RECENZIA: Melatonin Forte 5 mg

 Keď sa povie doplnok stravy pre lepší spánok, väčšina z nás si pravdepodobne predstaví melatonín. A niet divu – je to jeden z nepochybne najobľúbenejších doplnkov pre kvalitnejší spánok. V dnešnej recenzii sa preto bližšie pozrieme na Melatonin Forte s , ktorý obsahuje 5 miligramov melatonínu v jednej dávke. S sa s vami podelíme nielen o dôvody, prečo odborníci odporúčajú užívať melatonín pri ťažkostiach so spánkom, ale aj o hodnotenie účinkov tohto konkrétneho produktu.

Prečo užívať melatonín?

Keďže melatonín sa často označuje ako spánkový hormón, jeho časté spojenie s kvalitou spánku asi nikoho neprekvapí. Rozhodne však nie je pravda, že melatonín funguje na rovnakom princípe ako bežné tabletky na spanie. Samotný melatonín úzko súvisí s naším cirkadiánnym cyklom, t. j. pravidelným striedaním bdenia a spánku. Tento proces je zvyčajne regulovaný slnkom, resp. modrým svetlom, ktoré slnko vyžaruje – zatiaľ čo modré svetlo blokuje prirodzenú produkciu melatonínu, vystavenie tme ju zvyšuje. 

Melatonin Forte 5 mg

Bohužiaľ, tento cyklus narúša elektronika, ktorej displeje vyžarujú modré svetlo rovnakej vlnovej dĺžky ako denné svetlo. Ak teda trávite večer na mobile, počítači, tablete alebo pri televízii, vaše telo jednoducho nezačne včas produkovať melatonín, čo výrazne predĺži čas potrebný na zaspanie. Našťastie to môže vyriešiť doplnok stravy s melatonínom .

Zloženie a účinky

melatonín forte klinický

Hoci nejde o 100% prírodný doplnok stravy, Melatonin Forte si od nás pri pohľade na zložky určite vyslúžil plusové body. Obsahuje iba tri zložky, a to melatonín, inulín a stearan horečnatý. Melatonín je účinná látka, ktorá pomáha zlepšovať spánok, inulín (vláknina z koreňa čakanky) slúži ako spojivo tabliet a tiež pomáha lepšej funkcii hrubého čreva a podporuje mikroflóru. Posledná zložka, stearan horečnatý, má čisto praktickú funkciu ako protihrudkujúca látka.

Dávkovanie

Vzhľadom na skutočnosť, že melatonín spôsobuje, že sa telo cíti unavené a ospalé, odporúča sa užívať tento výživový doplnok len pred spaním – rozhodne si po jeho konzumácii nesadajte za volant auta. Veľkosť dávky môžeme upraviť podľa vašich potrieb. Pri menších ťažkostiach so spánkom stačí polovica tablety, ale po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom možno dávku zvýšiť na celú tabletu večer pred spaním. Tabletu je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody, ale vďaka jej kompaktnej veľkosti sa pomerne ľahko prehĺta. Z osobných skúseností odporúčame užívať produkt skôr nalačno, aby sa zvýšil účinok.

Ak vezmeme do úvahy odporúčané dávkovanie , jedno balenie obsahujúce 100 tabliet, ktoré je k dispozícii za 300 Kč, nám vydrží minimálne pol roka – a to za podmienky, že užívame len polovicu tablety.  Aj v prípade, že vám lekár odporučí užívať dve celé tablety denne, vydrží vám balenie takmer dva mesiace, čo je stále pomerne dobrý pomer ceny a kvality. 

Účinnosť

Melatonín na spánok

Ak nemáte problémy so spánkom a zaspávate na v okamihu, keď vaša hlava dopadne na vankúš, pravdepodobne nepocítite výrazný účinok. Ak sa však pravidelne vystavujete modrému svetlu pred spaním alebo vám trvá dlho, kým upadnete do hlbokého spánku, účinky budú pravdepodobne naozaj viditeľné. Hoci sa melatonín nedá porovnať s účinnosťou tabletiek na spanie, rozhodne je účinným riešením. Jedinou nevýhodou, na ktorú sa niektorí používatelia sťažujú, môže byť pocit rannej únavy. Nie je to však pravidlom a nemusí to priamo súvisieť s doplnkami melatonínu. Viac v článku Melatonín na spanie.

Môže sa melatonín stať návykovým?

Otázka, ktorá často sprevádza užívanie melatonínu, sa týka rizika závislosti. Keďže ide o prírodnú látku, ktorú si telo vyrába samo, nie je potrebné sa obávať závislosti. Preto nie je dôvod obávať sa, že po jeho vysadení budete mať problémy so zaspávaním alebo dokonca nespavosť. Na druhej strane, spolu s užívaním melatonínu je vhodné zlepšiť spánkovú hygienu a vyhýbať sa večer používaniu elektroniky, ktorá môže byť príčinou spomínanej rannej únavy a pocitu nedostatku spánku. 

Náš tip

Porovnali sme najlepšie melatonínové produkty na trhu. Poďte sa pozrieť na naše porovnanie a nájdite najlepší melatonín.

Naše hodnotenie

Ak trpíte pomalým zaspávaním alebo nespavosťou, Melatonin Forte 5 mg určite stojí za vyskúšanie. Za dobrú cenu dostaneme výrobok s minimálnym obsahom chemických látok a zbytočných plnidiel, farbív alebo konzervačných látok. Treba však povedať, že to nie je univerzálne riešenie skutočne vážnych problémov so spánkom. V týchto prípadoch sa odporúča najmä konzultácia s lekárom alebo zmena životného štýlu.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *