Najlepší lipozomálny vitamín C

Od detstva nás učili, že základom zdravého imunitného systému je dostatok vitamínu C. Málokto však vie, že vitamín C môže mať viacero foriem, z ktorých niektoré sú pre zdravie prospešnejšie ako iné. V dnešnom článku sa budeme venovať nielen výhodám tzv. lipozomálny vitamín C, ale podelíme sa s vami aj o naše osobné skúsenosti s výživovými doplnkami, ktoré ho obsahujú. 

Čo je lipozomálny vitamín C?

Samozrejme, vyvstáva otázka, čo to vlastne ten lipozomálny vitamín C je. Je to forma vitamínu C, ktorá sa do tela uvoľňuje oveľa dlhšie ako jeho normálna forma. Dĺžka uvoľňovania do tela je rozhodujúca najmä preto, že vitamín C je vitamín rozpustný vo vode – ľahko sa stráca vylučovaním alebo potením. Vďaka postupnému uvoľňovaniu dokáže naše telo využiť lipozomálny vitamín C naozaj efektívne a bez zbytočných strát. 

Recenzie a osobné skúsenosti

LIPO C ASKOR FORTE 60 tabliet

Recenzie vitamínu C na pery
 • jedna dávka 500 mg vitamínu C
 • obsahujúce RosaCelip-LD
 • balenie 60 tabliet

Ak hľadáte lipozomálny vitamín C za relatívne prijateľnú cenu, vhodnou voľbou je doplnok stravy Lipo C Askor Forte. Okrem 500 miligramov vitamínu C obsahuje aj RosaCelip-LD s lipozomálnou absorpciou, bioflavonoidy z citrusových plodov, extrakt zo šípok a rastlinné tuky. Vďaka svojmu zloženiu ponúka vysokú biologickú dostupnosť a absorpciu. Súčasťou balenia sú aj testovacie prúžky, ktoré sa dajú použiť na stanovenie hladiny vitamínu C v tele.

BrainMax Lipozomálny vitamín C 60 kapsúl

Vitamín C Lipozomálny Brainmax Recenzie
 • jedno vrecko denne
 • 500 mg v jednej tablete
 • balenie 60 tabliet

500 miligramov lipozomálneho vitamínu C sa nachádza aj v doplnku stravy BrainMax. Obsahuje tiež výťažky z plodov šípky a citrusové flavonoidy. Na rozdiel od bežných lipozomálnych foriem je vysoko stabilný a odolný, vďaka čomu vydrží dlhšie aj po otvorení. Príjemným bonusom je čisté zloženie bez balastných látok, spojív a umelých aróm.

NaturLabs Lipozomálny vitamín C 60 tabliet

Naturlabs Vitaminc C Recenzie
 • jedna dávka 500 mg vitamínu C
 • jedna dávka 7,-/deň
 • balenie 60 tabliet

Rovnako dobrou voľbou je lipozomálny vitamín C od spoločnosti NaturLabs, ktorý poteší nielen 500 miligramami vitamínu C, ale aj priaznivou cenou do 500 Kč. Je to produkt spracovaný tzv. LipoCellTech, vďaka čomu je vysoko vstrebateľný a dlhotrvajúci bez straty účinných látok.

Quicksilver Scientific Lipozomálny vitamín C 120 ml

Quicksilver Vitamín C Recenzie
 • tekutá forma
 • 1000 mg vitamínu C/dávka
 • 24 dávok

Tento produkt je vhodný, ak dávate prednosť tekutej forme vitamínu C. V jednej dávke sa nachádza 1000 miligramov vitamínu C v lyzomálnej forme, ktorá zaručuje vysokú absorpciu a biologickú dostupnosť. Balenie obsahuje celkovo 24 dávok, takže jediným mínusom môže byť mierne vyššia cena.


Trime Lipozomálny vitamín C 60 tabliet

Recenzie Trime Liposomal Vitam
 • jedna kapsula 250 mg vitamínu C
 • denná dávka 1 kapsula
 • 60 ks v balení

Výživový doplnok českej značky Trime ponúka nielen vysokokvalitný produkt vyrobený metódou LipoCellTech, ale aj zloženie vhodné pre vegánov a vegetariánov. Hoci jedna kapsula obsahuje o niečo menšiu dávku ako konkurencia (250 miligramov vitamínu C), balenie vystačí na dvojmesačnú kúru. 

Výhody lipozomálneho vitamínu C

Ako už bolo spomenuté, hlavná výhoda lipozomálnej formy vitamínu C spočíva v jeho vysokej absorpcii. Množstvo vitamínu C strateného v bežnej forme je pravdepodobne oveľa väčšie, ako ste si mysleli – pre predstavu, viac ako polovica štandardnej dennej dávky v bežnej tablete vitamínu C (približne 1000 miligramov) sa stratí počas tráviaceho procesu. Je tak zrejmé, že bežné doplnky vitamínu C sú skutočne neúčinné.

Vysoká biologická dostupnosť však nie je jedinou výhodou lipozomálnej formy vitamínu C. Je vhodný najmä pre ľudí s citlivým trávením, ktorým môžu vysoké dávky bežného vitamínu C podráždiť žalúdok. Príjemným bonusom je aj lepšia distribúcia vitamínu v našom tele, čo vedie k jeho lepšiemu využitiu.

Typy vitamínu C

V oblasti výživových doplnkov sa najčastejšie stretávame s tromi typmi vitamínu C, a to s bežným, tekutým lipozomálnym a tzv. LipoCellTech prostredníctvom. 

Bežná forma vitamínu C: Táto forma sa nachádza nielen v lacnejších výživových doplnkoch, ale aj v ovocí a zelenine. Zatiaľ čo v rámci pestrej stravy je strata vitamínu C počas trávenia prakticky zanedbateľná vzhľadom na nižšiu koncentráciu v jednej porcii ovocia alebo zeleniny, v prípade doplnkov výživy by sa mala zohľadniť. Ak si imunitu podporíte šumivými tabletami alebo lacnými tabletami z lekárne či supermarketu, vstrebávanie obsiahnutého vitamínu je približne 10 %. Preto nie sú potrebné žiadne zložité výpočty, aby sa ukázalo, že táto možnosť nie je veľmi výhodná z hľadiska dostupnosti organizmu alebo finančnej životaschopnosti. 

Môže sa lipozomálny vitamín C užívať s pestrou stravou?

Jedinou nevýhodou vitamínu C v lipozomálnej forme je, že ho nemožno dodávať telu v rámci pestrej stravy. Preto musíme siahnuť po kvalitnom výživovom doplnku s jeho obsahom. 

Lipozomálna forma vitamínu C: oveľa účinnejšou alternatívou je lipozomálna forma, ktorá dosahuje až 90 % absorpciu. Bohužiaľ má aj niekoľko nevýhod – najdôležitejšou je nižšia životnosť. Doplnky stravy s touto formou vitamínu C by sa mali nielen konzumovať čo najskôr po zakúpení, ale v ideálnom prípade aj uchovávať v chlade a mimo dosahu slnečných lúčov.

LipoCellTech: Ak ste ochotní priplatiť si za kvalitu, najlepšou voľbou sú nepochybne výživové doplnky vyrobené metódou LipoCellTech. Táto forma vitamínu C má nielen najvyššiu mieru vstrebávania (približne 95 %), ale aj oveľa dlhšiu trvanlivosť. Najčastejšie je k dispozícii vo forme prášku. 

Vitamín C
lipozomálny vitamín C sa bohužiaľ nedá získať prirodzenou stravou

Čo vitamín C pomáha ľudskému telu robiť

Hoci si vitamín C spájame predovšetkým s ochranou pred chorobami a prechladnutím, zohráva dôležitú úlohu v mnohých ďalších procesoch v tele. Jeho pravidelná konzumácia je absolútnym základom prevencie nepríjemných príznakov starnutia – je nevyhnutným prvkom pre prirodzenú tvorbu kolagénu, ktorý pomáha predchádzať vzniku vrások a problémom s kĺbmi a pohybovým aparátom. 

Tým však jeho funkcia v našom tele nekončí. Ovplyvňuje napríklad aj:

 • fungovanie nervového systému
 • absorpcia železa
 • ochrana buniek pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi
 • kardiovaskulárne zdravie
 • zníženie histamínu, čím sa znížia zápalové procesy v tele
 • zníženie pocitu únavy a vyčerpania

Ako funguje lipozomálny vitamín C

Aby sme pochopili, ako lipozomálna forma vitamínu C funguje, vráťme sa na chvíľu do hodín biológie. Hlavnou prekážkou pri vstrebávaní normálneho vitamínu C sú agresívne žalúdočné šťavy a kyseliny, ktoré ničia vitamín skôr, ako sa stihne vstrebať do krvi. 

Schopnosť odolávať tráveniu je hlavným princípom lipozomálnej formy. Ako už názov napovedá, vitamín v tejto forme obklopuje obal z tzv. lipozómy. Tieto obaly, tvorené dvojitou vrstvou mastných kyselín, chránia účinnú látku pred žalúdočnými kyselinami, enzýmami, oxidáciou alebo zmenami pH a umožňujú jej dostať sa neporušená do tenkého čreva, kde sa vstrebáva cez črevnú stenu do krvi. 

Pre koho je vitamín C dôležitý

Hoci by vitamín C nemal chýbať v jedálničku nikoho, existujú skupiny ľudí, pre ktoré je jeho dostatočná konzumácia dvojnásobne dôležitá. Patria medzi ne najmä:

 • Fajčiari
 • Osoby s poruchami imunitného systému
 • Osoby s problematickým trávením
 • Anemici
 • Ľudia trpiaci suchou pokožkou alebo bolesťami šliach a kĺbov (nedostatok kolagénu)

Odporúčaná denná dávka

Ak sa pozrieme do českej legislatívy, zistíme, že odporúčaná denná dávka (RDA) je stanovená na 80 miligramov denne. Vzhľadom na nízku absorpciu bežnej formy vitamínu C je však toto množstvo skutočne nedostatočné. 

Hlavným dôvodom, prečo sa neodporúčajú vyššie dávky vitamínu C, je jeho negatívny vplyv na trávenie a žalúdok. Tento vedľajší účinok však hrozí len pri lacných doplnkoch stravy – ak siahnete po lipozomálnej forme, nemusíte sa obávať žalúdočných ťažkostí. Zároveň je potrebné dodať, že vitamín C patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Na rozdiel od vitamínov rozpustných v tukoch sa nimi nemožno predávkovať – telo ich prebytok jednoducho vylúči močom.

Vitamín C a spánok

Vitamín C si zvyčajne nespájame s kvalitnejším spánkom, ale má naň zásadný vplyv. Nielenže pomáha znižovať mieru vyčerpania, ale prispieva aj k lepšiemu vstrebávaniu železa, ktorého nedostatok vedie k tzv. nedostatku železa. syndróm nepokojných nôh. Táto porucha je pomerne častou príčinou nočného bdenia a nespavosti. Za zmienku stojí aj to, že vitamín C je čiastočne zodpovedný za produkciu antistresových hormónov, čo opäť prispieva ku kvalitnejšiemu spánku a rýchlejšiemu zaspávaniu.

Často kladené otázky

Môžem užívať vitamín C večer?

Vitamín C môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Keďže potláča únavu, jeho užívanie tesne pred spaním nemusí byť vždy vhodné. Keďže ide o individuálnu záležitosť, vyskúšajte si, či vám užívanie vitamínu C večer vyhovuje alebo nie.

Môžeme do tela dostať dostatok vitamínu C z potravy?

Hoci hlavným zdrojom vitamínov a minerálov by mala byť pestrá strava, vitamín C sa môže v ovocí a zelenine znehodnotiť v dôsledku citlivosti na svetlo, teplo alebo vzduch. K strate vitamínu C dochádza aj počas varenia a iného tepelného spracovania. Z tohto dôvodu v prevažnej väčšine prípadov nie je vitamín C z pestrej stravy dostatočný, najmä v zime, keď sa čerstvá zelenina a ovocie konzumujú v minimálnom množstve. Preto je vhodné dodávať telu vitamín C prostredníctvom výživových doplnkov, najlepšie v lipozomálnej forme.

Zdroje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepší lipozomálny vitamín C

Od detstva nás učili, že základom zdravého imunitného systému je dostatok vitamínu C. Málokto však vie, že vitamín C môže mať viacero foriem, z ktorých niektoré sú pre zdravie prospešnejšie ako iné. V dnešnom článku sa budeme venovať nielen výhodám tzv. lipozomálny vitamín C, ale podelíme sa s vami aj o naše osobné skúsenosti s výživovými doplnkami, ktoré ho obsahujú. 

Čo je lipozomálny vitamín C?

Samozrejme, vyvstáva otázka, čo to vlastne ten lipozomálny vitamín C je. Je to forma vitamínu C, ktorá sa do tela uvoľňuje oveľa dlhšie ako jeho normálna forma. Dĺžka uvoľňovania do tela je rozhodujúca najmä preto, že vitamín C je vitamín rozpustný vo vode – ľahko sa stráca vylučovaním alebo potením. Vďaka postupnému uvoľňovaniu dokáže naše telo využiť lipozomálny vitamín C naozaj efektívne a bez zbytočných strát. 

Recenzie a osobné skúsenosti

LIPO C ASKOR FORTE 60 tabliet

Recenzie vitamínu C na pery
 • jedna dávka 500 mg vitamin C
 • s obsahem RosaCelip-LD
 • balení 60 tablet

Ak hľadáte lipozomálny vitamín C za relatívne prijateľnú cenu, vhodnou voľbou je doplnok stravy Lipo C Askor Forte. Okrem 500 miligramov vitamínu C obsahuje aj RosaCelip-LD s lipozomálnou absorpciou, bioflavonoidy z citrusových plodov, extrakt zo šípok a rastlinné tuky. Vďaka svojmu zloženiu ponúka vysokú biologickú dostupnosť a absorpciu. Súčasťou balenia sú aj testovacie prúžky, ktoré sa dajú použiť na stanovenie hladiny vitamínu C v tele.

BrainMax Lipozomálny vitamín C 60 kapsúl

Vitamín C Lipozomálny Brainmax Recenzie
 • jedno vrecko denne
 • 500 mg v jednej tablete
 • balenie 60 tabliet

500 miligramov lipozomálneho vitamínu C sa nachádza aj v doplnku stravy BrainMax. Obsahuje tiež výťažky z plodov šípky a citrusové flavonoidy. Na rozdiel od bežných lipozomálnych foriem je vysoko stabilný a odolný, vďaka čomu vydrží dlhšie aj po otvorení. Príjemným bonusom je čisté zloženie bez balastných látok, spojív a umelých aróm.

NaturLabs Lipozomálny vitamín C 60 tabliet

Naturlabs Vitaminc C Recenzie
 • jedna dávka 500 mg vitamínu C
 • jedna dávka 7,-/deň
 • balenie 60 tabliet

Rovnako dobrou voľbou je lipozomálny vitamín C od spoločnosti NaturLabs, ktorý poteší nielen 500 miligramami vitamínu C, ale aj priaznivou cenou do 500 Kč. Je to produkt spracovaný tzv. LipoCellTech, vďaka čomu je vysoko vstrebateľný a dlhotrvajúci bez straty účinných látok.

Quicksilver Scientific Lipozomálny vitamín C 120 ml

Quicksilver Vitamín C Recenzie
 • tekutá forma
 • 1000 mg vitamínu C/dávka
 • 24 dávok

Tento produkt je vhodný, ak dávate prednosť tekutej forme vitamínu C. V jednej dávke sa nachádza 1000 miligramov vitamínu C v lyzomálnej forme, ktorá zaručuje vysokú absorpciu a biologickú dostupnosť. Balenie obsahuje celkovo 24 dávok, takže jediným mínusom môže byť mierne vyššia cena.


Trime Lipozomálny vitamín C 60 tabliet

Recenzie Trime Liposomal Vitam
 • jedna kapsula 250 mg vitamínu C
 • denná dávka 1 kapsula
 • 60 ks v balení

Výživový doplnok českej značky Trime ponúka nielen vysokokvalitný produkt vyrobený metódou LipoCellTech, ale aj zloženie vhodné pre vegánov a vegetariánov. Hoci jedna kapsula obsahuje o niečo menšiu dávku ako konkurencia (250 miligramov vitamínu C), balenie vystačí na dvojmesačnú kúru. 

Výhody lipozomálneho vitamínu C

Ako už bolo spomenuté, hlavná výhoda lipozomálnej formy vitamínu C spočíva v jeho vysokej absorpcii. Množstvo vitamínu C strateného v bežnej forme je pravdepodobne oveľa väčšie, ako ste si mysleli – pre predstavu, viac ako polovica štandardnej dennej dávky v bežnej tablete vitamínu C (približne 1000 miligramov) sa stratí počas tráviaceho procesu. Je tak zrejmé, že bežné doplnky vitamínu C sú skutočne neúčinné.

Vysoká biologická dostupnosť však nie je jedinou výhodou lipozomálnej formy vitamínu C. Je vhodný najmä pre ľudí s citlivým trávením, ktorým môžu vysoké dávky bežného vitamínu C podráždiť žalúdok. Príjemným bonusom je aj lepšia distribúcia vitamínu v našom tele, čo vedie k jeho lepšiemu využitiu.

Typy vitamínu C

V oblasti výživových doplnkov sa najčastejšie stretávame s tromi typmi vitamínu C, a to s bežným, tekutým lipozomálnym a tzv. LipoCellTech prostredníctvom. 

Bežná forma vitamínu C: Táto forma sa nachádza nielen v lacnejších výživových doplnkoch, ale aj v ovocí a zelenine. Zatiaľ čo v rámci pestrej stravy je strata vitamínu C počas trávenia prakticky zanedbateľná vzhľadom na nižšiu koncentráciu v jednej porcii ovocia alebo zeleniny, v prípade doplnkov výživy by sa mala zohľadniť. Ak si imunitu podporíte šumivými tabletami alebo lacnými tabletami z lekárne či supermarketu, vstrebávanie obsiahnutého vitamínu je približne 10 %. Preto nie sú potrebné žiadne zložité výpočty, aby sa ukázalo, že táto možnosť nie je veľmi výhodná z hľadiska dostupnosti organizmu alebo finančnej životaschopnosti. 

Môže sa lipozomálny vitamín C užívať s pestrou stravou?

Jedinou nevýhodou vitamínu C v lipozomálnej forme je, že ho nemožno dodávať telu v rámci pestrej stravy. Preto musíme siahnuť po kvalitnom výživovom doplnku s jeho obsahom. 

Lipozomálna forma vitamínu C: oveľa účinnejšou alternatívou je lipozomálna forma, ktorá dosahuje až 90 % absorpciu. Bohužiaľ má aj niekoľko nevýhod – najdôležitejšou je nižšia životnosť. Doplnky stravy s touto formou vitamínu C by sa mali nielen konzumovať čo najskôr po zakúpení, ale v ideálnom prípade aj uchovávať v chlade a mimo dosahu slnečných lúčov.

LipoCellTech: Ak ste ochotní priplatiť si za kvalitu, najlepšou voľbou sú nepochybne výživové doplnky vyrobené metódou LipoCellTech. Táto forma vitamínu C má nielen najvyššiu mieru vstrebávania (približne 95 %), ale aj oveľa dlhšiu trvanlivosť. Najčastejšie je k dispozícii vo forme prášku. 

Vitamín C
lipozomálny vitamín C sa bohužiaľ nedá získať prirodzenou stravou

Čo vitamín C pomáha ľudskému telu robiť

Hoci si vitamín C spájame predovšetkým s ochranou pred chorobami a prechladnutím, zohráva dôležitú úlohu v mnohých ďalších procesoch v tele. Jeho pravidelná konzumácia je absolútnym základom prevencie nepríjemných príznakov starnutia – je nevyhnutným prvkom pre prirodzenú tvorbu kolagénu, ktorý pomáha predchádzať vzniku vrások a problémom s kĺbmi a pohybovým aparátom. 

Tým však jeho funkcia v našom tele nekončí. Ovplyvňuje napríklad aj:

 • fungovanie nervového systému
 • absorpcia železa
 • ochrana buniek pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi
 • kardiovaskulárne zdravie
 • zníženie histamínu, čím sa znížia zápalové procesy v tele
 • zníženie pocitu únavy a vyčerpania

Ako funguje lipozomálny vitamín C

Aby sme pochopili, ako lipozomálna forma vitamínu C funguje, vráťme sa na chvíľu do hodín biológie. Hlavnou prekážkou pri vstrebávaní normálneho vitamínu C sú agresívne žalúdočné šťavy a kyseliny, ktoré ničia vitamín skôr, ako sa stihne vstrebať do krvi. 

Schopnosť odolávať tráveniu je hlavným princípom lipozomálnej formy. Ako už názov napovedá, vitamín v tejto forme obklopuje obal z tzv. lipozómy. Tieto obaly, tvorené dvojitou vrstvou mastných kyselín, chránia účinnú látku pred žalúdočnými kyselinami, enzýmami, oxidáciou alebo zmenami pH a umožňujú jej dostať sa neporušená do tenkého čreva, kde sa vstrebáva cez črevnú stenu do krvi. 

Pre koho je vitamín C dôležitý

Hoci by vitamín C nemal chýbať v jedálničku nikoho, existujú skupiny ľudí, pre ktoré je jeho dostatočná konzumácia dvojnásobne dôležitá. Patria medzi ne najmä:

 • Fajčiari
 • Osoby s poruchami imunitného systému
 • Osoby s problematickým trávením
 • Anemici
 • Ľudia trpiaci suchou pokožkou alebo bolesťami šliach a kĺbov (nedostatok kolagénu)

Odporúčaná denná dávka

Ak sa pozrieme do českej legislatívy, zistíme, že odporúčaná denná dávka (RDA) je stanovená na 80 miligramov denne. Vzhľadom na nízku absorpciu bežnej formy vitamínu C je však toto množstvo skutočne nedostatočné. 

Hlavným dôvodom, prečo sa neodporúčajú vyššie dávky vitamínu C, je jeho negatívny vplyv na trávenie a žalúdok. Tento vedľajší účinok však hrozí len pri lacných doplnkoch stravy – ak siahnete po lipozomálnej forme, nemusíte sa obávať žalúdočných ťažkostí. Zároveň je potrebné dodať, že vitamín C patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Na rozdiel od vitamínov rozpustných v tukoch sa nimi nemožno predávkovať – telo ich prebytok jednoducho vylúči močom.

Vitamín C a spánok

Vitamín C si zvyčajne nespájame s kvalitnejším spánkom, ale má naň zásadný vplyv. Nielenže pomáha znižovať mieru vyčerpania, ale prispieva aj k lepšiemu vstrebávaniu železa, ktorého nedostatok vedie k tzv. nedostatku železa. syndróm nepokojných nôh. Táto porucha je pomerne častou príčinou nočného bdenia a nespavosti. Za zmienku stojí aj to, že vitamín C je čiastočne zodpovedný za produkciu antistresových hormónov, čo opäť prispieva ku kvalitnejšiemu spánku a rýchlejšiemu zaspávaniu.

Často kladené otázky

Mohu užívat vitamín C večer?

Vitamín C lze užívat kdykoliv během dne. Jelikož potlačuje únavu, jeho užívání těsně před spánkem nemusí být vždy vhodné. Protože se však jedná o individuální záležitost, sami vyzkoušejte, zda vám večerní užívání vitamínu C vyhovuje, či ne.

Dokážeme dostat do těla dostatečné množství vitamínu C z jídla?

Přestože primárním zdrojem vitamínů a minerálů by měla být především pestrá strava, vitamín C může v ovoci a zelenině vlivem citlivosti na světlo, teplo či vzduch degradovat. Ke ztrátě vitamínu C rovněž dochází při vaření a jiném tepelném zpracování. Z toho důvodu si v drtivé většině případů s vitamínem C z pestré stravy nevystačíme, a to zejména v zimním období, kdy čerstvou zeleninu a ovoce konzumujeme v minimálním množství. Je tak vhodné vitamín C tělu dodávat prostřednictvím doplňků stravy, ideálně v lipozomální formě.

Zdroje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *