Celoročné prikrývky

Je ľahká, nadýchaná a dostatočne teplá na to, aby vás udržala v teple bez toho, aby ste sa v nej potili. Ide o celoročnú deku, ktorú môžete používať od jari do zimy.

Čo je to celoročná prikrývka

Prikrývka so strednou hrejivosťou, ktorú možno používať počas celého roka, sa označuje ako celoročná prikrývka. Je to jeden z najpredávanejších typov prikrývok.

Celoročná prikrývka je zvyčajne vyplnená dutým vláknom, pričom klasický rozmer jednej prikrývky (135×200 cm) je 800-1000 g. Prikrývka sa zvyčajne prešíva, aby sa zabezpečilo pravidelné rozloženie výplne po celej ploche.

Aké sú rozmery celoročnej prikrývky?

Ponúkané veľkosti sa nelíšia od iných prikrývok. Najbežnejšie veľkosti celoročných prikrývok sú:

  • 135×200 cm – štandardný rozmer pre jednolôžko
  • 135×220 cm – predĺžená dĺžka pre jednolôžko
  • 200×200 cm – francúzska prikrývka na manželskú posteľ
  • 200×220 cm – predĺžená francúzska prikrývka na manželskú posteľ

Prečítajte si tiež: Čo je to francúzska prikrývka?

Celoročná dvojitá prikrývka

Občas sa stretnete s pojmom celoročná dvojitá perina.

V tomto prípade sa pojmy prekrývajú, niekedy sa dvojitá prikrývka označuje ako prikrývka, ktorá sa skladá z dvoch prikrývok spojených zipsami alebo cvočkami.

Jedna z prikrývok je ľahšia, vhodná do teplého letného počasia, druhá prikrývka obsahuje viac výplne, viac zahreje počas chladných nocí.

V prípade potreby je možné jednu z prikrývok rozopnúť a použiť samostatne, alebo ak je v noci naozaj chladno, je možné použiť obe prikrývky spolu a prikryť tak dieťa.

Celoročná výplň prikrývky

Typ výplne a jej množstvo (hmotnosť) sú rozhodujúce pre hrejivosť prikrývky. Určitú úlohu zohráva aj látka, z ktorej je prikrývka vyrobená. Celoročné prikrývky sú prešívané, aby sa zabezpečilo rovnomerné rozloženie náplne.

Najbežnejším typom výplne perín je duté vlákno. Nie všetky duté vlákna sú však rovnaké.

Každý výrobca prikrývok používa iný typ dutého vlákna, luxusnejšie celoročné prikrývky sú plnené špeciálne upravenými dutými vláknami, ako sú napr:

  • štvorbunkové vlákno pre ešte lepšiu priedušnosť a mäkkosť
  • duté vlákno s antialergickou úpravou, ktorá zabraňuje tvorbe plesní, roztočov a baktérií
  • tepelne viazané duté vlákno, ktoré zabraňuje prehýbaniu prikrývky

Aby sa výrobcovia odlíšili, nazývajú svoje prikrývky rôznymi značkami. Napríklad český výrobca Scanquilt ponúka produktové rady celoročných prikrývok pod názvom Basic, Classic, Soft alebo Exclusive Clima.

TIP: Dávate prednosť klasickej perine s perím počas celého roka, t. j. páperovej prikrývke? V Scanquilt ho nájdete pod značkou Comtessa Plus.

Celoročná prikrývka

Typ vonkajšej tkaniny celoročnej prikrývky prispieva k pocitu pohodlia, ktorý z prikrývky máme, keď sa jej dotýkame.

Typ poťahu sa u jednotlivých výrobcov líši, pričom základné typy celoročných prikrývok sa vyrábajú z bavlny, syntetických alebo zmesových tkanín (bavlna + polyester).

Je dôležité, aby vonkajšia tkanina bola priedušná a nezachytávala vlhkosť (napr. pot). To by mohlo viesť k vzniku plesní a iných patogénov.

Celoročná prikrývka Aloe Vera je špeciálne upravená pre kontakt s citlivou pokožkou.

Pri výbere celoročnej prikrývky venujte pozornosť návodu na jej údržbu. Rodiny s alergiami bude zaujímať možnosť vyvárania prikrývky a jej odolnosť voči takýmto vysokým teplotám počas prania.

  • Ak máte v spálni viac-menej rovnaké podmienky na spanie a ste skôr chladnokrvní, určite vás zaujmú teplejšie, tzv. ZIMNÁ PRIKRÝVKA. Ak spíte v teplej miestnosti a nechcete sa zbytočne potiť, siahnite po ľahkom letnom obliečke.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *