Bielenie zubov kokosovým olejom – naozaj to funguje?

Kokosový olej je nepochybne hitom posledných rokov. Už dlho sa používa nielen v kuchyni , ale aj na ošetrenie pleti, nechtov alebo vlasov. Zuby a ďasná sú tiež oblasťou, ktorá neunikla jej popularite. Mnohí ľudia sa nevzdávajú jeho údajných bieliacich účinkov. Dokáže kokosový olej skutočne odstrániť zafarbenie zubov, alebo je to len mýtus? Bližšie sa na to pozrieme v dnešnom článku na .

Bieliace účinky hľadajte inde

Každý, kto občas navštevuje sociálne siete alebo diskusné fóra, pravdepodobne narazil na návod, ako si vybieliť zuby pomocou kokosového oleja. Bohužiaľ, autormi týchto príručiek sú väčšinou ľudia bez lekárskeho a zubárskeho vzdelania, ktorí o bielení zubov a celkovej starostlivosti o zubnú sklovinu vedia len málo. Keby sme totiž hľadali v literatúre, nenašli by sme žiadnu zmienku o zázračnom účinku kokosového oleja na zafarbenie skloviny v to. 

Dôvod je jednoduchý – kokosový olej jednoducho neobsahuje látky, ktoré by mohli zmeniť farbu dentínu, ktorý sa nachádza pod sklovinou a do veľkej miery ovplyvňuje farbu zuba. To však neznamená, že by sme mali kokosový olej nadobro odsúdiť. Skôr než sa však pozrieme na jeho skutočné účinky, pozrime sa aspoň stručne na metódy bielenia zubov, ktoré sú skutočne účinné. 

Aké sú účinné metódy bielenia zubov?

Ako sme už spomenuli, na dosiahnutie skutočne bielych zubov nestačí len odstrániť zubný povlak zo skloviny. Keďže príčinou viditeľného zafarbenia zubov je takzvaný dentín, ktorý sa nachádza pod sklovinou, skutočne fungujú len bieliace metódy s peroxidom alebo podobnými látkami. Tieto bieliace prostriedky sa nachádzajú v špeciálnych súpravách, ceruzkách alebo pásikoch na domáce bielenie zubov . Ak však chceme mať biele zuby bez rizika poškodenia skloviny, mali by sme sa radšej vybrať do zubnej ambulancie, kde nám zuby odborne a predovšetkým bezpečne vybielia.

 Na čo je kokosový olej dobrý?

Hoci kokosový olej nemá žiadny vplyv na zmenu farby zubov, neznamená to, že takéto tvrdenia sa aspoň čiastočne nezakladajú na pravde.  Kokosový olej má významné antibakteriálne vlastnosti, ktoré sa dajú využiť aj pri ústnej hygiene. Používanie zubného oleja na čistenie a ošetrenie zubov a ďasien nezakazuje napríklad tradičná indická medicína ajurvéda, ktorá tvrdí, že si okrem iného dokáže poradiť so zapálenými ďasnami a afty.

Chudý zubný kokosový olej

Zmes 100 % surového kokosového oleja a mätového esenciálneho oleja predstavuje zdravý spôsob čistenia zubov, podporuje bielenie a zanecháva v ústach pocit sviežosti.

Vyrobte si kokosovú zubnú pastu

Ak chcete vyskúšať antibakteriálne vlastnosti kokosového oleja, môžete ho použiť ako zubnú pastu. Postup je naozaj jednoduchý – stačí si dať do úst čajovú lyžičku kokosového oleja, počkať, kým sa rozpustí, a nakoniec ho rozotrieť po zuboch zubnou kefkou alebo prstom. 

Odporúčané stránky

Zozbierali sme kokosové oleje, ktoré si môžete kúpiť, a vybrali sme tie najlepšie kokosové oleje.

Keďže však kokosový olej nemusí úplne odstrániť zubný povlak a zvyšky jedla, odporúča sa najprv vyčistiť zuby klasickým spôsobom a potom ich ošetriť kokosovým olejom, aby sa ústna dutina zbavila baktérií a upokojili sa ďasná.

Kokosový olej 1

Ďalšie použitie kokosového oleja v kozmetike 

Okrem zubov môžeme kokosovým olejom ošetriť aj pokožku alebo vlasy. Obsahuje vitamín E, ktorý je známy svojím priaznivým účinkom na kvalitu pokožky a vlasových vlákien. V oboch prípadoch však treba dbať na správnu aplikáciu – kokosový olej vždy používajte na vlhkú pokožku alebo mokré vlasy. Olej dokáže vo vlasoch/pokožke uzamknúť vlhkosť, vrátiť im vlhkosť a pružnosť, ale ak sa použije bez dostatočnej vlhkosti, vlasy výrazne vysuší.

Pokiaľ ide o tvár, kokosový olej nemusí byť vhodný pre všetky typy pleti. Najmä v prípade aknóznej a mastnej pleti môže zhoršiť stav pleti – je dosť komedogénny, t. j. upcháva póry.  Vždy majte na pamäti pravidlo „všetko s mierou“.

Ktorý kokosový olej si vybrať?

Ak sa rozhodnete používať kokosový olej na starostlivosť o vlasy, pleť alebo zuby, uistite sa, že ste si kúpili skutočne kvalitný výrobok. V týchto oblastiach je obzvlášť vhodné používať panenský, t. j. nerafinovaný kokosový olej. Vyrába sa za studena, čím sa zachovajú všetky živiny a dôležité látky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *