Najlepší biely šum pre novorodencov a dospelých

Zariadenia alebo aplikácie, ktoré vytvárajú biely šum, sú čoraz obľúbenejšie nielen medzi novopečenými rodičmi, ale aj medzi nespavcami. Ak patríte do jednej z týchto skupín, možno si kladiete otázku, či sa oplatí kúpiť generátor bieleho šumu alebo ktorý model najlepšie splní všetky vaše požiadavky. Keďže ponuka je naozaj bohatá, pripravil som nielen sprievodcu výberom generátora bieleho šumu, ale aj tipy na osvedčené produkty.

3 najlepšie zariadenia s bielym šumom

Recenzie najlepších strojov s bielym šumom

Prenosný reproduktor bieleho šumu LectroFan Alpha

Ak hľadáte univerzálny generátor bieleho šumu, ktorý uspí vaše deti na cestách, ale môžete ho použiť aj vy na lepší spánok, určite musím odporučiť LectroFan Alpha. Vďaka skutočne kompaktným rozmerom ho ľahko zbalíte na cesty. Nemusíte sa starať ani o dobíjanie, ktoré sa vykonáva pomocou kábla USB zo záložnej powerbanky. K dispozícii je aj klip na pripevnenie k autosedačke alebo posteli. Môžete si vybrať zo siedmich upokojujúcich zvukov – okrem bieleho šumu prehráva aj hnedý a ružový šum, šum ventilátora a zvuk vĺn alebo tlkot srdca.

Výhody, prečo ÁNO

 • Prenosný
 • Priložený klip na upevnenie
 • Výdrž až 40 hodín na jedno nabitie
 • Nabíjanie cez USB
 • Nízka cena

Nevýhody, prečo NIE

 • iba 7 zvukov

Prístroj LectroFan Evo s bielym šumom

Ak hľadáte generátor bieleho šumu, ktorý dokonale zapadne do vášho interiéru, LectroFan Evo je ideálnou voľbou. Hoci je cena výrazne vyššia, môžete sa tešiť na štýlový dizajn dostupný v dvoch farbách (bielej a čiernej), jednoduché ovládanie a 20 zvukov. Okrem bieleho šumu môžete prehrávať aj hnedý a ružový šum alebo zvuky oceánu či ventilátora. Musím oceniť aj konektor AUX na pripojenie výkonnejších reproduktorov a slúchadiel, ktorý vám umožní relaxovať v súkromí.

Výhody, prečo ÁNO

 • 20 zvukov (10 jedinečných bielych zvukov)
 • 2 rôzne farby
 • Štýlový dizajn
 • Konektor AUX

Nevýhody, prečo NIE

 • Väčšie rozmery
 • Vysoká cena

LectroFan Klasický prístroj s bielym šumom

Váhate medzi zariadeniami LectroFan Alpha a Evo? Potom siahnite po ventilátore LectroFan Classic, ktorý ponúka to najlepšie z oboch možností. Vďaka kompaktným rozmerom a nabíjaniu cez USB je ideálnym spoločníkom na cesty, ale má aj štýlový dizajn v dvoch rôznych farbách a 20 rôznych zvukov a zvukových signálov. Hodí sa aj jednoduché ovládanie pomocou tlačidiel, široký rozsah hlasitosti a automatický časovač vypnutia, napríklad keď zaspíte.

Výhody, prečo ÁNO

 • 20 zvukov (10 jedinečných bielych zvukov)
 • Kompaktné rozmery
 • 2 rôzne farby
 • Časovač vypnutia
 • Nabíjanie cez USB

Nevýhody, prečo NIE

 • Vyššia cena

ZAZU – Prenosný spánkový modul SUZY

Ak hľadáte generátor (nielen) bieleho šumu do 600 Kč, môžem vám odporučiť prenosný spánkový modul ZAZU – SUZY. Vďaka naozaj kompaktným modelom je vhodný aj na cesty, namiesto klasického nabíjania sú potrebné tužkové batérie AAA. Ponúka celkom šesť zvukov, okrem bieleho šumu aj zvuky oceánu, tlkot srdca a upokojujúce zvuky pre deti. Prehrávanie sa automaticky vypne po 20 minútach, aktivuje sa buď manuálnym zapnutím, alebo plačom dieťaťa.

Výhody, prečo ÁNO

 • Kompaktné rozmery
 • Automatické vypnutie
 • Prepínanie reagujúce na zvuk
 • Univerzálne použitie (pre deti a dospelých)
 • Nízka cena

Nevýhody, prečo NIE

 • Len 6 zvukov (z toho len 1 biely šum)
 • Nemožno nabíjať (je potrebná výmena batérie)

Aplikácia

Ak si nechcete kupovať ďalšiu elektroniku do domácnosti, o ktorej si nie ste istí, či ju využijete, môžete vyskúšať aj biely šum v rôznych aplikáciách. Môžete vyskúšať aplikácie na čistý biely šum aj kanály YouTube alebo Spotify. Treba však dodať, že táto možnosť má mnoho nevýhod. Platená verzia aplikácií na streamovanie je potrebná nielen z hľadiska reklám alebo vypnutia displeja, ale aj kvalita zvuku je nedostatočná. Ide skôr o „skúšobnú“ možnosť, než sa definitívne rozhodnete pre kúpu plnohodnotného generátora bieleho šumu.

Výhody, prečo ÁNO

 • Všeobecne lacnejšie
 • Ideálne na vyskúšanie
 • Veľký výber zvukov a hlukov

Nevýhody, prečo NIE

 • Často sa vyžaduje predplatné Premium
 • Zariadenie sa vybíja
 • Svietiaci displej, keď sa snažíte spať
 • Horšia kvalita zvuku

Čo je biely šum?

Pojem biely šum označuje zvuk, ktorý obsahuje všetky počuteľné zvukové frekvencie v rovnakej miere. Inými slovami, biely šum sa skladá z niekoľkých tisícok tónov rovnakej sily, takže dokáže účinne prekryť niektoré rušivé zvuky, ako je štekot psa, hluk z ulice alebo prehrávanie televízora.

To je okrem iného dôvod, prečo je pomerne obľúbenou pomôckou, ktorá pomáha zaspať nielen novorodencom a malým deťom, ale aj dospelým. Je ideálny, ak sa napríklad snažíte zaspať v hlučnom prostredí alebo ak vás trápi tinnitus (zvonenie alebo hučanie v ušiach). Vďaka svojej monotónnosti je však vhodná aj na upokojenie mysle a ľahšie zaspávanie. Niektorí odborníci tiež poukazujú na potenciál bieleho šumu v oblasti pracovnej efektivity alebo pre ľudí trpiacich ADHD a poruchami koncentrácie. (1) .

Aké sú ostatné zvuky?

Samozrejme, biely šum nie je jediný upokojujúci zvuk – môžeme sa stretnúť napríklad s ružovým, modrým, sivým alebo hnedým šumom. Každý z nich sa skladá z mierne odlišných frekvencií. Práve frekvencie im dali názvy; názvy jednotlivých zvukov sú odvodené ako približná analógia medzi ich frekvenčným spektrom na modrých diagramoch a spektrom farebného svetla (2) .

Ružový šum

Ružový šum je svojím „zložením“ veľmi podobný bielemu šumu s tým rozdielom, že vyššie frekvencie sú odstránené. To je tiež dôvod, prečo ho mnohí ľudia uprednostňujú pred bielym šumom – mnohí z nás jednoducho nepovažujú vyššie frekvencie za veľmi príjemné. Už samotný fakt, že znie veľmi podobne ako dážď, môže byť vodítkom pre jeho priaznivý účinok na spánok . A koho by zvuk dažďových kvapiek neuspával?

Hnedý šum

Ak je pre vás ružový šum stále príliš vysoký, odporúčam vyskúšať hnedý šum alebo Brownov šum (jeho názov je nesprávnym prepisom Brownovho pohybu). Hnedý šum obsahuje ešte nižšie frekvencie ako ružový šum a jeho zvuk pripomína skôr hukot oceánu. Nie je prekvapujúce, že väčšina poslucháčov ho používa predovšetkým na zvýšenie koncentrácie a sústredenia na prácu alebo štúdium.

Šedý šum

Sivý šum je tiež celkom zaujímavý, pretože nesie oba konce zvukového spektra, t. j. najvyššie a najnižšie frekvencie. Tento druh hluku sa používa skôr na zamaskovanie tinnitu alebo zvýšenej citlivosti na zvuky, než aby pomáhal ľuďom zaspať. Zaujímavé je, že neexistuje žiadny skutočne objektívny šedý šum – každý z nás ho jednoducho vníma trochu inak. (3) .

Modrý šum

Zatiaľ čo ružový a hnedý šum sa sústreďujú predovšetkým v dolnej časti zvukového spektra, najvyššie frekvencie sa nachádzajú v tzv. modrom šume. Môžete si to predstaviť napríklad ako syčivý sprej. (4) . Je však asi zbytočné hovoriť, že to nie je práve príjemný a upokojujúci zážitok z počúvania.

Ako pomáha biely šum pri zaspávaní nielen novorodencov?

Myšlienka bieleho šumu a jeho priaznivého vplyvu na spánok novorodencov aj dospelých sa prvýkrát objavila v 17. storočí. (5) . Moderné štúdie však dospeli k podobným záverom a poukazujú na to, že biely hluk uľahčuje zaspávanie a tiež predlžuje čas, ktorý strávime v určitých fázach spánku. (6) .

Hoci nie je úplne jasné, ako presne biely šum prispieva k lepšiemu zaspávaniu a udržaniu spánku, väčšina odborníkov sa zhoduje, že je to pravdepodobne jeho schopnosť maskovať okolité zvuky. Rušivé zvuky z okolia sú najčastejším dôvodom, prečo nemôžeme zaspať alebo prečo sa v noci náhle zobudíme. A je asi zrejmé, že pre novorodencov a deti to platí dvojnásobne.

Ako si vybrať prístroj s bielym šumom?

Hoci biely šum je v podstate vždy rovnaký, zariadenia, ktoré ho vytvárajú, sa môžu značne líšiť. Z hľadiska ceny, používateľskej prívetivosti, výdrže batérie a ďalších funkcií.

Podľa počtu a typov zvukov

Ak viete, že sa vám najlepšie spí s bielym šumom, pravdepodobne si vystačíte s modelom s malým počtom zvukov. Keďže sú však rôzne zvuky vhodné na rôzne účely (napríklad biely a ružový šum na zaspávanie, hnedý šum na štúdium a prácu), nie je na škodu vybrať si zariadenie, ktoré ponúka viac ako jeden typ zvuku. Veľmi obľúbené sú aj generátory, ktoré okrem samotných zvukov dokážu prehrávať aj upokojujúce zvuky prírody, ako je dážď, búrka, oceán alebo šumenie stromov vo vetre.

Podľa ceny

Rovnako dôležitým parametrom je samozrejme cena. V prípade, že nemôžete investovať príliš veľa peňazí do kúpy prístroja s bielym šumom, pravdepodobne najlacnejšou alternatívou budú rôzne mobilné alebo počítačové aplikácie. Keďže však majú viacero nevýhod, môže odporučiť generátory hluku v nižšej cenovej kategórii (400 až 1000 Kč), ktoré ponúkajú obmedzený počet zvukov, ale vo vysokej kvalite.

Ak pre vás cena nie je rozhodujúca, môžete siahnuť po generátoroch nad 1500 Kč, ktoré zvyčajne ponúkajú krásny dizajn a množstvo zvukov na výber.

Kontrolou

Zároveň je potrebné dodať, že lacné alternatívy môžu byť nedostatočné z hľadiska kontroly. A to nielen z hľadiska používateľskej prívetivosti a jednoduchosti prepínania medzi rôznymi zvukmi, ale aj z hľadiska rozsahu hlasitosti. Aby ste sa uistili, že prístroj s bielym šumom je skutočne vhodný na daný účel, odporúča sa hľadať modely s čo najväčším rozsahom hlasitosti. Najmä pre malé deti je dôležité, aby dokázali prehrávať hluk dostatočne potichu.

Podľa vytrvalosti

Ak chcete počúvať biely šum pravidelne, je pre vás veľmi dôležitá aj výdrž batérie. Väčšina drahších modelov sa môže pochváliť naozaj dlhou výdržou batérie okolo 40 hodín a možnosťou dobíjania cez klasický USB kábel. Na druhej strane, lacnejšie modely a hračky s funkciou bieleho šumu sa zvyčajne dobíjajú pomocou tužkovej batérie, ktorú je potrebné po vybití úplne vymeniť.

Časovač

Keďže biely šum sa najčastejšie používa pri zaspávaní, väčšina zariadení a aplikácií má časovač. Jednotlivé modely sa však môžu líšiť v nastaveniach – zatiaľ čo lacné modely majú pevný časovač, ktorého dĺžku nemožno meniť, drahšie a kvalitnejšie generátory bieleho šumu umožňujú nastaviť ľubovoľný rozsah časovača. Je teda len na vás, či sa rozhodnete nastaviteľný časovač používať, alebo je to zbytočná funkcia.

Zariadenie, aplikácia alebo hračka

Nakoniec sa samozrejme nevyhneme dileme, akú formu bieleho šumu si vlastne vybrať – zariadenie, hračku alebo aplikáciu? Ak kupujete biely šum výlučne pre svoje bábätko alebo batoľa, najlepšou voľbou je pravdepodobne hračka, ktorú možno zvyčajne ľahko pripevniť na kočík alebo postieľku .

V prípade, že biely šum používate čisto pre seba (zaspávanie, sústredenie, relaxácia…), siahnite po zariadení. Ponúka najvyššiu kvalitu zvuku, veľký výber zvukov a krásny dizajn, ktorý sa hodí do interiéru.

Aplikáciu môžem odporučiť každému, kto práve uvažuje o bielom šume. Ide o najlacnejšiu možnosť, ktorá vám umožní otestovať, či vám biely šum vôbec pomáha. Keď už nebudete spokojní s obmedzenými funkciami a nižšou kvalitou zvuku, môžete prejsť na iné zariadenie.

Ako nastavím hlasitosť bieleho šumu?

Aby biely šum dosiahol požadovaný účinok, je nevyhnutné správne nastaviť hlasitosť. Za žiadnych okolností by nemal prekročiť 85 decibelov (6) , pretože nad touto úrovňou môže dôjsť k trvalému poškodeniu sluchu. Ideálna hlasitosť by mala byť okolo 48 decibelov, čo je prijateľný kompromis medzi zdravím sluchu a počuteľnosťou.

Ak si nie ste istí, ako hlasno generátor hluku hrá, stačí si stiahnuť aplikáciu hlukomer, ktorá meria hlasitosť v decibeloch.

Často kladené otázky o bielom šume

Samotný biely šum má priaznivé účinky. Ak prekročíme maximálnu odporúčanú hlasitosť 85 decibelov, môže to ohroziť naše zdravie.

Okrem samotného bieleho šumu sú obľúbené najmä ružový a hnedý šum, ktoré pozostávajú z nižších frekvencií. Veľmi obľúbené sú však aj zvuky prírody, ako napríklad hukot oceánu, dážď alebo búrka.

Zdroje

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30670235/
 2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Barvy_%C5%A1umu
 3. https://wikigcs.cyou/wiki/Grey_noise
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28920885/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4336955/
 6. https://www.cdc.gov/niosh/topics/noise/reducenoiseexposure/regsguidance.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *