Najlepší matrac na boľavý chrbát

Nepríjemná bolesť chrbta a chrbtice postihne aspoň raz za čas každého. Vo väčšine prípadov za to môže zlé držanie tela, časté sedenie alebo nedostatok pohybu a slabé chrbtové svaly. A hoci sú všetky tieto ochorenia skutočne častým dôvodom, prečo nás skutočne bolí chrbát, nemali by sme zabúdať na jeden z najdôležitejších faktorov – matrac, na ktorom spíme. Keďže až tretinu života strávime spánkom, nie je divu, že dobre zvolený matrac je kľúčový pre zdravý chrbát bez bolesti.

Pri kúpe matraca sa bohužiaľ často necháme zlákať presvedčivými reklamami alebo nízkymi cenami a veľkými zľavami. Ak si však naozaj chcete kúpiť kvalitný matrac, ktorý vás zbaví bolesti chrbta, musíte k výberu pristupovať individuálne.

Ak si nie ste istí, čo hľadať vo vhodnom matraci, ste na správnom mieste – v dnešnom článku vám nielen poradíme, na čo myslieť pri výbere matraca na boľavý chrbát, ale dáme vám aj odporúčania na skutočne kvalitné výrobky.

[table “11” could not be loaded /]

Recenzie matracov pre boľavé chrbty

Matrac Dormeo Air+ Select

Air Plus Dormeo Recenzie

Hľadáte matrac, ktorý uľaví vašim boľavým bedrám alebo krčnej chrbtici? Dobrou voľbou je matrac s vyšším počtom zón, ktorý dokonale podopiera chrbticu po celej jej dĺžke. Matrac Dormeo Air+ Select ponúka päť zón – zatiaľ čo stredná časť poskytuje oporu pre oblasť panvy, oblasť ramien je zmäkčená, takže môžete pohodlne spať na boku. Ďalšou výhodou je možnosť výberu z dvoch úrovní tvrdosti jednoduchým otočením matraca. Na výber máme tvrdé a stredne tvrdé strany, vďaka čomu je matrac vhodný pre osoby s vyššou hmotnosťou.

Aj keď si však vyberiete tvrdšiu stranu matraca, nemusíte sa obávať zníženého pohodlia alebo boľavého chrbta. Jadro matraca tvoria 3D pružiny, ktoré sa dokážu prispôsobiť vášmu telu. Bonusom je príjemný prateľný poťah s antibakteriálnou a hypoalergénnou úpravou, ktorý ocenia najmä alergici.

Výhody

  • Odnímateľný kryt
  • Antibakteriálne a hypoalergénne
  • Extra výška (27 cm)
  • Priedušný materiál
  • Dynamická termoregulácia
  • Nastaviteľná pevnosť jadra (stredná a ťažká)
  • 5 zón
  • Predĺžená záruka na 15 rokov

Nevýhody

  • Nemožno použiť na polohovacích mriežkach 
Pozri .

Obojstranný matrac Dormeo 8V1 IMEMORY S PLUS

Imemory S Plus Recenzie matracov

O niečo menší počet zón (tri) ponúka matrac iMemory S plus, tiež od spoločnosti Dormeo. Napriek tomu je to matrac vhodný pre ľudí s bolesťami chrbta, a to vďaka snímateľnému poťahu z pamäťovej peny. Jadro matraca tvoria penové pružiny, ktoré sa dokonale prispôsobia vášmu telu a poskytujú prirodzenú oporu vašej chrbtici.

Vďaka obojstrannému jadru si môžeme vybrať z dvoch úrovní opory a štyroch úrovní tvrdosti – matrac tak môžete vždy prispôsobiť svojim aktuálnym potrebám a tvaru tela bez toho, aby ste museli kupovať nový matrac. Vďaka účinnej izolácii pohybu je matrac vhodný aj pre páry. Matrac je tiež antibakteriálny a hypoalergénny.

Výhody

  • 2 úrovne podpory a 4 úrovne tuhosti
  • Pamäťová pena
  • Priedušný materiál
  • Vhodné pre páry (izolácia pohybu)
  • Predĺžená záruka na 15 rokov

Nevýhody

  • Len 3 zóny
  • Nevhodné na polohovanie roštov
Pozri .

Matrac Dormeo Lux

Recenzie matracov Lux 2

Chcete si kúpiť matrac, ktorý poskytuje pohodlie za každých okolností? Ideálnou voľbou je matrac Dormeo Lux, ktorý je vďaka špeciálnej kombinácii rôznych materiálov vhodný pre každého bez ohľadu na jeho telesnú konštitúciu, polohu počas spánku alebo hmotnosť. Výšku 30 centimetrov navyše oceníte pri vstávaní. Pamäťová pena a pena AERFOAM zabezpečujú rozloženie hmotnosti a úľavu od tlakových bodov, ktoré sú častou príčinou bolesti chrbta. Penu dopĺňa vrstva taštičkových pružín, ktoré sa prispôsobia vášmu telu, a čerešničkou na torte je celkom päť komfortných zón. Súčasťou matraca je snímateľný a prateľný poťah.

Výhody

  • 5 zón
  • odnímateľný kryt
  • antibakteriálna a hypoalergénna povrchová úprava
  • extra výška 30 cm
  • latexová vrstva na podporu správnej polohy chrbtice
  • pamäťová pena

Nevýhody

  • Nevhodné na polohovanie mriežok
Pozri .

Ako zistím, či za bolesťami chrbta stojí zlý matrac?

Kúpa nového a kvalitného matraca je bezpochyby nákladná investícia. Ak je vašou hlavnou motiváciou pretrvávajúca bolesť chrbta, možno si kladiete otázku, či za to naozaj môže nevhodný matrac. Keďže bolesť chrbta má zriedkavo len jednu príčinu, nie je samozrejme možné povedať to so 100 % istotou, ale existuje niekoľko indícií, ktoré vám napovedia. 

Hlavným príznakom nevhodného matraca je bolesť chrbta, ktorá zmizne do hodiny po tom, ako ste vstali z postele alebo si natiahli chrbtové svaly. Do úvahy by sa však mali brať aj iné faktory, ako napríklad príliš vysoký vankúš alebo nevhodná poloha pri spánku.

Nový, kvalitný matrac však môžete využiť aj vtedy, ak je zdroj vašich bolestí chrbta inde – asi sa zhodneme, že po dlhom dni sedenia a hrbenia sa pri počítači nekvalitný a nepohodlný matrac našim chrbtom veľmi neprospieva.

Ako si vybrať matrac proti bolesti chrbta?

Výber matraca by sme však rozhodne nemali brať na ľahkú váhu, najmä ak nás často bolí chrbát. Rozhodne sa nespoliehajte len na recenzie na internete alebo skúsenosti vašej rodiny či priateľov. Matrac, ktorý sa páči vášmu kolegovi, nemusí byť ten správny pre vás. Vždy sa uistite, že parametre matraca zodpovedajú vašej telesnej konštitúcii, hmotnosti, obľúbenej polohe pri spánku alebo zdravotnému stavu. A na aké kritériá by sme sa mali predovšetkým zamerať?

Výber vhodnej tvrdosti matraca

Najdôležitejším parametrom je nepochybne tvrdosť matraca. Nevhodne zvolená tvrdosť je najčastejším dôvodom, prečo nás z matracov v prvom rade bolí chrbát. Pes je zvyčajne zakopaný v našej tendencii držať sa zaužívaných zvykov vrátane nákupu jedného typu matraca. Problém môže nastať napríklad vtedy, ak ste roky kupovali matrace s rovnakou tuhosťou, ale nezohľadnili ste zmeny svojej telesnej hmotnosti alebo pribúdajúce zdravotné problémy.

Ako teda zistíme, ktorá tuhosť bude nám a našim chrbtom najviac vyhovovať? Vo všeobecnosti platí, že vyššia tuhosť je vhodná pre ťažších ľudí, najmä mužov. Mäkší matrac naopak ocenia ženy, ľudia s nižšou hmotnosťou alebo bolesťami kĺbov či seniori. Stredne tvrdé matrace, ktoré sú kompromisom medzi mäkkými a tvrdými matracmi, sú ideálnou voľbou aj do izieb pre hostí. Najčastejšie sa stupeň tvrdosti označuje na stupnici od jednej do piatich, pričom jedna znamená mäkký matrac a päť veľmi tvrdý matrac. Ako si vybrať tvrdosť matraca? Náš článok vám pomôže pri výbere.

Správnu tvrdosť matraca zistíte pomerne ľahko. Ak sa pri ležaní na chrbte prepadáte do matraca a ťažko sa vám otáča, matrac je príliš mäkký. Príliš tvrdý matrac spoznáte podľa toho, že pri ležaní na chrbte je medzi matracom a vašimi bokmi a krížovou kosťou veľká medzera.

Výber vhodného materiálu

Okrem tuhosti musíme zohľadniť aj vhodný materiál. To však úzko súvisí aj so spomínanou tvrdosťou matraca. Zatiaľ čo mäkké matrace sú zvyčajne vyrobené z latexu, matrace s vyššou tuhosťou sa najčastejšie vyrábajú z rôznych pien alebo pružinových matracov.

Najbežnejším materiálom sú studené peny. Vo všeobecnosti sa treba vyhnúť matracom vyrobeným výlučne z PUR peny, pretože majú najhoršie ortopedické vlastnosti, najmä v prípade bolesti chrbta. Oveľa vhodnejšie sú penové matrace, ktoré kombinujú rôzne zóny tvrdosti alebo sú doplnené pamäťovou penou.

V prípade pružinových matracov odporúčame vyberať modely s pružinami v jadre matraca, ako sú napríklad taštičkové matrace. Vyznačujú sa schopnosťou rovnomerne prenášať tlak a prispôsobiť sa tvaru chrbtice, čo môže zmierniť bolesti chrbta a kĺbov.

Latexové matrace sú tiež skvelou voľbou pri bolestiach chrbta, pretože kopírujú tvar tela. Sú vhodné najmä pre ľudí s nižšou hmotnosťou alebo pre tých, ktorí radšej spia na boku.

Aj na mriežke záleží

Rovnako dôležitým kritériom je aj správny výber roštu, na ktorom je matrac umiestnený. Tým sa zabezpečí nielen dostatočné vetranie, ale prispeje sa aj k rovnomernému prenosu tlaku. Význam vhodného roštu sa zvyšuje najmä v prípade tenších matracov do 20 cm. Rovnako ako v tomto prípade je kvalita mriežky založená na jej cene, a ak to myslíte vážne so zdravým chrbtom, musíte počítať s oveľa vyššou cenou.

Aby však matrac nielen správne slúžil, ale aj čo najdlhšie vydržal, je potrebné vybrať správnu kombináciu matraca a roštu. Ideálna je napríklad kombinácia pevného lamelového matraca a penového matraca s vyšším jadrom alebo taštičkového matraca.

Obzvlášť opatrní by sme mali byť, ak máme polohovateľný matrac. Nikdy by sa nemal kombinovať s taštičkovými a pružinovými matracmi – mohlo by dôjsť k deformácii pružín a k nenávratnému poškodeniu matraca, ktoré sa bohužiaľ nedá reklamovať z dôvodu nesprávneho používania.

Stávka na zdravotný matrac

Pri bolestiach chrbta a chrbtice sú bezpečnou voľbou zdravotné a ortopedické matrace. Aj pri nich by sme mali dbať na výber správnej tuhosti. Ak vás bolia lopatky a krčná chrbtica, vyberte si tvrdší matrac, najmä keď spíte na chrbte. Ak spíte viac na boku, je vhodnejší stredne tvrdý matrac. Pri bolestiach bedier a spodnej časti chrbta si vyberte mäkký alebo stredne tvrdý matrac.

Pozor na dostatočné rozmery lôžka

Skôr ako začnete objednávať matrac, ktorý spĺňa všetky vyššie uvedené kritériá, nezabudnite zvážiť rozmery vašej postele. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať druhoradé, nedostatočná dĺžka postele je častým dôvodom, prečo nás bolia chrbty – nedostatok miesta jednoducho kompenzujeme nepohodlnými polohami pri spánku.  

Všeobecne platí, že posteľ by mala byť aspoň 20 cm nad našou výškou. Minimálna šírka postele je deväťdesiat centimetrov, v prípade manželskej postele stoosemdesiat centimetrov. V prípade nadváhy alebo vyššieho vzrastu sú vhodnejšie aj výrazne väčšie rozmery.

Ak má vaša posteľ atypické rozmery, pravdepodobne si budete musieť priplatiť za matrac na mieru. Ak by ste používali matrac, ktorý vám nesedí, výrazne by ste znížili jeho životnosť aj úroveň pohodlia pri spánku.

Aj kvalitné matrace majú obmedzenú životnosť

Napriek vysokej obstarávacej cene nie je kúpa matraca rozhodne jednorazovou záležitosťou. Aj skutočne kvalitné a drahé matrace majú obmedzenú životnosť, približne osem až desať rokov. Po dlhom používaní je matrac opotrebovaný a už nespĺňa požiadavky na podporu chrbtice. Jednoducho a jasne, je to povaľač. V mnohých prípadoch sa matrac začne v strede prepadávať, čo výrazne narúša prirodzené zakrivenie chrbtice. Odtiaľ už nie je ďaleko k bolesti chrbta.

Výnimkou sú, samozrejme, matrace, ktoré sa nepoužívajú denne, napríklad v izbe pre hostí alebo na chate či chalupe. V tomto prípade môžeme matrac meniť len zriedkavo, a to aj v prípade lacnejších modelov s kratšou životnosťou.

Pozor na správnu polohu pri spánku

Na záver možno povedať, že ani ten najlepší matrac nedokáže napraviť zlé spánkové návyky. Medzi ne patrí napríklad príliš vysoký vankúš, ktorý je častou príčinou bolesti krčnej chrbtice a medzilopatkovej oblasti. Tento problém môže vyriešiť ortopedický vankúš s pamäťovou penou, ktorý je často k dispozícii spolu s matracom. 

Spanie na chrbte je anatomicky najvhodnejšie, ale spánku na bruchu sa treba vyhnúť, pretože nielenže poškodzuje krčnú chrbticu, ale zaťažuje aj vnútorné orgány. Pri spaní na boku si môžete pomôcť špeciálnymi vankúšmi, ktoré sa umiestnia medzi kolená alebo do medzery medzi pásom a matracom. Ak je však matrac správne zvolený, zvyčajne nie sú takéto pomôcky potrebné. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *