Krepové plátno

Kto by nechcel posteľnú bielizeň, ktorá vyzerá krásne, pohodlne sa v nej spí a po vypraní sa jednoducho zloží bez žehlenia!

Hovoríme o krepovom plátne. To ponúka mnoho dobrých dôvodov, prečo ho chceme a prečo je často prvou voľbou pri kúpe novej posteľnej bielizne.

Čo je krepové plátno?

Krepová posteľná bielizeň je vyrobená z tkaniny, ktorá bola upravená krepovaním alebo krepovaním. Ryhovanie na látke vytvára pravidelný reliéfny vzor, zvyčajne kocky alebo pruhy. Krepové plátno je obľúbené pre svoju jednoduchú údržbu, nemusí sa žehliť.

Klasická krepová posteľná bielizeň je vyrobená zo 100 % bavlny, je mäkká a príjemná na dotyk, vhodná aj pre alergikov.

Výhody

Nižšie uvedené vlastnosti sa vzťahujú na obliečky zo 100 % bavlny:

  • nemusí sa žehliť
  • je relatívne lacná 
  • príjemné na dotyk
  • má veľmi dobré izolačné vlastnosti
  • veľký výber farieb a vzorov

Ako si vybrať kvalitnú krepovú posteľnú bielizeň?

Základnou tkaninou krepovej posteľnej bielizne je hladká tkanina, ktorá je potom upravená krepom.

Pravidelný krep je vyrobený zo 100 % bavlny, ktorá poskytuje všetko pohodlie, ktoré očakávate od prírodného materiálu: je mäkká, hrejivá, príjemná na dotyk, priedušná a odvádza vlhkosť.

  • Niektorí výrobcovia však na krepovom plátne šetria a namiesto 100 % bavlny alebo syntetických tkanín používajú zmiešané tkaniny.

Umelý krep spoznáte podľa toho, že je na dotyk drsný a ostrý, chýba mu jemnosť bavlny. Pod prikrývkou z takejto posteľnej bielizne sa vám nebude spať pohodlne, bude vás škriabať, môžete sa potiť a nebude vás veľmi hriať. 

Je ľahké vyhnúť sa nesprávnej voľbe: Pri výbere novej krepovej bielizne hľadajte etiketu so symbolmi a značkami všitými do bielizne. Ako materiál by mala byť vždy uvedená 100 % bavlna.

Dajte si tiež pozor na podozrivo nízke ceny: takáto posteľná bielizeň zvyčajne nie je vyrobená z kvalitnej látky.

Farby a vzory

Krepová posteľná bielizeň sa predáva v jednofarebných farbách alebo s potlačou. Medzi žiaduce farby patrí sivá, modrá, krémová, ale aj čisto biela alebo veselá oranžová. 

Z hodnotení zákazníkov vyplýva, že väčšina ľudí si kupuje posteľnú bielizeň s jemnými vzormi alebo s geometrickými vzormi.

Krepovú posteľnú bielizeň často kupujú matky pre deti. Detské krepové obliečky sa predávajú s motívmi rozprávkových hrdinov, či už pre dievčatá alebo pre „malých veľkých“ chlapcov.

Rozmery krepovej posteľnej bielizne

Veľkosť krepového obliečky závisí od rozmerov vašej prikrývky a vankúša. 

Najbežnejšie veľkosti krepového plátna sú:

  • 1x vankúš 70×90 cm + 1x prikrývka 140×200 cm – klasická veľkosť na jednolôžko pre dospelú osobu
  • 1x vankúš 70×90 cm + 1x prikrývka 140×220 cm – s predĺženou dĺžkou prikrývky na jednolôžko
  • 2x vankúš 70×90 + 1x prikrývka 200×200 cm – francúzska posteľná bielizeň na manželskú posteľ
  • 2x vankúš 70×90 + 1x prikrývka 200×220 cm – predĺžená francúzska posteľná bielizeň na manželskú posteľ

Otázky a odpovede

Ako prať krepové plátno?

Krepové plátno je bežne možné prať v práčke, zvyčajne pri 40 °C alebo 60 °C. Postupujte podľa symbolov na textilnom štítku všitom do vnútornej strany bielizne.Je potrebné krepové plachty žehliť?

Nie, jednou z výhod krepovej bielizne je skutočnosť, že po vypraní ju stačí zavesiť, nechať uschnúť a potom ju možno zložiť na ďalšie použitie bez žehlenia.Ktorí sú vaši obľúbení výrobcovia krepového plátna?

Medzi obľúbených českých výrobcov krepovej posteľnej bielizne patria B.E.S. Petrovice, Scanquilt, Matějovský, Staněk alebo Dadka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *