RECENZIA: Modré svetelné okuliare Barner Dalston

Modré svetlo vychádzajúce z obrazoviek sa čoraz častejšie dáva do súvislosti s nekvalitným spánkom alebo dokonca nespavosťou. Preto nie je divu, že okrem množstva mobilných aplikácií existujú aj okuliare, ktoré dokážu účinne blokovať modré svetlo. V dnešnej recenzii sa teda pozrieme na okuliare jednej z najobľúbenejších značiek okuliarov proti modrému svetlu, Barner.

Čo sú okuliare s modrým svetlom pre ?

Myslím, že po dlhých hodinách strávených pri počítači každý trpí nespavosťou alebo únavou očí. Oba tieto problémy pomerne účinne riešia okuliare s modrým svetlom. Vďaka okuliarom so špeciálnym filtrom môžu blokovať žiarenie modrého sveta, ktoré má niekoľko negatívnych účinkov na naše zdravie.

Hlavným ochorením spôsobeným nadmerným vystavením modrému svetlu je blokovanie zvýšeného množstva spánkového hormónu melatonínu, čo vedie k zhoršenej schopnosti zaspať a zhoršenej kvalite spánku. Druhým dôvodom, prečo by sme sa mali vyhýbať modrému svetlu, najmä večer, je jeho negatívny vplyv na náš cirkadiánny rytmus (t. j. pravidelné striedanie spánku a bdenia). 

O značke Barner

Spoločnosť Barner je španielska spoločnosť, ktorú založili dvaja priatelia po tom, ako sa v práci začali potýkať s negatívnymi účinkami modrého svetla na ich zdravie. V ponuke nájdeme rôzne modely okuliarov proti modrému svetlu nielen s rôznou silou blokovania, ale aj v rôznych farbách a dizajnoch.

Vlastnosti skla

Pravdepodobne najdôležitejším parametrom okuliarov proti modrému svetlu sú šošovky.  V prípade skiel Dalston od spoločnosti Barner ide o vysokokvalitné organické sklá CR-39, ktoré dokážu blokovať až 100 % modrého svetla s vlnovou dĺžkou pod 410 nm a 45 % modrého svetla v spektre 410 nm až 450 nm. To znamená, že napriek účinnému blokovaniu ponúkajú okuliare relatívne vyvážené základné farby a výrazne neskresľujú videnie. Tieto vlastnosti boli potvrdené meraniami na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity Mgr. Daniel Franta, PhD., ktorý sa vo svojom výskume zameriava na optiku tenkých vrstiev a pevných povrchov.

Okuliare sú doplnené špeciálnou vrstvou, ktorá bola vytvorená pre ľudí vystavených modrofialovému svetlu LED, ako sú smartfóny, tablety alebo televízory. Okrem toho, že je sklo odolné proti poškriabaniu, má aj antistatickú úpravu a hydrofóbne vlastnosti, takže sa ľahko čistí a je menej náchylné na zahmlievanie .

Barner Dalston Black Pocitacove Bryle Recenzie

Dizajn rámčeka 

Samotné rámy sú vyrobené z veľmi ľahkého polykarbonátu, takže vážia len dvadsaťtri gramov. Hoci je k dispozícii len jedna veľkosť (dĺžka nožičky 135 milimetrov), sú doplnené špeciálnymi flexibilnými pántmi, ktoré umožňujú prispôsobiť okuliare akémukoľvek tvaru tváre. Oceniť musíme aj pogumovaný povrch, vďaka ktorému lepšie držia na ušiach a nose ako okuliare z bežného materiálu . Nemusíte sa teda obávať, že vám okuliare univerzálnej veľkosti spadnú alebo skĺznu z nosa .

Vzhľad a balenie

Hoci sú okuliare dostupné len v jednej veľkosti , na výber je niekoľko farieb, a to biela, čierna, zelená, hnedá, svetlomodrá, svetloružová a svetložltá. Súčasťou balenia je aj puzdro na okuliare vyrobené z recyklovaného netoxického neoprénu a mäkká handrička z mikrovlákna na jednoduché čistenie.

Pozornosť venovaná správnej starostlivosti

Hoci sú okuliare vyrobené z odolných materiálov, treba povedať, že na zabezpečenie dlhej životnosti je potrebné sa o ne správne starať. Predovšetkým by sme nemali zabúdať na použitie vhodného čistiaceho prostriedku na sklo, ktorý nepoškriabe ani inak nepoškodí povrch skla. Vyhnúť by ste sa mali aj čistiacim prostriedkom na báze alkoholu alebo rozpúšťadiel – ideálne je mydlo s neutrálnym pH a vlažná voda.

Naše hodnotenie

Musíme pochváliť najmä krásny dizajn a veľké množstvo.  Hoci je trochu škoda, že okuliare nie sú k dispozícii vo viacerých veľkostiach, univerzálnu veľkosť celkom účinne vyvažujú flexibilné pánty. Bonusom je pekné puzdro a kvalitná čistiaca handrička z mikrovlákna , ktorá odstraňuje šmuhy a odtlačky prstov na skle. 

Pokiaľ ide o účinky, najvýraznejšie je zníženie únavy a pálenia očí pri dlhodobej práci na počítači. Pri pravidelnom nosení si však všimnete aj lepšiu kvalitu spánku a ľahšie zaspávanie aj po použití elektroniky večer. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *