Najlepší proti chrápaniu – sprej alebo maska

Hoci vo väčšine prípadov chrápanie nie je indikátorom vážnejšieho ochorenia, a preto si zvyčajne nevyžaduje zložitejšiu liečbu, môže dosť znepríjemňovať život – tak človeku, ktorý ním trpí, ako aj jeho partnerovi. V mnohých prípadoch to vedie nielen k rozchodu v spálni, ale dokonca k rozvodu. Keďže však ide o pomerne častý zdravotný problém, ktorý postihuje 25 % mužov a 15 % žien, existuje veľa ľudových rád, ako sa chrápania zbaviť. Predstavíme vám ich v nasledujúcich riadkoch spolu s produktmi, na ktoré môžete vsadiť, keď babské rady zlyhajú.

1. miesto

PSSST! Forte

pssst forte ústny sprej proti chrápaniu

Sprej proti chrápaniu

Pssst! FORTE ústny sprej proti chrápaniu je lekársky prostriedok proti chrápaniu obohatený o bazalku a kadidlo, obsahuje tiež kombináciu rastlinných extraktov.

2. miesto

Questaplast

Questaplast náplasť proti chrápaniu

Náplasť proti chrápaniu

Nosové pásky jemne otvárajú nosové priechody, aby umožnili lepšie dýchanie, zlepšili priechodnosť nosa a znížili chrápanie. Vhodné aj pre športovcov na lepšie čistenie nosa a dýchanie počas fyzickej námahy.

3. miesto

Phytophontana Adenol

adenol kvapky proti chrápaniu

Kvapky proti chrápaniu

Fytofontana Adenol kvapky je zdravotnícka pomôcka, ktorá obsahuje rastlinné éterické oleje. Prípravok pomáha znižovať chrápanie.

Čo je to vlastne chrápanie?

Skôr ako začneme skúmať produkty, zariadenia a rady, ako sa zbaviť chrápania, musíme si objasniť, čo to vlastne chrápanie je. V podstate ide o vibrácie vychádzajúce z úst počas spánku. Príčinou je uvoľnenie mäkkého podnebia a dýchacích svalov, ale môže mať viacero rôznych príčin.. Hoci ide vo väčšine prípadov o veľmi menej závažné príčiny, chrápanie by sme nemali podceňovať.

Chrápanie je nepríjemné najmä pre spoluväzňov.

Aké sú najčastejšie príčiny chrápania?

Čo teda spôsobuje uvoľnenie mäkkého podnebia a dýchacích svalov počas spánku? Často sú za tým naozaj nevinné dôvody, ako napríklad mierny opuch hrdla a mandlí počas prechladnutia alebo jednoducho samotný tvar hrdla a nosa. Bohužiaľ, je to geneticky podmienené a okrem chirurgického zákroku, napríklad pri zúženej nosovej priehradke, s tým nemôžeme veľa urobiť. Veľmi častou príčinou chrápania však môže byť obezita, pravidelné fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu.

Nesmieme však prehliadať príčiny, ktoré sú závažnejšieho charakteru. Jednou z najnebezpečnejších príčin chrápania je tzv. obštrukčná spánková apnoe. Dýchacie svaly človeka trpiaceho touto poruchou dýchania sa počas spánku uvoľnia natoľko, že na niekoľko sekúnd úplne uzavrú dýchacie cesty. V závažných prípadoch môže byť dýchanie prerušené až na dve minúty, čo môže viesť k ďalším závažným zdravotným komplikáciám.

Okrem toho môže byť takéto dlhé prerušenie dýchania príznakom závažných ochorení srdca a porúch srdcového tlaku. Aj keď len chrápete, dajte si pozor, aby sa u vás v budúcnosti nevyvinula obštrukčná spánková apnoe – vaše dýchacie svaly sa vekom oslabujú.

Ďalšou kategóriou príčin chrápania u žien je napríklad menopauza alebo tehotenstvo v dôsledku prírastku hmotnosti a celkového opuchu, ktorý spôsobuje opuch dýchacích ciest a vedie k chrápaniu. Naopak, malé deti často chrápu najmä kvôli zväčšeným mandliam. V týchto prípadoch chrápanie po chirurgickom odstránení mandlí vymizne.

Čo účinne pomáha proti chrápaniu?

Ako sa však zbaviť chrápania, ak nejde o problém zväčšených mandlí, obezity alebo fajčenia? Existuje niekoľko metód, ktoré môžete vyskúšať a ktoré preukázateľne zlepšujú chrápanie u mnohých ľudí, a tým zlepšujú celkovú kvalitu ich spánku.

Sprej alebo kvapky proti chrápaniu

Sprej proti chrápaniu

pssst forte ústny sprej proti chrápaniu

Pred spaním aplikujte 2 až 3 dávky do úst na koreň jazyka. Aplikáciu možno podľa potreby opakovať počas noci. 

Cena 330 Kč

Pravdepodobne najjednoduchším riešením problémov s chrápaním sú špeciálne spreje a kvapky. Vo väčšine prípadov fungujú na princípe lepšieho prekrvenia slizníc hrdla vďaka obsahu sójového lecitínu, čo vedie k zvýšeniu napätia v hrdle a ústach, a teda k zníženiu chrápania. Kvapky a spreje však chrápanie vždy úplne neodstránia (najmä ak má viacero príčin), ale v mnohých prípadoch výrazne znížia jeho hlasitosť.

Zatiaľ čo sprej sa užíva aplikáciou do nosových dierok, kvapky sa pri väčšine produktov užívajú vnútorne. Vždy si však pozorne prečítajte príbalový leták.

Maska proti chrápaniu

Maska proti chrápaniu je už o niečo drahšia investícia, ale je oveľa účinnejšia. Funguje na princípe vysielania vibračných vĺn, ktoré spôsobujú, že uvoľnené svaly dýchacích ciest a mäkkého podnebia sa stiahnu, čím sa chrápanie účinne eliminuje priamo pri zdroji.

Vankúš proti chrápaniu

Ďalším spôsobom, ako čo najviac obmedziť chrápanie, je zaobstarať si špeciálny vankúš proti chrápaniu. Tento vankúš pomáha bojovať proti chrápaniu tým, že svojím tvarom podporuje anatomicky správnu polohu krčnej chrbtice a hlavy, čím udržiava dýchacie cesty čisté a v správnej polohe.

Náplasť proti chrápaniu

Náplasť proti chrápaniu

Questaplast náplasť proti chrápaniu

Nosové pásky jemne otvárajú nosové priechody, aby umožnili lepšie dýchanie, zlepšili priechodnosť nosa a znížili chrápanie.

Cena 260 CZK

Ak vaše chrápanie nie je chronického charakteru a je spôsobené akútnym prekrvením prínosových dutín v dôsledku prechladnutia, jednoduchým a účinným riešením je špeciálna náplasť, ktorá sa pred spaním nalepí na koreň nosa. Počas spánku uvoľňuje do pokožky látky, ktoré pomáhajú jemne uvoľniť sliznice a zlepšiť priechodnosť nosa, čím zmierňujú alebo úplne odstraňujú chrápanie.

Táto náplasť má teda podobný účinok ako nosové kvapky, s jediným rozdielom, že je vhodná na dlhodobejšie používanie bez rizika vzniku závislosti alebo rezistencie. Okrem toho sa účinné látky uvoľňujú počas celej noci, a preto majú dlhšie trvanie účinku ako klasický nosový sprej.

Alternatívou k tejto náplasti môžu byť špeciálne nosové klipy, ktoré na rozdiel od náplastí mechanicky uzatvárajú dýchacie cesty. Tie sú užitočné najmä vtedy, ak vás trápia problémy so zúženou nosovou priehradkou.

Hodinky proti chrápaniu

V neposlednom rade by sme mali spomenúť aj výkrik poslednej techniky, a to špeciálne hodinky proti chrápaniu. Toto zariadenie dokáže rozpoznať vibrácie spôsobené chrápaním. V reakcii na tieto vibrácie potom vyšle do tela jemný nervový impulz, ktorý preruší chrápanie. Nemusíte sa však obávať, že by vás hodinky zobudili – je to takmer nepostrehnuteľný impulz, celý proces funguje podvedome. Je vhodný najmä pre ľudí trpiacich chronickým chrápaním, ale kontraindikáciou je kardiostimulátor.

Babičkine rady, ako sa zbaviť chrápania

Ak nechcete investovať do drahších produktov alebo ste zástancom prírodnej liečby podľa našich babičiek, môžete sa inšpirovať ľudovými radami, ako zastaviť chrápanie.

Ako princezná na hrášku alebo vyskúšajte trik s tenisovou loptičkou

Jedným z najčastejších tipov, ako sa zbaviť chrápania, je spať na boku. V tejto polohe sú dýchacie cesty najprístupnejšie. Ale čo keď sa v spánku nevedomky prevrátime na chrbát? Ľudová tvorivosť prichádza s jednoduchým riešením – stačí na zadnú stranu pyžama prišiť tenisovú loptičku. Hneď ako sa v spánku prevrátime na chrbát, nepohodlná lopta nás prinúti prevrátiť sa späť na bok. Podobne môže vyvýšený vankúš pomôcť zabrániť upchatiu dýchacích ciest.

Zaspievajte si dobrú pieseň

Ďalšou možno trochu kurióznou radou je spev. Áno, čítate správne. Nemusíte byť skúsený spevák, stačí, ak si pred spaním zaspievate. Spev posilňuje svaly hrdla, horného podnebia a jazyka, čím zabraňuje ich prílišnému uvoľneniu počas spánku, ktoré vedie k chrápaniu. Pomôcť vám môže aj recitovanie niektorých jazykolamov, ktoré možno poznáte z detstva.

Vsaďte na bylinky alebo zvlhčovanie vzduchu

Ak hľadáte vážnejšie ľudové rady alebo ak trpíte chrápaním skôr kvôli chronicky upchatému nosu, skúste staviť na bylinky. Pri chrápaní môže pomôcť napríklad pestrec mariánsky, mäta pieporná alebo ľubovník bodkovaný. Môžete ich použiť na prípravu večerného čaju aj na vyplnenie vankúša, na ktorom budete spať.

Zvlhčovač vzduchu môže pomôcť v boji proti chrápaniu.

Na zahodenie nie je ani zvlhčovač vzduchu alebo aróma difuzér, do ktorého môžete pridať niekoľko kvapiek mätového alebo nechtíkového esenciálneho oleja. Ak nemáte zvlhčovač vzduchu a nechcete do neho investovať peniaze, jednoducho položte na horúci ohrievač mokré tričko alebo uterák.

Ďalšie najlepšie produkty, prípravky a pomocníci proti chrápaniu

Babičkovské rady nie sú pre vás? Spoľahnite sa radšej na osvedčené pomôcky proti chrápaniu. Máme pre vás tri najosvedčenejšie.

Pssst! FORTE ústny sprej proti chrápaniu

Sprej proti chrápaniu

pssst forte ústny sprej proti chrápaniu

Pred spaním aplikujte 2 až 3 dávky do úst na koreň jazyka. Aplikáciu možno podľa potreby opakovať počas noci. 

Cena 330 Kč

Ak hľadáte lacné, ale účinné riešenie, vyskúšajte ústny sprej proti chrápaniu Pssst! FORTE. Táto zdravotnícka pomôcka je voľne predajná v lekárňach, takže nepotrebujete lekársky predpis. Je to účinný prostriedok proti chrápaniu, v ktorého zložení nájdete napríklad esencie z bazalky a kadidla, ktoré má okrem iného protizápalové účinky. FORTE ústny sprej obsahuje aj kombináciu rastlinných extraktov zo svetlíka lekárskeho, pestreca mariánskeho, chmeľu, pantenolu, šalviovej a eukalyptovej silice a mentolu, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty.

Maska proti chrápaniu Bauer SL60

Maska proti chrápaniu

Beurer Sl 60 maska proti chrápaniu

Deteguje chrápanie v reálnom čase a zastavuje ho jemnými vibračnými impulzmi.

Cena 2 700 Kč

Ak vás trápi predovšetkým chronické chrápanie alebo spánková apnoe, mali by ste sa spoľahnúť na masku proti chrápaniu značky Bauer, ktorá dokáže spoľahlivo odhaliť a regulovať chrápanie pomocou jemných vibračných impulzov, ako už bolo spomenuté vyššie. Vďaka ergonomickému tvaru je maska naozaj pohodlná a nemusíte sa obávať, že v nej zaspíte. Výhodou je aj ľahká umývateľnosť a dobíjateľná batéria. Výrobca dokonca ponúka pre masku praktickú mobilnú aplikáciu Beurer SleepQuiet, vďaka ktorej môžete sledovať rôzne štatistiky, ktoré zaznamenávajú nielen chrápanie, ale aj váš spánkový cyklus.

Hodinky proti chrápaniu Snore Stopper

Tieto hodinky proti chrápaniu fungujú na podobnom princípe. Ako sme už vysvetlili vyššie, senzor v hodinkách jednoducho detekuje vibrácie spôsobené chrápaním a vyšle niekoľko naozaj jemných impulzov, ktoré regulujú nervový systém, a teda aj chrápanie. Hodinky sú napájané batériou, takže ich nie je potrebné nabíjať. Praktický je aj elastický remienok, vďaka ktorému hodinky netlačia a nerušia pri spánku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *