Masť z nechtíka lekárskeho – recept, ako si ju ľahko vyrobiť doma

Ak existuje univerzálna masť, ktorá si poradí s takmer každým nepríjemným poranením alebo kožným problémom, je to nepochybne nechtíková masť. Hoci je dnes k dispozícii množstvo nechtíkových mastí a krémov rôznej kvality a ceny, prečo si ich nevyrobiť doma po vzore našich starých mám? Nielenže je príprava neuveriteľne jednoduchá, ale máte aj istotu, že výsledná masť neobsahuje pridané chemikálie, konzervačné látky a umelé farbivá či parfumy.

Čím mazať nechtíkovú masť?

Keď sme spomínali, že nechtíková masť je skutočne univerzálna, mysleli sme to takmer doslova. Môžete ho použiť nielen na ošetrenie suchej a napnutej pokožky, ale napríklad aj na popáleniny, odreniny alebo pooperačné jazvy. 

Môžu ho používať ľudia všetkých vekových kategórií – zatiaľ čo malé deti ho môžu používať na liečbu zaparenín na zadku, o niekoľko rokov neskôr sa môže používať na liečbu akné. V pokročilejšom veku určite využijete schopnosť nechtíka lekárskeho vypínať pokožku a obnovovať jej pružnosť. V neposlednom rade je užitočným pomocníkom pri riešení problémov s ekzémami, psoriázou, hemoroidmi alebo opuchmi dolných končatín.

Tip

Nechtíkovú masť si môžete vyrobiť doma, ale je možné kúpiť aj kvalitné nechtíkové masti a krémy. Článok s názvom Najlepšia nechtíková masť vám pomôže vybrať si tú najšetrnejšiu masť.

Čo je nechtík lekársky a ako pomáha?

Nechtíky môžeme vidieť každý rok v kvitnúcich záhradách. Táto žiarivo žltá jednoročná rastlina dorastá do výšky až šesťdesiat centimetrov, takže je obľúbená u všetkých príležitostných záhradkárov. Nádherné žlté kvety však nie sú skutočným dôvodom jej dlhotrvajúcej popularity – sú to jej liečivé a liečivé vlastnosti.

Kvet nechtíka lekárskeho
Kvet nechtíka lekárskeho.

Za svoje zázračné účinky vďačí nechtík najmä vysokému obsahu rôznych účinných látok. Z hľadiska vplyvu na kvalitu pleti oceňujeme napríklad obsiahnutý vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant a pomáha tak chrániť pleť pred voľnými radikálmi. Užitočná je aj jeho schopnosť zvyšovať prirodzenú produkciu kolagénu v pokožke, čím obnovuje jej stratenú pružnosť a pevnosť.

Najmä pri liečbe poranení kože oceníte, že nechtík lekársky má antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové účinky. Vďaka tomu nielenže urýchľuje hojenie, ale poradí si napríklad aj s miernymi ušnými infekciami, mykotickými ťažkosťami alebo bolesťami v krku a horúčkou.

Keď nemáte čerstvé kvety

Ak máte vy alebo niekto z vašej rodiny záhradu so záhonmi, s najväčšou pravdepodobnosťou tam nájdete nechtík lekársky na výrobu nechtíkovej masti. Ak však nemáte záhradu alebo pripravujete masť v zime, nemusíte vešať hlavu. Rovnako dobre vám poslúžia aj sušené kvety. Môžete si ich jednoducho kúpiť v lekárni alebo v obchode so zdravou výživou vo forme nechtíkového čaju. 

Ak túžite po skutočne koncentrovaných účinkoch, môžete staviť aj na nechtíkový olej. Je to o niečo vyššia investícia, ale na druhej strane vám fľaštička nechtíkového oleja vydrží naozaj dlho a ušetríte si veľa práce s cedením výslednej masti.

Pokiaľ ide o nosič, t. j. základ nechtíkovej masti, je to najmä tuk, v tradičných receptoch najčastejšie bravčová masť. Okrem priaznivej ceny sa vyznačuje veľmi dobrou vstrebateľnosťou, pretože jeho zloženie je takmer identické s ľudským tukom. Na druhej strane, masť nemusí byť každému po chuti, najmä kvôli jej typickému zápachu. V tomto prípade môžete staviť na bambucké maslo, ktoré má však pomerne vysokú cenu. Lacnou alternatívou je preto skôr lekárska vazelína, ktorá je tiež hypoalergénna. 

Suroviny na výrobu nechtíkovej masti

Skôr ako začnete vyrábať nechtíkovú masť, musíte si pripraviť potrebné ingrediencie. Môžete použiť ktorúkoľvek z uvedených alternatív, my sa v recepte spoliehame na vazelínu a sušené kvety nechtíka lekárskeho vo forme čaju z lekárne:

  1. 20-30 g nechtíkového kvetu alebo nechtíkového oleja
  2. 100 g lekárskej vazelíny, najlepšie žltej vazelíny
  3. Niekoľko kvapiek esenciálneho oleja na vôňu (voliteľné)

Recept na výrobu nechtíkovej masti

Bez ohľadu na výber ingrediencií začnite rozdrvením kvetov nechtíka, najlepšie v hmoždieri. Potom vo vodnom kúpeli zohrejte vazelínu (alebo bravčovú masť alebo iný nosič) a vmiešajte rozdrvené kvety nechtíka lekárskeho. Pokračujte v ohrievaní na miernom ohni. Ak použijete masť, uistite sa, že nezačne prskať!

Keď je zmes homogénna, odstavte ju zo sporáka a nechajte vychladnúť. Potom nechajte zmes stáť dvadsaťštyri hodín. Na druhý deň ho opäť zohrievajte na miernom plameni, kým sa opäť nerozpustí. Po odstavení zo sporáka môžeme pridať vonné oleje (určené na použitie na pokožku) – ak by sme ich pridali počas ohrievania, väčšina vône by sa stratila kvôli vysokej teplote.

Zmes sa potom môže precediť, ale nie je to potrebné – kúsky žltých kvetov nechtíka rozhodne nie sú na škodu. Nakoniec masť prelejte do čistých nádob, najlepšie s viečkom. 

Hotová nechtíková masť sa skladuje v chladničke alebo v chladnej špajze či pivnici, kde vydrží až niekoľko mesiacov. V prípade vazelínovej masti môžeme nádoby skladovať pri izbovej teplote. Masť môžete používať sami alebo ju napríklad darovať svojim blízkym.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *