MITO LIGHT Okuliare proti modrému svetlu Blue Blockers (recenzia)

Trápi vás nielen nekvalitný spánok a neschopnosť rýchlo zaspať, ale aj pálenie a únava očí? Pracujete na počítači aspoň päť hodín denne a večery trávite surfovaním po sociálnych sieťach alebo sledovaním televíznych programov? Ak ste aspoň na dve z našich otázok odpovedali kladne, možno trpíte nadmerným vystavením modrému svetlu. To môže mať rôzne krátkodobé a dlhodobé nepriaznivé účinky na vaše zdravie. Riešením môžu byť okuliare s modrým svetlom. V dnešnej recenzii sa pozrieme na model obľúbenej českej značky MITO LIGHT. Naozaj sa oplatí investovať do týchto okuliarov s modrým svetlom? A pre koho sú najvhodnejšie?

Recenzie a skúsenosti

MITO LIGHT Okuliare proti modrému svetlu Blue Blockers

Celkovo ide o naozaj pekne skonštruované okuliare, ktoré môžete vďaka nižšiemu percentu blokovania používať aj pri bežných činnostiach. Napriek univerzálnej veľkosti sa celkom dobre nosia a sú pohodlné. Bonusom je skutočnosť, že k okuliarom dostanete odolné puzdro zadarmo. Ak však hľadáte skutočne stopercentnú ochranu pred modrým svetlom, odporúčame siahnuť po okuliaroch s vyšším percentom blokovania.

Výhody, prečo ÁNO

  • Perfektne sa hodí
  • Vysokokvalitný rámik
  • Bezplatný prípad
  • Vhodné na prácu s počítačom

Nevýhody, prečo NIE

  • Vysoká cena

Prečo vyskúšať značku MITO LIGHT?

Značka MITO LIGHT, ktorá stojí za okuliarmi, ktorým sa budeme venovať neskôr v recenzii, nie je vo svete svetla žiadnym nováčikom. Podieľa sa predovšetkým na výrobe červených a infračervených panelov, ktoré majú mnoho výhod pre celkové zdravie ľudského tela. Keďže však účinky červeného svetla môžu byť rušené modrým svetlom vyžarovaným z rôznych zariadení, sortiment MITO LIGHT zahŕňa aj okuliare, ktoré blokujú modré svetlo.

Čo je to modré svetlo?

Určite ste už počuli o modrom svetle. Je jednou zo zložiek denného svetla a ako také nám prináša množstvo výhod – vďaka nemu funguje náš cirkadiánny cyklus, t. j. pravidelné striedanie bdenia a spánku. Okrem iného nám pomáha zostať počas dňa bdelí a sústrediť sa na všetky dôležité úlohy, ktoré nás čakajú.

Čo je to modré svetlo? Ako nám to škodí a ako sa môžeme brániť?

Problém nastáva, keď sme vystavení modrému svetlu, keď je za oknami tma. Práve neprítomnosť modrého svetla je signálom pre náš mozog, resp. epifýzu, aby začala produkovať spánkový hormón melatonín. To vyvoláva pocit ospalosti, ktorý uľahčuje rýchle zaspávanie. Modré svetlo blokuje tvorbu melatonínu, čo je užitočné počas dňa, ale večer nám prináša mnohé ťažkosti so spánkom. Ako ovplyvňuje modré svetlo spánok?

Na čo slúžia okuliare s modrým svetlom?

Hlavným zdrojom modrého svetla vo večerných hodinách sú elektronické zariadenia s displejom, ako napríklad mobilný telefón, tablet alebo notebook. Ďalším zdrojom modrého svetla je napríklad televízor alebo aj niektoré žiarivky.

Okuliare s modrým svetlom jednoducho blokujú danú vlnovú dĺžku vďaka špeciálnym filtrom alebo tónovaným šošovkám, čím pomáhajú prirodzenej produkcii spánkového hormónu melatonínu.

Prečo sú okuliare proti modrému svetlu účinnejšie ako mobilné aplikácie?

Pravdepodobne najjednoduchším riešením je jednoducho nastaviť nočný režim alebo si stiahnuť špeciálnu aplikáciu, ktorá dokáže upraviť jas vášho mobilného telefónu a tabletu. Táto metóda má, žiaľ, mnoho nevýhod. Nielenže nás nechráni pred modrým svetlom zo žiariviek alebo televízie, ale nie je vždy stopercentne účinný.

Ak hľadáte skutočne komplexné riešenie, vhodnejšie sú okuliare s modrým svetlom. Tie úplne blokujú modré svetlo bez ohľadu na jeho zdroj. Je na vás, aké percento blokovania si vyberiete.

Rámy okuliarov

Okuliare Blue Blockers Pride Day zaujmú na prvý pohľad štýlovým, nadčasovým dizajnom rámu v čiernej farbe z odolného polyamidu TR90. Vďaka minimalistickým tvarom sa nemusíte obávať nosiť ich mimo domu. Jedinou nevýhodou môže byť skutočnosť, že ide o unisex model, ktorý je k dispozícii len v jednej veľkosti. Ak máte malú alebo oveľa väčšiu tvár, okuliare vám nemusia vždy dokonale sedieť. Ak plánujete nosiť okuliare len doma alebo v práci, univerzálna veľkosť nepredstavuje veľký problém.

Okuliare proti modrému svetlu

Test Mito Light Bryle
Zdroj: MITO LIGHT

Dôležitejšie ako konštrukcia okuliarov sú samotné šošovky. Sú vyrobené zo svetložltých tónovaných šošoviek, ktoré blokujú až 30 % modrého svetla v spektre 380 až 400 nm. Preto blokujú nižšie percento modrého svetla, vďaka čomu sú vhodné na bežné nosenie – ak zvolíme vyššie percento blokovania, musíme brať do úvahy zhoršenú viditeľnosť modrých odtieňov. To môže výrazne ovplyvniť schopnosť orientovať sa v priestore, preto na každodenné nosenie odporúčame okuliare s nižšou blokádou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *