Meditačná hudba: Naučte sa relaxovať s upokojujúcou hudbou

Ak ste niekedy chodili na hodiny jogy, pravdepodobne si spomínate na upokojujúce tóny, ktoré sprevádzali každý váš pohyb. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že hudba je len zvukovým podkladom , v samotnom sa skrýva mnohonásobne väčší potenciál. V prípade, že ste sa rozhodli preniknúť do tajov meditácie s hudbou, ste na správnom mieste – v nasledujúcich riadkoch vám prezradím, aká hudba je vhodná na meditáciu a ako ju čo najlepšie využiť na upokojenie mysle a tela. 

Ako vznikla meditačná hudba?

Keď som pred rokmi začala cvičiť jogu, hlavnou motiváciou bolo upokojenie a relaxácia, ako aj posilnenie a pretiahnutie celého tela. Ak ste však tak trochu ako ja, toto je pre vás pravdepodobne najťažšia časť cvičenia jogy – ako upokojiť svoje víriace myšlienky po dni strávenom v škole alebo práci?  

Zvládanie stresu

Odpoveď je v meditácii na .  Keďže meditácia v pôvodnom zmysle, ako je vysvetlená v pôvodných východných textoch, je pomerne náročná disciplína, v priebehu rokov sa objavilo množstvo skratiek a pomôcok, ktoré meditáciu sprístupňujú širokej verejnosti. Jedným z nich je meditačná hudba.

Účinky meditačnej hudby

Keď sa povie meditácia, možno si predstavíte mnícha alebo múdreho jogína na ceste k osvieteniu . Pravdepodobne však so mnou budete súhlasiť, že len málo z nás má takýto cieľ. To neznamená, že meditácia alebo koncentrácia s meditačnou hudbou nemôže byť pre nás užitočná. V skutočnosti má množstvo merateľných zdravotných prínosov. Patria medzi ne:

  • Prehĺbenie dychu,
  • Zníženie produkcie stresového hormónu kortizolu,
  • Spomalenie srdcového tepu,
  • Zníženie svalového napätia
  • Odstránenie stresu,
  • Posilnenie imunity. 

Aký je rozdiel medzi meditáciou a relaxačnou hudbou?

Ak sa nevenujete mŕtvemu metalu, pravdepodobne ste si všimli upokojujúce účinky, ktoré na vás má vaša obľúbená hudba. Nie je náhoda, že keď je stres alebo napätie vysoké, často sa obraciame na stránku a počúvame svoje obľúbené piesne. Treba však povedať, že nie každá hudba je meditatívna. Ak však vynecháme väčšinu bežných žánrov, ktoré by ani úplný laik neklasifikoval ako meditačnú hudbu, je nevyhnutné pochopiť rozdiel medzi meditačnou a relaxačnou hudbou.

Meditácia Vs Relaxácia

Na prvý pohľad sa tieto dva žánre môžu zdať veľmi podobné. Ako som jemne naznačil v úvode , typickým príkladom relaxačnej hudby môže byť práve pieseň, ktorá tvorí pozadie na hodine jogy. Môžeme sa s ňou stretnúť aj na masáži alebo vo wellness.

Hoci relaxačná hudba nepochybne pomôže uvoľniť sa a relaxovať, nie je vytvorená na účely meditácie. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto dva pojmy sú zameniteľné, meditačná hudba okrem pokojných, relaxačných tónov obsahuje aj opakujúci sa rytmus, ktorý napomáha potrebnej koncentrácii. Jednoducho povedané, meditačná hudba poskytuje nášmu mozgu záchytné body, ktoré nám pomáhajú odpútať pozornosť od rušivých myšlienok a vonkajších vplyvov. 

Kde nájsť meditačnú hudbu?

Krása moderných technológií spočíva v ich ľahkej dostupnosti. Meditačnú hudbu tak nájdete na v rôznych meditačných aplikáciách, ako aj na streamovacích platformách alebo si ju môžete zakúpiť na CD. 

Ako by mala vyzerať meditačná hudba?

Meditácia s hudbou

Na stránke je k dispozícii široká ponuka hudby . Hranica medzi meditáciou a relaxačnou hudbou sa môže ľahko rozostriť. Ak si nie ste istí, či je daná kompozícia skutočne vhodná na meditáciu , zamerajte sa na nasledujúce vlastnosti:

  • Pomalé, pokojne plynúce tempo,
  • Žiadne hlasné, rušivé alebo vyhrotené momenty,
  • Pravidelný rytmus (napríklad bicie),
  • Žiadna chytľavá melódia, ktorá by vám „uviazla“ v hlave .

Meditácia s hudbou krok za krokom

Ako meditovať

Ak nie ste skúsený jogín, meditácia pri hudbe bude pre vás skvelým prvým stretnutím s touto relaxačnou a koncentračnou metódou. Zároveň je to dobrá voľba pre tých, ktorí nie sú v tejto oblasti nováčikmi – hoci sa joge venujem už mnoho rokov, meditačná hudba je pre mňa najjednoduchším spôsobom, ako sa uvoľniť a upokojiť myseľ. A ako to urobiť?

  1. Prvým krokom k meditácii s meditačnou hudbou je tiché, nerušené prostredie. Dbajte na to, aby vás počas meditácie nikto nevyrušoval. 
  2. Ak prehrávate meditačnú hudbu z mobilného telefónu, uistite sa, že je dostatočne nabitý, a v ideálnom prípade vypnite upozornenia. Pre čo najintenzívnejší zážitok môžem odporučiť aj pripojenie kvalitných reproduktorov, ktoré ponúkajú výrazne lepší zvuk ako samotný mobilný telefón. Na druhej strane by som sa vyhol slúchadlám, ktoré vás môžu tlačiť a rozptyľovať počas meditácie . 
  3. Potom zaujmite pohodlnú polohu. Skvelým tipom, ktorého sa neviem nabažiť, sú meditačné vankúše, vďaka ktorým môžete sedieť pohodlne s rovným chrbtom, aj keď nie ste veľmi ohybní. Hoci je poloha v ľahu (šavásana) pomerne obľúbená, hrozí pri nej riziko zaspania počas meditácie – ak meditujete večer alebo ráno, je oveľa vhodnejšia poloha v sede. 
  4. Prichádza čas na samotnú meditáciu. Spočiatku sa snažte upokojiť svoje uháňajúce myšlienky tým, že sa sústredíte na nádychy a výdychy. Postupne sa skúste sústrediť na hudbu, ktorá hrá na v pozadí. Keď sa vaše myšlienky zatúlajú späť k práci alebo iným starostiam, jemne vráťte svoju pozornosť späť na hudbu.
  5. Spočiatku sa nenúťte do zbytočne dlhých meditácií. Niekoľko minút denne je úplne postačujúcich – väčšina meditačných skladieb trvá približne desať minút, čo predstavuje skvelý časový rámec pre krátku relaxačnú meditáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *