Musím prať nové prestieradlá?

Kúpili ste si novú posteľnú bielizeň a tešíte sa, ako ňou pokryjete svoju posteľ? Počkajte na chvíľu! Novú posteľnú bielizeň je potrebné pred prvým použitím vyprať.

Články o posteľnej bielizni

 1. Ako si vybrať najkvalitnejšiu posteľnú bielizeň
 2. Ako vyvetrať posteľnú bielizeň
 3. Ako často prať posteľnú bielizeň
 4. Musím prať nové prestieradlá?

Prečo prať novú posteľnú bielizeň?

Na novom plátne zostávajú po potlači zvyšky farby z výrobného procesu, ale aj zvyšky chemikálií použitých na zušľachtenie tkaniny. Aby ste sa zbavili týchto nežiaducich zvyškov, nová posteľná bielizeň by sa mala vždy vyprať.

Novú posteľnú bielizeň vyperte naruby pri 40 °C, program práčky najmenej jeden a pol hodiny. Posteľnú bielizeň perte oddelene s použitím vhodného pracieho prostriedku a zmäkčovadla.

Po vypraní bude bielizeň čistá, voňavá a hygienická, pripravená na použitie.

Čisté obliečky pre lepší spánok

Ako prať novú posteľnú bielizeň

Už vieme, že nové prestieradlá treba prať. Nasledujúce tipy vám poskytnú stručný návod, ako prať novú posteľnú bielizeň:

 • Obrátením bielizne naruby sa lepšie zachovajú farby, ktoré nevyblednú a zostanú dlhšie žiarivé.
 • Posteľnú bielizeň perte pri 40 °C, práčku zapnite aspoň na 1,5 hodiny, aby mala dostatok času zbaviť sa nežiaducich zvyškov na obliečkach a vankúšoch.
 • Posteľnú bielizeň vždy perte oddelene. Obsahuje zvyšky farbiva po farbení tkaniny, ktoré sa z bielizne vyplaví počas prvého prania a odfarbí vodu v práčke.

Prečo prať novú posteľnú bielizeň

Pranie nových obliečok vás tiež zbaví zápachu, ktorý často cítite po ich vybratí z obalu.

V závislosti od typu materiálu vysušte vyprané prestieradlá buď vonku na šnúre, alebo v sušičke.

Po vysušení listy prežehlite alebo zložte, aby boli pripravené na použitie. 

Praktický výber posteľnej bielizne

Už pri kúpe posteľnej bielizne by ste mali zvážiť náročnosť jej budúcej starostlivosti. Správny materiál a povrchová úprava sú teda dôležitejšie, ako si myslíte. Strávite oveľa menej času praním a žehlením a ušetríte si veľa nervov. 

 • Ak si vyberiete bavlnené posteľné prádlo, vedzte, že budete spať ako vo sne. Tento typ posteľnej bielizne sa dá krásne prať na 60 °C, ale pozor – vyžaduje si aj žehlenie. Ak to nie je vaša obľúbená činnosť, môžete nájsť vhodnejšie materiály. 
 • Krepové plátno je tiež vyrobené z bavlny, ale vďaka špeciálnej úprave sa vôbec nemusí žehliť. Je praktická pre posteľnú bielizeň pre menšie deti, ktorú často periete. Po vysušení ju len vyrovnajte v skrinke a je hotová. 
 • Hodvábna posteľná bielizeň dodá vašej spálni nádych luxusu. Údržba je však trochu zložitejšia. Malo by sa s ním zaobchádzať opatrnejšie ako s bežnou posteľnou bielizňou. Pranie a žehlenie si vyžaduje nižšie teploty a odporúča sa zakúpiť prací prostriedok určený na vlnu a hodváb.
 • Ľanová posteľná bielizeň je veľmi odolná a možno ju prať až na 60°. Okrem toho je ľan odolnejší ako bavlna, je to najsilnejšie prírodné vlákno na svete. Perie sa naruby, použitý prací prostriedok je na báze mydla. Po vypraní má tendenciu sa veľmi pokrčiť, takže žehlenie je nevyhnutné, pokiaľ jeho „pokrčený“ vzhľad nepovažujete skôr za prednosť.

TIP: Na stránke Biano.cz môžete prehľadne filtrovať posteľnú bielizeň podľa materiálov a ďalších parametrov. Ušetríte tak čas nielen pri výbere, ale aj pri starostlivosti o nový nábytok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *