Deka 140×200 cm

Kupujete si novú prikrývku a hľadáte informácie o jej veľkosti? Potom vedzte, že klasická veľkosť jednolôžkovej prikrývky pre dospelého je 140 × 200 cm.

Prikrývka 140×200 cm, veľkosť pre jednolôžko

Veľkosť 140 × 200 cm je klasická veľkosť prikrývky na jednolôžko. Od tejto veľkosti sa bude odvíjať aj veľkosť obliečok, ktoré na prikrývku položíte.

V tejto veľkosti nájdete najširšiu ponuku prikrývok a deky. Okrem veľkosti by nás mali zaujímať aj ďalšie parametre prikrývky.

  • Niektorí výrobcovia uvádzajú rozmery klasickej prikrývky 135 × 200 cm, čím umožňujú rezervu na zmrštenie materiálu počas prania.

Vrchný materiál

Pri bežných perinách s rozmermi 140 × 200 cm sa vrchný poťah najčastejšie šije z mikrovlákna (polyester PES). Mikrovlákno je veľmi mäkké a hladké, husto tkané a odolné, odpudzuje prach.

Tí, ktorí uprednostňujú prírodné materiály, siahnu po prikrývke zo100 % bavlny . 

Bavlna používaná na poťah perín je často zušľachtená, aby mala lepšie vlastnosti. Deka je vyrobená z mäkkej, hebkej a splývavej bavlnenej tkaniny. Výhodou bavlny je, že dobre absorbuje pot – v posteli budete v suchu a teple.

Medzi ďalšie príklady materiálov používaných na výrobu perín patrí bambusové vlákno alebo moderný materiál Tencel.

Typ náplne

To, ako vám bude pod perinou teplo, závisí vo veľkej miere od typu výplne. Prikrývky 140×200 cm sa zvyčajne plnia duté vlákno, ktoré má vynikajúce termoregulačné schopnosti.

Niektoré z dutých vlákien sú špeciálne upravené na vyplnenie prikrývok proti alergiám . Takéto vlákna majú antibakteriálne vlastnosti, zabraňujú množeniu roztočov.

Okrem dutého vlákna sa na výplň prikrývok používa čistené perie alebo ovčie rúno.

Množstvo náplne

Nielen typ výplne, ale aj jej množstvo zohráva úlohu pri tom, ako teplá bude prikrývka.

Klasická deka 140×200 cm sa predáva ako tzv. Celoročne, s dostatočným polstrovaním, aby vám v zime bolo teplo a v lete ste sa príliš nepotili.

Ak ste citliví na teplotné rozdiely medzi letom a zimou, zaobstarajte si ľahkú, chladivú letnú prikrývku a nadýchanejšiu zimnú prikrývku s extra porciou výplne na zimu.

Šitie

Aby výplň zostala na svojom mieste, musí byť prikrývka šitie. Šitie zabezpečuje, že výplň drží na mieste a je rovnomerne rozložená po celej ploche.

Najčastejšie sa stretávate s pojmom prešívaná deka 140×200 cm.

Kde kúpiť kvalitnú perinu 140×200 cm?

Vyberte si z ponuky osvedčených výrobcov, a to buď v kamenných predajniach, alebo v online e-shopoch.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *