Infračervené žiarenie – ako funguje červené svetlo?

Hoci sa o modrom svetle a jeho škodlivosti hovorí najmä v súvislosti s dobrým spánkom a celkovým zdravím nášho organizmu, v pozadí nezostáva ani červené svetlo, ktoré je pre náš organizmus veľmi prospešné. Jeho priaznivé účinky na bunky sa využívajú pri rôznych terapiách červeným svetlom, ktoré pomáhajú riešiť celý rad problémov, od vrások a kožných ochorení až po problémy so slabou regeneráciou a nevyrovnanou hladinou hormónov. Poďme sa teda pozrieť na to, ako funguje červené svetlo a prečo sa oplatí vyskúšať a investovať.

Čo je terapia červeným svetlom?

Terapia červeným svetlom jednoducho využíva červené svetlo s nízkou vlnovou dĺžkou na potenciálne zlepšenie stavu pokožky a liečbu iných zdravotných problémov. Prvýkrát použil červené svetlo na lekárske účely v roku 1967 maďarský lekár, vedec a profesor Endre Mester. 

Terapia červeným svetlom

Hoci táto metóda bola pôvodne zameraná na pochopenie reakcie buniek na žiarenie, jej používanie sa dnes od tohto zámeru vzdiali. S terapiou červeným svetlom sa možno stretnúť napríklad v dermatológii, kde sa používa na odstraňovanie vrások, liečbu akné alebo odstraňovanie jaziev, alebo v oblasti športu a wellness, kde slúži ako prostriedok na zlepšenie regenerácie a celkového zdravia ľudského organizmu.

Treba však dodať, že hoci ide o čoraz populárnejšiu metódu, na potvrdenie všetkých deklarovaných účinkov červeného svetla na ľudský organizmus a zdravie je potrebný veľký počet ďalších štúdií.

Ako funguje terapia červeným svetlom?

Terapia červeným svetlom funguje predovšetkým na princípe vyrovnávania tzv. nedostatok svetla, ktorý bohužiaľ postihuje veľkú časť populácie. Dôvod je jednoduchý – na rozdiel od našich predkov trávime väčšinu dňa v interiéri, čo môže mať za následok nedostatok denného svetla. Rovnako umelé svetlo v interiéri nie je dostatočne silné na to, aby tento nedostatok kompenzovalo. Jednoducho neobsahuje farebné spektrá potrebné pre zdravie a obnovu našich buniek. 

Pás na obnovu nákazy
Blight Recovery belt na lokálnu terapiu červeným svetlom na riešenie  poranení a svalových mikrotraumat.

Tu prichádza na rad terapia červeným svetlom. Využíva LED diódy vyžarujúce svetlo s vlnovou dĺžkou, ktoré podporuje rast buniek a pomáha pri mnohých ďalších súvisiacich ochoreniach a ťažkostiach. Účinok červeného svetla spočíva najmä v jeho pôsobení na bunkové mitochondrie, ktoré môže do určitej miery posilniť. 

Hoci sa mitochondrie môžu na prvý pohľad zdať pomerne bezvýznamné, práve v nich sa vytvára všetka bunková energia, teda ATP (adenozíntrifosfát). Zvýšená produkcia energie vedie k rýchlejšej a účinnejšej regenerácii, a to tak na úrovni svalov, ako aj napríklad kože a pokožky. Je to tiež úplne prirodzený spôsob, ako urýchliť a zefektívniť prirodzenú výmenu starých buniek za nové. 

Aký je rozdiel medzi červeným a blízkym infračerveným svetlom?

Rozhodne nie je červené svetlo ako červené svetlo. Rozlišujeme medzi červenou a tzv. blízke infračervené svetlo. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva predovšetkým vo vlnovej dĺžke. Zatiaľ čo červené svetlo má vlnovú dĺžku 610 až 700 nanometrov a môže preniknúť do tkaniva až na 2,5 centimetra, blízke infračervené svetlo má o niečo dlhšiu vlnovú dĺžku 700 až 1 000 nanometrov. V praxi to znamená nielen to, že ho ľudské oko nedokáže odhaliť, ale aj to, že môže preniknúť hlbšie do kostí, svalov a iných tkanív. Vďaka tomu sa používa v mnohonásobne väčšom rozsahu.

Prečo si dopriať červené a infračervené svetlo?

Ako už bolo spomenuté, terapia červeným svetlom je praktickým spôsobom, ako doplniť tzv. svetelný deficit spôsobený nedostatkom denného svetla. Červené a infračervené svetlo je v tomto smere vhodné najmä pre ľudí, ktorí sa počas dňa nemôžu alebo nechcú dostatočne vystavovať slnečnému žiareniu, či už z dôvodu ochrany pred UV žiarením a s tým súvisiacimi ťažkosťami, alebo jednoducho z nedostatku času. 

Okrem kompenzácie svetelného deficitu prináša červené a infračervené svetlo aj niekoľko významných pozitív. Za zmienku stojí napríklad:

  • zvýšenie a zlepšenie športového výkonu
  • rýchlejšie zotavenie
  • porovnanie hladín produkcie hormónov
  • minimalizácia prebiehajúceho zápalu
  • zvýšiť produkciu kolagénu
  • vyrovnávanie cirkadiánnych a spánkových rytmov
  • zdravie pohybového aparátu
  • zdravie očí
  • pozitívny vplyv na kognitívne funkcie 
  • duševné zdravie
  • Dlhovekosť

Ako sa používa terapia červeným svetlom?

Terapia červeným svetlom sa využíva predovšetkým na liečbu kožných a dermatologických problémov alebo tiež pri častých zápaloch, problémoch so zubami a ďasnami alebo napríklad pri zhoršenej imunite

Najmä v situácii, keď chcete vyskúšať terapiu červeným svetlom z dermatologického hľadiska, môžete jednoducho zájsť do kozmetického salónu, kde túto službu ponúkajú. Nájdete ho aj vo wellness alebo fitness centrách, kde sa používa predovšetkým na urýchlenie regenerácie po náročnom fyzickom výkone.

Červené svetlo Panel Blight 500 kolagén kože
Prioritou je mobilita, výkonnosť, zdravie kože a tkanív. Panel prinášajúci terapiu červeným svetlom by mohol pomôcť.

Vzhľadom na vyššiu cenu tohto postupu sa však často oplatí staviť na nákup zariadenia pre vlastné použitie. Zakúpenie vlastného prístroja s červeným svetlom je vhodné aj vtedy, ak nechcete riešiť len vrásky, strie alebo jazvy, ale chcete využiť aj ďalšie zdravotné výhody jeho každodenného používania, t. j. priaznivé účinky na orgány, mozog alebo psychický stav.

Prevádzka a používanie tzv. Infračervený panel je pomerne jednoduchý a zvládne ho každý. Stačí panel zapnúť a vystaviť sa červenému svetlu vyžarovanému z výrobcom odporúčanej vzdialenosti na dostatočný čas. Keďže červené svetlo produkuje len mierne teplo, nemusíte sa obávať popálenia, ale väčšina výrobcov odporúča používať ochranné okuliare.

Účinky a prínosy červenej rádioterapie

Zlepšenie stavu a vzhľadu pokožky a pleti určite nie je jediným prínosom, ktorý môže priniesť pravidelné vystavenie červenému svetlu. Môžeme využívať blahodarné účinky na celé naše telo a myseľ.

Infografika o terapii červeným svetlom

Zvýšenie energie

Pravdepodobne najdôležitejším účinkom, na ktorý sa môžete tešiť pri pravidelnej terapii červeným svetlom, je jej vplyv na hladinu energie. Môže sa stať zdravšou náhradou rôznych stimulantov, či už ide o kávu, čaj alebo energetické nápoje.

Hoci energetický nedostatok môže mať mnoho rôznych príčin, často je príčinou nedostatočná produkcia mitochondriálnej energie vo forme ATP. Na dosiahnutie maximálneho účinku na hladinu energie musí byť terapia červeným svetlom zosúladená s naším cirkadiánnym rytmom, aby nenarušila prirodzený spánkový cyklus. V praxi to znamená, že v ideálnom prípade by sme sa mali vystavovať červenému svetlu ráno a dopoludnia. Najväčšiu zmenu zaznamenáte pri používaní červených svetelných panelov ráno, najmä v zime, keď nás nedostatok denného svetla ovplyvňuje najviac.

Podpora regenerácie svalov a pokožky

Regenerácia rieky Swale

Dnes sme už niekoľkokrát hovorili o účinku červeného svetla na pokožku alebo svaly a pohybový aparát. Tento účinok je založený najmä na schopnosti červeného svetla stimulovať tvorbu kolagénu a elastínu. Výsledkom je, že pravidelné používanie červeného svetla zmierňuje nielen problémy s vráskami, celulitídou, suchou pokožkou, akné, svalmi a kĺbmi, ale aj s ďalšími oblasťami, kde hrá dôležitú úlohu produkcia kolagénu.

Zlepšenie psychického stavu

Asi sa zhodneme na tom, že v zime sme výrazne náchylnejší na zlé psychické rozpoloženie v podobe ospalosti, úzkosti či dokonca depresie. Tieto psychické ťažkosti často pramenia z nedostatku denného svetla. Aj v tejto situácii môžeme hľadať pomocnú ruku v terapii červeným svetlom. Červené alebo infračervené žiarenie pomáha regulovať spánkový cyklus, ktorého narušenie je častým príznakom duševných chorôb, a prispieva k lepšiemu prekrveniu mozgu.

Zníženie systémového zápalu

Civilizačné choroby, ktoré trápia väčšinu populácie, majú často pôvod v chronickom zápale, ktorý prebieha v našom organizme. Opäť nájdeme pomoc v podobe červeného svetla. Môže inhibovať prozápalové cytokíny, čím pomáha tlmiť zápaly, zlepšovať celkový zdravotný stav a urýchľovať zotavenie.

Harmonizácia štítnej žľazy

Posledným účinkom, ktorý stojí za zmienku, je vplyv červeného svetla na funkciu štítnej žľazy. Niektoré štúdie naznačujú, že terapia červeným svetlom by mohla byť pomerne účinnou podpornou liečbou. Táto schopnosť je opäť založená na vyššie uvedených protizápalových účinkoch červeného svetla.

Aké sú vedľajšie účinky terapie červeným svetlom?

Keďže sa vystavujeme len izolovanému červenému svetlu, nemusíme sa obávať žiadnych vedľajších účinkov. Okrem toho panely s červeným svetlom neprodukujú žiadne škodlivé UV žiarenie a sú často bezpečnejšie ako nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu. 

Aký je rozdiel medzi infračerveným panelom a infrasaunou?

Vzhľadom na podobný názov často vzniká mylný dojem, že infračervené panely fungujú na rovnakom princípe ako infrasauna. Existuje však medzi nimi zásadný rozdiel, ktorý spočíva najmä v rozdielnych vlnových dĺžkach. Červené žiarenie v infrasaune preniká len do vrchnej vrstvy pokožky. Výsledkom je zahriatie tela a potenie, ktoré prináša mnoho zdravotných výhod. 

Samotný infračervený panel generuje teplo len v minimálnej miere – cieľom nie je zahriať telo, ale nasýtiť telo žiarením, ktoré preniká do mitochondrií buniek. 

Ako vykonávať terapiu červeným svetlom doma?

Ak nechcete chodiť do wellness a fitnes centier alebo kozmetických salónov na terapiu červeným svetlom, infračervené panely na domáce použitie sú skvelou voľbou. Tie sú zvyčajne veľmi univerzálne a možno ich použiť na svetelnú terapiu celého tela. Ak sa rozhodnete pre väčší model, panel môžete zavesiť na stenu alebo dvere, aby sa pohodlne ovládal a používal. Okrem toho sú súčasťou balenia často aj ochranné okuliare.

Ako vykonávať terapiu červeným svetlom?

Samotný panel sa používa veľmi jednoducho. Predovšetkým musíme myslieť na zvolený čas, ktorý by mal byť prispôsobený pokynom výrobcu. Vo všeobecnosti osvetľujeme ošetrovanú oblasť tri až tridsať minút. Frekvencia by sa tiež nemala preháňať – panel sa môže používať raz alebo dvakrát denne, prípadne každý druhý deň alebo podľa potreby. Na dosiahnutie viditeľných a zreteľných výsledkov je však potrebná dôslednosť a pravidelnosť používania. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *