

Najčastejšie sa tehotenské a dojčiace vankúše plnia tromi druhmi materiálu: EPS guľôčkami, PES guľôčkami z dutého vlákna a pohánkovými alebo špaldovými šupkami.

EPS alebo „polystyrénové guľôčky“ majú výraznú výhodu v tom, že sú hypoalergénne a zdravotne nezávadné. Okrem toho skvele udržiavajú teplo a prispôsobujú sa tvaru tela. Nevýhodou je, že guľôčky sa pomerne rýchlo deformujú. Riešením môže byť zakúpenie vankúša s otvorom na doplnenie.

PES duté vlákno je typické aj pre klasické vankúše. Opäť ide o hypoalergénny materiál, ktorý možno prať v práčke. Okrem toho duté vlákno nepodlieha deformácii, na rozdiel od polystyrénových guľôčok.

Pohánkové alebo špaldové šupky sú klasifikované ako čisto prírodné materiály. Vankúše sú pomerne ťažké a pri neúmyselnom navlhnutí kože môže dôjsť k jej splesneniu.

Zhrnutie

Tehotenský a dojčiaci vankúš by mal byť súčasťou výbavy každej nastávajúcej mamičky. Počas tehotenstva zmierňuje bolesti pohybového aparátu a zabezpečuje pohodlie a správnu polohu pri spánku. Vankúš na dojčenie a tehotenstvo si nevyberajte len podľa jeho vzhľadu, ale najmä podľa jeho vlastností. Ide najmä o rozmery a materiál výplne. Pre dojčiace vankúše sú teda najpraktickejšie materiály, ktoré sa dajú prať, pretože dieťa ich ľahko a pomerne často zašpiní. Napríklad výplň, kryt a zips by mali mať potrebné schválenia. Vždy si vyberajte vankúš od renomovaných predajcov a značiek, o ktorých viete, že zaručujú vysokú kvalitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *