Manželská posteľ

Pohodlná manželská posteľ je symbolom rodinného šťastia. Vyberajte preto starostlivo a uprednostnite kvalitu a pohodlie, aby ste mohli dobre spať a užívať si blízkosť svojho partnera. 

Čo je manželská posteľ?

Manželská posteľ je dvojlôžko spojené jedným rámom, určené na spanie v páre. Najčastejšie má rozmery 180 × 200 cm, obľúbené materiály sú masívne drevo, kov alebo čalúnená posteľ. Manželská posteľ je vybavená matracom, roštom a dvoma súpravami posteľnej bielizne (prikrývka + vankúš). 

Rozmery

Dostatok priestoru a pohodlia pre každého partnera je jedným zo základných kritérií výberu.

 Majte na pamäti, že na základe rozmerov budete vyberať nielen posteľ, ale aj rošt a matrac.

Základné veľkosti manželských postelí sú:

  • 160×200 cm –  užšia manželská posteľ v prípade, že nemáte v spálni dostatok miesta
  • 180×200 cm – klasický rozmer manželskej postele, pre dva matrace 90×200 cm
  • 200×200 cm – veľká manželská posteľ, poskytuje dostatok priestoru pre deti, ktoré sa pred nočnou morou utekajú k rodičom schovať pod perinu

Manželské postele online:

Možno narazíte na posteľ s rozmermi 140 × 200 cm, ale majte na pamäti, že pre dvoch je naozaj úzka. Táto veľkosť však môže byť dobrou voľbou pre niekoho, kto má rád širokú posteľ a nemusí sa o ňu s nikým deliť. 

TIP: V zahraničí sa manželské postele označujú ako queen size alebo väčšia king size. Toto označenie často nájdete v katalógu zájazdov pri výbere dovolenky. 

Materiál manželskej postele

Vyrobené z masívneho dreva

Čo si budeme hovoriť, manželská posteľ z masívneho dreva je najlepšia, aspoň podľa diskusií a recenzií zákazníkov, ktorí si takúto posteľ kúpili a spia v nej každú noc. 

Posteľ z masívneho dreva znamená, že pri výrobe bolo použité dobre vysušené a kvalitné drevo. Každé drevo má svoju jedinečnú farbu a na jeho povrchu je zreteľný vzor tvorený letokruhmi.

Na výrobu postelí sa najčastejšie používa tvrdé drevo, ako je dub alebo buk, alebo mäkké drevo, ako je borovica alebo smrek.

Pre zvýšenú ochranu a lepšiu údržbu sa celomasívne postele zvyčajne natierajú vrstvou laku alebo ekologickou zmesou oleja a vosku.

Pre mnohé manželské páry je manželská posteľ z prírodného dreva posteľou snov. 

Kovová manželská posteľ

Zaujíma vás, čo je to kovová manželská posteľ? Ide o manželskú posteľ s kovovým rámom a čelom tvoreným jednoduchými alebo elegantnými ozdobnými oblúkmi.

Kov môže byť jediným materiálom použitým na posteľ alebo môže byť kombinovaný s drevenými prvkami (stĺpiky na bokoch postele atď.).

Kovové postele si želajú najmä romantické duše, v spálni takáto posteľ s ozdobným čelom vyzerá naozaj štýlovo.

Ale pozor! Priznaná kovová konštrukcia postele môže mať aj strohé industriálne tvary, ktoré oslovia mužov, ktorí si v spálni príliš nepotrpia na jemné ozdôbky. 

Čalúnená posteľ pre dvoch

Ako už názov napovedá, ide o posteľ s textilným čalúnením, zvyčajne na bokoch manželskej postele a na čele postele.

Čalúnená posteľ pôsobí útulným a mäkkým dojmom, dokonca aj okraje, niekedy dosť ostré, sú čalúnené látkou.

Výhodou čalúnenej postele je možnosť vybrať si látku, ktorá bude ladiť s celkovým vzhľadom spálne, nevýhodou je naopak horšia údržba a čistenie látky od prachu a nečistôt. 

Manželská posteľ z drevotrieskovej dosky

Manželská posteľ, ktorá by sa mala považovať za poslednú možnosť, je vyrobená z drevotrieskových dosiek.

Hoci sú drevotrieskové dosky (laminátové, drevotrieskové a drevovláknité MFD) lacným materiálom, posteľ z nich vyrobená málokedy vydrží dlho, navyše zapáchajú lepidlom a manipulácia s nimi je veľmi ťažká.

Na druhej strane, ak si kúpite posteľ z drevotriesky, patrí k najlacnejším, takže nebudete musieť siahnuť hlboko do vrecka.

Mriežka a matrac

Manželská posteľ sa dodáva s matracom a roštami, ktoré sa zvyčajne kupujú samostatne, nie sú súčasťou postele.

Kým rám postele a čelo sú zvyčajne viditeľnou súčasťou manželskej postele a týkajú sa najmä dizajnu, matrac a rošt nie sú viditeľné, ale tvoria funkčnú časť postele.

Vo všeobecnosti sa odporúča kúpiť dva samostatné matrace a dva rošty, a to z dôvodu jednoduchej manipulácie, ako aj preto, že každý z partnerov môže mať iné požiadavky na tvrdosť matraca. Pri dvojlôžkových matracoch nedochádza k takému prenosu pohybu; ak sa jeden z dvojice prevráti, druhému to toľko neprekáža.

TIP: Výrobcovia často ponúkajúpartnerstvo 1+1 matrac   (za cenu jedného matraca dostanete druhý matrac zadarmo).

Manželská posteľ s úložným priestorom

Ako môže vyzerať úložný priestor v manželskej posteli? Ponúkajú sa tieto možnosti:

  • výsuvné zásuvky z boku alebo z čela postele
  • výklopný rošt, opäť bočný alebo čelný

Výsuvné zásuvky na kolieskach sú lacnejšou možnosťou, ale predpokladom je, že máte okolo postele dostatok priestoru na ich vysunutie a ľahký prístup k úložnému priestoru.

Výklopné rošty sú elegantnejšou formou, ale musíte si za ne priplatiť. Rošty sú zvyčajne už súčasťou lôžka (počíta sa s ich výklopnou funkciou), takže takéto lôžka sú drahšie, ale môžete ušetriť na kúpe samostatných roštov.

Moderná posteľ pre dvoch (trendy & inšpirácia)

Každý chce mať v spálni kvalitnú manželskú posteľ, priestranné letisko s nadčasovým dizajnom, ktoré sa len tak neomrzí.

Ak si však chcete zaobstarať manželskú posteľ v moderných trendoch, mám pre vás niekoľko tipov na inšpiráciu:

Dvojposchodová posteľ

Zdá sa vám poschodová posteľ pre manželský pár ako nezmysel, ktorý popiera účel manželskej postele?

Podržte to! Toto je šikovné riešenie pre manželskú posteľ v malých priestoroch. Manželská poschodová posteľ je umiestnená na drevenej konštrukcii pod stropom, zatiaľ čo pod posteľou sa nachádza ďalší užitočný priestor, kde si možno zariadiť pracovňu alebo obývaciu izbu.

Vhodné riešenie pre mladý manželský pár s malým bytom, ktorý bojuje s nedostatkom priestoru.

Manželská posteľ na paletách

Paletový nábytok je skutočným trendom poslednej doby, ľudia sa snažia nájsť nové využitie použitých paliet, paletová posteľ je jedným z nich.

Paletová posteľ slúži ako priedušný podklad, na ktorý sa položí matrac pre partnerskú posteľ. Výhodou je, že matrace neležia priamo na podlahe (kde môžu časom začať odspodu plesnivieť), posteľ z paliet je naozaj výrazná a štýlová, navyše ide o ekologickú recykláciu prírodného materiálu.

Často si ho vyberajú mladé manželské páry. 

Posteľ s baldachýnom

Romantika ako na zámku! Najmä dámy poteší manželská posteľ, okolo ktorej je zavesený baldachýn zo splývavej látky.

Predajcovia ponúkajú postele s baldachýnom, ale majte na pamäti, že takáto posteľ sa ťažšie udržiava, pretože látka zachytáva prach a iné nečistoty.

Manželská posteľ čalúnená ekokožou

Zaujímavá alternatíva čalúnenia z klasickej látky.

Ekokoža vyzerá ako prírodná koža, ale nenechajte sa oklamať jej názvom. Koža nemá nič spoločné s prírodnou kožou, je to náhrada.

Ekokoža je krásne priedušná, pevná a odolná, vhodná pre alergikov, dostupná v mnohých farbách, nielen v bielej, čiernej alebo sivej. Je cenovo dostupný a ľahko sa udržiava, stačí z neho utrieť prach a iné nečistoty.

Na čalúnenie (nielen) manželských postelí je dobrou voľbou ekokoža.

Vo vidieckom štýle

Zvyčajne ide o posteľ z masívneho dreva v retro štýle s vyrezávaným čelom a otočenými stĺpikmi v rohoch postele. S nočnými stolíkmi alebo policami po stranách. 

Otázky a odpovede

Aké sú najdôležitejšie kritériá pri výbere manželskej postele?

Manželskú posteľ vyberajte najmä podľa jej veľkosti a materiálu, z ktorého je vyrobená. Výška postele je dôležitá pre ľahké vstávanie. Mnoho párov potrebuje úložný priestor pod posteľou. Určujúcim faktorom je aj cena, pričom niektorí výrobcovia ponúkajú zľavy a akcie, ak si kúpite manželskú posteľ vrátane matracov aj roštov.Aká je najlepšia manželská posteľ?

Najlepšia manželská posteľ je taká, ktorá sa hodí k dizajnu vašej spálne, má dobre zvolený matrac, je dostatočne priestranná a pevná a ľahko sa udržiava. Najčastejšie je takouto posteľou manželská posteľ z masívneho dreva.Čo robiť, ak manželská posteľ vŕzga?

Pri výbere manželskej postele zohráva úlohu nielen vzhľad, ale aj spôsob, akým sú navrhnuté spoje rámu postele. Kvalitné a pevné spoje sú predpokladom na zabezpečenie vertikálnej a pozdĺžnej stability a v prípade uvoľneného spoja sa dajú ľahko dotiahnuť.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *