Najlepší lapač snov – pomôže vám lepšie spať?

Keď ide o nespavosť a problémy so spánkom, väčšina z nás zvyčajne siahne po vedecky overených metódach, t. j. rôznych výživových doplnkoch alebo tabletkách na spanie. Bohužiaľ, zabúdame na mnohé ľudové zvyky a tradície, ktoré pomáhali generáciám našich predkov lepšie spať. Okrem byliniek alebo meditácie sú lapače snov trochu zanedbávanou metódou. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že má čisto estetickú funkciu, pod nánosom ezoteriky a mystiky sa skrýva vedecký základ. Preto sa spolu so mnou pozrite na to, ako vlastne vznikol mýtus o lapačoch snov a či obstojí pri skúmaní vedou. Na záver nájdete praktické tipy, ako si vybrať lapač snov do svojho domova. Poďme na to!

Lapače snov

Ako sa lapače snov používajú v modernej dobe?

Niet pochýb o tom, že v modernej dobe sa používanie lapačov snov výrazne odklonilo od prastarých praktík pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky, kde tento zvyk vznikol. K oživeniu tradičnej výroby lapačov snov došlo najmä v 60. a 70. rokoch 20. storočia, keď v Spojených štátoch vzniklo niekoľko panindiánskych hnutí. Lapače snov sa tak postupne dostali do ľudovej kultúry ako symbol duchovna a v mnohých prípadoch aj ako turistické suveníry.

V súčasnosti sa s lapačmi snov môžeme stretnúť prakticky po celom svete. Za svoje ich prijalo napríklad hnutie New Age alebo štúdiá jogy a nezriedkavé sú aj rôzne šperky či bytové dekorácie s ich motívom. V drvivej väčšine prípadov však ide, žiaľ, len o napodobeniny, ktoré majú s tradičnou formou len málo spoločného.

Nielenže sa stratil pôvodný význam, ale lapače snov sú často vyrobené z plastu a iných umelých materiálov. Typickým znakom moderných lapačov snov sú tiež veľké rozmery a žiarivé farby, ktoré by sme u tradičných kusov nenašli. Nie je prekvapujúce, že mnohé severoamerické kmene sa ozývajú proti nadmernej komercializácii tohto starobylého symbolu.

Ako vyzerá správny lapač snov?

Samozrejme, vyvstáva otázka, ako mal takýto tradičný lapač snov vlastne vyzerať. Hrubé obrysy si asi viete predstaviť správne – kruh doplnený sieťou z prírodných nití alebo plátna a závesnými ozdobami v podobe pier a korálok . Zatiaľ čo však moderné kúsky, na ktoré môžeme naraziť v každom obchode s dekoráciami, žiaria jasnými farbami, tradičné lapače snov vyzerajú oveľa skromnejšie. Sú vyrobené len z prírodných materiálov, ako je koža, lycra, perie a drevo. Zvyčajne sú tiež oveľa menšie ako „komerčné“ verzie.

Lapac snov 2

Aký význam majú jednotlivé časti lapača snov?

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že lapač snov je jednoduchý drevený kruh zdobený ornamentmi, opak je pravdou. Každá jednotlivá časť pasce má v tradícii severoamerických Indiánov dôležitý význam. Pozrime sa, čo jednotlivé prvky vlastne predstavujú.

Kruh

Jedným zo základných prvkov každého lapača snov je kruh. Je symbolom nepretržitého kolobehu života bez konca a začiatku. Kedysi sa vyrábali z vŕbového dreva, ktoré je mimoriadne pružné, ale dnes vďaka moderným technológiám môžeme nájsť aj iné materiály.

Sieť

Do kruhu lapača snov sa zvyčajne vpletá sieť z nití alebo vlny, ktorá pripomína pavučinu. V prvom rade je to odkaz na legendu o vzniku prvého lapača snov (o tom neskôr), v druhom rade plní symbolickú funkciu „chytača“ všetkého zlého, napríklad zlých snov alebo negatívnych myšlienok. V samotnom strede siete je ponechaný voľný priestor, tzv. srdce pasce, cez ktoré môžu prejsť dobré sny alebo vízie.

Korálky

Do siete sa vpletajú drevené koráliky rôznych tvarov a veľkostí, ktorých význam sa v jednotlivých kultúrach a indiánskych kmeňoch líši. V súvislosti s legendou o vytvorení análnej pasce sa často používa len jeden korálik, ktorý symbolizuje pavúka, ktorý utkal sieť. Väčší počet korálikov môže naopak predstavovať počet zlých snov, ktoré môže lapač snov zachytiť.

Perie

Hoci elegantné perie je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa lapače snov stali obľúbeným dizajnovým prvkom, plnia aj symbolickú funkciu. Podľa severoamerickej mytológie po nich dobré sny, ktoré lapač snov zachytil, vkĺznu späť do mysle spiaceho.

Drahokamy

Niekedy sa namiesto korálikov používajú drahé kamene, napríklad krištáľ alebo tyrkys. Niektoré indiánske kmene nimi nahrádzali perie v časoch, keď bolo zakázané loviť vtáky a zbierať perie na lapače snov. Dnes plní predovšetkým estetickú funkciu, ak však chcete lapač snov „na mieru“, môžete siahnuť po lapačovi s mesačným kameňom.

Smerové šípky sveta

Niektoré lapače snov majú v sieti vpletený kríž zo šípov. Tento tvar je symbolom štyroch svetových strán a ich sila vraj spočíva v tom, že dokážu ochrániť pred zlom a priniesť šťastie zo všetkých štyroch kútov vesmíru.

Počet uzlín

V sieti si často všimnete rôzny počet uzlov. Ich množstvo závisí nielen od použitého vzoru, ale aj od špeciálnej symboliky čísel:

  • Číslo 5 symbolizuje hviezdu,
  • Číslo 6 symbolizuje orla,
  • Číslo 7 symbolizuje sedem proroctiev,
  • Číslo 8 symbolizuje posvätnú pavúčiu ženu,
  • Číslo 13 symbolizuje trinásť fáz mesiaca.

Aká je história vzniku lapačov snov?

Keďže lapač snov sa objavuje v tradíciách mnohých severoamerických kmeňov, nie je prekvapujúce, že o jeho pôvode existuje mnoho legiend. Za zmienku stojí mýtus Odžibvejov, podľa ktorého lapač snov vymyslela indiánka Asibaikaashi, známa aj ako Pavúčia žena. Mal chrániť všetkých členov kmeňa, ale ako sa kmeň rozrastal a zaberal čoraz väčšie územie, jednoducho už na túto úlohu nestačil. Namiesto toho, aby sama chránila všetky deti pred zlom a nástrahami, učila matky a staré matky pliesť lapače snov, ktoré sa vešali nad spiace deti, aby zachytili zlé sny a nočné mory.

Lapace Dream

Rovnako zaujímavá je legenda kmeňa Siouxov, ktorá pripisuje vytvorenie lapača snov pavúčiemu duchovi Iktomimu. Zjavil sa vo vízii kmeňového šamana, aby mu ukázal, ako utkať pavučinu do kruhu z vŕbového dreva, aby zachytávala zlé sny a uvoľňovala tie dobré. A zrodil sa prvý lapač snov!

Ako sa veda pozerá na lapače snov?

Veda ponúka malý pohľad na lapače snov. Hoci (neprekvapujúco) sa im nevenovalo veľa odborných štúdií, tých niekoľko, ktoré sa im venovali, ukazuje pomerne významný placebo efekt. Vďaka spojeniu lapača snov s ochranou a bezpečím sa hovorí, že jeho používanie znižuje výskyt zlých snov a nočných môr.

Treba však dodať, že vplyv na kvalitu spánku a snov je veľmi individuálny. Keďže lapače snov fungujú na princípe placebo efektu, rozhodujúcim faktorom je viera, že naozaj fungujú. Skrátka, ak zavesíme lapač snov nad posteľ úplného skeptika, ktorý sa na takéto metódy pozerá čisto vedecky, nebude to mať veľký vplyv na kvalitu spánku. Naopak, ak veríte podobným ľudovým tradíciám, je viac ako pravdepodobné, že vám lapač snov pomôže upokojiť myšlienky a zmierniť negatívne alebo úzkostné stavy, ktoré by mohli viesť k zlým snom a nočným morám.

Ako si správne vybrať lapač snov?

Ak ste sa rozhodli dať lapačom snov šancu, skúste pri ich výbere zohľadniť tradície severoamerických Indiánov. Hoci vám samozrejme nikto nebráni ozdobiť si domov obrovským lapačom snov s neónovými pierkami, jeho pôvodnému významu sa môžete priblížiť ručne vyrobenými kúskami z čisto prírodných materiálov.

A keďže lapač snov funguje predovšetkým prostredníctvom našej vlastnej viery v jeho funkčnosť, skúste pri jeho výbere posúdiť, ako na vás lapač snov pôsobí. Snažte sa nájsť taký, ktorý na prvý pohľad vyvoláva pozitívne pocity pokoja a mieru. Chybu neurobíte, ak si pozorne preštudujete symboliku použitých farieb, materiálov alebo tvarov.

Aký je význam lapača snov ako tetovania?

Podobné zásady platia aj v prípade, že si chcete dať vyrobiť lapač snov vo forme tetovania. Hoci výber motívu je samozrejme úplne na vás, vzhľadom na dlhú tradíciu a bohatú mytológiu lapačov snov skúste preskúmať význam jednotlivých prvkov. Hoci samotný motív lapača snov plní v tradičnom poňatí ochrannú funkciu, ďalší význam mu môžu dať aj zvolené farby, počet korálikov a uzlov alebo druh peria .

Funguje lapač snov?

Bohužiaľ, odpoveď na otázku, či lapače snov naozaj fungujú, nie je jednoznačná – hoci neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by potvrdzovala tézu o „magickej“ sile lapačov snov, v indiánskej mytológii zohrávajú významnú úlohu. Nezanedbateľný je aj placebo efekt, prostredníctvom ktorého môžu lapače snov nepriamo ovplyvniť kvalitu spánku a našu psychickú pohodu. A napokon, aj keď vám lapač snov nepomôže lepšie spať, môže sa stať krásnym prírodným doplnkom vášho interiéru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *