Francúzska prikrývka

Nepokojný spánok, hádzanie sa v noci v posteli a prebúdzanie sa zo spánku? Vyskúšajte zatezovou prikryvku, objíme vás a upokojí, budete lepšie spať a ráno budete oddýchnutí.

Neveríte mi? Potom sa pozrime na tento gravitačný zázrak!

Čo je to záťažová deka?

Záťažová alebo gravitačná prikrývka je typ prikrývky, do ktorej sú rovnomerne po celom povrchu všité malé závažia. Prikrývka pri spánku zaťažuje telo a zabezpečuje dostatočný pokoj na relaxáciu.

Záťažová deka je tiež terapeutickým prostriedkom pri nepokojnom spánku spôsobenom napätím a stresom.

Prečo je spánok pod zaťaženou dekou lepší a kvalitnejší

Pýtate sa, ako vám môže ťažká deka pomôcť lepšie spať? Jej účinok je dvojaký: prikrývka pôsobí mechanicky a ďalej ovplyvňuje naše hormóny.

  • MECHANICKÉ PÔSOBENIE: Gravitačná deka vyvíja tlak na kĺby, šľachy a svaly, čo má za následok uvoľňujúci účinok.
  • HORMONÁLNY VÝKYV: Hmotnosť ťažkej prikrývky počas spánku ovplyvňuje produkciu hormónov; znižuje uvoľňovanie stresového kortizolu a následne stimuluje uvoľňovanie serotonínu, hormónu šťastia, ako aj melatonínu, hormónu dobrého a zdravého spánku.

Koľko váži?

Hmotnosť záťažových prikrývok sa pohybuje približne od 4 do 10 kilogramov.

Ak premýšľate, ktorú z nich si vybrať, orientujte sa podľa toho, koľko vážite. Všeobecne platí, že záťažová deka by mala vážiť aspoň päť percent vašej telesnej hmotnosti.

Ak teda vážite 80 kg, najlepšia je pre vás záťažová deka s hmotnosťou približne 4-5 kg.

Čím je deka naplnená?

Najčastejšie sú záťažové deky plnené sklenenými guľôčkami (mramorom), lacnejšie a ľahšie deky majú náplň z plastových guľôčok.

Perly slúžia ako závažie a sú pravidelne rozmiestnené po celej prikrývke. Je tiež prešívaný, aby perly zostali na svojom mieste a nemenili svoju polohu. 

Cena

Záťažová deka je drahšia ako bežná deka. Cena závisí od spracovania, hmotnosti, typu materiálu použitého na poťah (prírodná bavlna, teplý mikroflís atď.).

Cena gravitačnej prikrývky začína na približne dvoch tisícoch korún, cenovka sa môže vyšplhať až na približne päťtisíc.

Kde kúpiť

Tento typ prikrývky nie je bežnou súčasťou ponuky kamenných obchodov, ktoré ponúkajú posteľnú bielizeň. Záťažové deky nájdete skôr v internetových obchodoch.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *