Menštruačné nohavičky – ako si vybrať tie najlepšie | Recenzie a skúsenosti

Očakávate svoje dni? Nebojte sa hovoriť o menštruácii a určite sa nebojte samotnej menštruácie. S menštruačnými nohavičkami sa tam dole budete cítiť pohodlnejšie, pretože už nebudete musieť nosiť tradičnú vložku. Poznáte menštruačné nohavičky? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si vybrať tú najlepšiu pre vás.

Čo si vybrať menštruačné nohavičky

Snuggs

Kalhotky Snuggs

Vyzerajú ako klasické nohavičky, sú rovnako pohodlné a elegantné, ale dokážu oveľa viac. Prateľné nohavičky Snuggs. V dňoch, keď máte silnú menštruáciu, môžete nosiť nohavičky 8-12 hodín.

Slabá, stredná, silná menštruácia

Recenzia Snuggs

Sayu

Kalhotky Sayu

České menštruačné nohavičky s jedinečnou technológiou. Funkčná vložka vo vnútri menštruačných nohavičiek SaYu má skvelé absorpčné vlastnosti a vďaka nepriepustnej membráne vydrží až 12 hodín.

Slabá, stredná, silná menštruácia

Recenzia SAYU

Flux

Kalhotky Flux

Majú absorpčnú schopnosť štyroch tampónov. Nohavičky sú stredne vysoké, s jemnou čipkou v páse. Vhodné na deň aj noc. Možno ich použiť aj ako inkontinenčné nohavičky.

Slabá, stredná, silná menštruácia

Recenzia nohavičiek Flux

Čo sú menštruačné nohavičky?

Ak sa nejaká menštruačná pomôcka stala v posledných rokoch trendom, sú to určite menštruačné nohavičky. Dôvod ich rýchlo rastúcej popularity je jednoduchý – sú takmer na nerozoznanie od bežnej spodnej bielizne. Sú k dispozícii v množstve strihov a štýlov, od klasických pohodlných nohavičiek cez brazílske až po nohavičky s vysokým pásom.

typické menštruačné nohavičky pre ženy

Hoci sú na nerozoznanie od klasickej spodnej bielizne, hlavný rozdiel spočíva vo vrstvení. Správne množstvo vrstiev a správna kombinácia materiálov vám zaručí, že sa počas dní budete cítiť pohodlne. Konkrétne materiály a počet vrstiev sa u jednotlivých výrobcov líšia, ale základný princíp je rovnaký. V mnohých prípadoch použité tkaniny obsahujú napríklad antibakteriálnu ochranu s iónmi striebra, ktoré účinne pohlcujú pachy.

Pre koho sú menštruačné nohavičky vhodné?

Mali by ste siahnuť po menštruačných nohavičkách, najmä ak ste doteraz používali bežné vložky. Vedzte, že po prvom použití sa už nebudete chcieť vrátiť k vložkám – menštruačné nohavičky sú nielen tisíckrát praktickejšie, pohodlnejšie a ekologickejšie, ale z dlhodobého hľadiska vám aj veľa ušetria. Je tiež zdravšou alternatívou tampónov, ktoré sú, žiaľ, zvyčajne chemicky bielené a u mnohých žien vedú k opakovaným gynekologickým problémom a v zriedkavých prípadoch dokonca k život ohrozujúcemu syndrómu toxického šoku. 

Môžete ich však vyskúšať aj vtedy, ak používate menštruačný kalíšok. Buď ako ochrana pred nechceným únikom počas prvých dní menštruácie, alebo v posledných dňoch, keď je krvácanie už slabé.

V neposlednom rade je to ideálna menštruačná pomôcka najmä pre mladé dievčatá, pre ktoré je to oveľa jednoduchšia a príjemnejšia alternatíva, ktorá ich nebude obmedzovať v škole ani vo voľnom čase. V porovnaní s klasickými vložkami sú naozaj diskrétne, čo mladé dievčatá ocenia pri prezliekaní na gymnastiku.

Ako si vybrať správne menštruačné nohavičky?

Samotný výber menštruačných nohavičiek závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejší je pre mnohé ženy pravdepodobne strih vlasov. Vyberte si značku, ktorá ponúka strih, na ktorý ste zvyknutí. Väčšina z nás ocení nielen klasické nohavičky, ale aj modely s pohodlným vysokým pásom. Nie je tiež na škodu kúpiť si viacero menštruačných nohavičiek rôznych strihov pre každú príležitosť – jedny na spanie a druhé na nosenie pod priliehavými nohavicami. V neposlednom rade je k dispozícii množstvo farebných možností, od klasických čiernych a béžových nohavičiek až po vzory vo veselých farbách.

Typy menštruačných nohavičiek
Klasické strihy nohavičiek, ale každý výrobca má svoje vlastné a nechýbajú ani tzv. brazílske nohavičky.

Sila menštruácie je rozhodujúca

Pri výbere správnych nohavičiek by sme nemali zabúdať na absorpčnú schopnosť. Na dni s intenzívnejšou menštruáciou sa preto vybavte modelom s vyššou absorpciou a celkovou plochou, pri ktorej nehrozí riziko presakovania. Na druhej strane, v posledných dňoch menštruácie, keď nás často sprevádza len mierne špinenie, sa nemusíte báť vybrať si brazílske menštruačné nohavičky. 

Samozrejme, absorpčnú schopnosť menštruačných nohavičiek do veľkej miery ovplyvňuje zvolený materiál. Hoci presné údaje o savosti získate od výrobcu, všeobecne môžeme povedať, že napríklad bambusové vlákno alebo merino vlna sú veľmi savé. V neposlednom rade závisí miera absorpcie aj od počtu vrstiev.

Ako si vybrať správnu veľkosť nohavičiek?

Pri výbere správnej veľkosti by sme sa mali riadiť najmä odporúčaním výrobcu. Zároveň by sme mali mať na pamäti, že nohavičky sa pri pravidelnom praní môžu ľahko roztiahnuť, čo môže viesť k úniku, ak sme si vybrali príliš veľké nohavičky. 

Tabuľka veľkosti nohavičiek

VEĽKOSŤOBVOD BOKOV
XXS menej ako 74 cm
XS 74-80 cm
S 80-88 cm
M 88-96 cm
L 96-108 cm
XL 108-112 cm
XXL 112-118 cm
3XL viac ako 118 cm
Sprievodca veľkosťou. Každý výrobca má trochu iné veľkosti.

Mnohé spokojné používateľky menštruačných nohavičiek si preto kupujú nohavičky radšej o veľkosť menšie. Ak si nie ste istí, začnite kúpou len jedného kusu. Keď ste si istí, že vám vybraná veľkosť sedí, kúpte si ďalšie nohavičky. Vďaka ich vyššej cene sa môžete vyhnúť nepríjemnej situácii, keď, ako pri väčšine spodnej bielizne, výrobca neponúka možnosť vrátenia tovaru z hygienických dôvodov.

Často kladené otázky a odpovede

Ak stále váhate, či sú menštruačné nohavičky pre vás tou správnou voľbou, pripravili sme pre vás zoznam odpovedí na najčastejšie otázky, ktoré sprevádzajú nákup a výber menštruačných nohavičiek.

Na akom princípe fungujú menštruačné nohavičky?

Vrstvy nohavičiek
Menštruačné nohavičky majú niekoľko špeciálnych vrstiev.

Menštruačné nohavičky fungujú na podobnom princípe ako látkové vložky, len s tým rozdielom, že sú mnohonásobne pohodlnejšie z hľadiska strihu. Zároveň sú na rozdiel od tradičných vložiek vyrobené z priedušných materiálov, ktoré sa vyznačujú vynikajúcou absorpčnou schopnosťou bez nepríjemného pálenia. Nohavičky obsahujú absorpčnú vrstvu, ktorá absorbuje menštruačnú krv bez zápachu až dvanásť hodín, v závislosti od intenzity menštruácie. Okrem toho pod absorpčnou vrstvou nájdeme nepriepustnú membránu, ktorá zabraňuje úniku alebo znečisteniu oblečenia.

Ako často si musím meniť menštruačné nohavičky?

Základným pravidlom je, že nohavičky by ste si mali meniť najneskôr po ôsmich až dvanástich hodinách; dlhšie nosenie nie je príliš hygienické a môže viesť k mnohým gynekologickým problémom. 

Výmena nohavičiek
Nohavičky môžete uchovávať až 12 hodín, potom ich jednoducho vyperte.

Na druhej strane, ak máme silné krvácanie, možno si budeme musieť vymeniť nohavičky oveľa skôr. Vždy treba mať na pamäti najmä to, že ide o veľmi individuálnu záležitosť, ktorá závisí od mnohých faktorov. Patrí medzi ne napríklad absorpčná schopnosť materiálu, počet vrstiev a sila menštruácie.

Koľko kusov menštruačných nohavičiek je potrebných?

Množstvo menštruačných nohavičiek, ktoré budeme potrebovať, závisí od toho, ako dlho ich budeme nosiť. Ak viete, že máte silnejšiu menštruáciu, praktickou možnosťou je kúpiť si väčšie množstvo, približne tri až štyri. V prípade, že je vaša menštruácia slabšia, alebo ak doplníte svoje nohavičky napríklad menštruačným kalíškom, potrebujete len dva kusy. Kým máte na sebe jedno, medzitým si umyjete a vysušíte druhé. Ak však nechcete každý deň zapínať práčku, aby ste vyprali jeden pár nohavičiek, oplatí sa kúpiť viac ako jedny.

Môžem menštruačné nohavičky prať v práčke?

Áno, menštruačné nohavičky sa môžu prať, ale hlavne je potrebné udržiavať dostatočnú hygienu. Pred prvým použitím a potom čo najskôr po nosení by sa mali vyprať. 

Predtým, ako nohavičky hodíte do práčky, ich však musíte vyprať v ruke. Nezabudnite menštruačné nohavičky vždy najprv vyprať v studenej vode – horúca voda by vyplavila len krvné škvrny, ktoré by sa neskôr z látky ťažko odstraňovali. 

Po vypraní nohavičiek v ruke ich jednoducho vyperte v práčke pri 40 stupňoch v tekutom pracom prostriedku a bez zmäkčovača, a to aj s ostatnou bielizňou. Ak chcete mať istotu, že sa zbavíte všetkých baktérií, môžete do práčky pridať pol šálky bieleho stolového octu. Nakoniec nechajte nohavičky uschnúť. Odolajte však nutkaniu hodiť ich do sušičky, zbytočne by ste ich poškodili. Nemusíte sa obávať, vďaka použitým materiálom schnú naozaj rýchlo!

Sú menštruačné nohavičky hygienické?

Keďže menštruačné nohavičky sú vyrobené z funkčných, savých materiálov, hygiena rozhodne nie je problém. Je však dôležité, aby ste si nohavičky menili dostatočne často, najmä ak máte silnú menštruáciu. Treba tiež vziať do úvahy, že nohavičky nasiaknu len krv, nie kúsky maternicovej sliznice alebo hlienu. Aj v tomto prípade je potrebné menštruačné nohavičky meniť častejšie, aby sa zabezpečila dostatočná hygiena.

Recenzie najlepších menštruačných nohavičiek

Menštruačné nohavičky Snuggs

Snuggs nohavičky

Takže keď som narazila na menštruačné nohavičky, vedela som, že ich musím vyskúšať. Keďže však na stránke je k dispozícii množstvo menštruačných nohavičiek od rôznych výrobcov, rozhodla som sa začať s tými najznámejšími, t. j. značkou Snuggs. A ako som spokojný s ? (Nielen) O svoje dojmy sa s vami podelím na v recenzii .

Menštruačné nohavičky SAYU

Nohavičky Sayu

Hlavným dôvodom, prečo ma nohavičky Sayu zaujali na prvý pohľad, je ich naozaj krásny dizajn. A nielen webová stránka alebo obal, ale najmä samotné nohavičky. Sú jednou z mála značiek , ktoré ponúkajú aj čipkované nohavičky.

Menštruačné nohavičky Flux

Flux nohavičky

Tieto menštruačné nohavičky Bikini sú určené na silnú menštruáciu. Majú absorpčnú schopnosť štyroch tampónov. Nohavičky sú stredne vysoké, s jemnou čipkou v páse.

Vhodné na deň aj noc; možno ich použiť aj ako inkontinenčné nohavičky
vysoko absorpčný – vydrží ako štyri tampóny (20-25 ml), navrhnutý v Spojenom kráľovstve, vyrobený v Číne, použité materiály sú certifikované ÖEKO Tex.

Články a recenzie v kategórii Menštruačné nohavičky

Ako si vybrať menštruačné nohavičky

Vydáno
Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi len málo z nás počulo o menštruačných nohavičkách, dnes sú základom menštruačných pomôcok mnohých žien.  Ruka v ruke s neustále sa rozširujúcou ponukou však prichádza ťažšie rozhodnutie, ktorú značku a model nohavičiek…

RECENZIA: Menštruačné nohavičky Flux

Vydáno
Menštruačné nohavičky si pomaly, ale isto začínajú získavať svoje miesto medzi obľúbenými menštruačnými pomôckami. Svedčí o tom aj skutočnosť, že existuje čoraz viac značiek a výrobcov, ktorí sa rozhodli obohatiť praktické nohavičky o krásne strihy. Príkladom…

Ako fungujú menštruačné nohavičky?

Vydáno
Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi by väčšina žien nad týmto pojmom nechápavo pokrčila plecami, dnes sa pre mnohé z nás menštruačné nohavičky stali neoddeliteľnou súčasťou života. Napriek tomu je veľa žien a dievčat, ktoré im veľmi nedôverujú….

RECENZIA: Menštruačné nohavičky Sayu

Vydáno
Menštruačné nohavičky, ktoré sú pohodlnou alternatívou klasických vložiek, sú čoraz obľúbenejšie. Aj keď existuje množstvo značiek a výrobcov, ja uprednostňujem tie, ktoré pochádzajú z Českej republiky. To je tiež dôvod, prečo som sa rozhodla otestovať menštruačné…

RECENZIA: Menštruačné nohavičky Snuggs a 100% vlastné skúsenosti

Vydáno
Keďže sa už niekoľko rokov snažím žiť čo najviac ekologicky a bezodpadovo, jednou z oblastí , kde som sa rozhodla niečo zmeniť, je používanie tampónov a vložiek. Dlho boli jedinou alternatívou menštruačné kalíšky, ale kvôli trochu náročnejšiemu zavádzaniu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *