Damašková posteľná bielizeň

Damašková posteľná bielizeň patrí medzi luxusná a na dotyk mimoriadne jemná posteľná bielizeň. Je vyrobená z damašku, tkaniny, na ktorej povrchu je vytkávaný jemný kontrastný saténový vzor. Ak si vyberiete kvalitu, priplatíte si, ale vaša spálňa získa punc kráľovského luxusu.

Čo je to damaškové obliečky?

Damašková posteľná bielizeň je vyrobená z tkaniny s hustou saténovou väzbou, ktorá vytvára očarujúce reliéfne vzor. Nejde o potlač látky, vzor je vtkaný priamo do látky.

Na výrobu damašku sa používa upravená bavlna. Damašková posteľná bielizeň sa vyznačuje lesklým vzhľadom a hodvábnym pocitom. Damašková posteľná bielizeň patrí medzi drahšiu a luxusnejšiu posteľnú bielizeň.

Výhody a nevýhody

Damaškové plátno patrilo k svadobnému oblečeniu našich starých mám. V súčasnosti si každá žena v domácnosti zvyčajne kupuje posteľnú bielizeň podľa vlastných preferencií, aby sa hodila k so spálňou.

Ak uvažujete o kúpe damaškových obliečok, v krátkosti vám predstavím ich výhody a nevýhody.

Výhody damaškovej posteľnej bielizne

 • Je veľmi mäkká a hladká na dotyk
 • Vytvára dojem luxusu
 • Príjemný lesklý vzhľad
 • Vyrobené z hustej a pevnej tkaniny
 • Nestráca farbu pri praní
 • Ani časom nestráca svoj tvar, stále vyzerá „ako nový“

Nevýhody damaškovej posteľnej bielizne

 • Vyššia cena
 • Povrch menej odolný voči oderu

Recenzie

aké skúsenosti majú zákazníci, ktorí si zakúpili a testovali damaškové prestieradlá?

Zhodujú sa, že spanie v posteľnej bielizni potiahnutej damaškom je veľmi príjemné, cítia sa pohodlne, damašok sa nešmýka. Oceňujú, že damašková posteľná bielizeň vyzerá veľmi dobre a dodáva spálni luxus.

Damašková tkanina z kvalitnej bavlny je hrejivá a má dobré termoregulačné vlastnosti. Niektoré recenzie zákazníkov skôr naznačujú, že damaškové obliečky sú chladné a najlepšie sa hodia na teplé letné dni.

Problém „studeného“ damašku sa však zvyčajne vyskytuje pri posteľnej bielizni vyrobenej z tkanín, ktoré používajú zmes bavlny a umelých (polyesterových) vlákien. Vďaka damašku utkanému len z jemnej mako bavlny by nemal byť pocit chladu.

Kde kúpiť

Damaškové oblečenie si môžete kúpiť v kamennom obchode, ale oveľa väčší výber nájdete na internete.  E-shopyponúkajú viac možností a dizajnov, z ktorých si môžete vyberať online.

Damašková posteľná bielizeň online

Cena

Damašková posteľná bielizeň patrí medzi drahšiu posteľnú bielizeň, je pomerne náročná na výrobu, a ak sa na výrobu damaškovej tkaniny používa len najjemnejšia bavlna, budeme musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Cena súpravy damaškovej posteľnej bielizne (vankúš a prikrývka v klasickej veľkosti) sa pohybuje od približne 1 500 Kč.

Ak sa vám podarí kúpiť pekné damaškové obliečky v tomto cenovom rozpätí, môžete si gratulovať k lacnému nákupu!

Oplatí sa tiež sledovať výpredaje a zľavy, ktoré predajcovia z času na čas ponúkajú. 

Ako sa vyrába damašek

Základnou surovinou na výrobu damaškovej tkaniny je bavlna.

Bavlna používaná na výrobu damašku sa upravuje metódou mercerizácie (podľa Angličana Johna Mercera, ktorý túto metódu vynašiel). Mercerácia znamená zušľachťovanie bavlnených vlákien pred tkaním alebo zušľachťovanie hotovej tkaniny, aby sa dosiahla jej väčšia mäkkosť a pevnosť.

Hotový damašek sa používa na výrobu poťahov na posteľnú bielizeň a nábytku.

Na výrobu damaškového plátna sa často používa najjemnejšia egyptská bavlna a výsledná tkanina sa potom označuje ako mako damašek.

Na zvýšenie lesku možno pri tkaní damaškových tkanín pridať brokátové nite. Obsahujú strieborné alebo zlaté kovové vlákna. Táto technika sa používa najmä pri žakárovom tkaní, t. j. na vytváranie zložitejších vzorov, často viacfarebných. Výsledkom je takzvaný brokátový damašek.

Posteľná bielizeň ušitá z jemného brokátového damašku je jednou z najluxusnejších posteľných bielizní, ktoré si môžete kúpiť do spálne.

TIP: Ak je hodvábna tkanina tkaná podobným spôsobom (saténová väzba), hovoríme o saténe.

Ako vidíte, proces výroby kvalitnej tkaniny na damaškové posteľné prádlo nie je jednoduchý a náročnosť sa odráža v cene konečného výrobku.

Cena damaškovej posteľnej bielizne patrí k vyšším, ale za túto cenu dostanete kvalitný a luxusný výrobok, ktorý vám bude dlho slúžiť.

Obľúbené farby a vzory

Najlepšie damaškové obliečky? Zákazníci milujú jemné pastelové farby!

Obľúbené tóny sú ružová, modrá, zelená, ale aj sivá. Po čistej bielej damaškovej posteľnej bielizni je veľký dopyt.

Už vieme, že damašek je tkanina s tkaným vzorom. Medzi žiaduce ozdoby patria lesklé pruhy, kocky a iné geometrické tvary, zatiaľ čo romantické duše ocenia lúčne kvety.

Zložitejšie žakárové vzory bývajú viacfarebné, aby lepšie vynikla nádherná saténová väzba.

Skvostný dojem vytvára damašková posteľná bielizeň s vpletenými kovovými niťami. Zlatá damašková posteľná bielizeň navodzuje kráľovský pocit a rafinovaný zážitok zo spánku.

Veľkosti

Damašková posteľná bielizeň sa vyrába vo všetkých bežných rozmeroch prikrývok a vankúšov.

Pri vankúšoch sa zvyčajne používa poťah s rozmermi 70×90 cm. Veľkosť prikrývky závisí od toho, či používate klasickú alebo predĺženú dĺžku, alebo či potrebujete dvojlôžko.

 • 140×200 cm pre jednolôžko
 • 140×220 cm predĺžená dĺžka
 • 200×200 cm pre partnerskú (francúzsku) deku
 • Predĺžené prestieradlo 200×220 cm na partnerskú prikrývku

Zvyčajne sa na zapínanie posteľnej bielizne používa skrytý zips, menej často nájdete gombíky.

Okolo obliečky na vankúš možno ušiť ozdobnú šerpu.

Otázky a odpovede

Ako sušiť damaškové prestieradlá?

Damaškové posteľné prádlo sa odporúča sušiť v závese (na šnúre). Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre sušenie v bubnovej sušičke, vyberte šetrnejší program.

Ako prať damaškovú posteľnú bielizeň?

Damaškové plátno je možné prať v práčke, zvyčajne pri 60 °C. Postupujte však podľa symbolov na štítku bielizne, pretože pokyny sa môžu u jednotlivých výrobcov líšiť.

Na akú teplotu mám žehliť damašek?

Damašek je bavlnená tkanina a vydrží žehlenie pri teplote približne 150 °C. Ak si kúpite damaškové prestieradlá s nežehlivou úpravou, po vypraní ich jednoducho zaveste na šnúru. Po usušení môžete prestieradlá zložiť a uložiť do skrine alebo ich ihneď použiť na prikrytie posteľnej bielizne – nie je potrebné ich žehliť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *