Najlepší horčík – porovnanie a recenzie

Horčík je v súčasnosti pravdepodobne najnedostatkovejším minerálom v ľudskom tele. Napriek tomu je to veľmi dôležitý minerál, ktorý môže ovplyvniť 300 biochemických reakcií v tele. Dá sa povedať, že od nej závisí celé telo a jeho systémy. Horčík môže zlepšiť nielen kvalitu spánku, ale napríklad aj činnosť mozgu a srdca. Horčík (magnézium) pomáha zvládať stres, zlepšuje funkciu mozgu, regeneráciu a bojuje proti úzkosti. Obyčajný horčík za 30 Sk zo supermarketu vám však nepomôže. Chcete vedieť, aký je najlepší horčík? Či už vo forme tabliet alebo prášku.

3 najlepšie horčíky

 Ale skôr, ako sa dostaneme ku všetkým funkciám a zdravotným prínosom užívania horčíka, predstavíme si naše 3 najlepšie produkty, z ktorých každý má trochu iné využitie. Zatiaľ čo prvý z nich možno použiť pri problémoch so spánkom, ďalšie dva sú vhodné najmä pri športe alebo fyzickom cvičení, pretože znižujú mieru únavy a vyčerpania. Všetky majú veľký vplyv na naše fyzické a duševné zdravie.

BrainMax
Rýchlejší spánok

brainmax sleep faster

Produkt s vysokým obsahom horčíka je vhodnou voľbou pre každého, kto má problémy s nespavosťou alebo chce len znížiť stres a upokojiť svoj organizmus. V jednej odmerke nájdete 2000 mg taurátu horčíka, čo zodpovedá 150 mg elementárneho horčíka.

Recenzia

Výkonný horčík 1000 mg

Performance Magnesium 1000 mg

Ak hľadáte horčík, ktorý vám pomôže napríklad pri regenerácii alebo svalových kŕčoch, vyskúšajte Performance Magnesium 1000 mg. Nielenže ide o skutočne kvalitný produkt pochádzajúci z Nemecka, ale obsiahnutý horčík je v chelátovej forme.

Recenzia

PROM-IN 100% horčík

PROM-IN 100% MAGNESIUM BISGLYCINATE

Tento typ horčíka využijete najmä na v prípade, že vykonávate fyzicky náročnú prácu alebo šport. Nielenže znižuje mieru únavy a vyčerpania, ale prispieva k normálnej syntéze bielkovín, funkcii svalov a nervového systému. Jedna dávka obsahuje 375 mg horčíka a 1,4 mg vitamínu B6.

Recenzia

Čo je horčík (magnézium)?

Nakoniec sa dostávame k najdôležitejšej otázke – čo je vlastne horčík? Na úvod je potrebné uviesť, že nejde o obyčajný doplnok stravy, ale o látku (konkrétne minerál), ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele a je potrebná pre mnoho rôznych procesov. Patrí medzi ne napríklad syntéza bielkovín, produkcia energie a testosterónu, vstrebávanie vápnika… Sami vidíte, že sa bez neho nezaobídeme.

Napriek jeho nevyhnutnosti pre správne fungovanie organizmu ho má až 68 % populácie nedostatok. Príčinou je jednoducho povedané civilizácia – intenzívna poľnohospodárska výroba, ako napríklad hnojenie a používanie pesticídov, spôsobuje, že horčík sa vytráca z pôdy, a teda aj z potravín, ktoré jeme. Okrem toho spotrebu horčíka v ľudskom tele zvyšuje stres, ktorý je jednou z civilizačných chorôb.

Účinky horčíka

 • Zlepšuje funkciu mozgu
 • Prispieva ku kvalite spánku
 • Pomáha v boji s úzkosťou
 • Zlepšuje zvládanie stresu

Ako pomáha horčík pri nespavosti ?

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, horčík má okrem iného veľký vplyv na kvalitu spánku. Pýtate sa, ako to vlastne funguje? Jedným z dôvodov, prečo horčík pomáha pri zaspávaní, je jeho vplyv na celkové uvoľnenie svalov. Nielenže je nevyhnutnou súčasťou prevencie svalových kŕčov, ale reaguje aj s vápnikom – to znamená, že ho presúva zo svalov do kostí, čím sa svaly rýchlejšie uvoľňujú.

Okrem toho chemicky aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za uvoľnenie a relaxáciu tela. A v neposlednom rade horčík reguluje hormón melatonín (tzv. spánkový hormón), ktorý riadi cyklus spánok-bdenie.

Aké sú ďalšie zdravotné výhody horčíka?

Obrovské zdravotné výhody suplementácie horčíkom však nekončia pri riešení nespavosti a regenerácii. Je nevyhnutný napríklad pre svalové kontrakcie a podieľa sa aj na výrobe energie pre všetky bunky nášho tela, takže ho môžete užívať ako doplnok na ľahké zvýšenie energie. Má priaznivý účinok pri liečbe migrény a ocenia ho aj pacienti so srdcovými ťažkosťami, pretože jeho dostatok znižuje krvný tlak. Je dôležitý aj pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo tých, ktorí sa snažia schudnúť, pretože sa podieľa na regulácii glukózy v krvi.

Ako a kedy užívať horčík pre dosiahnutie najlepších výsledkov?

Možno si myslíte, že užívanie horčíka nie je žiadna raketová veda, ale ak chcete, aby horčík fungoval čo najlepšie, je dôležité, aby ste ho užívali v určitých denných hodinách. Závisí to od typu horčíka, ktorý užívate, a tiež od jeho účelu.

Horčík na ráno a dopoludnia

 Ráno siahnite najmä po tzv. maláte horčíka, pretože má energizujúci účinok. Nielenže vám dodá energiu na celý deň, ale môže vám pomôcť aj , ak trpíte chronickou únavou alebo únavovým syndrómom.

Magnézium popoludní a večer

Popoludní a večer si vyberte už spomínaný bisglycinát horčíka, ktorý vám pomôže doplniť horčík v tkanivách po náročnom pracovnom dni alebo športovom tréningu. Okrem pozitívneho vplyvu na celkovú regeneráciu tiež účinne pomáha znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu.

Horčík pred spaním

Ak užívate horčík večer na lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok, najlepšou voľbou je L-treonát horčíka (magteín), ktorý má upokojujúci účinok na mozog a nervový systém. Ak sa však užíva v menších množstvách počas dňa, podporuje kognitívne funkcie a zmierňuje stres a úzkosť. Je to jediná forma horčíka, ktorá môže preniknúť do mozgu.

Ako rýchlo doplniť horčík?

 Pokiaľ ide o dlhodobé zvýšenie celkového obsahu horčíka v tele, ideálna je pestrá strava doplnená horčíkom vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku rozpustného vo vode. Ak však trpíte žalúdočnými problémami, ak horčík vo veľkých dávkach spôsobuje hnačku alebo ak jednoducho potrebujete doplniť horčík čo najrýchlejšie, riešením je horčíkový olej.

Horčík je jednou z látok, ktoré sa môžu vstrebávať do tela transdermálnou absorpciou, keď sa látky dostávajú do lymfatického a obehového systému cez kožu. Preto horčík nemusí prechádzať tráviacim systémom, vďaka čomu sa nielen nepoškodzuje, ale pôsobí aj mnohonásobne rýchlejšie.

Najrýchlejšie sa vstrebáva z podpazušia a lakťových a kolenných jamiek, ale môžete ho aplikovať priamo na boľavý sval. Ak počas niekoľkých prvých aplikácií pocítite mravčenie alebo začervenanie, neznepokojujte sa – je to úplne normálna reakcia a vaše telo si na vonkajšiu aplikáciu horčíkového oleja čoskoro zvykne.

Ak však začervenanie pretrváva, môžete vyskúšať napríklad epsomskú alebo horčíkovú soľ, ktorú jednoducho nasypete do kúpeľa, alebo si pomocou stránky pripravte kúpeľ na chodidlá. Tento prístup k suplementácii horčíkom sa odporúča najmä u detí, pretože môže byť ťažké presvedčiť ich, aby užívali doplnky vo forme tabliet alebo kapsúl.

Ako sa prejavuje nedostatok horčíka?

unavený človek bez nálady s nedostatkom horčíka
Únava, zlá nálada, telo bez energie. Toto sú najčastejšie prejavy nedostatku horčíka v tele.

Zhrnuli sme teda základné druhy horčíka a čas jeho užívania, ale je dôležité spomenúť aj to, ako vlastne rozpoznať nedostatok horčíka.

Jedným z najznámejších príznakov sú svalové kŕče a nervové tiky. Medzi ďalšie príznaky nedostatku horčíka patrí okrem iného mravčenie pokožky, podráždenie, zmeny nálad a problémy so spánkom. Nedostatok horčíka môže tiež spôsobiť, že sa každé ráno budíte unavení a bez energie.  V niektorých prípadoch môže byť dokonca dôvodom, prečo sa vám začali kaziť zuby. A keďže telo často túži po chýbajúcich živinách náhlymi chuťami, nedostatok horčíka sa môže prejaviť aj náhlou silnou chuťou na čokoládu, ktorá obsahuje horčík. Buďte ostražití, aj keď sa vám zrazu začnú lámať nechty a zhorší sa kvalita vašich vlasov.

Prejavy nedostatku horčíka:

 • Svalové kŕče
 • Nevoľnosť
 • Problémy so spánkom
 • Problémy s dýchaním
 • Výpadky pamäte
 • Nedostatok energie
 • Časté bolesti hlavy

Ako si vybrať najlepší horčík (magnézium)

Horčík, známy aj pod latinským názvom magnesium, je nepochybne jedným z najčastejšie dopĺňaných minerálov na . A niet divu – obyvateľstvo Českej republiky neustále trápi výrazný deficit. Môže sa to prejaviť napríklad problémami so spánkom, svalovými kŕčmi alebo slabou regeneráciou. V nasledujúcich riadkoch sa preto budeme venovať nielen samotnému horčíku a jeho funkcii v tele , ale predovšetkým jeho konkrétnym prínosom pre vaše zdravie.

BrainMax Rýchlejší spánok

brainmax spánok rýchlejší

BrainMax Sleep Faster 450 g 6 spánkových hackerov v obrovských dávkach. So SLEEP FASTER vás naučíme spať rýchlejšie. Kvalitný spánok neznamená 8 až 10 hodín spánku. Kvalitný spánok je možný len vtedy, ak ste dostatočne dlho v najhlbšej fáze spánku aj vo fáze REM. Kvalitný spánok je kľúčovým faktorom pre celkové fyzické a duševné zdravie. Stačí na 30 dávok.

Tento produkt s obsahom horčíka je dobrou voľbou pre všetkých, ktorí sa zaoberajú nespavosť, alebo len chce znížiť stres a upokojiť svoje telo. BrainMax Sleep Faster obsahuje 6 účinných látok, ktoré pomáhajú navodiť REM fázu spánku. To je kľúčom k skutočne osviežujúcemu spánku a celkovému fyzickému a duševnému zdraviu.

Hoci nejde o tabletku na spanie, tento doplnok stravy dosahuje naozaj zaujímavé výsledky. Nielenže pomáha reštartovať vnútorné hodiny, ktoré sú často narušené nepravidelným spánkom, ale má pozitívny vplyv aj na psychické problémy. Ocenia ho aj športovci, ktorí potrebujú hlboký a kvalitný spánok, aby zotavenie po náročnom tréningu. Na nájdete jednu odmerku 2000 mg taurátu horčíka, čo zodpovedá 150 mg elementárneho horčíka. Dve dávky preto približne zodpovedajú odporúčanému dennému množstvu.

Výkonný horčík 1000 mg

Výkonný horčík 1000 mg

Ide o prvotriedny chelátovaný horčík nemeckej kvality, ktorý telo využíva oveľa lepšie ako menej kvalitné a lacné suroviny prevažne z Ázie. 1 kapsula obsahuje 200 mg elementárneho horčíka len z bisglycinátu horečnatého. Elementárny horčík sa umelo nezvyšuje lacnými anorganickými zlúčeninami. Obsahuje 100 kapsúl.

Ak hľadáte horčík na pomoc pri regeneráciu alebo svalové kŕče, vyskúšajte Performance Magnesium 1000 mg. Nielenže ide o skutočne kvalitný výrobok pochádzajúci z Nemecka, ale horčík obsiahnutý v chelátová forma, ktorá sa vyznačuje vynikajúcou absorpciou. V jednej kapsule nájdete 200 mg elementárneho horčíka z bisglycinátu horečnatého. Obsah horčíka sa preto umelo nezvyšuje lacnými anorganickými zlúčeninami.

Tento produkt ocenia aj puristi, ktorí sa snažia vyhýbať umelým prísadám a farbivám, pretože na nenájdete žiadne zbytočné étery. Okrem toho je horčík doplnený o 1,4 mg vitamínu B6 vo vzácnej, najlepšie vstrebateľnej forme P5P.

PROM-IN 100% bisglycinát horčíka

PROM-IN 100% BISGLYCINÁT HORČÍKA

100% bisglycinát horčíka obsahuje horčík vo forme vysoko využiteľného bisglycinátu horčíka. Táto forma predstavuje minerály v tzv. chelátové väzby. Výhodou minerálov v týchto väzbách je, že sú elektricky neutrálne a ľahšie sa v nezmenenej forme transportujú na miesto určenia v tele. 100% bisglycinát horčíka je ideálnym doplnkom stravy pre ľudí vystavených zvýšenej fyzickej záťaži.

GS Vápnik Horčík Zinok PREMIUM

Gs Vapnik Horcik Zinc Premium Palec

Britská značka GS (Green Swan) patrí k najobľúbenejším výrobcom výživových doplnkov u nás. Spoločnosť bola založená v roku 1977 na a už desaťročia pomáha zlepšovať zdravie obyvateľstva vďaka širokej škále svojich výrobkov. Vďaka dlhoročnej tradícii ide o osvedčenú značku, ktorá ponúka kvalitu za relatívne prijateľnú cenu.

Tento výživový doplnok obsahuje aj horčík v jednej z jeho najvyužiteľnejších a najvstrebateľnejších foriem, chelátovej forme. Výhodou chelátových väzieb je, že sú elektricky neutrálne, a preto sa lepšie dostanú na miesto určenia v nezmenenej forme.

Tento typ horčíka využijete najmä na v prípade, že vykonávate fyzicky náročnú prácu alebo šport. Nielenže znižuje mieru únavy a vyčerpania, ale prispieva k normálnej syntéze bielkovín, funkcii svalov a nervového systému. Jedna dávka obsahuje 375 mg horčíka a 1,4 mg vitamínu B6.

Často kladené otázky o horčíku

Hoci sme sa už venovali najdôležitejším informáciám o horčíku a jeho doplnkoch, stále ide o veľmi rozsiahlu tému. Preto na stránke uvádzame odpovede na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa konzumáciou horčíka.

Ako dlho môžeme horčík užívať?

Najprv je nutné si ujasniť, že magnézia by sme mali v rámci pestrej stravy mať dostatočný prísun neustále, pretože bez horčíka by toho v našom tele veľmi nefungovalo. Pokiaľ však ide o doplnky stravy, obvyklá doba horčíkovej kôry je zhruba dva mesiace. Potom by sme mali doplnok stravy s magnéziom aspoň na pár týždňov vysadiť, aby sme odľahčili tráviacemu systému.

Aká forma horčíka je tá najlepšia?

Ideálny je samozrejme horčík obsiahnutý v pestrej strave. Získame ho predovšetkým z listovej zeleniny, banánov, pohánky alebo napríklad niektorých rýb, ako je zubáč či tuniak. Čo sa týka doplnkov stravy, záleží predovšetkým na účele, za akým horčík dopĺňate – pre lepší spánok je najlepšie magnézium L-treonát, pre zvýšenie energie naopak magnézium malát.

Aká forma horčíka má najlepšiu vstrebateľnosť?

Ako už bolo povedané, medzi najvstrebateľnejšie formy horčíka patria druhy s chelátovou väzbou, medzi ktoré sa radí napríklad magnézium malát, citrát a bisglycinát. Zatiaľ čo magnézium citrát má vstrebateľnosť v rozmedzí 80-90%, vstrebateľnosť biglyscinátu horečnatého sa pohybuje okolo 70-80%. Magnesium malát má obdobnú vstrebateľnosť ako biglyscinát, teda medzi 70 a 80 percentami.
Najhoršie vstrebateľné sú naopak horčíky bežne na zakúpenie v supermarkete, ktoré obsahujú horčík vo forme oxidu horečnatého, glutamátu, laktátu, sulfátu, aspartámu horečnatého a síranu horečnatého. U týchto foriem je vstrebateľnosť a využiteľnosť takmer minimálna (pri oxide iba 4 %).

Aký je odporúčaný denný príjem horčíka?

Ako u väčšiny vitamínov a minerálov konzumovaných prostredníctvom doplnkov stravy by sme mali dbať na neprekročenie odporúčaného denného množstva, ktoré by mohlo viesť k nepríjemným vedľajším účinkom, ako je napríklad hnačka či zažívacie ťažkosti. Hoci sa ako DDD u horčíka bežne uvádza 375 mg, jedná sa o skôr o orientačné číslo, priemer. Keďže sa potrebné množstvo odvíja predovšetkým od veku, uvádzame prehľadný zoznam odporúčanej dennej dávky na základe vekovej skupiny.

Aký je odporúčaný príjem horčíka podľa veku

Deti a dospievajúci:

 • Deti do 3 rokov: 80 mg
 • Deti od 4 do 8 rokov: 130 mg
 • Deti od 9 do 13 rokov: 240 mg

Dospelí:

 • Ženy do 18 rokov: 360 mg (tehotné 400 mg)
 • Ženy 18-30 rokov: 310 mg (tehotné 350 mg)
 • Ženy nad 30 rokov: 320 mg (tehotné 360 mg)
 • Muži mladší ako 18 rokov: 410 mg
 • Muži 18-30 rokov: 400 mg
 • Muži nad 30 rokov: 420 mg

Opäť nezabudnite, že je vhodné z času na čas vymeniť formu horčíka (chelát za citrát atď.) a každé dva mesiace ho na niekoľko týždňov vysadiť.

Články a recenzie v kategórii Horčík

Horčík v potravinách: kde je najviac horčíka

Vydáno
Horčík je nepochybne jedným z najdôležitejších minerálov, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie. Jeho dostatok je nevyhnutný pre kvalitný spánok, regeneráciu svalov a zdravie nášho nervového, kardiovaskulárneho a hormonálneho systému. Hoci je dnes k dispozícii…

RECENZIA: Performance Magnesium 1000 mg 100 tabliet

Vydáno
Nie je žiadnym tajomstvom, že horčík je jedným z najviac nedostatkových minerálov v populácii . Hoci by sa mal prijímať predovšetkým z pestrej stravy, nie je na škodu doplniť horčík výživovým doplnkom, najmä pre športovcov, aktívnych ľudí alebo…

RECENZIA: BrainMax Sleep Faster

Vydáno
Keď sa objavia ťažkosti so spánkom, mnohí z nás siahnu po tabletke na spanie alebo v najlepšom prípade po prírodnej alternatíve vo forme doplnku stravy. Keďže však spánok je veľmi zložitý proces a jeho narušenie môže mať rôzne príčiny,…

RECENZIA: GS Calcium Magnesium Zinc PREMIUM

Vydáno
Hoci základom dobrého zdravia a kvalitného spánku je pestrá strava a dostatok pohybu, nemali by sme zabúdať ani na potravinové doplnky. Tie sa hodia nielen v prípade, že sa nestravujete tak pestro, ako by ste chceli, ale…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *