Domáce bielenie zubov (bieliace pasty a súpravy) – recenzie a porovnania

Kto by nesníval o žiarivo bielych zuboch ako z reklamy na zubnú pastu? Keďže profesionálne bielenie zubov nie je jedným z najlacnejších postupov, mnohí z nás sa uchyľujú k rôznym domácim metódam bielenia zubov. Tie však často môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme nielen na metódy bielenia zubov, ktoré skutočne fungujú, ale aj na riziká spojené s domácim bielením zubov.

Víťaz

Blight Smile

Blight Smile Review

Vysoko účinné bielenie zubov, ktoré možno vykonať v troch procesoch za 10 minút. Na výrobky sa vzťahuje 30-dňová záruka vrátenia peňazí v prípade, že s výrobkom nie ste spokojní.

Výber Redakcia

DayNight

Recenzie na Daynight

Kompletná bieliaca súprava, ktorá obsahuje LED kefku, dennú a nočnú zubnú pastu a dve náhradné hlavice.

Cena/kvalita

Moje biele tajomstvo

Tajné Receznze

Bieliaci prášok na zuby s aktívnym uhlím a bentonitovým ílom. Aktívne uhlie je veľmi šetrné k zubom a nepoškodzuje sklovinu.

Ako a čím si doma vybieliť zuby?

Ak sa rozhodnete vybieliť si zuby doma, musíte si metódu bielenia vybrať naozaj starostlivo. To závisí nielen od požadovaného účinku, ale napríklad aj od ceny alebo náročnosti použitia. Aké sú teda naše možnosti?

Bieliace súpravy a systémy

Ak máte citlivejšie zuby alebo sa obávate poškodenia skloviny, bieliace súpravy by pre vás mohli byť dobrou voľbou. Spravidla neponúkajú rýchle riešenie, takže je potrebné počítať s pôsobením dlhší čas, na druhej strane sú však k zubom mnohokrát šetrnejšie ako iné metódy.

V balení sady na bielenie zubov nájdeme okrem bieliaceho gélu aj držiaky na zuby. Ich hlavnou nevýhodou je, že sú vyrábané univerzálne, a preto nemusia presne vyhovovať tvaru vašich zubov. Okrem toho gély z týchto súprav zvyčajne obsahujú relatívne nízku koncentráciu aktívnych bieliacich látok, čo zasa zabraňuje nezvratnému poškodeniu skloviny. Čo sa týka ceny, pohybuje sa okolo 600 Kč a viac.

Bielenie pier

Ďalšou veľmi obľúbenou metódou bielenia zubov je tzv. bieliace perá. Môžu sa použiť na jednotlivé zuby, ako aj na celý chrup, ale je to časovo náročnejšie riešenie. Hlavnou výhodou je, že tieto perá sú voľne dostupné a nehrozí riziko poškodenia skloviny. To je však opäť kompenzované o niečo nižšou účinnosťou v dôsledku nízkej koncentrácie aktívneho bieliaceho činidla. Ceny za jedno bieliace pero sa pohybujú okolo 400 Kč, ale k dispozícii sú aj lacnejšie (bohužiaľ často menej účinné) výrobky.

Bieliace pásiky

Ak hľadáte naozaj rýchly spôsob bielenia zubov, siahnite po bieliacich pásikoch. Niektoré značky sú síce voľne dostupné, ale väčšina výrobkov je kvôli vysokej koncentrácii dostupná len u zubára. Práve vysoká koncentrácia je do istej miery dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane si bieliace pásiky dokážu poradiť so žltkastým odtieňom zubov a prípadnými škvrnami na sklovine, na druhej strane vysoký obsah karbamidperoxidu ju môže nenávratne poškodiť. Cena, ktorá závisí od sily výrobku a množstva pásky v balení, sa pohybuje okolo 1 600 Kč.

Aké potraviny sú škodlivé pre biele zuby?

Bielenie zubov však nie je jediným spôsobom, ako zabrániť nežiaducemu zafarbeniu skloviny. Veľký vplyv na žltkastý odtieň zubov majú najmä niektoré potraviny a nápoje. Pravdepodobne sme všetci počuli o zafarbení zubov spôsobenom častým pitím kávy alebo čierneho čaju, ale tieto nápoje nie sú jediné, ktoré môžu zafarbiť sklovinu.

Dávajte si pozor najmä na potraviny a nápoje s jasnými farbami. Patrí medzi ne napríklad kečup, červené víno, farebné limonády a nanuky alebo dokonca tmavé bobuľové ovocie, ako sú černice a čučoriedky.

Pre koho nie je bielenie zubov určené?

Predtým, ako sa pustíte do domáceho bielenia zubov alebo sa vyberiete do zubnej ordinácie na bieliaci zákrok, je dôležité si uvedomiť, že bielenie nie je pre každého. Kontraindikáciami sú napríklad nedostatočná ústna hygiena, veľký počet výplní a kazov v prednej časti zubov alebo zvýšená citlivosť zubov.  

Mnohí ľudia sú alergickí aj na bieliaci materiál. Okrem toho sa bielenie neodporúča mladým ľuďom do osemnásť rokov, pacientom, ktorí podstupujú parodontálnu liečbu, ani ľuďom s poškodenou sklovinou. Z tohto dôvodu sa pri bielení doma odporúča najprv poradiť so zubným lekárom.

Aký je rozdiel medzi domácim a kancelárskym bielením zubov?

Ak rozmýšľate, či si chcete zuby vybieliť v pohodlí domova, alebo sa radšej vybrať na profesionálnu kliniku na bielenie, zvážte výhody a nevýhody oboch metód. 

Domáce bielenie je síce cenené najmä z hľadiska nižších nákladov a tiež nižšej následnej citlivosti zubov (vďaka nízkej koncentrácii bieliacich látok vo voľne dostupných výrobkoch), nevýhodou je však nižšia účinnosť. Okrem toho nerovnomerná aplikácia môže viesť k vzniku tzv. kriedové škvrny na smalte.

Zatiaľ čo pri bielení v ordinácii takéto riziko nehrozí, na druhej strane by ste sa mali pripraviť na vyššiu citlivosť zubov po použití vysoko koncentrovaného bieliaceho prostriedku. Nevýhodou je aj vyššia cena, na druhej strane je účinok naozaj viditeľný. 

Na čo si dať pozor pri bielení zubov doma?

Hlavným rizikom pri domácom bielení je nedodržanie odporúčaného času ošetrenia. Mnohí ľudia sa domnievajú, že pri dlhšom pôsobení bieliacich prostriedkov dosiahnu výraznejší bieliaci účinok. Prekročenie odporúčaného času expozície má naopak za následok pomerne citlivú alebo v horšom prípade poškodenú sklovinu. 

Pred použitím domácich bieliacich prípravkov si vždy pozorne prečítajte návod a postupujte podľa neho krok za krokom.

Čo môžem urobiť, aby moje vybielené zuby vydržali čo najdlhšie? 

Ak si myslíte, že vaše zuby zostanú po bielení navždy krásne biele, musíme vás sklamať. Hoci bieliaci účinok môže trvať až niekoľko rokov, jeho životnosť bohužiaľ úzko súvisí s ústnou hygienou a potravinami, ktoré konzumujeme.

Preto, aby sa zabránilo len krátkodobému bieliacemu účinku, je potrebné týždeň po bielení dodržiavať bezfarebnú stravu, t. j. vyhýbať sa potravinám, ktoré farbia sklovinu. Následne by sme mali starostlivo dodržiavať ústnu hygienu a ideálne používať špeciálne bieliace zubné pasty alebo pravidelne navštevovať dentálneho hygienika.

Recenzie najlepších súprav na domáce bielenie zubov

Blight Smile – Svetelná súprava s gélom na bielenie zubov

Blight Smile Review

Svetelná súprava Blight Smile je jedným z mála skutočne účinných spôsobov domáceho bielenia zubov. Nielenže trvá len desať minút, ale nemá ani žiadne negatívne účinky na ďasná, sklovinu alebo citlivosť zubov. Okrem bieliaceho gélu využíva kombináciu modrého a červeného svetla pre dosiahnutie maximálnych výsledkov – zatiaľ čo modré svetlo pomáha bieliť zuby, červené svetlo má pozitívny vplyv na zuby, ďasná a ústnu mikroflóru. 

Výhody

  • Jednoduché a rýchle používanie
  • Bez agresívneho peroxidu vodíka

Nevýhody

  • Vyššia cena

DayNight – Kompletná sada zubných pást a sonická zubná kefka LED

Recenzie na Daynight

Dosiahnite žiarivý úsmev so sadou zubných pást a sonickou zubnou kefkou s dvoma LED svetlami, ktorá nielen odstraňuje zubný povlak, ale dostane sa aj do ťažko prístupných medzizubných priestorov. LED svetlo v kombinácii so zubnými pastami s obsahom kokosového oleja a aktívneho uhlia pomáha bieliť zuby bez škodlivých chemických prísad. Balíček, ktorý obsahuje dva pasy zubných kefiek, sonickú zubnú kefku a dve náhradné hlavice, je k dispozícii za 919 Kč.

Výhody

  • Neobsahuje SLS a PEG
  • Obsah minerálov na zlepšenie kvality skloviny
  • Bieliace LED diódy
  • Pulzácia 9800 vibrácií za minútu
  • Výhodná cena

Nevýhody

  • ťažšie sa mení hlava

My White Secret – Bieliaci prášok na zuby s aktívnym uhlím

Tajné Receznze

Na prirodzené bielenie zubov bez agresívneho peroxidu vyskúšajte prášok na bielenie zubov s aktívnym uhlím. Vďaka šetrnému zloženiu je vhodný aj pre citlivé zuby. Medzi bieliace zložky v prášku patrí aktívne uhlie a bentonitový íl, ktoré okrem bielenia aj detoxikujú ústnu dutinu. Výťažok z mäty nielen osvieži dych, ale pomáha upokojiť zapálené alebo podráždené ďasná. 60 ml balenie je k dispozícii za 524 Kč.

Výhody

  • Prírodné zloženie
  • Bez chemických bieliacich látok
  • Ekologické sklenené obaly
  • Netestované na zvieratách

Nevýhody

  • nepríjemná chuť, po niekoľkých aplikáciách sa na ňu dá zvyknúť

White Pearl – systém na bielenie zubov

White Pearl Review

Ak si chcete doma vybieliť zuby ako u zubára, vyskúšajte systém na bielenie zubov White Pearl. V balení okrem tvarovateľného zubného aplikátora nájdeme dve 65 ml tuby bieliaceho gélu a dávkovač so striekačkou na jednoduché použitie. Tento systém bielenia zubov je veľmi účinný, najmä preto, že je možné nechať gél v aplikátore cez noc. Súpravu si môžete kúpiť za približne 700 Kč.

Výhody

  • Odstraňuje organické zafarbenie zubov
  • Jednoduché používanie
  • Výhodná cena
  • Tvarovateľný aplikátor sa dá prispôsobiť vašim zubom

Nevýhody

  • Nebieli okamžite (je potrebné ho používať dlhší čas)

Zubná pasta Ben & Anna na bielenie zubov s aktívnym uhlím

Beb Anna recenzie

Aby vaše vybielené zuby zostali jasné naozaj dlho, musíte sa o ne po bielení riadne starať. Skvelou voľbou je zubná pasta Ben & Anna, ktorá obsahuje aktívne uhlie známe svojimi bieliacimi účinkami. Nielenže zabráni opätovnému zafarbeniu vašich zubov, ale tiež osvieži vaše ústa a ochráni vaše zuby pred zubným kazom. Balenie zubnej pasty v praktickom 100 ml sklenenom obale je k dispozícii za 179 Kč.

Výhody

  • Ekologický obal
  • Výhodná cena
  • Príjemná vôňa
  • Bez ftalátov, mikroplastov, SLS, parabénov a formaldehydu
  • Prevencia farbenia zubov

Nevýhody

  • Pasta po dlhšom čistení v ústach horkne

Často kladené otázky o bielení zubov

Koľko stojí bielenie zubov v ordinácii?

Zatiaľ čo ceny domáceho bielenia sa pohybujú v stovkách, pri profesionálnom bielení v ordinácii by ste sa mali pripraviť na cenu okolo 2 500 Kč. Konečná cena však vždy závisí od stavu zubov pacienta a stupňa zafarbenia skloviny.

A čo bielenie zubov?

Možno vás láka vyskúšať niektorý z mnohých babských tipov na bielenie zubov, ktoré kolujú po internete. Medzi najbežnejšie patrí konzumácia jahôd, bielenie sódou a citrónom alebo dokonca jablčným octom. Tieto metódy však môžu sklovinu nielen narušiť, ale výsledok sa zvyčajne nedosiahne. Ak chcete ušetriť peniaze za profesionálne bielenie v ordinácii, vyskúšajte napríklad domácu sadu na bielenie zubov.

Mnohí používatelia skúšajú kokosový olej na bielenie zubov, máte nejaké skúsenosti? Podeľte sa s nami v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *