Energetické nápoje – ako kradnú spánok a zdravý rozum

Poznáte to – zle ste sa vyspali a hľadáte energetický nápoj, ktorý by vás zachránil pred únavou a ospalosťou. Viac ako kedykoľvek predtým však na energetické nápoje platí príslovie „dobrý sluha, ale zlý pán“. Zatiaľ čo príležitostné otvorenie energetického nápoja vám z dlhodobého hľadiska pravdepodobne neuškodí, jeho pravidelná konzumácia so sebou prináša viaceré riziká. V dnešnom článku vás oboznámim nielen s princípmi ich fungovania a ich vplyvom na ľudský organizmus a spánok, ale predovšetkým vám poradím, ako ich raz a navždy prestať konzumovať.

Ako fungujú energetické nápoje?

Ako fungujú energetické nápoje

Začnime odpoveďou na otázku, ako môžu energetické nápoje skutočne zahnať únavu a navodiť stav bdelosti. Pravdepodobne tušíte, že hlavným faktorom bude kofeín. Hoci okolo energetických nápojov koluje množstvo mýtov, podľa ktorých je vysoký obsah kalórií tým hlavným, čo ľuďom dodáva energiu, cukor obsiahnutý v nápoji je v skutočnosti druhotnou účinnou zložkou. Túto prácu vykonávajú predovšetkým stimulanty, ako je kofeín, ktoré pôsobia na nervový systém a zvyšujú pozornosť a duševnú a fyzickú výkonnosť.

Čím nahradiť energetické nápoje

V ideálnom prípade nič. Najlepšie je vysadiť všetky stimulanty. Niekedy však potrebujeme túto energiu doplniť.

Energetické nápoje môžete nahradiť vodou, ovocnými a zeleninovými šťavami, yerba maté, čajom alebo kávou bez pridaného cukru. Menej sladké ovocie, ako sú jablká alebo hrušky, môže tiež dodať prirodzenú energiu. Ak hľadáte prirodzený zdroj energie, môžete siahnuť po potravinách bohatých na vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky, ako sú orechy, semená a strukoviny.

Čo je Yerba mate?

Organický čaj Yerba maté od spoločnosti BrainMax určite nebude z hľadiska kvality žiadnym krokom nadol. Vyrába sa len z tých najlepších ručne zbieraných listov paraguajskej ostrice z Brazílie a amazonskej oblasti. Miestna produkcia Yerba maté okrem iného pomáha chrániť dažďové pralesy pred výrubom a plantážami, čím pomáha chrániť biodiverzitu tohto jedinečného ekosystému. Okrem toho spoločnosť BrainMax dodržiava zásady spravodlivého obchodu, takže si môžete byť istí, že Yerba, ktorú si kúpite, bola vypestovaná za spravodlivých podmienok pre miestnych ľudí a pracovníkov.

Čo obsahujú energetické nápoje?

Hoci rôzne značky energetických nápojov pridávajú do svojich výrobkov rôzne zložky, prakticky každý energetický nápoj obsahuje kofeín, cukor (alebo umelé sladidlá) a iné stimulanty, ktoré zvyšujú účinok stimulantu.

Kofeín

Kofeín v energetických nápojoch pravdepodobne nie je príliš prekvapujúci. Len málo ľudí však vie, ako môže skutočne zahnať ospalosť. V skutočnosti funguje na veľmi jednoduchom princípe – počas dňa naše telo produkuje adenozín, látku, ktorá po naviazaní na adenozínové receptory spôsobuje, že sa cítime pomalí, unavení a ospalí. Kofeín sa dokáže naviazať na tieto receptory, čím ich „oslepí“ voči samotnému adenozínu, a tak nespôsobí pocit ospalosti.

Hoci tento proces nie je v malej miere škodlivý, treba si uvedomiť, že energetické nápoje svojím obsahom kofeínu ďaleko prevyšujú kávu alebo čierny čaj. Zatiaľ čo „slabšie“ nerger nápoje obsahujú 50 až 160 miligramov kofeínu, v niektorých by sme našli až 500 miligramov. Pre porovnanie, šálka espressa obsahuje iba 63 miligramov kofeínu. Mimochodom, spánok a káva nepatria k sebe, viete prečo?

Cukor

Hoci hlavným energetickým stimulantom v energetických nápojoch je kofeín, významnú úlohu zohráva aj cukor. Počas trávenia sa rozkladá na glukózu, ktorá poskytuje telu rýchlu energiu. Hoci samotný cukor nemusí byť nevyhnutne škodlivý, energetické nápoje opäť výrazne prekračujú odporúčané denné množstvo – 100 mililitrov energetického nápoja obsahuje približne 11 gramov cukru. Ak teda vypijete polliter energetického nápoja, dodáte telu neuveriteľných 55 gramov cukru, čo je skutočná energetická bomba.

Iné látky

V zložení nájdeme aj rôzne podporné látky, z ktorých niektoré sú celkom zdravé – napríklad vitamín B, vitamín C a D, bylinné extrakty alebo aminokyseliny (L-karnitín, taurín). Obsah umelých sladidiel, aróm a konzervačných látok, ktoré v zásade nie sú škodlivé, je však otázny, ale určite sa neodporúča konzumovať ich vo väčšom množstve.

Ako energetické nápoje ovplyvňujú spánok?

Nespavosť

Nechajme bokom potenciálne negatívne účinky na celkové zdravie a pozrime sa na to, ako kofeín ovplyvňuje kvalitu spánku. Je asi jasné, že po vypití energetického nápoja nebudete na spánok ani pomyslieť; prakticky všetky látky v ňom obsiahnuté potláčajú príznaky prirodzenej únavy. Zatiaľ čo kofeín znižuje ospalosť, vysoký obsah cukru dodáva telu obrovskú dávku rýchlej energie. Posledným klincom do rakvy kvalitného spánku sú ďalšie stimulanty v ňom obsiahnuté, napríklad taurín, ktoré zvyšujú krvný tlak a stimulujú mozog k výkonu.

Prečo ste po energetickom nápoji unavení?

Ak pijete energetické nápoje so železnou pravidelnosťou, možno ste si všimli, že už na vás nepôsobia a únava a ospalosť sú horšie ako kedykoľvek predtým. Je to spôsobené nielen postupným zvyšovaním odolnosti voči kofeínu, ale aj celkovým zhoršením kvality spánku.

Stručne povedané, vaše telo je počas noci zaneprázdnené odbúravaním kofeínu, ktorý ste vypili počas dňa, a nedostane sa do fázy hlbokého spánku. Ráno sa zobudíte vyčerpaní a nevyspatí a netrvá dlho, kým siahnete po energetickom nápoji v snahe zahnať únavu. A nekonečný kolotoč sa pomaly roztočí…

Ako obmedziť energetické nápoje?

Jediným riešením, ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu, je obmedziť konzumáciu energetických nápojov. Môže to však byť oveľa ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako teda prekonať začínajúcu závislosť na energetických nápojoch a zároveň znížiť únavu počas dňa?

  • V prípade únavy nahraďte energetický nápoj bežnou kávou alebo zeleným čajom,
  • Vyskúšajte radšej zdravšiu Yerba Mate
  • Nepite energetický nápoj „na chuť“,
  • Do stravy zaraďte dostatok bielkovín a polysacharidov, ktoré nespôsobujú prudké zvýšenie hladiny glukózy v krvi,
  • Po 16. hodine nekonzumujte kofeín,
  • Venujte pozornosť hygiene spánku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *